forum speccy.pl
Komputery z Z80 => TIMEX => Wątek zaczęty przez: zaxon w 2025.02.09, 18:44:13
-
Ot, bazując na tym projekcie : https://github.com/LoadZX/timex_scld , i dłubiąc niespiesznie wieczorami popełniłem własną wersję. Malutka płytka, lutowana bezpośrednio do płyty Timexa. Jak na razie działa w/g mnie poprawnie. Timmy działa, soft z Nano SD sie ładuje, klawiatura działa, tape in działa.
Montaż , wiadomo, upierdliwy. Trzeba mieć sprzęt, materiały i pewną wprawę. Ale nie wyważałem otwartych drzwi bo Klaudiusz przetestował przede mną sposoby montażu. to moje jest lutowane na sztywno do płyty poprzez kołeczki w rastrze 1,27 mm. Dzieki temu, akurat PCB mieści sie na wysokość umożliwiającą zamknięcie budy .
-
Super. Testowałeś w innej płycie niż wydanie 5? Szczególnie w takiej bez tranzystora w torze wejścia magnetofonowego. Czy sprawdzałeś działanie w TC2068?
Mógłbyś zdradzić jakie są odległości między rzędami kołków 1.27mm? Ciekawi mnie, czy pasowała by Twoja wersja zamiennika to mojego klona, wprost w otwory montażowe na PCB.
-
Problem w tym że nie mam timexowych płyt do testowania. Może ktoś ma upaloną i pomoże ? Rozstaw pinów mogę dostosować do twojej płyty Timmiego bo i tak ,jeśli zdecyduję sie zrobić ich więcej , muszę pare drobiazgów poprawić na płytce. 2068 też nie mam.
-
Super, odezwę się na PW, bo mam wolną płytkę do Timmy'ego i mogę podesłać do przymiarek i testów. Poszukam, bo powinienem mieć jakąś upaloną płytę do TC2048, choć nie obiecuję. Z TC2068 będzie ciężko, ale może ktoś ma uwalonego Unipolbrita do reanimacji. Mi nie udało się znaleść tutaj, może na fejsie będziesz miał więcej szczęścia.
Swoją drogą zastanawia mnie jak czułe jest wejście TPIN tego zamiennika, bo jeśli jest niebuforowane to zapewne wymaga dość wysokiego sygnału wejściowego z magnetofonu (poziom wysoki LVTTL).
-
Tak właśnie przymierzyłem Timexa i jestem w stanie budę wydrukować za jednym zamachem.... Jak już se ją narysuję :D. Maskownice można kupić, pozostaje klawiatura i guziczki... Płytę klawiatury zrobić na małych mikrostykach, guziczki wydrukować w żywicy, a na nie nalepki na prezroczystej folii .... Hm.... ::)
-
Jesli chodzi o klawiaturę do TIMEX-a, to sam zastanawiałem się, czy nie przeprojektować pcb klawiatury od UNIPOLBRIT-a, która kiedyś była sprzedawana jako zestaw do samodzielnego złożenia.
Można by było zastosować klawisze Cherry, czy jak tam się one nazywają.
-
Druga koncepcja, upchnąć płytę w budzie od gumiaka... :D Tylko nie wiem jak tam Timexowa matryca klawiatury z ZXową pasuje ? No dobra, zaczyna mnie ponosić....
-
Pasuje, pasuje. Złącze 14-pinowe to 8 + 5 + jeden pin pusty.
-
Tylko nie wiem jak tam Timexowa matryca klawiatury z ZXową pasuje?
1:1, 14 pionowe złącze patrząc od lewej:
1: GND; nieużywany
2-6: KB0 .. KB4; lewa taśma gumiaka
7-14: adresy; prawa taśma z gumiaka
-
Hmm, no to może by strzelić takie "Just TIMEX " . Dorzucić HDMI od Alexa , Aygreka, MMC .... Zapakować to w budę od Djordjie albo coś wydrukować...
-
Hmm, no to może by strzelić takie "Just TIMEX " . Dorzucić HDMI od Alexa , Aygreka, MMC .... Zapakować to w budę od Djordjie albo coś wydrukować...
