forum speccy.pl
ZX Spectrum => HARDWARE => Wątek zaczęty przez: popocop w 2015.02.04, 10:46:04
-
W nowym odcinku "The Spectrum Show" autor prezentuje w działaniu pióro świetlne. Podczas rysowania ekran TV często migocze na co autor zwraca uwagę. Nigdy nie miałem pióra świetlnego, ale pamiętam że w latach osiemdziesiątych było to popularne urządzenie, chyba nawet w polskiej prasie były opisy jak takie pióro zrobić samemu. Czy rzeczywiście podczas rysowania ekran TV tak bardzo miga? To stawia pod znakiem zapytania przydatność pióra do swobodnego rysowania.
-
Teoretycznie pozycję pióra świetlnego na ekranie powinno się dać ustalić na podstawie pomiaru czasu od początku ramki ekranu do pojawienia się impulsu na diodzie światłoczułej (PIN).
W prezentowanym programie wydaje mi się, na podstawie tego co widzę, że jest zastosowana inna metoda.
Jest wyświetlane na chwilę białe pole na ekranie, a potem coraz mniejsze jasne pola i sprawdzanie kiedy pojawi się impuls na diodzie PIN.
Ta metoda być może sprawdziłaby się nawet w przypadku monitora LCD.
-
chyba nawet w polskiej prasie były opisy jak takie pióro zrobić samemu.
Fototranzystor (ja miałem cięty BCAP78) w układzie Darlingtona z tranzystorem, opór oidp 470 łomów, bateria 6F22, jack i w ear.
-
Bajtek 2-85 str27. - jest schemat. A także w Mikrobit z 1986 na str. 15. :)
A to mruganie to może z powodu innej częstotliwości odświeżania w PAL niż w telefonku który to filmował. Albo program rysuje np rameczkę w innym miejscu lub wielkości przy każdym ruchu pióra zanim zatwierdzi się aktualny rozmiar, stąd to mruganie przy ruchu piórem.
-
A także w Czeskim Radio A6/86 (patrz załącznik) a dwa czy trzy inne schematy są stronie Velesofta (http://velesoft.speccy.cz/lightpen-cz.htm) :)