forum speccy.pl

ZX Spectrum => HARDWARE => NAPRAWY => Wątek zaczęty przez: pitu w 2014.11.20, 10:36:41

Tytuł: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: pitu w 2014.11.20, 10:36:41
Przed chwilą odpaliłem plusa (który leżał na lofcie przez kilka miesięcy) i jest problem. Komputer się uruchamia - widać copyright Sinclaira, ale nie reaguje na klawiaturę. Z wyjątkiem klawiszy INV VIDEO (po wciśnięciu pojawia sie na ekranie "4") i klawisza przecinka "," (po wciśnięciu - pojawia się "NEXT/n".
ENTER niezbyt "sprężynuje" - ale tak już miał "od zawsze".
Membrana czy coś poważniejszego?
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.11.20, 11:16:33
Membrana.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: pitu w 2014.11.20, 11:47:25
Dzieki za odpowiedz. Jako, że lubię drążyć temet to zadam jeszcze jedno pytanie. Czy normalną sprawą jes (w przypadku sprzętu Sinclaira) ta "podmiana" klawaiszy? Już raz mialem do czynienia z wadliwą membraną (w innym modelu) ale tam po prostu pewne klawisze nie działały a pozostałe działały normalnie - wciskałem "M" > wyświtlało się PAUSE, "K" - LIST itd. Co jest przyczyną tego, że nastąpiła "podmiana" "działających" klawiszy?
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.11.20, 12:03:44
Membrana w plusie jest po prostu dwuwarstwowa, bo w podstawowej matrycy 8x5 nie ma przewidzianych klawiszy BREAK, EDIT, DELETE, przecinka, cudzysłowu itp. To są kombinacje, uzyskiwane przez wciśnięcie któregoś z shiftów i następnie jakiejś litery czy cyfry. Zatem dodatkowa warstwa folii pod klawiaturą służy do zwierania linii dla klawiszy SYMBOL SHIFT i CAPS SHIFT, tak, by jednym naciśnięciem klawisza można było uzyskać kombinację SHIFT + odpowiednia litera/cyfra.
Na przykład klawisz INV VIDEO to kombinacja CAPS SHIFT + cyfra 4. Masz uszkodzenie na warstwie z shiftami, dlatego wyskakuje "4".
Jak rozkręcisz obudowę i rzucisz okiem na jej górną część od wewnątrz, tam, gdzie są "wąsy" od klawiatury, zapewne ujrzysz kruszące się ze starości, zbrązowiałe paski folii z metalizacją, nader często z pęknięciami na wygięciu w okolicy, gdzie te paski folii są przykręcone do obudowy.
Nie ma siły, jeżeli chcesz, by to dobrze działało, na 99% musisz kupić nową membranę. Pozostały 1% rezerwuję na możliwość, że  poprzedni użytkownik coś kombinował i źle złożył (np. jest za słaby ścisk na śrubach po tej stronie, gdzie dwie warstwy folii łączą swoje ścieżki).
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: pitu w 2014.11.20, 12:21:29
trojacek - teraz wszystko jasne. Wielkie dzięki za pomoc i info.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.11.20, 14:15:14
Jeśli jesteś w UK, to możesz kupić nieco taniej, niż w Polsce:
http://sintech-shop.co.uk/sinclair/spectrum/ersatzteile/48k-128-keyboard-membrane/a-3022/
http://www.sellmyretro.com/offer/details/Brand-New-Sinclair-ZX-Spectrum%2B-48K~~128K-Keyboard-Membrane-2141
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: martin381 w 2014.11.23, 08:14:27
Polecam te zachodnie z naszymi czasami są kłopoty , np trzeba mocniej naciskać itp.  >:( doświadczyłem na własnej skórze :'(
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.11.23, 09:26:08
Polecam te zachodnie z naszymi czasami są kłopoty , np trzeba mocniej naciskać itp.  >:( doświadczyłem na własnej skórze :'(
Mnie też niestety się to przytrafiło :-(
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: pitu w 2014.11.27, 23:30:56
Membrana zakupiona (na SellMR), zamontowana i wszystko chodzi jak zyleta! Dzieki za pomoc.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.03.19, 22:26:59
Koledzy gdzie w Polsce można dostać dobrą folię do zx+ ?
Moja stara się w rękach rozleciała...
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2015.03.19, 22:53:03
Nigdzie.  No ale poza Polska mozna ja zwyczajnie kupic, http://www.sellmyretro.com/offer/details/Brand-New-Sinclair-ZX-Spectrum%2B-48K~~128K-Keyboard-Membrane-2141
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.03.20, 11:29:52
Niestety w sellmyretro "wyszły". A z KEYPOL są niepolecane?
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2015.03.20, 15:12:37
Do gumiaka moze byc, ale do Plusa nie polecam.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.03.23, 08:48:33
A na czym polega ich "marność"? Problem w tym, że wielkiego wyboru nie ma. Jeszcze wyjdzie na to, że będę musiał sam zrobić klawiaturę...
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: michal_no w 2015.03.23, 10:50:55
To trzeba przeżyć samemu.
Wciskasz - nie działa, mocno wciskasz - to samo, wciskasz, przytrzymujesz i przekręcasz - działa.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: flypeter w 2015.03.23, 11:30:38
Mam w Spectrum jak i Spectrum+ folie z Qwerty i Keypolu - różńie to bywa powiem. Ostatnie kupiłem z tej drugiej firmy, jedynie ostatni rząd klawiszy trzeba mocniej przyciskać, ale z moich obserwacji wynika to wina wygięcia folii. Mam w tym plusie plastikową płytkę pod folią, folia jest inna niż oryginalna, bardziej sztywna i po zamocowaniu delikatnie się wygina, co właśnie wpływa na konieczność mocniejszego dociśnięcia ostatniego rzędu klawiszy. Pozostałe chodzą wg mnie podobnie jak na oryginalnych foliach.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2015.03.23, 12:58:24
Marnosc polega na jakosci wykonania. W gumiaku nie jest tak zle, ale folie do Plusa sa znacznie bardziej skomplikowane ( co widac w roznicy cen) i jakosc wykonania, tolerancja chocby polozenia otworow i pol jest o wiele bardziej istotna. W polaczeniu z wrazliwoscia dzialania na poprawne skrecenie, z pozoru banalny kawalek plastiku staje sie wyjatkowo upierdliwy.
Jak ktos ma zakupiona ostatnio folie w Polsce to niech wrzuci fote, ja dla porownania moge wrzucic fote folii z UK, jak znajde wolna, a jak nie to moze zamowie.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2015.03.23, 14:18:29
Przecież wrzucałem fotki...
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1185.msg14613.html#msg14613
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.04.22, 21:32:57
Znalazłem na ebeju folię do ZX+ za 15,5 GBP. Szła dwa tygodnie, ale doszła w trochę pogniecionej, olbrzymiej tekturowej kopercie z napisem "nie zginać".  Optycznie folia wykonana jest nieźle i tak też działa. Może ze dwa klawisze (kursory) wymagają odrobinę większej siły nacisku, ale generalnie wszystkie działają niezawodnie.
Tytuł: Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
Wiadomość wysłana przez: Ilyad w 2015.04.23, 00:56:35
Zależy jaka się trafi.  Ja miałem szczęście i u mnie keypolowska działa.