Albo "na bogato" wziąć obudowę i klawiaturę od n-go (manuferhi) :)
-
Druga koncepcja, upchnąć płytę w budzie od gumiaka...
Nie prościej w gumiaku założyć po prostu ULA Plus z obsługą trybów timeksowych?
-
No i popsułeś zabawę ;)
-
Hmm, no to może by strzelić takie "Just TIMEX " . Dorzucić HDMI od Alexa , Aygreka, MMC .... Zapakować to w budę od Djordjie albo coś wydrukować...
Albo "na bogato" wziąć obudowę i klawiaturę od n-go (manuferhi) :)
Coś w tym stylu byłoby moim ideałem, może z przeprojektowanem tej budy żeby była ciut niższa.
Obudowa od gumiaka zupełne nie jest w moim guście, bo już jak wybierałem sobie kompa nastolatkiem będąc to Timex wygrał z gumiakiem tym że miał normalną spację i dwa shifty (o reszcie przewag nic nie wiedziałem)
No i ja lama jestem, ale piszę się na ewentualne beta testy :)
-
No i popsułeś zabawę ;)
Nie, nie popsuł. To rozwiązanie ma tak dużo wad, że ja np. bym w nie w ogóle nie wchodził.
Obudowa od gumiaka zupełne nie jest w moim guście, bo już jak wybierałem sobie kompa nastolatkiem będąc to Timex wygrał z gumiakiem tym że miał normalną spację i dwa shifty (o reszcie przewag nic nie wiedziałem)
Dokładnie, ja miałem takie same podejście przy wyborze swojego komputera. Miałem już sporo doświadczenia i z gumiakami, i plusami (szkoła) i mając porównanie z innymi komputerami po prostu sinclairowe rozwiązania mnie rozczarowały. Timex to była nowa jakość, a ciąg dalszy przewag jest może mniej widoczny, ale istotny - ot, choćby awaryjność przetwornicy i zjawiska tego bolesne konsekwencje.
Natomiast rozwiązanie z zastosowaniem jakiejś fajnej klawiatury np. na Cherry byłoby co najmniej interesujące :)
-
Oj tam, no przecież sie droczę z Łukaszem ;)
Ok, dziękuję za odzew, płyty dotarły, dzieki . Działam.
-
Tak daję znać z postępu prac bo widzę że jest spory doping ;)
Trzecia wersja płytki ULA jedzie z fabryki. Zmniejszyłem ją jeszcze. No i przeprojektowałem z użyciem części dostępnych w Europie a nawet w Polsce. Poprzednia wersja bazowała na częściach z Mousera ze Stanów , a ostatnio, cóż, jest jak jest... Pierun wie czy pomarańczowa małpa z brzytwą nie wprowadzi jakiegoś embargo albo ceł ?
Schemat i spis części na stronie projektu od którego zacząłem , niestety wprowadzał i wprowadza w błąd. Choćby część zasilająca która jest niewydolna i zasilanie do Xilinxa potrafi pływać od 2.2 volta do 3.3 w zależności od temperatury :) . Zmieniłem to. Podobnie bufory i złe wyprowadzenie zegara na Z80.
Montaż.
Płytka nadal jest lutowana bezpośrednio do płyty Timexa . 4 rzędy pinów 1,27. Nie zmieniałem tego bo z mojego punktu widzenia, jeśli ktoś bierze sie za naprawę elektroniki i da radę wylutować oryginalne SCLD to i da radę zasadzić nowe. Jeśli ktoś nie da rady, nie ma czym ale chce zostać bohaterem, cóż... nie mój problem, sorry.
Tu niestety nie dopasowałem jednak tego do pinów na płytce klonów Klaudiusza, Timmy która ma otwory. Nie z jakiejś złośliwości bynajmniej. Po prostu bardziej "skupione" piny są łatwiejsze do oblutowania w zwykłym Timexie. Może Klaudiusz przerysuje Timmy pod ten wymiar ? Jeśli nie to w Timmy też to ULA można zasadzić powierzchniowo.
