Autor Wątek: Spectrumowcy z dawnych lat.  (Przeczytany 34462 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Spectrumowcy z dawnych lat.
« dnia: 2011.11.08, 13:20:59 »
Witajcie.

Z racji tego ze czas minie szybko, pamięć a pamięć zawodna, proszę forumowiczów o przypomnienie siebie ;)

Jest wśród nas:

Rafał Wiosna (rafamiga),
MAT of ESI (dla niepoznaki matofesi).
Kicia a wersji dorosłej, zatem Cat^

Ktoś się jeszcze ujawni?
« Ostatnia zmiana: 2011.11.14, 14:45:10 wysłana przez Tygrys »

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.08, 13:26:15 »
Duddie = Jerzy Dudek (kiedyś DUD w Bajtku i C&A)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

markoz

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • zxspectrum.pl
    • ZXspectrum.pl
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.11, 16:26:59 »
Markoz (Marcin). Pisywałem do C&A + kilka książeczek na temat programowania w Amosie.
Ale sercem zawsze byłem spectrumowcem (a nie amigowcem)...  teraz kolekcjonuję "dzieła" Sinclaira [choć nie mam ostatnio na to czasu]
Markoz

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.11, 18:39:41 »
Pyza^Illusion, kiedyś Pyza of Illusion :)
Kiedyś byłem "naczelnym" w ZX Land :D Coś tam grafikowałem do jakichś prostych demek :)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

V0yager

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.20, 18:45:21 »
Teraz ja:

V0yager, czyli Bartek Dramczyk, dawno temu pracowałem w Commodore & Amiga, po jego upadku przez chwile W Top Secrecie (hello Borek!), Bajtku, Amiga Computer Studio i Amiga Magazynie. Obecnie: CHIP, w którym regularnie od 5 lat pojawiaja sie publikacje nt. demosceny (zazwyczaj ok. 0,5 strony + dema/intra na płycie). Generalnie bardziej interesuje mnie obecnie scena jako zjawisko i ludzie związani z demosceną (stąd i okazyjne wykłady o scenie - był jeden i w siedzibie polskiego Microsoftu, Noce z demosceną i inne imprezy scenowe, w których maczałem łapy). Sporo czasu spędziłem przed C64 i Amigą, obecnie nadrabiam zaległości przed Spectrum i Atari (małym i dużym). Wypad na SillyVenture (pierwszy raz byłem na Atarowym party) dał mi sporo inspiracji i skłania do tego zeby zainteresować się YM w ST i trackerami na Falcona030 (dzieki za podpowiedź Mr. Y).

Spectrum+ był pierwszą maszyną którą zobaczyłęm na oczy (nie licząc zdjęć w Bajtku, czy elektronicznych zegarków i kalkulatorów). Zapamiętany jak dziś obrazek: dwóch magików przed czarną skrzynką wklepuje listyng (to z Extend mode, to z Shiftem)... później na ekranie Tomahawk... i choć w tamtych czasahc Spectrum nie kupiłem (C64 był pierwszą, kupioną przeze mnie maszyną), sentyment pozostał, a paru wariatów, których spotkałem dawno temu we Włocławku zaszczepiło ZX-owego bakcyla. Tu oklaski dla Kasetkina i Andiego (Andrzej Mielcarek).

Dziś jestem szczęśliwym posiadaczem gumiaka 48K, Plusa (który niestety padł i czeka na naprawę), 128K, Timexa 2048/2068, Unipolbrita, szarego +2, +3, wymagającego naprawy Sama, i paru innych spectrumo-podobnych wynalazków.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.24, 16:52:53 »
Całkiem spora ekipa ex-amigowców tu się zbiera :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.24, 19:20:31 »
Całkiem spora ekipa ex-amigowców tu się zbiera :)

Moim zdaniem porzucenie Spectrum na rzecz Amigi to pewnie był jeden z głównych powodów zapaści polskiego środowiska Spectrum.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.24, 21:04:01 »
Moim zdaniem porzucenie Spectrum na rzecz Amigi to pewnie był jeden z głównych powodów zapaści polskiego środowiska Spectrum.

