forum speccy.pl

Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: ZbyniuR w 2013.02.24, 21:28:33

Tytuł: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.24, 21:28:33
Przez pierwsze 2-3 lata posiadania Amstrada trochę się napatrzyłem i przyzwyczaiłem do tego co ta maszynka potrafi, a czego nie, jednak później parę razy zdumiało mnie gdy zobaczyłem i/lub usłyszałem z niego coś co sądziłem że nie jest możliwe by zaprezentował.
Najpierw opowiem o dźwięku. - Większość melodyjek na AY3 to piszcząco-świrujące brzęczydełka i trzeszczące wybuchy, żaden szał. Jedynie gra Captain Blood z muzyką samego Jean Michael Jarre-a wyróżniała się z oceanu innych piszczadeł oryginalnością brzmień, nie wiem czym je zrobił. Gdy usłyszałem kiedyś na XE digitalizowaną muzę wczytaną z magnetu, pomyślałem że mój CPC tak nie potrafi, myliłem się. Gdy już miałem czym, udało mi się wykorzystując ramdysk wgrywać całą minutę nagrania na raz, choć brzmiało to koszmarnie jak CB radio w czasie burzy. Ale np w grze RoboCop gadał całkiem wyraźnie. Miałem też RSXy do wypowiadania wpisanego tekstu. Co ja się nakombinowałem by wymawiał polskie słowa, jedynie Y nie wymawiał jak trzeba. Jednak na C64 brzmiało to wyraźnie lepiej. W pewnym momencie programy nutkowe zamieniły się w trackery, SongPlayer ułatwił życie demko-kletom, ale szczena mi się otworzyła dopiero jak Digitracker z dołączonym programem do konwersji Amigowych modułków pozwolił mi usłyszeć perkusje i saksofon z jakością jakiej się po AYu nie spodziewałem. (Booter.mod) Brzmi nieco bardziej chropowato niż na przetwornikach C/A. A w Comodzie zwykłe obwiednie bez sampli generują czystszy flet czy pianino, to jednak moje kompleksy dzięki temu programowi wobec wytworów z C= zmalały. :)

Grafika: - To że sprajty w bezsprajtowej maszynce da się zrobić, widać w każdej grze. Najbardziej mnie zdumiały ilością i płynnością stworków, a także przesuwaniem ekranu Tytus The Fox oraz Prehistoric 2. Zmiana rozmiarów ramki i proporcji ekranu też jest dość pospolita. Podobnie jak mieszanie trybów i zmiana palety na różnych wysokościach ekranu, to ostatnie zwłaszcza w Mode 1 (4kol). Za to Overscan zwłaszcza FullScreen w starszych produkcjach aż tak częsty nie jest. Ale gdy zobaczyłem ekran tytułowy z opisem do Digitrackera, z ferią kolorów w Mode 2 (2kol), oczu nie mogłem oderwać. Grafiki w tym trybie zdarzają się rzadko, a przykłady kolorowych obrazków w tak dużej rozdzielczości można zobaczyć np w demku Climax, mówię o kosmicznym widoczku oraz motylkach. :) Demka wpadły mi w łapki dość późno, a wczęśniej długo myślałem że na CPC żadnych nie ma. Jejku czego tam nie było? - Skrolaki ani fury kropeczek raczej nie nie jarały, ale stada sprajtowych piłeczek tańczących w rytm muzyki i wywijające sinusoidy w tępie jaki dech zapiera, to już coś. (np. Ultimate Megademo, Voyager 93) Przekształcające się "druciaki" a nawet w pełni pokolorowane figury 3D, które tylko mniejszą rozdzielczością różniły się od tych, jakie widziałem na A500. Tańczące digitalizowane postacie (Phreaks) prawie jak w State of The Art na Amie, jak oni wcisneli tyle klatek w takiej objętości, nie wiem. I znowu myślałem że teraz już wiem gdzie są prawdziwe granice tego co Amstrad potrafi, aż zobaczyłem Batman Forever. No takiej płynnej animacji jak w latającym scalaku albo obracające się drapacze chmur jak tam, czy też obracający się znak Batmana to nawet na Amie trudno spotkać. Podobnie jak wyginający się gumowato pajac i to w zoomie na FullScreenie bez zacinania się, SZOK! Jednak ostatnio najbardziej mnie jarają obrazki co wyglądają jak na ST, czyli 16 kol w Mode 1. Orc przekonwertowany przez Supersly to poprostu bomba. Ech gdyby tak jeszcze powstał program który na PieCu konwertuje obrazki do takiego trybu, podobnie jak to robią do Atarki w trybie w którym normalnie mają 4 kol progs na PC tworzy kod do takiego "mieszania" paletą by XE wyświetlała je w dziesiątkach kolorów, wtedy by można hurtowo tworzyć takie cudeńka i na CPC. Nawiasem mówiąc warto pooglądać bo na ZX lub na C64 kompleksy braku kolorów często sprawiają że niepotrzebnie starają się używać wszystkich kolorów na raz co wygląda pstrokato a nie kolorowo. Co do Plusów to jedynie palety kolorów im zazdroszczę bo ta standardowa w CPC jest bardzo jaskrawa a takie kolory rzadko się spotyka w życiu, podobny problem jest w ZX, za to C64 ma paletę genialną, bo ma dokładnie te kolory co potrzeba, by ładnie przedstawiać obrazy z reala. A w CPC wychodzi to równie dobrze a nawet lepiej dopiero w palecie z 4096.

