forum speccy.pl

Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: ZbyniuR w 2014.02.09, 00:08:49

Tytuł: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.09, 00:08:49
Ostatecznym celem tego wątku jest zgromadzenie najpierw co ciekawszych, a z czasem może i wszystkich listingów do CPC, z polskich czasopism. A jak nam będzie mało to zabierzemy się za zagraniczne. ;)
Interesujące też będą spisy tego gdzie co jest, tzn w czasopismach, oraz jak się komuś zachce to poprawionych wersji powyższych. :)

Zaczynam od zebranych razem listingów z kilku pierwszych Bajtków które już się ukazały w postaci Reduxów. Można a nawet należy zgłaszać błędy w działaniu. :)  Albo podawać lepsze listingi robiące podobne rzeczy własne lub z innych czasopism. :)

Proponuje by listingi dla przedszkolaków o Kubusiu Literce sobie odpuścić. Przynajmniej dopóki nie zgłosi się chętny do uczenia się na nich Basica. ;) Co jakiś czas będą się ukazywać kolejne poprawiane wersje DSK. :)

Pełny spis wszystkich artykułów o CPC z Bajtka mam prawie skończony i niedługo też tu trafi. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.10, 05:33:52
No tak, plik Bandyta się skopał aż miło. :( Najwyraźniej nie można jednocześnie używać emulatora i grzebać w tym samym DSK programem do przenoszenia plików z PC.  Wstawiam poprawiony DSK a przy okazji usunąłem błędy z Animacji i Mini Organów, oraz dopisałem komentarz do Kiedy i Kalendarza.

Myślę że docelowo powinny się mieścić wszystkie listingi z całego rocznika Bajtka na jednej stronie zwykłej dyskietki. :) Zamierzam co jakiś czas dodawać kolejne, w tempie szybszym niż się ukazują Reduksy, wszak to sporo mniej roboty. Przynajmniej te moim zdaniem ciekawsze, bo inne sobie poczekają aż dostanę surową wersję ze skanów do poprawienia. A po ciuchu marzy mi się by znalazł się ktoś kto mi w tym pomoże. ;)
Może zrobię listę listingów jakie zostały do wklepania i chętni będą mogli podawać które by chcieli mieć gotowe, aby ci jeszcze chętniejsi mieli się czym sugerować przy wyborze listingów do wklepania. ;)  I stopniowo coraz mniej będzie zostawało tych ostatnich. :D


Z numeru 5/6-86  (we wcześniejszych nic do CPC nie było) mamy "Mini Organy" (str12) i "Animacja DoubleScreen" (s14). Nieco zmienioną wersję Organów już tu kiedyś w innym wątku wstawiałem, a o tym jak używać DoubleScreen pisałem kiedyś na Trickach. Mam dwa pomysły jak przyspieszyć to rysowanie i kiedyś dam tu poprawioną wersję. :) Jeśli masz 464 to zmienną scrbase na końcu linii 90 zmień na &B1CB

Z nr 7-86  UnDelete (s19) - Odkasować plik można znacznie prościej, też już o tym pisałem więc teraz dodałem swoją wersję Odkasuj.bas  Jednak binarne procedury z tej wersji (do odczytu i zapisu sektorów) w połączeniu z "Monitorem pamięci" z 11-86s9 da się przerobić na Edytor Dyskowy. Moooże kieeedyś. ;)

Z nr 8-86 "Menu Dysku" s9 - Uważam że to bardzo użyteczne uruchamiadło, przynajmniej dopóki nie mamy w CPC czegoś A`la DivIde albo Side z A8. To dla tych co nie lubią wpisywać komendy CAT i nie pamiętają nazw plików. Trzeba tam zmodyfikować DATA w linii 60 by dostosować do konkretnego dysku. Moją wersję czegoś takiego umieściłem kiedyś na Duperelkach.dsk, wersja z powiększanymi napisami jest w Bajtku 4-93s14. Chodzi o to by nagrać to na (prawie)każdym dysku jako 0.bas co łatwo i szybko się uruchamia bez wpisywania run" - Prawie, bo te co się uruchamia przez |cpm lepiej nie modyfikować.

"Zegar z budzikiem" s10 - daje fajne RSXy (czyli dodatkowe komendy Basica) do obsługi zegarka wyświetlanego w roku na przerwaniach. Podobny ale ze stoperem zamiast budzika jest w 12-93s49 a prostsza bez RSX w 8-89s13. Kiedyś do tego dojdziemy. :)

VarDump (s11) to nowa komenda która wyświetla listę wszystkich zmiennych użytych w programie. Miałem kiedyś lepszą wersję która podawała także spis wszystkich linii w jakich każda ze zmiennych jest użyta oraz aktualną jej wartość. Przydaje się do analizowania zwłaszcza obszerniejszych listingów. Niestety nie pamiętam skąd to miałem. :(

