Autor Wątek: Kopiowanie programów  (Przeczytany 7667 razy)

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Kopiowanie programów
« dnia: 2012.11.05, 22:51:04 »
Witam.
Moje pytanie może być dla niektórych dziwne - jestem nowicjuszem w sprawach ZX Spectrum.
A brzmi następująco: czy można skopiować np. grę z jednej kasety na drugą bez kopiera?
Wychowałem się na C64 - i tam, po wgraniu programu z kasety trzeba było wpisać RUN, żeby uruchomić program.
Zamiast wpisać RUN wystarczyło wpisać SAVE - i nagrywało na inną kasetę.
A w ZX program odpala się samodzielnie.
Jak to rozwiązać? Da się zrobić bez kopiera?
Chcę sobie zrobić kopie zapasowe takich rzeczy, jak "Bruce Lee" czy "REVERSI"
Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.05, 23:33:17 »
Jeśli są 2 przyzwoite magnetofony to można przegrać, ale lepiej użyć Compress copy czy New format copy. Po latach kaseta traci niestety na sygnale (warto kasety raz na rok przewijać). Znając długość bloku można zrobić SAVE"blok"CODE adr, len, ale to trochę zabawy....Screena też trzeba oszukać nieco. Z loaderem SAVE"gra"LINE n. Przede wszystkim kopier daje porządny sygnał. Ostatecznie jeśli się kaseta pewnie wgrywa to nagrać na PC do WAV.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.05, 23:34:50 »
Tak po prostu to się niestety nie da. Niektóre programy z prostymi loaderami można ręcznie przerzucać ale to mordęga. Różnica między C64 a Spectrum jest taka, że tam zasadniczo większość programów ładowała się w jednym bloku - kawałek kodu startowego w BASICu i cały kod maszynowy - dlatego po załadowaniu można było mu kazać to samo zapisać jeszcze raz. Na Spectrum większość programów składa się przynajmniej z dwóch bloków a często jest ich więcej. Bloki standardowo poprzedzane są nagłówkiem (dodatkowy krótki - 17 bajtów - blok danych), który pozwala interpreterowi BASICa zidentyfikować  m.in. typ danych (program w BASICu, kod maszynowy, zmienne itp.) ich ilość i nazwę i zareagować stosownie do tych informacji. Takie bloki można próbować kopiować "ręcznie", ale trzeba z nagłówka najpierw wyciągnąć potrzebne do tego informacje. Gorzej jeśli loader w BASICu ma w sobie zaszyty kod maszynowy ładujący dalszy ciąg pozbawiony nagłówka - tak robiła to duża większość programów z lat 80. m.in. w celu utrudnienia "ręcznego" przegrywania danych. W takiej sytuacji musiałbyś najpierw przeanalizować loader a potem próbować po kawałku wczytywać dane i zrzucać z powrotem używając stosownych procedur maszynowych z ROMu.

Podsumowując wykład - daj sobie spokój i ściągnij jakieś COPY-COPY albo inny podobny program. A w ogóle zamiast robić kopie zapasowe z taśmy na taśmę ściągnij po prostu z WoSu odpowiednie pliki TAP albo TZX i przechowuj je w takiej formie a w razie potrzeby zrzucisz na taśmę odpowiednim programem.

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.05, 23:50:51 »
Dzięki.
Tak własnie wykminiłem pliki *.tap
Sciągnąłem sobie też TAP-PLAYER - plug-in do WinAmpa.
Jak to działa Panowie? Testowaliscie?
Daje się zarówno wgrać bezpośrednio do ZX-a jak i nagrać na kasetę?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.06, 07:14:05 »
Oczywiście. Musisz tylko znaleźć odpowuednie ustawienia dźwięku dla twojego zestawu a potem już z górki :)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.06, 12:48:11 »
Nie wiem dlaczego ale sporo ludzi tak ma, że robią kopie swoich kaset albo konwertują je do plików nawet wtedy gdy są to bardzo popularne programy bez problemu dostępne w internecie.

Że niby jak zrobię kopię Bruca Lee z mojej kasety to będzie mój "prywatny", "osobisty" Bruce Lee, inny niż Bruce Lee ściągnięty z sieci?  ;)

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.11.06, 14:47:14 »
Nie w tym rzecz.
Jak zaczynasz dopiero wgłębiać się w temat, to dowiadujesz się, że można skomunikować PC z ZX.
Wątek rozpocząłem zanim dowiedziałem się o istnieniu *.TAP i użyciu WinAmpa jako magnetu.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.11.06, 15:59:45 »
Jest też fajny program do wgrywania  i (nie tylko) z platformy PC  wintzx

http://www.wintzx.fr/
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.11.07, 20:09:18 »
Wtrącę swoje 3 grosze :-). Fakt, popularne programy są dostępne np. na WOS ale istnieją sytuacje które wymagają kopiowania z kasety np.:
- własne programy stworzone i zapisane niegdyś na kasetę
- kupione kiedyś programy na kasetach a niedostępne w sieci
- dostępne w sieci ale w innym formacie niż sobie życzymy np. Z80 a chcemy TAP lub TZX

Pamiętam jak robiłem sobie kopię na dysku swoich kaset. Zachciało mi się mieć wszystkie gry w formacie TAP (ewentualnie TZX). Okazało się, że na popularnym WOS wiele gier jest tylko w formacie Z80 (bez loadera i ekranu tytułowego).
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.11.07, 21:29:39 »
Cytuj
Pamiętam jak robiłem sobie kopię na dysku swoich kaset. Zachciało mi się mieć wszystkie gry w formacie TAP (ewentualnie TZX). Okazało się, że na popularnym WOS wiele gier jest tylko w formacie Z80 (bez loadera i ekranu tytułowego).

A kiedy to było? Bo obstawiałbym jakiś 1998 rok :) Dziś dobrze ponad 95% programów na WOS jest w formacie "taśmowym".

A co do unikalnych programów to może wciąż masz jakieś MIA i zechciałbyś się podzielić ze światem ? :)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kopiowanie programów
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.11.08, 05:13:46 »
Fakt, kopie robiłem około roku 1998 jeszcze na modemie 56k :-) ale ostatnio np. szukałem programu Voice Manipulator 2 i na WOS jest ale w formacie Z80. Na szczęście udało mi się znaleźć wersję TAP gdzieś na necie.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники