Autor Wątek: Cos z zupelnie innej beczki  (Przeczytany 40824 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #150 dnia: 2020.11.24, 19:06:28 »
Temat A600 uważam, za wyczerpany.

W Takim razie zaproponuje cos z innej beczki.

Jakis Czas temu kolega Maryjan sprezentowal mi plyte i plastiki (obudowe) do Atari TT.
Niedawno mialem okazje wrzucic to Atari na warsztat i staly sie dwie rzeczy.
Po pierwsze po podpieciu zasilania nic nie wybuchlo ani nawet nie zaczelo sie grzac.
Po drugie to niestety na ekranie nie pojawia sie nic, jest tylko czarny i nawet nie zmienia sie na bialy.
Brakuje trzech kostek, koprocesora, ay-3 i kontolera dyskow, co nie powinno rzutowac na pojawienie sie bialego ekranu.

Zrobilem co moglem na pierwszy rzut bez narzedzi, czyli wyjalem i wlozylem spowrotem kostki w podstawkach etc.
Plyta sama w sobie jest czysta i nie ma widocznych uszkodzen mechanicznych.

Czy ktos sie bawil Atari TT na tyle, zeby wiedziec od czego zaczac ?


Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #151 dnia: 2020.11.24, 20:08:32 »
Nie znam się,  ale sprawdziłem najpierw,  czy serce bije.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #152 dnia: 2020.11.25, 00:48:54 »
to jestem nia bardziej rozczarowany niż Atari ST.

to ciekawe :D bo na Atari ST ani gier ani demosceny :)

Da się fajnie pobawić Amigą nawet w wersji stockowej. Na biurku stoją u mnie permanentnie dwie Amigi - a1200 z 060 (demaaa demaaa) i CDTV. CDTV ma dołożone 8MB, ale tak samo jak miałem ją fabryczną - gram w nią w gry z dyskietek (gotek z tyłu jako stacja) albo płyt. Mi do Defender of the crown, Lost Vikings, Hostages, Lost Patrol i paru innych nie potrzeba za dużo. Lemmingi idą na 512k, UFO, Eye of Beholder, Settlers, Syndicate na 1MB. Zabawna rzecz - jak wsadzisz dysk twardy do a600 to te wymagania rosną do 2MB. Ot, z naklejek na pudełkach z grami.

Dobrych dem na stockowe a500 jest sporo. Jest ich tyle, że musiałbym zrobić z 5 streamów po 2-3h, żeby je wszystkie puścić uczciwie. Goteka doradzam, bo nie wszystkie dema pójdą z dysku twardego - ot taki EON jest cały czas w "party version" i jedzie na niskim dostępie do struktury dyskietki (dzięki temu osiąga lepszy transfer co w jego przypadku i danych jakie zaciąga z dyskietki ma znaczenie) - czyli na ten moment jest nieprzegrywalny na HDD ot tak. A jak będziesz chciał więcej to będziesz musiał albo tą a600 rozbudować, albo pomyśleć o innym modelu. Dlatego napisałem, że wolę a500+ - akceleratorów do a500 jest dużo, w tym cała duża seria TF. Do a600 to głównie Furia - miałem, średnio byłem zadowolony, mało przestrzeni, grzało mi się to za bardzo i zwiechy. A1200/060 mam do dem, ale serio - bardzo długo grałem na a1200 z 4MB fastu i serio - do grania nie było mi więcej potrzeba.

https://www.youtube.com/watch?v=kYzgbnLptMs

To może 1/10 tego co warto zobaczyć z OCSa. Jak z każdą demosceną trzeba wiedzieć co warto obejrzeć, co jest crapem, a co prehistorią. Ma cię zachwycić czy chcesz poznać wszystkie dema? Jak jesteś zielony w temacie to polecam zacząć od strony Radka

https://www.amigowiec.pl/amiga-demo-ocs-ecs/
dużo sprzętu mało czasu.

