forum speccy.pl
ZX Spectrum => HARDWARE => NAPRAWY => Wątek zaczęty przez: anton w 2016.06.08, 19:25:40
-
Jak w temacie potrzebuję schematu aby odtworzyć klawę na laminacie a przeglądając internet wpadają mi tylko od gumiaka.
-
Bo to taka sama klawiatura. Dodatkowe klawisze to kombinacje z Caps Shift i Symbol Shift na dwóch warstwach folii.
Na laminacie uzyskasz taki efekt łącząc diodami po dwa klawisze (tak w skrócie).
-
dzięki będę kombinował :)
-
Rozrysuj sobie całą matrycę klawiatury. Kiedyś zamiast diod użyłem układów 74125 (cztery klucze analogowe).
Skończyło się tylko na fazie projektu. Chociaż nie, nawet kupiłem jakąś klawiaturę do przeróbki, ale już nic poza tym.
Dawne czasy, kiedy zrobienie płytki nie było tak łatwe jak dzisiaj :)
-
E tam, kiedyś robienie płytek mi przychodziło łatwiej, niż teraz. Były mazaki, wyklejanki lub drapało sie po polakierowanej miedzi :)
Co do klawiszy "dwuzwarciowych", nie wszystkie daje się uzyskać logiką diodową, bo oba klawisze muszą mieć wspólny rząd lub kolumnę. Do tego dochodzi brak pewności, który klawisz zostanie odczytany jako pierwszy - raz na jakiś czas zamiast delete wyskoczy zero itp. Folia rozwiązuje to prawami mechaniki :)
Bodajże kropka i przecinek są tą drogą nieosiągalne.
-
to chyba prościej będzie przejechać sie do KEYPOLU.
-
Albo zrobić laminat w wersji gumiaczanej.
-
No ale klawiatury do ZX robione na laminacie istnieja, ot chocby tutaj http://www.sellmyretro.com/offer/details/10922 ?
-
Tak z ciekawości spytam. Czy folia do +2 i +3 też jest na 3ech warstwach?
Czy na 2óch i jakiś scalak który to czyta, łączy wewnętrznie elektronicznie więcej niż dwa piny jednocześnie jeśli trzeba, a nie fizycznie we folii.
-
Chyba na dwóch. Jak rozbierałem +3 to widziałem, że membrana ma znacznie więcej styków. Resztę chyba załatwia gate array.
-
W +2 grey jest dwuwarstwowa, nawet porządna. Po tylu latach, w mojej brak jakichś pęknięć, czy innych uszkodzeń.
-
Bo poczynając od +2 stosuje się inny materiał podłoża. Folie poliestrowe się nie starzeją, co widać po 128K +2/+3, CPC6128, a także 48K składanych przez Samsunga (nie wiem, czy wszystkich - mam raptem jeden).
-
Ciekawe, na jakim podłożu Key-Pol robi folię klawiatury ? Bo sztywne są one jak prawidłowy nieboszczyk :)
-
Prawie na pewno na poliestrze, ewentualnie na poliwęglanie. Jak masz skrawek do spalenia, to możesz zrobić test - poliwęglan zapali się i utworzą się pęcherzyki, poliester jest trudnopalny i się po jakimś czasie zwęgli.
Zapewne grubość jest źle dobrana, skoro membrana "chodzi" za ciężko.
-
Grubość, grubością, ja bardziej ubolewam nad tym, ze warstwy są poprzesuwane względem siebie, co skutkuje nierównomiernym stykiem. Część klawiszy działa przy delikatnym nacisku, zaś część trzeba porządnie docisnąć żeby zadziałały. U mnie dotyczy to dolnych wierszy klawiatury. No cóż, nie spodziewałem się cudów za 60 pln (wersja do ZX 48+). Zaś folia do ZX "gumiaka", działa bez zastrzeżeń :)
-
To jest niestety przypadłość polskich membran.
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1185.msg14613.html#msg14613
-
Zaletą zaś jest to, że jakie są, takie są, ale są :)
-
kupiłem z KEYPOLU i powiem, że chodzi miarę lekko :)
-
Co do klawiszy "dwuzwarciowych", nie wszystkie daje się uzyskać logiką diodową, bo oba klawisze muszą mieć wspólny rząd lub kolumnę. Do tego dochodzi brak pewności, który klawisz zostanie odczytany jako pierwszy - raz na jakiś czas zamiast delete wyskoczy zero itp. Folia rozwiązuje to prawami mechaniki :)
Bodajże kropka i przecinek są tą drogą nieosiągalne.
Kropka i przecinek się łapią, ćwiczone: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,390.msg4030.html#msg4030
Ciekawe, jak długo "pożyje" tworzywo z obudów kontaktronów.
-
Fakt. Ale spośród tych, które występują w plusie, problematyczne są: cudzysłów, GRAPH, CAPSLOCK, TRUE VIDEO, INV VIDEO oraz kursory.
-
??? Od lat mam dostawce dobrych foli i zero problemu. Moze dlatego ze ..... szklem dupy nie wycieramy ? Prosciej nam bylo sie zebrac i zamowic nowe folie w fabryce. Spakowac i rozeslac . No ale lepiej cudowac i pisac doktoraty zamiast po prostu wymienic zuzyta czesc ;)
-
W Chinach?
Jeśli jakość byłaby przyzwoita, to jestem za. Mogę zadeklarować 10 sztuk do plusa.
-
Fakt, szkłem sobie d...y nie podetrzesz (no chyba że ktoś lubi sado-maso). Ale jak mówiłem klientowi, że dobra folia do ZX+ kosztuje ok. 100-120 pln, to przeważnie rezygnował z naprawy. A jak powiem, że jest alternatywa za 66 pln, no to już jest inna rozmowa.
Stąd jest, jak jest. Ja sobie kupiłem po sztuce z KeyPolu do testów i teraz wiem, że są, jakie są. Zamontować, mało używać, będzie przez lata służyć :)
-
No nie dziwię się że rezygnują te firmy podnoszą ceny wielokrotnie żeby na tych foliach do starych kompów zarobić , ciekawe że nowa kompletna klawiatura z takimi foliami kompletna potrafi kosztować do PC ok 40 zł średnio bo można kupić poniżej 30 zł . Wychodzi że koszt tej foli to kilka góra kilkanaście złotych , a folia do PC jest 2 razy większa niż do ZX a . 30-40 lat temu naprawialiśmy takie folie sreberkiem z czekolady była to mozolna robota , ale działały trochę , nie było wtedy sprzedawców z chin ....... . Ja osobiście po kilku takich zabawach w ZX48k zrobiłem klawiaturę mechaniczną ze styków przekaźników MT12 i drutu posrebrzanego , chodzi do dzisiaj praktycznie jest niezniszczalna , jak kiedyś wykopie ZX to zrobię zdjęcie gdyby kogoś zainteresowało .