Wieczny Kalendarz  (s7) - Działa bardzo fajnie wg zmodyfikowanej metody Zellera, (mam zamiar to przerobić na programik który wyświetla i drukuje kalendarz na cały rok z podanego roku), ale w opisie zapomnieli dodać tego co dopisałem na początku programu że kalendarz Gregoriański wprowadzono dopiero w 1582 więc nie da się tym programem określić dnia tygodnia bitwy pod Grunwaldem. A nawet w późniejszych latach nie wszędzie od razu go wprowadzono więc jeśli czytamy kroniki z datą wg kalendarza Juliańskiego, to ta data w tym programie poda inny dzień tygodnia niż był dnia o którym czytamy. A gdzie, kiedy i po co wprowadzano nowy kalendarz jest na http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84ski

Powiększanie Napisów  - s11 - Działa poprawnie ale strasznie wolno. Myślę że bardziej użyteczna może być wyższa czcionka z 2-91s27 z RSX-em High.Print. :)  Przygotujemy kiedyś parę fajnych czcionek. ;)

Kiedy 2=10  - (s7)  - Program do przeliczania liczb na inne systemy liczbowe. I jest przepisany bezbłędnie,  niestety wg mnie prawidłowo działa w bardzo nielicznych przypadkach. Nie mam ochoty się w tym grzebać. Jeśli ktoś czegoś takiego potrzebuje choć nie na CPC to >  http://systemyliczbowe.urfu.pl/index.html

Jednoręki Bandyta  - 9-86s12 - to prosta gierka dla hazardzistów. ;)  Jeśli wcześniej uruchamiałeś Animację to  najpierw zresetuj.

I to tyle na razie. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2014.02.11, 22:10:32
Ludzie często piszą, że te listingi miały masę błędów, więc nie wiem czy warto. No chyba, że się potrafi je poprawić.
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.12, 01:31:21
Z tego co kojarzę to zaledwie kilka razy jakaś errata była, ale jakość wydruku nie zawsze była czytelna i stąd głównie błędy także w skanowaniu. Za Assemblery i Pascale się nie zabieram, ale Basic-i będą poprawione. :)
I zamierzam wszystkie Amstradowe Bejziki oraz wszystkie artykuły dotyczące Amstradów zebrać na paru DSK. Wraz z wygodnym uruchamiadełkiem. Sądząc po objętości powinny się zmieścić po kilka roczników na jednym dysku, w postaci w jakiej powinny się ukazać już przed laty zanim się pojawiły pdf-y, emulatory i internet. :) Daję wam na to słowo harcerza. ;)

Może nie zawsze są to programy najwyższych lotów, ale jako baza do poprawek i udoskonaleń oraz do nauki Basica stykają. Zresztą myślę że ciekawsze są w IKS-ach a jeszcze lepsze są pchełki w zagranicznych magazynach tylko o CPC. A czy warto? - No jak ktoś ma wątpliwości to może na retro sprzętach tylko oglądać demka i to też jest okey. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.26, 17:02:37
Jeśli ktoś myślał że miałem słomiany zapał to informuję że mam spory zapas słomy. A oto kolejna pełniejsza wersja DSK z materiałami z Bajtka. :)

   Zwykle na DSK jakie tu udostępniam dodaję plik 0.BAS który wyświetla katalog i definiuje parę użytecznych klawiszy pomagających nieco wygodniej uruchomić coś z dysku który jest zbieraniną pchełek. Wreszcie się za niego zabrałem i w obecnej wersji ma już ręce i nogi. Wersja light tego uruchamiadła (rany potrzebuję na to lepszej nazwy) to 2 KB Bejzika która wyświetla katalog i podświetlanym paseczkiem przesuwanym strzałkami lub Joyem, pozwala wybrać plik który można uruchomić [Return/Enter/Fire] (BAS i BIN), lub wyświetlić TXT (z polskimi znakami w standardzie Windowsa) lub skompresowane obrazki CSI. Nowy katalog to [C/Fire2], a do tego można zmieniać nazwy [R], kasować [E] i odkasowywać [U ] pliki. Tyle zdołałem zmieścić w 2 KB. :) Program korzysta z komendy COPYCHR$ więc nie pójdzie na 464 ze stacją, ale jak ktoś z takim konfigiem się odezwie to zrobię stosowną wersję, słowo. :) Aha jeszcze jest ukryta funkcja Ctrl+B kasuje wszystkie .BAK-i  to takie sprzątanie dysku. ;)

   To powinno wystarczyć by przeglądać pliczki z Bajtka. Teraz nie będzie wymówek że ktoś nie wie jak coś włączyć lub wyświetlić. A jak komuś mało to pełniejsza wersja jest w fazie testów. Ma 6 KB i potrafi też wyświetlać fonty FNT oraz screeny SCR z Art Studia (skompresowane lub nie, z paletą lub bez). Pozwala przełączać się na stację B lub ramdysk M 63KB, kopiuje pliki i umie formatować standardowe dyski. Ma też w sobie Helpa z klawiszologią i potrafi skopiować sam siebie. :) I jeszcze niedopracowany kopier ścieżkowy, i edytor dyskowy. Będzie na następnym dysku mam nadzieję że już z kompletem listingów i artykułów z całego rocznika 1986. Fajnie by było gdyby jeszcze umiał muzyczki puszczać ale nie mam bladego pojęcia jak się za to zabrać. Chodzi mi też po głowie by stworzyć taki paronasto-kilobajtowy pakiet biurowy, (edytorek TXT, arkusz z wyświetlaniem kolorowych słupków i tortów oraz bazę danych ze sortowaniem rekordów). I puszczałkę animek. Choć to ostatnie będę musiał się przemóc i zrobić przynajmniej częściowo w kodzie maszynowym a nie w najlepszym z Basiców. ;)