Ale z płytą Timmy dopiero będę testował bo muszę ją sobie poskłądać. Niestety, starzeję się , dni robią sie coraz krótsze i doby na wszystko nie starcza;)
-
Trzymam kciuki i duże palce u stóp :)
-
Super, z tego co piszesz, to już raczej z górki.
Schemat i spis części na stronie projektu od którego zacząłem , niestety wprowadzał i wprowadza w błąd. Choćby część zasilająca która jest niewydolna i zasilanie do Xilinxa potrafi pływać od 2.2 volta do 3.3 w zależności od temperatury :). Zmieniłem to. Podobnie bufory i złe wyprowadzenie zegara na Z80.
Miałem podobne problemy z zasilaniem CPLD po zmianie na układ na 3,3 V w SCLD Q. Do wyjścia zegar do CPU (wprost z CPLD) dodałem pull-up 330R, tak jak piszą w instrukcji do Z80 oraz bufor (74LVC1G04) zasilany z 5 V dla zegara na złącze krawędziowe. Taka sztuczka zadziałała dla procesorów w NMOS i CMOS, działa też z DivMMC bez "polepszacza" sygnału zegarowego.
Tu niestety nie dopasowałem jednak tego do pinów na płytce klonów Klaudiusza, Timmy która ma otwory.
Zadaję sobie sprawę z ograniczeń przy tej wielkości płytki oraz kołkami o rozstawie 1.27mm. U siebie robiłem ze 4 podejścia i wyszło jak wyszło, bo i tak nie było standardu i innej alternatywy. W SCLD Q spodnia strona jest okupowana przez całą masę drobnicy, więc zmniejszenie płytki może być kłopotliwe. ALE, jeśli podesłałbyś mi pustą płytkę do zamiennika lub rysunek z wymiarami pomiędzy osiami rzędów kołków, to coś pokombinuję z Timmym, np. drugie otwory pod Twój zamiennik.
Jak działa wyjście na magnetofon i głośnik? Są różnice w poziomach stanu wysokiego dla BEEP i dla SAVE?
-
Tu są wymiary gdzie ja dałem goldpiny, więc w zasadzie w projekcie twojej płyty trzeba by je przesunąć bardziej do wewnątrz ?
Rezystor podciągający tez dodałem bo były problemy z niektórymi Z80. Z drugiej strony, kupowanymi nie wiadomo gdzie i skąd ;) I tu kolejna sprawa warta poruszenia . Na oryginalnych, Z80 montowanych w Timexach działa zgodnie z założeniami . Ale nie jestem w stanie zapewnić że zadziała na każdym ż80 , tym bardziej że sporo Z80 dostepnych aktualnie , tylko wygląda jak z80...
-
Dzięki. Przyjrzę się w wolnym czasie.
-
Ok, kurier był, płytki przywiózł .... Zapowiada sie kolejny weekend walki z Timexami ;) Mam nadzieję że już na gotowo . Optymistycznie zamówiłem więcej :P
-
looking forward for the result!
-
Od dołu jednak trochę drobnicy siedzi.
-
Ok, wygląda że jest wszystko ok. Sprawdziłem też z rożnymi procesorami.
https://www.youtube.com/watch?v=JUbyaRAGzCI
Montaż tak jak pisałem, trzeba hotem wylutowac stare ULA, pady plecionką wyczyścić i wlutować zamiennik. Robota dosyć precyzyjna więc sugeruję obiektywnie ocenić własne możliwości w tym zakresie.
Pare sztuk wrzuciłem do siebie do sklepiku.
Na filmie jest w podstawce i trochę posmarkane ale tak musiałem zrobić bo to płyta testowa.
-
Projekt zgodnie z licencją przeforkowałem na mojego Githuba. W folderze ZAXON są gerbery i płytka w Diptrace. U mnie działa ale nie biorę żadnej odpowiedzialności za tę moją radosną twórczość w wykonaniu innych. https://github.com/zaxoniec/timex_scld
-
Dzięki za linka.