forum speccy.pl
Komputery z Z80 => TIMEX => Wątek zaczęty przez: batszaman w 2013.10.29, 12:42:06
-
Witam i gorąco pozdrawiam forumowiczów. Jestem nowy na tym portalu i szukam kogoś z Gdańska lub okolic kto zajmuje się naprawą tego typu sprzętu. Może opisze zachowanie stacji. Po podłączeniu do ZX Spectruma (gumiaka) cały czas pali się dioda stacji dyskietek, reset na interfejsie resetuje ZXa natomiast reset na stacji nie daje żadnej reakcji. Włożenie dyskietki z TOSem też bez efektu. Jeżeli nie podłącze stacji do komputera to i tak dioda cały czas się pali. Stacja była również sprawdzana z Timexem 2048 jednak reakcja ta sama. Dodam, że stacja została kupiona jako nowa -dawno, dawno temu- i działała. Padła po tym jak kolega "elektronik amator" chciał podłączyć stację od PC.
Pozdrawiam
-
Witaj!
A pasek gumowy w napędzie jest cały? Bo po tylu latach to z tej gumy zostają same strzępy.
-
A to nie we wszystkich FDD3000 są napędy z silnikiem liniowym?
W mojej jest taki!
Skoro dłubał mistrz elektroniki, to może zrobił zwarcie?
Na początek warto zmierzyć napięcia z zasilacza. Czy jest 12V i 5V?
-
Silnik liniowy to widziałem tylko w japońskiej kolejce z zawieszeniem magnetycznym :D
Nie widziałem innego napędu 3", niż z przekładnią pasową. Napędy 5,25", i owszem, zdarzają się bezprzekładniowe, a w 3,5" to chyba reguła.
-
Moja żyrafa też jest z Japonii...
To egzemplarz, który kupiłem niedawno na Allegro. Po odszykowaniu będzie jako drugi. W FDD3000 mam identyczny.
No dobra, pisząc "liniowy" miałem na myśli "bezpośredni". W sensie pasek-less ;)
-
cały czas pali się dioda stacji dyskietek
Sprawdź, czy taśma nie jest założona odwrotnie. Od wtorku będę w Górkach Zachodnich, gdybyśmy się jakoś bliżej umówili, to mógłbym to obejrzeć. Mi by było wygodniej, jakbyś mógł podjechać ze sprzętem (opcjonalnie na molo w Sopocie). Mogę zabrać jakiś rzeczy przydatne przy testowaniu, aczkolwiek telewizora na jachcie mieć nie będę.
-
W FDD3000 produkcji Unimoru, montowali napęd Hitachi, a ten był na pewno bezpaskowy, dyskietka napędzana była bezpośrednio z osi silnika.
-
Możesz wrzucić fotki takiego napędu?
-
Jest dokładnie jak napisał tdu to napęd Hitachi bez pasków. Z taśmami próbowałem ale za radą Jarka zerknę jeszcze raz. Obstawiam na to co napisał Phonex. Stacja jest razej sprawna bo była odłączona kiedy kumpel podłączył stacje od PC. Z podjechaniem ze sprzętem nie ma najmniejszego problemu Jarek nawet na Gorki Zachodnie ale problem jest z TV bo mam 21 cali kineskopa i to waży troszkę. Postaram się coś wymyślić, może pożyczę jakiegoś 14 cali tv bo bym skorzystał z propozycji pomocy kogoś kto jest w temacie bardziej niż ja a widzę, że są tu ludzie obeznani z tym tematem i chcący pomóc. Byłem w weekend na Retro Kompie i też równi ludzie:) Załączyłem 2 foty mojego maleństwa. Jutro mogę zdjąć obudowę i pstryknąć jeszcze jakieś fotki.
-
Zamieszczam zdjęcia wnętrza FDD3000. Zdjęcia robione komórką wiec jakość średnia.
-
A czy aby dyskietki na pewno dobre ?
U mnie stacja ze złą dyskietką też cały czas nią kręci i pali się lampka na napędzie.
-
Dyskietki dobre. Dioda pali się czy dyskietka jest w stacji czy jej nie ma. Nie słychać by stacja chodziła tylko dioda się pali. Raczej to chyba coś z płytą ale może się myle.
-
Po odwróceniu taśmy jak radził Jarek silnik napędu ruszył gdzie wcześniej stał w miejscu. Jednak tylko to się zmieniło bo dioda nadal się pali czy jest dyskietka czy nie. Reakcja tylko na reset interfejsu - mignięcie ekranu. Brak reakcji na reset FDD3000. Zauważyłem także, że strasznie się grzeje jeden ze scalaków (NEC 8637FP006 D41464C-15), nie wiem czy to normalne.
-
Pamięci z reguły grzeją się równomiernie. Może więc ta jedna jest trafiona.
A tasiemkę do flopów najlepiej sobie zrobić nową, będziesz mieć pewność, że nie jest winna problemów.
-
Ja bym zaczął od sprawdzenia , podmiany tej pamięci , jeśli ma znacznie wyższą temperaturę od sąsiedniej
-
Myślicie, że uwalona jedna kość pamięci może być przyczyną całego zła? Kiedyś kilka razy miałem padnięte kości pamięci w PC i mimo to wszystko działało:) Wiem, że to inna bajka ale myślałem, że pamięci podobnie działają w komputerach oczywiście tak myśli laik czyli ja:) Będę musiał poszukać taką kość i za Waszą radą wymienić. Widziałem je na eBayu:)
-
Po odwróceniu taśmy jak radził Jarek silnik napędu ruszył gdzie wcześniej stał w miejscu. Jednak tylko to się zmieniło bo dioda nadal się pali czy jest dyskietka czy nie. Reakcja tylko na reset interfejsu - mignięcie ekranu. Brak reakcji na reset FDD3000. Zauważyłem także, że strasznie się grzeje jeden ze scalaków (NEC 8637FP006 D41464C-15), nie wiem czy to normalne.
Jakie faktycznie masz tam pamięci piszesz o D41464 64kbx4 bit )czyli powinny być razem dwie takie sztuki ,
mam schemat Fdd3000 i tam jest 8 sztuk pamięci 4164 ( 64kb x1bit.
dołączam schemat
Czy były jakieś modernizacje tej stacji :-\
-
To jest schemat stacji dwupłytkowej,bazującej na płytkach z FDD3. Wersja jednopłytkowa ma 2 kości pamięci 4464 (41464) i dwa układy PAL w miejsce rozproszonej logiki na TTL-ach.
Schemat wersji jednopłytkowej kiedyś tu wrzucałem - niestety jest to lichej jakości skan.
-
OK to rozjaśnia moją rozterkę :D
-
Jest dokładnie jak napisał trojacek. Na czwartym zdjęciu, które zamieściłem widać je w lewym górnym rogu. Obie się grzeją ale jedna mocniej.
-
Stacja ożyła. Winna była uszkodzona kość pamięci. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. W szczególności chciałem bardzo podziękować Jarkowi Adamskiemu, który podjął się naprawy FDD3000. Dobrze, że są jeszcze na tym świecie ludzie kochający Spectrumy i służą pomocą. Jeszcze raz dzięki Panowie.
-
Dobrze, że to były pamięci, bo nie wziąłem ze sobą "zestawu naprawczego" pod kątem wymiany Z80. Nie mówiąc o tym, że uszkodzenia logiki trzeba by mocno sztukować.
-
Najważniejsze, że wszystko się udało i stacja działa:)