forum speccy.pl
Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: emeu w 2018.01.28, 21:06:56
-
Mam problem z Amstradem 6128 - nie ma dźwięku - tylko ciche pyrkanie, ale po naciśnięciu klawisza ENTER gra prawie normalnie - np w grze Baba`s Palace praktycznie normalnie, w innych grach różnie z wciśniętym ENTERem. Nie miałem jak sprawdzić - komputerek włączał się normalnie - dorobiłem reset, przełącznik ABBA, zmieniłem zworkę z Locomotive na Amstrad, pasek w stacji i dopiero teraz mogłem go sprawdzić. Miał ktoś podobne cuda - jakiś konflikt przerwań z tym ENTERem?
-
Procesor Z80 firmy SST orginalny czy inny?
-
SGS Z80A
-
Hmm to jest ok ( ma być SGS a nie SST moj bląd , na innych CPU dzwiek czasami wariuje) , Moze AY robić problemy. W CPC on też obsługuje klawiature. Nie był wymieniany? Musi być AY 38912 bez litery A . Albo PIO 8255.
-
AY-3-8912 bez litery A, wygląda na wlutowany fabrycznie
-
Gdzieś kiedyś pisałem,że mój Amstrad też świruje w niektórych grach jakby mu się gama poprzestawiała.
One chyba tak mają :)
-
No to nie wiem, przy zmienianiu zworki z Locomotive na Amstrad nic nie popsułeś? te zworki idą do PIO . Wiecej bez pacjenta na stole trudno gdybać. Joystick nie był podpinany?
-
Joystick działa, zworki są 4 i w każdym ustawieniu komputer się włączał, niestety poza procesorem (wstawiony Zilog Z80 ze spectruma 48k- bez zmian) nie mam niczego na podmianę, w sumie działa i trzeba coś położyć na enterze i dodatkowo gra, chociaż to uciążliwe
-
Hmm, a jak masz audio podłączone, gra na wbudowanych glosnikach czy na głośnikach podłączonych poprzez gniazdo jack? Bo ten potencjometr od głośności tez lubi szwankować i wtedy sie cuda dzieją.
-
Bez zmian - taki sam dźwięk z głośniczka jak z tv - jack stereo,odłączony głośniczek też niczego nie zmienia, zastanawia mnie ten wciśnięty enter - czemu wtedy jest dźwięk?
-
Bo AY od dzwieku zajmuje sie też dekodowaniem klawiatury. Może być uszkodzony.
-
jeśli ay też obsługuje klawiaturę to możliwe że coś mu siadło wewnątrz, niestety nie mam na podmianę, tylko z szaraka, ale ten jest z literką a więc zapewne nie podejdzie
-
Podejdzie ale trzeba wtedy linie adresowe podciagnąć do zasilania drabinką rezystorów, na ktorą jest zresztą miejsce na płycie. Pod AY jest miejsce oznaczone IC102 . Do testów nie musi być założona.
-
W drugą stronę też zadziała? czyli AY bez A do szaraka? Tak prędzej sprawdzę. I tak sporo zabawy z wylutowywaniem.
-
W drugą nie koniecznie , bo jesli masz tylko porty w AY uszkodzone to w ZX moze grac normalnie. Tam są nie wykorzystane.
-
Dziękuję za porady, zabawę z ay-grekami muszę odłożyć, miałem nadzieję że przy takiej dziwnej usterce będzie uszkodzone coś prostszego.
-
AY-3-8912A z szaraka wstawiony razem z drabinką rezystorów - dźwięk jest OK, ale zgłupiały klawisze 1,4,6,8,0, strzałki i góra od joysticka - działa naraz 8 znaków. Trzeba coś dołożyć/usunąć na płycie czy ten AY jest trochę inny?
Podstawiłem stary uszkodzony AY-3-8912 i klawisze działają OK. W związku z tym ten AY nie działa poprawnie z moją wersją płyty.
Może ktoś ma do sprzedania sprawny AY-3-8912? Może być wylutowany.
-
Z tego co się zorientowałem AY-3-8912A w spectrumach mają uszkodzone niewykorzystywane porty - Amstrad kupował taniej układy, jak wcześniej Sinclair pamięci uszkodzone, więc układ 8912A będzie działał w CPC 6128, tylko sprawny.
-
Nie za bardzo to polega na prawdzie, bo w ZX 128k +2 grey czy +2A/B i +3, przez port AY-8912A jest zrobiona obsługa RS232 (MIDI) i Keypad-a.
Jak by wstawiali "niepełnosprawne", to tak, jakby sobie strzelić w stopę.
-
Miejskie legendy :)
Układ z literą A ma rezystory podciągające w porcie równoległym. Bez literki A nie ma.
-
Ano właśnie w porcie a nie na liniach adresowych, tak mi sie wydawało ze cos pomyliłem. Tak to jest jak sie z pamieci pisze w pewnym wieku ;) Tak czy inaczej na płycie CPC miejsce na drabinke jest.
-
Rozmawiałem z dwoma serwisantami i żaden z kilku układów ze spectrum nie działał poprawnie z klawiaturą w CPC, zawsze któraś linia obsługująca klawiaturę była uszkodzona, rezystory na wyjściu zawsze były. Jedna wersja 6128 miała fabrycznie 8912A
-
Trudno mi uwierzyć by Amstrad tak dziadował (i korzystał z uszkodzonych kości), zwłaszcza po tym co napisał mariansss, ale słyszałem że w przystawkach AY do ZX48 stosowano scalaki które miały uszkodzone te elementy które nie były potrzebne do "brzęczenia". A także niektóre retro fora polecały by naprawiać CPC w ten sposób by wymieniać uszkodzonego AY z CPC z tymi AY z takich przystawek do ZX48, bo w nich to nadal działa a CPC odzyskiwał sprawność. Tyle że jeśli jakiś egzemplarz takiej przystawki posłużył za dawcę dwa razy to zamieniał ze sobą dwie uszkodzone wersje, więc nic się przy tym nie naprawiało.
-
Ze strzelaniem w stopę to raczej nie tak - w każdej firmie rządzą finanse i przy setkach tysięcy sprzedanych sztuk kilka procent użytkowników korzystających z PAD-a klawiatury numerycznej i naprawy gwarancyjne są wliczone w koszty, PADy i MIDI - popularność użytkowania była niska i to uwzględniali księgowi.
Podobno w UK ToastRack sprzedawany był z padem, tam mogły byś sprawne (te wylutowywane i montowane dotyczyły +2) - gdzie to się podziało? Totalna rzadkość.