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #153 dnia: 2020.11.25, 01:47:05 »
@rzookol napisał "No lepsze akceleratory przyspieszają Amigę od 10 do 40 razy. Jakby mi ktoś przyszedł teraz i powiedział, że mi kompa przyspieszy 10 razy to od razu mówię biere!!!!! Pecety dostały przyspieszeni jakieś 3 razy przez ostatnie 10 lat. "
Mówisz o sprzęcie, którego ostatni model powstał w 1992 roku (Amiga 4000 z procesorem Motorola 68040 @ 25MHz). Była jeszcze Amigal 4000T, ale jej wypuszczono niewiele, mniej niż falconów. :)
Jeśli porównujemy wzrost przyśpieszenia to porównajmy go z pecetem z 1992 roku, tak będzie uczciwie.
W 1992 najmocniejszym procesorem w PC był 486DX2/50MHz. Jestem pewien, że obecne procesory w PC są dużo szybsze niż 40 razy od 486DX2.
PS.
Jeśli stać Cię na wydanie kilku tys. na procesor, to możesz spokojnie kupić PC, który będzie > 10 razy szybszy od PC z 2010 roku.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #154 dnia: 2020.11.25, 01:49:43 »
Idąc za takimi radami, najlepiej sprzedać 600 i od razu kupić 4000, bo ma sporo większe możliwości. Nikt chyba nie zrozumiał, ze nie mam zamiaru inwestować w 600 i podwajać jej wartości. Ale skoro Amiga (każda) nadaje się tylko do rozbudowy, aby od czasu do czasu na niej pograć w 30 letnie gierki, to jestem nia bardziej rozczarowany niż Atari ST.

A1200 ma po długości prawie pół metra, a A600 35cm. Rzeczywiście jest „niewiele” większa, ponad 1/3.
Bo najlepiej A600 sobie odpuścić, ale A4000 to też już przesada.
A1200 nawet bez akceleratora powinna być OK, co najwyżej dodać jej FastRam i to wystarczy.
Dla purystów dobra w tym celu będzie karta SRAM PCMCIA formatowana jako pamięć operacyjna ale mocno wolniej i nie wiem czy będzie taniej niż taki FastRam pod klapką.

Bardziej tylko będziesz rozczarowany Atari STE alias Amiga killer  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #155 dnia: 2020.11.25, 10:13:23 »
0) Gry na Amigę dzielą się na A500, A1200 z fastem i 1200 z 040 albo mocnym 030, Od 1991 roku  Amigi to mój podstawowy komputer  i akceleratory dla mnie był naturalnym rozwiązaniem jeśli ktoś chciał korzystać z oprogramowania innego niż gry (np. emulatory  - Saboteur i Jetsetwilly i pare innych gier przeszedlem wlasnie pod emulatorem ZXa na Amidze jeszcze kolo 1994 roku) Jakbym miał tylko grać  no to bym pozostał przy A1200 z fastem.
1) SRAM PCMCIA czy pamięc Fast na procka nie ma większego znaczenia w A600 bo  i tak wszystko leci po 16bitach
2) Atari STE to nie jest tragedia, tragedia to Falcon i te  15 gier na krzyż
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #156 dnia: 2020.11.25, 13:58:15 »
A600 to mniej niz polowa ceny A1200, nie mowiac juz o akceleratorach. Moze to i slaby model ogolnie, ale maly i ogarnia HD. Kupowanie 030/060 za cene PS4 a moze i PS5 aby ogladac obracajace sie szesciany, to dla prawdziwych fanatykow. Dla mnie koniec Amigi byl zalosny, przy tym co dzialo sie w tym czasie na PC.
Tak wiec A500/A600 z 1MB RAM sa jak najbardziej do zabawy.  Kolejny sensowny krok to A1200 z FAST RAM.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #157 dnia: 2020.11.25, 14:06:14 »

1) SRAM PCMCIA czy pamięc Fast na procka nie ma większego znaczenia w A600 bo  i tak wszystko leci po 16bitach


SRAM PCMCIA działa niestety wolniej niż FastRam "pod klapką".
Kiedyś robiłem testy takich konfiguracji, ale dokładnych wyników nie pamiętam w tej chwili ale różnica była istotna.
Nie jestem pewien czy obsługa slotu PCMCIA nie absorbuje/spowalnia jakoś dodatkowo procka lub magistrali.


Podsumowując...

