forum speccy.pl

ZX Spectrum => HARDWARE => Wątek zaczęty przez: Duddie w 2011.11.07, 20:03:39

Tytuł: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.07, 20:03:39
Razem z Tygrysem projektujemy urządzenie, które będzie udawać magnetofon. Będzie można odtwarzać/zapisywać (tworzenie nowych .TZX/.TAP) pliki .TZX i .TAP z karty SD, w celu wczytania/zapisu do/z ZX Spectrum. Projekt ma za zadanie ułatwienie archiwizacji oryginalnych kaset (i innego softu) - w celu ocalenia od zapomnienia, a także ma umożliwić miłośnikom pisków z kasety wsłuchiwanie się do woli w nie, po wydaniu komendy LOAD"" :). Więcej o projekcie niebawem. Ponieważ powszechnie wiadomo, że kasety oryginalne były przeważnie zabezpieczane przed kopiowaniem, potrzebne są nam informacje o różnych schematach zabezpieczeń (część z nich już mamy). Przydadzą się także do analizy zrzuty takich kaset do plików .WAV, wykonane np. programem Audacity. Jak to zrobić - poradnik niebawem. Poszukujemy w pierwszej kolejności takich zabezpieczeń jak: Injectaload, Excelerator, Micromega, Flash Load, Zydroload, Mikro-Gen, Gargoyle, Hyper-Loading, Microsphere, Novaload, Paul Owens Protection System, Richlock.
Mamy już częściowo opracowane różne wersje Speedlock'a (poszukujemy Speedlock 8), Alkatraz (szukamy Alkatraz 2).
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: YERZMYEY/HOOY-PROGRAM w 2011.11.07, 20:28:40
Zapisywać? W jakim sensie? Takie coś dla wielbicieli oczekiwania 5 minut, czy będzie też flashloading?
Trochę nie skumałem tego.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.07, 20:35:20
Dla wielbicieli oczekiwania. Flashload jest możliwy, ale.... w emulatorze :) Na realnym sprzęcie musimy czekać.... Ale w tym cały urok! (No, przynajmniej dla niektórych - w tym dla mnie).
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Aki w 2011.11.07, 22:33:20
Myślę to wszystkie schematy zabiezpecienia są już na internecie opisane.. ale nie pamiętam teraz gdzie :(

@yerz: flashloada na takim urządzeniu nie jest możliwe, bo TZX to bardzo kompleksna forma plików i kiedy chciałbyś cóś takiego na spektrumowym interfejsu, to musiałby on posiądać bardzo szybkiego CPU i RAM -> taki mały komputerek. I to bardzo nie efektywne i drogie.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: YERZMYEY/HOOY-PROGRAM w 2011.11.07, 22:34:47
Jasne, jasne, rozumiem. Fękju maj frents.

Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Jean 1 w 2011.11.07, 22:50:38
Czyż nie lepiej użyć jakiegoś gotowego urządzeńka do takich zabaw ?? ja się kiedyś bawiłem z moją nokią N82. ustawiłem format zapisu wav i spoko można sobie było nagrywać i zgrywać programiki z zx-a, działało to dobrze ... Niektóre tanie mp3 z opcją dyktafonu mają opcje zapisu do formatu wav myślę że spoko by to działało, trzeba przetestować ... wystarczy przerobić wejście mikrofonowe na wejście liniowe i musi to działać  ... taki mini tape :-) na bateryjkę ... osobiście uważam że bez sensu jest robić coś co jest już zrobione ... lepiej wykonać małą adaptację tego co jest :-)... Czy ktoś myślał o takim zastosowaniu popularnego mp3 playerka ??
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.08, 08:01:17
@bhpjean: Nokią nie stworzysz TZXa. Tu nie chodzi o to, żeby znaleźć nowy, efektywniejszy sposób ładowania. Od tego są urządzenia typu divIDE. My chcemy dać użytkownikom możliwość tworzenia .TZX w prosty sposób. Plik .TZX jest wiernym obrazem sygnału na taśmie - co do impulsu. Zgrane do WAV czy MP3 niestety nie.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: RafalM w 2011.11.08, 10:39:01
Też trochę tego nie rozumiem.

Istnieją programy które potrafią z pliku .tzx zrobić MP3 - takiej jakości by się wgrywało. Wrzucamy mp3 na odtwarzacz, odtwarzacz podłączamy do Spectrum i już. Jedynym problemem jest to że nie każdy odtwarzacz się nada bo podobno niektóre są za ciche.

