Autor Wątek: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ  (Przeczytany 5392 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« dnia: 2012.04.19, 12:47:22 »
Pomysł nie jest mój, ukradłem go Pinokiowi, który chyba zapoczątkował tę modę na Atari XL/XE, ludzie tam zaczęli mixery kupować, potem w końcu i ja kupiłem, a teraz gdzie się nie pojedzie (także na Forever) - wszyscy już wożą mixery ze sobą.

I nie ma się co dziwić. Zazwyczaj w domu u fana 8-bit leżą różne kable, dźwięk przełącza się co pół godziny na inne źródło, żeby tylko pod hi-fi podpiąć i używać. A tu żona przyjdzie i chce "Barbie girl" posłuchać i każe znowu przełączać - itp. ;)

Że nie wspomnę o typowym problemie właścicieli gumiaków, tj. dwa osobne wyjścia audio, w dodatku o odmiennej charakterystyce.

No i problem mój oraz wszystkich innych fanów beepera - brak wejść mono (puszczających na raz na dwa kanały: lewi i prawy) we współczesnym sprzęcie audio. Nie wspominając o braku porządnego korektora, żeby Chronosem powybijać sąsiadom zęby.

Coraz większa grupa osób używa w ostatnich latach prostych mixerów audio, z korekcją oraz ew. z modułem efektów (jak ktoś musi).

Cały nasz złom podłączamy do jednego mixera i dopiero jednym jedynym wyjściem z niego - podłączamy do wieży. Cudo, cudo.
Nareszcie nie pieprzymy się z kablami, nareszcie w końcu wiemy, jak naprawdę brzmi beeper.

Dwa się rozpowszechniły:


Behringer Xenyx 802. Jest tańszy i prostszy.
Ma mniej wejść, ALE na każdym ma korekcję, co nie jest bez znaczenia.




Behringer Xenyx 1002 FX. Jest nieco droższy i bardziej skomplikowany.
Ma więcej wejść, ale niestety korekcja podłączona jest jedynie do dwóch wejść mono. Czyli można sobie wrzucić EQ na beepera itp, ale Ay pójdzie juz bez tego.
W zamian dali właśnie moduł efektów, który zwykłemu użytkownikowi jest zazwyczaj po ch.uj, ale duża ilość wejść może być dla kogoś bardziej wskazana.


Ja już sobie bez tego nie wyobrażam ani funkcjonowania w domu, ani na zlocie.
Zwłaszcza, jak do 'regularnego' użytku stoi ciągle w pogotowiu Spectrum Evolution (3 wyjścia, bo trzecie na GeneralSound), Atari ST i Amiga 500, a przecież ostatnio dokupiłem AY do ZX81. Więc tym bardziej.

Polecam życzliwej uwadze.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.04.19, 12:53:38 »
JAD upomina mnie, że cen nie dodałem.
On znalazł na sieci nową 082-kę za 245 zł.

Często są na allegro. Nowe i używane.
Należy przyjąć, że 200-300 zł za taką przyjemność.

PS: No i beeper! BEEEEEEPER!!!!!


gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.04.19, 23:11:51 »
Yerzmyey, dałeś mi do myślenia, w sumie mi też by się taki melakser (o przepraszam, mikser :)) przydał.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.04.19, 23:38:36 »
Efekty się przydają.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.04.20, 00:27:52 »
Andy:

no Pinokio sobie do Atari XE dodaje. ;) Ja tego nie używam, chyba, że do pracy. To tak. Ładne.



Gorzyga:

No i widzisz, my mamy jeszcze jedno wspólne - męczy nas radykalne stereo. :)
Podłączysz sobie Amigę tak - lewy kanał osobno do wejścia mono, a prawy do drugiego.
Tam jest panorama. Dajesz ze 45 stopni oba do środka - i już możesz nawet na słuchawkach słuchać. :)

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.05.12, 23:21:57 »
I nie ma się co dziwić. Zazwyczaj w domu u fana 8-bit leżą różne kable, dźwięk przełącza się co pół godziny na inne źródło, żeby tylko pod hi-fi podpiąć i używać. A tu żona przyjdzie i chce "Barbie girl" posłuchać i każe znowu przełączać - itp. ;)

Choć sam mam podobnego Behringera, to można też "na ubogo": http://www.instructables.com/id/Altoids-Tin-18-Stereo-Mixer/
--
rafamiga

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Dla fana 8-bit: MIXER MUSI BYĆ
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.05.14, 09:34:03 »
Hahah. Piękny, ale w przypadku Spectrum to trochę o co innego chodzi. ;)
Nie tylko sporo wyjść audio (w gumiaku zazwyczaj dwa, a u siebie mam nawet 3), ale - okresowo - niski poziom basu na wyjściu 1-bit.