Autor Wątek: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC  (Przeczytany 9311 razy)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« dnia: 2017.02.13, 20:32:14 »
 ???
Podłączyłem GOTEK HXC do Schneidera 6128 po przerobieniu taśmy wewnętrznej z 24 na 36 PIN wg schematu:
http://up.programosy.pl/view/800px-internal_hxc_cable.png.html
i przerobieniu zasilania (korzystam z zasilania ze stacji wewnętrznej 3" odlaczonej)
po wpisaniu CAT zglasza sie stacja A:>
po wpisaniu komendy run"HXC" otrzymuje komunikat jak przy rozruchu magnetofonu:
Press PLAY then any key:
i loader HXC nie startuje
Co o tym klopocie sadzicie ?
Zdjecia wszystko wyjasnia (laduje gotowca z pendriva):
http://up.programosy.pl/view/img_20170213_172158.jpg.html
http://up.programosy.pl/view/pendrive_02.jpg.html
 ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.02.14, 17:29:48 »
 :-\
Walcze dalej, zmienilem kabel nie na wyprowadzony z wewnatrz, ale na kabel laczacy GOTEK HXC z DODATKOWYM WEJSCIEM NA FLOPA z tylu kompa, GOTEK zglasza sie jako stacja B ale nie montuje plikow po komendzie run "HXC tylko nadal mam komunikat: Press PLAY than any key -  brak loadera HXC z listą plików...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.02.15, 03:55:52 »
:-\
Walcze dalej, zmienilem kabel nie na wyprowadzony z wewnatrz, ale na kabel laczacy GOTEK HXC z DODATKOWYM WEJSCIEM NA FLOPA z tylu kompa, GOTEK zglasza sie jako stacja B ale nie montuje plikow po komendzie run "HXC tylko nadal mam komunikat: Press PLAY than any key -  brak loadera HXC z listą plików...

wyglada na to, ze rom z amsdosem jest uszkodzony albo zle zainicjowany i uruchmiana jest obsluga kasety. Mozliwe, ze kabel jest zle zlozony.
Zobacz czy komenda |b lub |dir itp dziala.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.02.15, 06:12:49 »
Właśnie, dochodzę do wniosku , że przyczyną może być wewnętrzne uszkodzenie komputera - niestety ja na AMSTRADACH/SCHNEIDERACH nie mam za dużego doświadczenia - może powiem jak się sprawy mają na chwilę obecną:
1) kabel - poczatkowo byla przerobiona tasma wewnetrzna z 24 na 36 wg schematu z amstrad wiki chodzącego u mojego kolegi, tak że stacja była odłączona wewnętrzna; potem postanowilem sprawdzić czy działa w ogóle dyskowy (flopp) system operacyjny i cofnąłem stcję 3" na wewnętrzny kabel a zbudowałem tez wg schematu inny zewnetrzny kabel dla połączenia GOTEKA z wejściem na DODATKOWY FLOPP
http://www.ulrich-cordes.de/cpc/image/cpcdisk1.gif
 - tak że sprawdzałem maszynkę na dwóch kablach - raczej wykluczam że obydwa zrobione są źle - zwłaszcza że za każdym z dwóch połączeń ten sam efekt
2) po cofnięciu stacji 3" chciałem ją wypróbować - stwierdziłem co dość normalne po tylu latach że pasek jest sflaczaly i nadaje się do wymiany, stacyjka bardzo głośno pracuje tak jakby dodatkowo cos było z silnikeim krokowym; dziś wymienię pasek i stwierdzę czy czyta pliki z dyskietek> Co do wyboru stacji komendą |A i |B doskonale przełącza co do |DIR po wpisaniu wskazuje katalog; jak wymienię pasek i poprawię hałasy ze stacji - dziś będę wiedział czy czyta
 i moje pytania:
* gdyby amsdos nie chodził to trzeba wymienić kość, przeprogramować...jak to wygląda
* jak zainicjować poprawnie obsługę HXC (dyskietki) - może jakąś komendą ?