Co do stworzenia .tzx z nagrania .wav do zajmują się tym ludzie od lat i wiele loaderów zostało już opracowanych:

http://newton.sunderland.ac.uk/~specfreak/Schemes/schemes.html

Istnieją programy na peceta które tworzą tzxy takie jak MakeTzx. Niestety, nie radzą sobie one z nieznanymi loaderami. Zaczynają się wtedy schody i trzeba być naprawdę dobrym by coś z tego zrozumieć . Możecie poczytać na przykład jak wciągnąłem pół świata w stworzenie tzxa z Mózgprocesora :)

http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=36109

To co w końcu ma ten nowy hardware robić co nie jest możliwe w tej chwili?
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.08, 11:01:03
Widzisz, jeśli nie czujesz sentymentu do latających po ramce pasków i pisków taśmy - nie zrozumiesz.... MP3 czy WAV nie jest "cyfrową kopią" oryginału. Jest to trochę jak przegrane na dwukaseciaku. A tu chodzi o to, aby rozpocząć Tape Preservation Project dla ludu. MakeTZX jest upierdliwy po maxie. Dużo się trzeba natrudzić, żeby spreparować poprawnego TZX. No i nie radzi sobie z większością zabezpieczeń. Poza tym, MakeTZX jest obecnie projektem którego nikt nie rozwija.
A co do samego urządzenia: wyobraź sobie małe pudełeczko z estetycznym wyświetlaczem, które jest w stanie z karty SD załadować do Spectrum każdego TZX i TAPa, tak jakby był to normalny magnetofon. Z tym, że nigdy nie ujrzysz Tape Loading Error, kaseta się nie wyciągnie, nie zużyje. Na karcie SD możesz mieć tysiące plików. Ot, taka mała cyfrowa biblioteka programów. Zaznaczam - jedynie dla miłośników magnetofonu. Kogoś, kto chce zachować oprogramowanie tak, jak je stworzył producent. W przyszłości opcja kolorowego wyświetlacza (jak w komórce) i wyświetlanie okładek kaset.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: YERZMYEY/HOOY-PROGRAM w 2011.11.08, 11:41:08
No właśnie - jak z wybieraniem plików? Jak w HxC SD?
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.08, 11:49:19
Sposób wybierania plików do przedyskutowania. Urządzenie będzie miało wyświetlacz 128x64 piksele, monochromatyczny. Można zatem wyświetlić kilka linii tekstu i wygodnie wybierać.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Powolniak w 2011.11.08, 12:07:31
Na jakim mikrokontrolerze to zrobicie?
Wykorzystacie jakieś standardowe biblioteki do obsługi kart SD?

Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: RafalM w 2011.11.08, 12:18:13
Chyba zaczynam rozumieć. Będzie to taki odtwarzacz, ale nie odtwarzający z .wav czy .mp3 tylko z .tap i .tzx. W gruncie rzeczy jest to duża oczędność miejsca :)

A jak wyglądają sprawy w temacie "preservation"? Czy urządzenie ma mieć też taką funkcjonalność jak MakeTzx, czyli czytać sygnał z magnetofonu i robić z tego .tzxy ?
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Duddie w 2011.11.08, 13:31:27
@Powolniak: na razie jest to ATMEGA64, jeśli projekt się rozrośnie - być może coś większego. Biblioteki piszemy własne i do SD i FAT32.
@RafalM: Tak, w planach jest taka funkcjonalność jak MakeTZX. Tyle, że urządzenie będzie podłączane do Spectrum poprzez gniazda EAR i MIC, więc zakładam, że sygnał ze Spectrum będzie naprawdę dobrej jakości, więc masa problemów z rozpoznawaniem impulsów jak w MakeTZX (gdzie obrabia się różnej jakości pliki WAV) odpoadnie.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2011.11.08, 17:13:07
Z odtwarzaniem to nie ma i teraz problemu, wystarczy WinTZX czy cos podobnego.
Gorzej z nagrywaniem lub archiwizacja do TAP, TZX - tu brakuje dobrych narzedzi.
Poza tym nie lubie kaseciakow, wiec takie cyfrowe pudelko by sie przydalo.
Tytuł: Odp: SD-2-EAR/MIC
Wiadomość wysłana przez: DDX w 2011.11.14, 16:27:23
Ciekawie sie zapowiada to SD2EAR/MIC :). Zobaczymy jak sie rozwinie projekt, moze sie skusze na cos takiego... zwlaszcza, gdy cena bedzie przystepna ;).