   A wracając do wątku listingów z Bajtka. Dodałem kilka pchełek oraz tekstów o CPC z Reduksów i dodałem moje poprawione wersje zwykle z 2-ką na końcu nazwy pliku. Nie opiszę ich tu wszystkich sami zobaczcie co w nich zmieniłem. :) Już nie brakuje wiele by przenieść na DSK wszystko co w roczniku 1986 było w Bajtkach o CPC. A parę kolejnych przed nami. :)

   Propo programiku "Kiedy 2=10". Kilka uwag. Po pierwsze, przelicza on systemy liczbowe od 2-kowego do 36-kowego, a nie 35-kowego. Troszkę się autor artykułu pomylił. A wynika to z ilości stosowanych znaków. Alfabet angielski ma ich 26 plus 10 cyfr daje nam 36 znaków do dyspozycji. I jakby ktoś się uparł to może sobie znieść to ograniczenie dodając inne znaki aż do 256-kowego.
  Po drugie, wspomniałem że program daje różne wyniki zależnie od tego czy wpisujemy np liczby 16-kowe dużymi czy małymi znakami. Problem znika gdy na końcu linii 20 dodamy   :x$=UPPER(x$)     a bez tego liczby wpisane małymi literami przeliczał błędnie.
  Po trzecie, na poprzednim dsk ostatnią linijkę dopisałem sam by program sam weryfikował wynik, przeliczając liczbę z powrotem na układ początkowy, ale zrobiłem tam błąd. Przed komendą GOTO powinno być jeszcze   :a$="":
  Po czwarte, program wpierw przelicza liczbę na układ 10-tny korzystając z BASIC-owego sposobu zapisu tych liczb w 5 bajtach, co w praktyce oznacza że jeśli liczba jest w tym systemie równa lub większa niż 1 miliard (1ka z 9ma zerami), to wynik będzie tylko przybliżony i będzie się nieco różnił od stanu faktycznego.
  Po piąte, program nie weryfikuje czy wpisaliśmy liczbę tylko z tych znaków jakie występują w systemie jaki deklarujemy. Np w 16-owym można używać wszystkich cyfr i 6 pierwszych znaków alfabetu od A do F. I w przypadku użycia także innych liter niż w danym systemie istnieją, wynik będzie wyssany z komputerowego palca. ;)
  Pamiętając o tych ograniczeniach mamy sprawny i dobrze działający program. Prócz niezmienionej oryginalnej, dodałem też wersję KIEDY2.BAS z moimi poprawkami. :)

   Animka2 - udało mi się przyspieszyć Animację o kilkadziesiąt procent.
MiniOrg2 - to moja ciut ładniejsza i zajmująca o połowę mniej miejsca wersja MiniOrg. Można by do niego dodać możliwość zapamiętywania tego co gramy. Może kiedyś do pomysłu wrócę. ;)

   Co jeszcze? - Dwie wersje polskich znaków jakie były w tym roczniku Bajtka, (pisac-pl.bas i polnotes.bas) ,nie licząc tych koślawych w Teście oczu i uszu. A nie był to bynajmniej ostatni raz gdy ten temat w Bajtku poruszano i nawiasem mówiąc mam zamiar założyć nowy temat o standardach polskich znaków w CPC. Moje zdanie na temat zawarłem w pliku POL.BAS        

Dodaję też programik na PC do obsługi DSK. :) Choć lepiej go nie używać jednocześnie z emulatorem w którym mamy "włożony" ten sam dysk w którym właśnie grzebiemy tym menagerem bo będzie kaszanka. ;)

   Wszelkie uwagi, pytania, podpowiedzi itp mile widziane. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.03.19, 17:58:17
Dzięki temu że Pear dostarczył mi skany z ostatnich trzech nr. Bajtka, niniejszym zakończyłem przenoszenie Amstradowych tekstów i listingów na DSK z pierwszego całego rocznika. Taaa Daaaa !!!

Wraz z kilkoma zmodyfikowanymi przeze mnie programikami dysk się zapełnił. :)
Jako bonus i hit numeru Boing Ball w Basicu. hehe ;) Opisy niemal do wszystkiego są w dołączonych plikach tekstowych oraz w Bajtkach. Więc parę zdań jedynie o moich wypocinach.