Serdecznie dziękuję za pomoc.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.02.15, 07:52:48 »
Po pierwsze wewnętrzna taśma do HxC/3.5" ma 26-34 żyłek a nie jak w dwóch postach napisałeś 24-36.
Masz Amstrada czy Shneidera? - Ten drugi w zewnętrznym porcie ma nie tylko inny kształt gniazda, ale i 2 piny więcej, czyli 36 mimo że taśma ma 34 żyłki. http://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY:Floppy_Drives

   Classic DE na pierwszym obrazku to Schneider. Ale zakładam że skoro reaguje ci na CAT to taśmę i ROM z Amsdosem masz pewnie połączone dobrze. Może ten plik DSK na którym masz nagrany program do HxC jest skopany skoro tuż po uruchomieniu się wykrzacza i przełącza na kasetę. Ja bym podmienił ten plik na dowolny inny i sprawdził czy prawidłowo się z niego coś uruchamia.

   Nie wiem kiedy ostatnio miałeś do czynienia z działająca stacją jakąkolwiek, ale ruchy głowicy w nich stukają głośniej niż sztuczne stukanie z emulatorów floppa. No chyba że mówiąc że jest głośna masz na myśli to że "warczy" przy próbach znalezienia ścieżki, zamiast stuknąć kilka razy. To już inna przypadłość, ale skoro wyświetla ci pliki po |DIR to nie taki przypadek.

   Zerwana gumka w stacji zwykle powoduje komunikat "Disc missing", i nawet nie zastuka głowicą.
Zbyt luźna gumka po kilku stuknięciach powoduje wyświetlenie "Read error", choć tak samo może być przy źle nagranej dyskietce.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.02.15, 08:08:04 »
@ZbyniuR: po pierwsze dzięki za reakcję, za pomoc
Co do taśmy to tak masz słuszność po prostu wklepałem 36 a faktycznie jest 34 ; schemat wg którego pracowałem:
http://up.programosy.pl/view/800px-internal_hxc_cable_1.png.html
Tak reaguje na podstawowe komendy CAT i DIR.
O którym pliku DSK mówisz (jest to format spakowany) ja mu podaję HFE i jeśłi chodzi o 2 pliki konfiguracyjne były podmieniane na nowsze i na starsze. Co do plików obrazów HFE to nawet kolega przysłał mi to co działa u niego i nic to nie dało...
Stacje dyskietek znam, tutaj klopot jest rzeczywiscie bo wydaje ona niemilosierne dzwieki , to nie sam pasek ale już chyba sekcja silnika krokowego (jest doslownie start samolotu slyszalny) - komunikatow o bledzie stacji nie mam...
Na dziś po południu powinienem jezeli bedzie to mozliwe stacje uruchomić, jezeli nie to podlączam na DODATKOWYM ZEWNĘTRZNYM złączu stację 5,25" bo takową posiadam, może znajdę 3,5". Wszystko po to by stwierdzić czy działa AMSDOS lub C/PM.
No jak sztucznie przez komendy zejsc z tego Magnetofonu przyznaję nie wiem.
Jest druga opcja, po poludniu bede mial pozyczone CPC 464 i wowczas stwierdze czy GOTEK jest sprawny.
Co do wersji to mam SCHNEIDERA 6128 (w zwykłej wersji bez plusa) a taśmę do zewnętrznego flopa składałem wg tego schematu:
http://www.ulrich-cordes.de/cpc/image/cpcdisk1.gif
 (i to działa, jako B:> (odpowiada na CAT i na DIR) ale też nie wyzwala loadera HXC)
Moim kłopotem jest powtórzę jeszcze raz BRAK LOADERA GOTEK HXC
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.02.15, 08:48:37 »
AD 1 postu.
1.Wejdz na www.eightbitclone.com/6128.html  , tam masz link "CONFIG" sciagnij te pliki, sformatuj pena na fat 32, i je na nim nagraj
2. Odpal CPC i hxc, wpisz CAT
Powinno ci wylistowac plik HXC
Wpisz PUN"hxc
Powinien sie uruchomic hxc floppy manager