Amiga 500 z 1M RAM i 500+ jak najbardziej tak, nawet bez modowania do gier i dem dla niej dedykowanych.

A600 - zupełnie odpada przez to że jest niepełna klawiatura i problematyczna rozbudowa.

A1200 - Opcja optymalna ale nienajtańsza, posiada już tryby graficzne AGA, lecz najlepiej w komplecie z FastRam i HDD.
« Ostatnia zmiana: 2020.11.25, 14:17:17 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #158 dnia: 2020.11.25, 14:49:54 »
A ja zupełnie nie rozumiem, co jest niby nie tak z A600 i jednocześnie rozumiem Klauda, który wybrał właśnie ten model. Mam 2xA500 i jak postawię jeden z tych klocy na biurku, to zaczynam się zastanawiać, czy szklankę herbaty trzymać na kolanach, czy postawić na Amidze ;) Wiem, że zaraz ktoś napisze, że to wina biurka, ale gdy zamiast Amigi stawiam gumiaka, albo nawet dwa, albo nawet dwa gumiaki i plusa, to szklanka mi się jeszcze mieści ;) Z tego też powodu Amigi leżą głównie w pudle z 1040STF i tam jest im najlepiej ;)
Uważam więc A600 za fajne, kompaktowe rozwiązanie, dobre dla kogoś, kto nie planuje ładować do środka nie wiadomo czego, a jednocześnie zamierza jej używać bez większych przygotowań, typu sprzątanie ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #159 dnia: 2020.11.25, 16:09:42 »
A ja zupełnie nie rozumiem, co jest niby nie tak z A600

A600 jest bardzo fajna, ale czasem może Ci zabraknąć tych ~20 klawiszy z pełnej Amigowej klawiatury jeśli jakaś gra lub program ich akurat potrzebuje  ;)
I to dlatego A600 jest taka zgrabna bo jest ich mniej ... i te gabaryty to w zasadzie jej wszystkie zalety  :P

Poza tym ciasno tam jak w dupie węża i wszystkie upgrade zakładane na procka się w niej gotują.
Pod klapką złącze systemowe da radę obsługiwać tylko dodatkowe rozszerzenie SlowRam i RTC bo brakuje tam sporo sygnałów z magistrali.

Używanie HDD z tą Amigą też jest nieco problematyczne, bo jeśli masz Rom 299 to będzie problem z podnoszeniem systemu z twardziela, dopiero wersja 300 i 350 ma ten błąd poprawiony.

Poza tym używanie systemu, gier i programow na HDD bez FastRamu zamula tego kompa okrutnie.
Część programów na dyskietkach z A500 też nie będzie działała bo jest inny Rom, ot taki dziwoląg-komputer.

Generalnie to bardzo fajny sprzęt bo się mieści ludziom na biurkach i zgrabnie wyglada :D

Sorry Gregory, ale takie są fakty.
« Ostatnia zmiana: 2020.11.25, 16:33:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #160 dnia: 2020.11.26, 11:23:56 »
Pod klapkę to chip ram do 2 MB.

Dlatego chip na ful i dowolna dopałka z 020 lub sam fast na proca i juz robi sie fajnie.

Robienie z A600 jakiegos kanpko kombajnu mija sie z jej przeznaczeniem
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #161 dnia: 2020.11.26, 16:28:26 »
Można kombinować z przełączanymi ROM'ami, Fast i Slow RAM'ami, dopalkami itp itd...
Tylko po co?
Klawiatury i tak nie zmienisz...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #162 dnia: 2020.11.26, 17:01:03 »
"Są, te, no, komputery" ... "Dwa czterdzieści ma być czy odrąbać?". Poprosiłem i mi odrąbali do 2kg.:P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #163 dnia: 2020.11.26, 17:48:01 »
Kto co lubi - dla mnie A600 to bardzo zgrabna maszynka, moglby tak wygladac ZX+3.
A500 musialbym odrabac i wtedy tez mialbym A600  ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #164 dnia: 2020.11.26, 18:12:01 »
... dla mnie A600 to bardzo zgrabna maszynka, moglby tak wygladac ZX+3.

Nie kuś, bo jeszcze ktoś przepakuje +3 do budy A600 :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76