0.BAS - Niestety niedawno sobie uświadomiłem że nie działa na 464 ze stacją, ale jeszcze nad tym popracuję. ;)
   Obsługa jest bajecznie prosta, użyj strzałek lub joysticka by przesuwać podświetlony paseczek po nazwach plików. Return, Enter lub Fire uruchamia lub wyświetla podświetlony plik,  C lub Fire2 wczytuje katalog z nowej dyskietki. Do tego mamy jak widać na dole ekranu R - Rename, E - Erase, U - Undelete. I jeszcze Ctrl+B - kasuje wszystkie BAK-i, a klawisz K - niespodzianka, można go wciskać do woli. ;)  Pliki tekstowe przewija się czymkolwiek a jak dojdzie do końca Ret, Ent lub Fire. Polskie znaki w standardzie Windows 1250, więc pliki przeniesione z PC wyświetla z ogonkami bez konwersji. :) Może kolejne dyskietki z gazetowymi materiałami będą bardziej obrazkowe, a na razie tylko jeden CSI.
Myślę że to i tak sporo jak na 2KB Basica. Jak ktoś chce podejrzeć jak to wygląda to dwa razy ESC, a wtedy działa czarodziejska TABulacja. Ctrl+TAB czyści ekran i wyświetla Listing programu zresztą jak wczytasz inny to także tam. Sama TAB uruchamia program Basic jaki masz w pamięci, a Shift+TAB wyświetla katalog. Chciałbym by taka użyteczna TABulacja była w CPC na dzień-dobry w ROMie. :)

Kalen+.BAS - No teraz to jest kalendarz z prawdziwego zdarzenia. Użyłem procedury na wieczny kalendarz z Bajtka. Na początku pyta o rok. Jeśli wciśniesz Enter domyślnie uzna że jest 2014, tak samo zareaguje na 0. jeśli wstukasz od 1 do 30 to doda to tego 2000, jeśli wstukasz 31 do 99 doda 1900, w roku wcześniejszym niż 1583 nie używano jeszcze kalendarza Gregoriańskiego. A kto odkryje jaki największy rok można wpisać zobaczy animację z ukrytego pliku. ;)

POL.BAS -  Składa się z kawałków które można sobie wziąć i używać w swoich programikach. Wersja poprawiona zawiera między innymi procedurę która dorobi polskie ogonki do dowolnej wczytanej czcionki. W tym także w 7bitowym kodowaniu tak by w czcionce z Art-Studia zmieściły się wszystkie polskie duże litery zastępuje nie używane w naszym języku QXV. ;) Tak wiem szaleństwo ZX Spectrum nie będzie można napisać hehe ;) Opis co gdzie i do czego w listingu.

LDIR.BAS - To mój ostatni pomysł jak błyskawicznie przenieść kawałek kodu z Basica do pamięci bez pętli FOR-NEXT bez DATA a nawet bez POKE. hehe.  :o  :D  8)  Użyłem tego pomysłu by Boing Ball szybciej rysowało krateczkę w tle niż było w oryginale. ;) I to tyle. Kolejne roczniki Bajtka czekają na podobne opracowanie jak ten. :P

Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.03.20, 10:21:39
Kurka, Zbyniu! Jesteś WIELKI!
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.03.20, 14:34:14
Wiem, mam w domu lustro i ledwo się w nim mieszczę. :D

Pear już mi przysłał komplet TXT z OCR z materiałami o CPC z całego następnego rocznika. I jest w tym znacznie mniej błędów niż w tych ostatnich. A blisko 1/3 to opis kernela w odcinkach (adresy i opisy procedur w ROMach w CPC). Myślę że nie ma sensu przenosić tego na DSK, bo jeśli ktoś będzie tego potrzebował (bo pisze coś na Amstradzie) to z okazji że na CPC nie ma multitaskingu (ale pracujemy nad tym) wygodniej mu będzie jak wyświetli to sobie na osobnym kompie i to raczej współczesnym. Tak czy siak ten opis w Bajtku nie był kompletny i resztę dogram z neta i przetłumaczę Googlem i w takiej postaci udostępnię.

Jak dobrze pójdzie to myślę że w 4-5 miesięcy potraktuję podobnie wszystkie roczniki. Obecnie kończę robić spis tego co jest w czasopiśmie KOMPUTER, a potem się wezmę za IKSa. Nie wiem w jakich jeszcze polskich czasopismach było coś o CPC. Jeśli ktoś wie to proszę o cynk.

Zajrzałem też na WikiCPC a tam też pospolite ruszenie w skanowaniu tych nielicznych magazynów co im brakuje, oraz w kompletowaniu listingów na DSK. Oni to nazywają "Type Ins". http://www.cpcwiki.eu/index.php/Magazines

A dla przykładu jak ładnie można te listingi przedstawić i jakie fajne rzeczy mieli link do niemieckiego "CPC Schneider International" http://www.cpcwiki.eu/index.php/Databox   Ooooj moje pokazywadełko się chowa. Ale oni mieli od tego speców i tysiące fanów podsyłało im materiały. Tak czy siak mam zamiar z tym zrobić porządek na polskim poletku. :)

Tak na marginesie, widzę że o Bajtku się tam wypowiedział niejaki User: Torn - Michał(Mike) Strzałkowski. Może ktoś go zna i połączymy siły, zewrzemy szeregi i wogóle damy radę! ;) Żeby już nigdy żaden Amstradowy listing nie został sam i żeby nie skończył w zapomnieniu! :D 

PS.: I może ktoś ma jakiś program na PC do konwertowania grafik dla CPC ?
Bo mam jakieś toporne na CPC do konwertowania IFF i BMP, ale gdy widzę jak sobie z tym radzą na Atarkach albo Comodach nie wierzę że nie da się tego zrobić lepiej. Wiem że jakiś jest dodany do Emulatora JavaCPC ale to jest taki kombajn że jakoś nie mam natchnienia by do niego przysiąść.
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.07, 02:59:24
Tak wygląda aktualny stan prac nad kolejnym rocznikiem. Na jednym DSK będą razem roczniki 1987 i 1994. Większość tekstów jest gotowa. Te zaczynające się od minusa jeszcze nie są poprawione. Gorzej z Basicami, te dłuższe niż 2KB są ciągle pełne śmieci. Rok 1994 był ostatnim w którym było (zresztą już niewiele) coś o CPC.
Jak dopracuję ten dysk to zostanie 6 roczników od `88 do `93. Od tego dysku będzie też wersja uruchamiadła działająca także na 464 ze stacją. (na razie nie ma).

