Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 64320 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #270 dnia: 2023.08.03, 15:42:52 »
Ja złożyłem tylko dwie sztuki tej wersji Karabas'a, ale obydwie działają, jak do tej pory poprawnie.
No ale, skoro po modyfikacji, jaką zaproponował Damik działa, no to tylko się cieszyć i podziękować koledze Damikowi, za podzielenie się pomysłem :)


"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #271 dnia: 2023.08.03, 21:21:01 »
Ja złożyłem tylko dwie sztuki tej wersji Karabas'a, ale obydwie działają, jak do tej pory poprawnie.

Spróbuję jeszcze w najbliższych dniach wykonać test z innym telewizorem. Bo coś mi się wydaje, że to może być też kwestia wrażliwości konkretnego odbiornika na specyfikę analogowego sygnału. Miałem tak niedawno z sygnałem wideo w Spider 128 - mój telewizor za nic nie chciał wyświetlać stabilnego obrazu. Przetestowałem na innym - wszystko było idealnie. Finalnie okazało się, że trzeba było dobrać wartość rezystora na linii CSYNC, celem zmniejszenia napięcia na tej linii. Po tej modyfikacji wszystko zaczęło działać idealnie.
Podejrzewam, że tutaj może być podobnie - większość telewizorów sobie poradzi, na niektórych nie będzie słychać sygnału z AY, gdzie indziej (jak u mnie) będzie niestabilny.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #272 dnia: 2023.08.03, 21:57:15 »
Jak sam Widzisz, trzeba czasami pokombinować z tymi klonami :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #273 dnia: 2023.08.07, 18:35:37 »
 No , sorry że  opieprzam nowych. I nie jestem miły ale dzięki temu będziecie kiedyś wielcy  :D I to już przynosi efekty. Na przykład, kupicie sobie normalny telewizor. I sporo problemów , tak jak kiedyś doradzałem, wam po prostu zniknie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #274 dnia: 2023.08.07, 18:48:29 »
No , sorry że  opieprzam nowych. I nie jestem miły ale dzięki temu będziecie kiedyś wielcy  :D I to już przynosi efekty. Na przykład, kupicie sobie normalny telewizor. I sporo problemów , tak jak kiedyś doradzałem, wam po prostu zniknie.

Muszę przyznać, masz tupet. Zarzucić komuś kłamstwo, nie przedstawić żadnych argumentów/dowodów, dostać argument przeczący swojej własnej tezie, nie przeprosić idąc w zaparte i jeszcze (wisienka na torcie) finalnie przypisać sobie zasługę...
Wiele już rzeczy w życiu widziałem i wydawało mi się, że już nic mnie nie zaskoczy. Tobie jednak się ta sztuka udała.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #275 dnia: 2023.08.07, 19:15:44 »
Spoko. Staram sie jak mogę żebyście dzieciaki poszli w końcu na swoje i mi dudy nie zawracali na prv z pytaniami , a gdzie kupić scalaki, a gdzie kupić kwarce itp drobiazgi które każdy kto ma pojęcie sam sobie ogarnie. Lepiej było , weż mi Zaxon doradź  a najlepiej wyślij mi to ...  Bo robie klona a kwarcy nie mam ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #276 dnia: 2023.08.07, 19:41:49 »
Lekko offtop-ując.
Na układy scalone przyjęło się mówić scalaki.

Ostatnio, na jakimś forum o tematyce elektronicznej, tranzystory zostały nazwane "trany".
Natręctwo skojarzeń ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #277 dnia: 2023.08.08, 10:10:26 »
tranzystory zostały nazwane "trany".

Milenialsi i ich wciskana na siłę nowomowa ;)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #278 dnia: 2023.08.09, 22:44:28 »
Milenialsi i ich wciskana na siłę nowomowa ;)

No raczej nie. Millenialsi właśnie dobijają do czterdziestki, więc "młodzieżowy slang" to już nie ich działka.
Nie tylko sam należę do tego pokolenia, ale też mam wśród znajomych rówieśników sporo osób zainteresowanych elektroniką i takiego określenia jeszcze nigdy nie słyszałem.
Powiedziałbym, że może to jakiś wymysł przedstawicieli pokolenia Z, ale znów - znam paru amatorów elektroników z tego pokolenia i też nie słyszałem, żeby używali takiego określenia na tranzystor. Wiec pewnie jakaś pojedyncza aberracja. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #279 dnia: 2023.08.09, 23:46:54 »
Millenialsi właśnie dobijają do czterdziestki

No dobra, nie znam się, więc się źle wyraziłem. Chodziło mi o pokolenie urodzone w XXI wieku.
Sorry za offtop, tak wgl.