Ze skruchą przyznaję, że ja tak właśnie zrobiłem w 1994, ale tylko na 2 lata. :) Więc i tak chyba nieźle. ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.25, 12:20:20 »
Wiekszosc osob ktora ja znalem z ZXa przeszla na PC.
I bylo to zdecydowanie przed 1990.
Na Amige chyba przeszla glownie demoscena, bo mozna bylo sobie poszalec,
a poczatki PC to wiadomo... CGA i Hercules i PC Buzzer

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.25, 13:15:24 »
Była jeszcze "wypasiona" EGA i akurat w czasach migracji z 8-bitowcow na 16 pojawił się Covox do peceta (pamiętam te zachwyty: "jakość muzyki jak na amidze!" :)
Z moich znajomych niemal wszyscy przerzucili się na Amigę, ale pamiętam, że (prawie) całe ESI miało uczulenie na Amigę - tak chyba było, no nie MAT? Czy coś pokręciłem?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.25, 17:09:32 »
@Sabe Źle pamiętasz ;) Ziutek kupił Amigę. Janco miał Amigę. Ja się dopiero w '94 przesiadłem na peceta, ale prawie od początku na Linuksa.

Kiv_Master

  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.01.04, 12:38:42 »
No to jak wszyscy to wszyscy :P chociaż niedawno się przedstawiałem to powtórzę: spectrumowałem sobie od małego na Timexie 2048 + magnetofon jaki akurat miałem aktualnie dostępny, nawet do jednego dorobiłem wejście na minijacka wyprowadzając je od głośnika ponieważ owy magnet go nie posiadał  :'( Taka ciekawostka podobnie jak kilku kolegów powyżej ja też przesiadłem się po ZX na Amigę, tym bardziej miło mi tu widzieć osoby/nicki znane np. z MA

Pozdrawiam

-------------------

Keep Spectrum Alive 8)
Timex 2048 + mp3player :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6845
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.03.14, 09:55:17 »
No to i ja sie przylacze do powitan. Zamiast tworzyc nowy watek podstawiam sie pod stary, poniewaz sam jestem stary i na dodatek spectrumowiec  ;). Na dodatek z pozytywnym zdziwieniem stwierdzam, ze znam tutaj kilka osob (glownie ze wspolnej pracy redakcyjnej), zatem pozbywam sie wygodnej oslony anonimowosci. Jacek Trojanski klania sie wszystkim szanownym forumowiczom, w tym dawnym bajtkowym kolegom  :D.
A ze, jak juz wspomnialem lata leca - w ramach starczego zdziecinnienia postanowilem nieco powrocic do korzeni i od jakiegos czasu wyciagne cos z szuflady lub kupie na Allegro. W obecnej chwili dysponuje moim ulubionym pacjentem od jakichs dwudziestu paru lat - bezklawiaturowym Timexem 2048 zsandwichowanym rozszerzeniem pamieci wlasnego patentu (144 KB, zgodnosc z trybem 80 KB oraz bankami 128-tki) plus cos na ksztalt Masterface (NMI i banki ROM), przerobiony Kempston (z podlaczona mysza od Amigi), kilka wersji AY, cala szuflada fabrycznie nowych interfejsow Timex RS-232 (skad ja to mam?...), drugi Timex dziewiczy - bez przerobek i ma klawiature (podziekowania dla Zoona), gumiak 48 KB, Plusik 48 KB oraz... stacje dyskow, umownie zwana FDD-6000. Czyli w tej wiekszej obudowie, w ktorej mieszcza sie 2 napedy 5,25 cala. Jak widze, nie jest to zbyt czesto spotykany sprzet, to sie chwale  :D
No i tak probuje dojsc, do czego to wszystko sluzylo... Macie jakies pomysly?...
Mam do tego jeszcze torbe dyskietek, ale zostaly utopione w czasie powodzi w mojej piwnicy. Moze jednak da sie odzyskac cos ciekawego.
No, to sie przywitalem i pochwalilem  :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.03.14, 10:27:03 »
Witaj Jacku! Miło widzieć tu osoby, które próbują powrócić po latach ;) Mam nadzieję że na forum odnajdziesz pytania na zadane tu pytania.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6845
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrumowcy z dawnych lat.
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.03.14, 14:03:11 »
Dziekuje :)

Mam nadzieję że na forum odnajdziesz pytania na zadane tu pytania.

Hmm, w sumie niezly tekst... ;) Dosc niekonwencjonalnie wpisuje sie w heideggerowskie ramy filozofii.