Namierzyłem też programik do konwertowania obrazków z PC do CPC. Więc wkrótce zacznę jakieś dodawać by wykorzystać resztę dysku. Może okładki Bajtków albo zestaw fontów, jeszcze pomyślę. Będzie też wersja specjalna DSK ze samymi testami różnych komputerów i ich obrazkami. ;)

Opis Kernela który publikowano w odcinkach przez cały rok 1987 ukarze się wraz z uzupełnieniami w osobnym opracowaniu, a jeszcze nie było tego po polsku. A przy okazji może jakiś opis komend lub krótki kurs Basica. :D
I dsk z zestawem języków programowania. Na pewno Pascal, Logo i jakiś kompilator Basica. Plus demka które przed laty reklamowały możliwości CPC na wystawach sklepowych. ;)  I slide showy ze soczystymi picturkami. :P

To tyle z pomysłów jakie  chodzą mi po głowie. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: Tygrys w 2014.04.07, 08:45:12
Dzięki, będzie co oglądać ;-)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2014.04.07, 22:14:41
Może nie zawsze są to programy najwyższych lotów, ale jako baza do poprawek i udoskonaleń oraz do nauki Basica stykają. Zresztą myślę że ciekawsze są w IKS-ach a jeszcze lepsze są pchełki w zagranicznych magazynach tylko o CPC. A czy warto? - No jak ktoś ma wątpliwości to może na retro sprzętach tylko oglądać demka i to też jest okey. :)

No taka przeróbka z innych platform to byłoby coś, a gdyby jeszcze ładnie objaśnić jakiej komendy użyć zamiast tej z oryginału to szał dla laika. Życzę powodzenia, zazdroszczę (nie wiem, czy tak się da - pozytywnie :)) wiedzy.
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.12, 21:35:36
No dobra generalnie roczniki `87 i `94 są skończone. Czyli 3 z 9 roczników Bajtka są zrobione. Choć w Kolędach ta 4ta fałszuje mimo bezbłędnego przepisania, trzeba będzie nutki znaleźć i to obczaić. I gra Firma nie jest przetestowana na 100% może jeszcze jakieś błędy się zdarzą. Ale tyle błędów poprawiłem z OCR że już mnie cholera brała więc zostawiłem jak jest. Zostało też 28KB wolnego to w przyszłości dodam jeszcze do tego dysku jakieś bonusy. ;) Wszelkie uwagi mile widziane. :)   A oto cały spis:


 1-87 s20 Test komputera Amstrad PCW 8256 i 8512                  TXT
      s21 Tokeny Basica i zmiennych                               TXT
 2-87 s11 Gra Węże                                                TXT BAS
      s12 Krótko o programach biurowych                           TXT
 3-87 s30 Ciepło zimno - (Kubuś Literka)                          TXT BAS
      s31 Kolędy i sortowanie (Mikrusek)                          TXT BAS     +
 4-87 s15 Czcionka grubsza i chudsza                              TXT BAS     +
 5-87 s15 Basic 464 (jak zastapić komendy z 6128)                 TXT BAS     +
 6-87 s12 Języki programowania na CPC                             TXT
      s13 Czy drukarka jest gotowa?                               TXT+BAS
 8-87 s12 Polskie znaki w CP/M                                    TXT     EMS
 9-87 s20 Wieści o Amstrad PC 1640 i ZX Spectrum +3               TXT
10-87 s14 Gra Firma                                               TXT BAS
11-87 s13 RSX-y do samplowania dźwięku |RECORD |PLAY              TXT BAS     +
12-87 s12 Dokładny katalog z kasety                               TXT BAS     +
      s13 Pokaż zawartość ROM-ów                                  TXT BAS     +


 1-94 s49 Mini edytor graficzny (i RSX-y |KOLO |OKRAG)            TXT BAS     +
 2-94 s53 Książka telefoniczna                                    TXT BAS     +
11-94 s37 Emulator CPC na PC                                      TXT


Materiały skanował z djvu i udostępnił mi do korekty Pear.
Za co bardzo dziękuję. :)                         ZbyniuR - kwiecień 2014

W roczniku `88 w klanie Amstrada jest sporo o CPM którego nie cierpię, Pascala którego nie czaję i PCW który nie jest CPC. Więc jeszcze nie jestem pewny czy 100% klanu Amstrada będę przenosił na DSK. Przydałby się jakiś spec od Pascala albo entuzjasta CPM-a. Ochotnicy mile widziani. :)