JEszcze pytanie jaki pendrive?  32 giga i wieksze moga sprawiac problemy.
Jesli to nie zadziala to cos mi sie widzi ze CPC wariuje.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.02.15, 09:07:21 »
@zaxon: TAK, skorzystałem z plików które mi przesłałeś po formacie 8GB Pendriva na FAT 32
Bez wyniku pozytywnego, listuje ale nie montuje plikow.
I komunikat: Press PLAY then any key
Mnie tez sie wydaje ze wina lezy po stronie SCHNEIDER`ka.
A jakby mozna oszukac komputer, i rzeczywiście posłać mu jakiegoś POKE (nie wiem) wyzwalajacego klawisz PLAY i wcisnac dowolny, jestem ciekaw jakby zareagował ?
I pytanie jak naprawić AMSDOS, jaką kość wymienić ? gdzie pytać ? Wydaje mi się że chodzi o pamięci stałe ROM z oprogramowaniem firmowym , czyli AMSTRAD 40015 i 40025 leżące koło Z80.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.02.15, 14:09:40 »
Zaczynam myśleć że to może być któryś RAM gdzieś w obszarze który po resecie jest pusty, tzn gdzie jest miejsce na program w Basicu, bo pewnie tam się ten plik HXC ładuje. Tyle że cokolwiek tam niby ładuje to w tych komórkach pozostają nadal same zera. I gdy wywołuje program CALL to przelatuje przez te zera aż do końca pustego obszaru i włącza się magnetofon. Taki sam efekt jest jak po resecie wpiszesz CALL 400
Ciekawe czy możesz wtedy przerwać to czekanie na magnetofon klawiszem ESC i nadal coś pisać?

Spróbuj nagrać coś na tym dysku, np stwórz linię 10 PRINT"dziala"   i zapisz to SAVE"nazwa   a potem po resecie uruchom to RUN"nazwa   jeśli wyświetli że dziala to znaczy że ROM z Amsdosem i taśma i stacja/HxC są OK. :)

Jeśli ten skopany obszar RAMu jest między &4000 a &7FFF to można spróbować podmienić go blokiem z RAMdysku  komendą  OUT &7f00,204    i uruchomić tego HXC. (jak tam też są skopane to wypróbuj także z parametrem 205 potem 206 i 207. Może z którymś zadziała. Sam jestem ciekaw czy mam rację.

Nigdy nie wymieniałem kostki pamięci, ale koledzy na forum podpowiadali że uszkodzony RAM "lubi" się bardziej nagrzewać niż inne.

A co do głośnej stacji może kapnij po kropelce albo kilka na silniczki w miejscach gdzie wystają z nich te "pręty" które się obracają. Jeśli są tam luzy to napięcie powierzchniowe oleju powinno to uszczelnić i zmniejszyć drgania. Albo także te elementy po których się ślizga ten element do którego jest przytwierdzona głowica, także ten spiralny rowek na pręcie przesuwającym głowicę. Innych pomysłów nie mam.
« Ostatnia zmiana: 2017.02.15, 14:19:01 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.02.15, 14:26:25 »
Na oś silniczka olej może być, ale na pewno nie na ślimaka, bo zachlapie całą dyskietkę.
Na ślimak, albo jak kto woli śrubę prowadzącą głowicę tylko i wyłącznie smar maszynowy. Najlepiej na bazie wazeliny.
Przede wszystkim, to jeszcze przed nasmarowaniem, trzeba wszystkie elementy ruchome oczyścić z kurzu i wszelkich kudłów.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.02.15, 16:11:19 »
Panowie ,
z braku laku poszedł olej silnikowy, pasek wymieniony, stacja chodzi rewelacyjnie po tych czynnościach (właściwie jej nie słychać), poki co to czyta, ale coś jest nie tak z systemem, reaguje na CAT nie reaguje na SAVE, wiecej wieczorem powiem...Jade do sklepu po zlącze krawędziowe bo się okazało ze ten dodatkowy SCHNEIDER który wziąłem na próby ma stare amstradowskie krawędzie zamiast  całych gniazd. Wieczorem dam znać co i jak, choć z góry mówię ze 6128 ma skopane cos z systemem z AMSDOSem (tak jakby wybiorczo traktował komendy). :-X :-X :-X
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.02.15, 16:43:04 »
Może kołeczek wypadł?

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.02.15, 17:55:43 »
@trojacek: Wiem chyba co masz na myśli, czy możesz podesłać zdjęcia na których to zabezpieczenie widać, żeby je zlokalizować ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPC6128 + GOTEK HXC - brak loadera HXC
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.02.15, 19:45:09 »
O, dzięki, że mnie wyręczyłeś, pear. Jestem między lotami i ciężko mi wyszukiwać po forum na telefonie i przeklejać linki.