Co do tłumaczenia Basica z innego dialektu na CPC, to przed laty popełniłem parę takich ze ZX, bez trudu można też przepisywać listingi z PC GW-Basic lub MS-Basic, bo oba są bardzo podobne do Locomotive Basic w CPC. I chyba także w ST była zbliżona wersja choć nie bardzo czaję gdzie mogą być listingi w tej wersji. Miałem też przed laty kolegę Atarowca i czasem jak mi się podobało co dłubał w XE i pytałem go co robi ta czy inna komenda by zapisać sobie pomysł na kartce w od razu tłumacząc na CPC. W sumie pomysł napisania arta czy też tabelki porównującej różne dialekty wydaje mi się ciekawy. Raz widziałem coś takiego w Magazynie Komputer ale to były wyrywkowe komendy na zasadzie ciekawostki i chyba nie  wolne od błędów, a nie pełna ściąga do dokonywania tłumaczeń. Ale jest nadzieja że takie coś powstanie póki my żyjemy. ;)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: pear w 2014.04.13, 09:58:10
Ehm, ja te programy w Pascalu na CP/M uruchamiałem na FDD3000.Niestety dyskietki się nie zachowały. Pascal to mój ulubiony język programowania, którego używam do dzisiaj (Delphi)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.04.13, 12:09:55
Ja pamiętam, że miałem sporo radochy z używania Turbo Pascala pod CP/M na FDD3000. W tym samym czasie dużo używałem turbo Pascala na PC i oba wyglądały i działały dokładnie tak samo :)
Poza tym to chyba jedyna implementacja kompilatora, której nic nie brakuje (jak na owe czasy). HiSoft C++ też był fajny, ale brakowało mu implementacji floatów, a HiSoft Pascal jakoś mnie nie urzekł (był mało wygodny w użyciu).
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.13, 12:36:28
No to super że zdolni i chętni się znaleźli. :) 

A jak było z polskimi znakami w Pascalu pod CPM i w PC ? - Bo to jeden z tematów który wraca w klanie Amstrada jak bumerang. Były jakieś, czy nie bardzo?
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.04.13, 12:49:04
Na FDD3000 nie było problemu, bo polskie znaki dawał terminal w wersji Polbrit :). Były jakoś sensownie zmapowane i dostępne z poziomu Pascala przez chr(kod). A na PC? Jak się pod DOS ustawiło odpowiedni codepage, to polskie znaki były też dostepne przez chr(kod) - ale to dopiero od którejś wersji DOS, chyba 6 lub 6.30, a wcześniej trzeba też było dogrywać fonty. służyła do tego nakładka "polznak" lub coś podobnego, co podkładało polskie znaki pod prawy alt. Pierwsze popularne kodowanie to była oczywiście Mazovia, implementacja stron kodowych w MS-DOS zmieniła to z czasem na CP1250/Latin2, a świat internetu zmienił standard na ISO-8859-2, po czym wszystko to "umarło" wraz z nadejściem UTF :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.13, 13:55:04
A pamiętasz może czy na Polbrit były wszystkie duże polskie znaki czy może tylko niektóre albo wcale. Bo to ostatnie mogłoby świadczyć że używano standardu zbliżonego do polskiej normy kodowania w 7-bit. Z tego co czytałem to właśnie takie rozwiązanie było w CPM stosowane najczęściej. Pytam bo chodzi mi po głowie by zrobić plik z którego na CPC uruchomi się CPM z polskimi znakami a może nawet ze spolszczonymi komunikatami. Plus jakiś spolszczony edytor tekstu z jeden pod Amsdosa i drugi pod CPM. Oraz programik do konwertowania polskich znaczków miedzy standardami w Basicu. A ktoś zdolny mógłby wersje Pascalową pod CPM zrobić jak już ustalimy tabelkę standardów. :)

Właśnie przejrzałem dokładniej zawartość klanu Amstrada w roczniku `88 a tam z połowa albo i więcej materiałów dotyczy PCW w tym z długimi listingami w Pascalu. I nie mam zamiaru się z tym męczyć. Zwłaszcza że nawet nie wiadomo czy jakiś posiadacz PCW tu w ogóle zagląda. Mogę jedynie obiecać że jak Reduksy dojdą do tych numerów Bajtka to poprawię błędy z OCR w opisach. A jeśli podobnie jest w następnym roczniku. To zważywszy że w `90 są same podwójne numery czyli tylko 6 wydań w roku, to chyba materiały o CPC z trzech roczników wejdą na jeden DSK.

Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.14, 14:42:53
Sądząc po ilości pobrań albo czekacie aż dodam wspomniany bonus, albo robię to tylko dla siebie. ;)

Pear już mi dał materiały z rocznika 1988 i wstępnie je przejrzałem. Całość tekstów i listingów z klanu Amstrada razem wziętych to 164KB.

W tym aż 69KB - dotyczy tylko komputera PCW. - Z powodów osobistej niechęci do CP/Ma, oraz spodziewanego zerowego zainteresowania, nie zamierzam tego obrabiać. Noo może same arty gdy Reduksy Bajtka dojdą do tych numerów. ;)

20KB - To coś do CPC ale pod CP/M i listingi są tam (podobnie jak do PCW) w Turbo Pascalu. - I tu będę potrzebował pomocy do sprawdzenia składni i działania tych PAS-ów.

15KB - To Newsy o Amstradach, testy PCW 9512 i Sinlcair Z88 oraz ceny z PolAnglii.

8KB - Tabelka z rozkazami Z80. - Pomęczę się z poprawkami do OCRa, ale jakiś spec by to musiał potem sprawdzić.

I reszta 50KB - Bejziki i ich opisy. :)


W nr 8-89 s21 - Jest tekst o konflikcie zwolenników środowiska Amsdos+Basic kontra CP/M+Pascal, który jest zapewne echem sporów w redakcji o to czemu poświęcić więcej miejsca na łamach Bajtka, a wywołanych zapewne sprzecznymi żądaniami czytelników. Ciekawe czy w świadku Spectrumowców albo Commodorowców też takie miały miejsce, czy raczej CPM-owcy byli tam zbyt słabi by tak "podskakiwać". ;)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.07.23, 23:43:54
Wg. tego co pisałem jakiś czas temu sądziłem że latem będę już kończył wszystkie roczniki Bajtka. Ale to nie moja wina że mam uszkodzony motywator. :D  hehehe

Rocznik `88 się nie robi a leży. Ale skoro faustxxx zabrał się za reduksy także IKSa i KOMPUTERa a miałem zamiar i za nie się wziąć. Stawiam sobie za punkt honoru by nie być wolniejszy od powstających reduksów. Dopiero w IKS 5-86 jest coś dla CPC, więc luzik, ale w KOMP. nr 2-86 jest parę newsów i opisów, (Amstrad kupił Sinclaira, 6128 komputerem roku itp.) tym razem bez listingów więc uwinąłem się w jedno popołudnie. Plik dodaję poniżej. Wydaje mi się że to właśnie te teksty przed laty zdecydowały że kilkuletnie oczekiwanie na ciągle dla mnie za drogiego Spectruma, to gdy w końcu kompy zaczęły tanieć, a i moja kieszeń puchnąć to przestałem wybijać sobie ten pomysł z głowy i kupiłem Arnoldka. :D
Na DSK nie wrzucam póki nie będzie listingów. Swoje zrobiłem, więc zasnę z czystym sumieniem. ;)

Nawiasem mówiąc w przeciwieństwie do Bajtków i IKSów miałem przed laty zaledwie 4 numery KOMPUTERA, w tym i ten.  I długo wisiał mi na ścianie 6128 wycięty z tej gazety zanim odważyłem się zamarzyć o tak drogim komputerze. A myślę że to największa fotka CPC w polskiej prasie EVER. ;)

PS.: OCR-y dostarczył jak zwykle niezawodny Pear. :)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: faustxxx w 2014.07.24, 00:21:00
Ale skoro faustxxx zabrał się za reduksy także IKSa i KOMPUTERa a miałem zamiar i za nie się wziąć. Stawiam sobie za punkt honoru by nie być wolniejszy od powstających reduksów.

Rzeklbym, ze to jest niewykonalne... nic nie moze być wolniejsze od cyklu reduksow;P
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.07.24, 01:04:27
Uuuu kolego, jeszcze nie znasz moich możliwości. Mam czarny pas w odkładaniu wszystkiego na potem. hahaha
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: Tygrys w 2014.07.24, 08:52:57
Proszę się nie licytować w tym kto i jakie ma zaległości... bo jak ja zacznę... ;)
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.06, 16:45:23
Tym razem po dłuższej przerwie, ale w końcu udostępniam teksty i Basic-i o CPC z Bajtków z 1988 roku. Tak szczerze to pominąłem prawie połowę materiałów z klanu, bo dotyczyły PCW, CP/M i Pascala, których nie lubię i się na nich nie znam. Nie mniej jednak można powiedzieć że to półmetek mojego Bajtkowego dłubania, gdyż z 8-iu roczników w których było coś o CPC zostały mi to przetrawienia jeszcze 4, czyli od 89 do 93. :) 
   Plany na przyszłość dłuuugie, bo podobnie chciałbym przygotować IKS-y i KOMPUTER-y. Oraz pokazać jakieś przykłady co fajnego można sobie zrobić stosując pomysły z tych czasopism.
   Docelowo chciałbym udostępnić cały ten materiał w postaci zarówno zwykłych jak i gęstych DSK,** podzielonych tematycznie, z uwzględnieniem czegoś w rodzaju "the best off", dla tych co im się nie chce przeglądać całości. Oraz dać znać o tych materiałach na CPC-Wiki. Niech tam wiedzą że Polacy nie gęsi... ;)
   A tak off-topowo wspomnę że chodzi mi też po głowie przygotowanie zestawów dyskietek z fontami, obrazkami, i zestawem użytecznych i spolszczonych programów bez których nasze CPC nie rozwijają skrzydeł. ;) Oraz zestaw artykułów o Basicu CPC, począwszy od tego jak na CPC coś włączyć, poprzez użycie co ciekawszych komend, a skończywszy na wstawianiu binarek do Basica. :)
   ** Także dla tych co mają stację 3.5" ale bez Paradosa, bo mam pomysł na taki format by startowało z Amsdosa i wykorzystywało całą pojemność takich dyskietek. A całość klanu z wszystkich roczników powinna wejść na 1 dysk 3.5"  :)

A teraz -SPIS

 1-88 s14  Mieszane Tryby graficzne - daje nowe RSX-y które działają ale na 6128 demonstracja się wiesza i jeszcze nie obczaiłem na którym rozkazie. Na 464 nie ma problemu. :)
      s14  Weryfikator (Errata w 4-88s15)  - Sprawdzałem wiele razy, przepisane dobrze, w 6128 działa, ale wersje dla 464 i 664 nie działają. Poddaję się. :(
 2-88 s20  Scroll w pionie  - ten program jest bez sensu, po co pisać taki kawał kodu skoro to samo można zrobić PRINT-ując kody ASCII nr 10 lub 11 w górnej lub dolnej linijce okna?  Miałem kiedyś podobne procedury do skrolowały ekran w każdym kierunku i to było coś.
      s21  kabel do drugiej stacji,  - :)
      s27  ceny Amstradów z Polangli  - taka ciekawostka.
 3-88 s15  Test PCW serii 9  - no boski był. ;)
 4-88 s15  komunikaty o błędach po polsku "Sufler"  - czy nie prościej zajrzeć do słownika niż to wklepywać. Zmarnowali stronę Bajtka.
 5-88 s15  dokładny CAT-alog dysku  - Po dodaniu kilku linijek które korzystają z tych RSX-ów stanie się to użytecznym programem. Nie jeden plik binarny odkrył przede mną swoje tajemnice dzięki temu programikowi. :)
 6-88 s14  news koniec współpracy ze Schneiderem  - Cóż, rozwiedli się i mieli się dobrze.
 7-88 s15/21  prosta baza danych - Notatnik  - Był już kiedyś podobny program troszkę lepszy nawet. Przy odczycie pliku kasuje go. Bez sensu ale naprawdę tak robi! Prościej zapisać parę telefonów na kartce.
 8-88 s15  Oporniki - Program działa dobrze, ale nie mam pojęcia co robi. :)
10-88 s4   news Amstrad PC + OS z IBM PS/2   
12-88 s23  tabela z Listą Rozkazów Z80  - Nie dam głowy że nie ma błędów.

W zipie zostawiłem też NIE-poprawione pliki z tekstami o CPM i Pascalu. No jakoś nie mam do nich zdrowia. Te których nazwa zaczyna się od plusika dotyczą także CPC a nie tylko PCW.
Tytuł: Odp: Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.14, 19:03:23
Dodaję poprawiony dsk z 1988r wersja 2. :)   Dodałem 3 poprawione przeze mnie programiki.

TRYBDEM+.BAS - to poprawiona wersja TRYBDEMO.BAS tak aby się nie wieszała na 6128. Ot zamieniłem RSX na POKE. :)
NOTATKI+.BAS - to poprawiony NOTATNIK.BAS dodałem opcję "pokaż wszystkie" czego mi brakowało, no i teraz kasuje stary plik przy nagraniu nowej wersji pliku z danymi, a nie przy ich odczycie, co mnie denerwowało. :)

CAT+.BAS - to moja wersja CAT-DYSK.BAS - jest krótsza i szybsza dzięki zmodyfikowaniu linii DATA, no i dodałem kilka linijek by stał się użytecznym programikiem. Program analizuje nagłówki plików by podać ich typ, długość co do bajta (co nie działa na ASCII) oraz adresy początkowe i startowe plików binarnych. Co się przydaje przy dopisywaniu POKE w grach albo podkradaniu obrazków startowych lub rozgryzaniu jak uruchomić "binarkę" z RSX-ami do której nie mamy loadera itp. w tym także na ukrytych plikach. Przykład działania na obrazku poniżej. :D

Poprawiłem też kilka literówek i próbowałem przekształcić moje uruchamiadełko 0.BAS na 00.BAS by działało także na 464 ze stacją, niestety pomysł na to zaczerpnięty z Bajtka, na 6128 jest niestabilny a na 464 się wiesza. :( Mam inną koncepcję jak pominąć ową komendę COPYCHR$, ale to wymaga przebudowania całego programu co może potrwać. ;)

A kto zauważy co jeszcze dodałem dostanie lizaka. ;)  Wersji 3ej tego dysku nie przewiduję. Wysłałem też prośbę do Pear-a o skany z kolejnego rocznika, skoro mam zapał do dłubania to może wkrótce coś zdziałam. :D

Przy okazji apel czy ma ktoś Bajtka nr.5 z 89` bo na stronach 12 i 30 są listingi kompletnie nieczytelne na djvu, a to na nich się opieramy. To może pstryknie im fotkę i mi wyśle, to sobie wklepię. :)

A w następnym roczniku jak na stronę 3-calówki wcisnąć 210KB, jak formatować bad sektory, fast-disk, F1 w trybie tekstowym, Żaby, jak drukować ogonki i spolszczyć Tasworda oraz debata co fajniejsze Amsdos+Basic czy CPM+Pascal. No i jeszcze takie tam... khm khm - duperelki. ;)