Dodaję dziś parę obrazków z trickiem mrugających ekranów by dawały wrażenie że w 4 kolorowym Mode 1 jest naście kolorów. Zaznaczam że to rzadki widok na CPC. Potem wspomniany Digitracker i ekraniki z kolorowymi literkami w trybie mono Mode 2. A na końcu screen z Art Studio w wersji obsługującej paletę 4096, następnym razem pokaże parę obrazków w takiej palecie. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.25, 10:33:41
W poszerzonej palecie będzie innym razem a najpierw garść Overscanów. Starałem się wybrać różne style, bo pragnę wam w tym wątku uświadomić że Amstrad to nie tylko przedpotopowy Fruity Frank, smutny biurowiec ze CP/M i kiepsko przeportowane gry ze Spectrum, ale także ostoja Artystów których dzieła wywołują Ochy i Achy. A czy mi się udaje? ...
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.25, 11:36:23
Ja bym prosił o źródła, linki albo chociaż nazwy programów, z których te screeny pochodzą. Szczególnie cztery pierwsze z wczoraj. Chciałbym to zobaczyć na żywo. Jeżeli rzeczywiście będzie fajnie wyglądało, spróbuję to samo zrobić na Samie Coupe (oczywiście z wyjątkiem overscanu).
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: RafalM w 2013.02.25, 12:02:48
Są podobno telewizory/monitory na których nie mruga.

A swoją drogą Zbyniu mogłeś ostrzec że z samego rana zamierzasz dać gołym cycem po oczach ;) Nie wszyscy są w domu ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.25, 14:26:29
Zgranie z emulatora mrugającego obrazka jest trudne, bo zapisuje albo jeden z nich albo drugi ale najczęściej to częściowo zmieniony w trakcie przełączania, a nie oba nałożone na siebie. Te co umieściłem to prawdopodobnie ich autorzy dysponujący oboma nałożyli je na siebie jakimś programem na PC, i w takiej postaci umieścili w necie by było widać zamysł tego jak by wyglądał gdyby nie było widać mrugania. Nazwy można często skapnąć albo po napisach na obrazku albo po nazwie pliku, gdzie często jest tytuł ksywa lub nazwa demka/slideshow.
Zbieram scenowe obrazki tysiącami najczęściej w png i nie zapisuję źródeł, nie krzyczcie jak coś pomylę ale tak, propo 1go wpisu w tym wątku: 2gi obrazek wstawiałem na dsk we wątku tricki, kolorowe papryczki są w slideshow climax, sappy na 3im obrazku było chyba na demku które rozpoznawało że jest uruchomione na emulatorze i wyświetlało tylko komunikat że aby to zobaczyć, masz to włączyć na prawdziwym a nie emulowanym, więc tego dsk nie trzymałem. Nie wiem czy z tym zielonym orkiem nie było podobnie, wiem że widziałem go na YT w krótkim demku które było zaproszeniem na jakiś Meeting tak ze 4 lata temu. Od pewnego czasu próbuje to znaleźć w dsk ponownie, na razie bez rezultatu. Jego autorem jest Supersly podobnie jak 2go (kvety). Coś mi świta że kiedyś to miałem zanim dysponowałem emulatorem plusa (mimo że jak na moje oko nie korzysta z palety plusa) i wcięło mi go zanim to się zmieniło. A obrazek 5 i 6 to autor dadman, co znalazłem zdaje się że w tej galerii:

http://artcity.bitfellas.org/index.php?a=search&text=amstrad&type=tag  można też szukać po ksywce lub nazwie tu  http://cpcrulez.fr

Lubię scenowe obrazki nawet bardziej niż demka, podziwiam jak ich autorzy zmagają się z ograniczeniami jakie nakłada na nich sprzęt, i oglądam je sobie w najwygodniejszy dla mnie sposób czyli na PC, nie dbając o źródła. Tam gdzie tego nie widać po obrazku dopisuję tylko z jakiej jest platformy, bo prawdziwych retro maszyn i tak nie mam pod ręką. :(

Co do technik przełączania obrazków dla złudzenia większej ilości kolorów przy rozdzielczości w jakiej normalnie jest ich mniej, to czasem oba obrazki są w Mode 1 (czyt. 4 kol), jednak w takim przypadku zyskujemy maks 10 pseudokolorów z których część przez to że się mocno różni odcień piksela w obu razi mocniejszym mruganiem, lepiej wygląda mieszanie Mode1 z Mode 0 (czyli 16 kol szerokie piksele), wtedy ten 1szy lekko modyfikuje odcienie z 2go i zmniejsza ząbki na krawędziach co "dodaje rozdzielczości". Można też nakładać dwa Mode 0 tyle że w interlace, z tym że jeden z obrazków jest jakby przesunięty w bok o pół takiego szerokiego piksela, taki bajer daje aż kilkadziesiąt barw. Jednak to ostatnie na emulatorze wygląda koszmarnie. Podobny trik wymyślił jakiś koleś na Atari XE, by w 320x200 gdzie normalnie są dwa odcienie koloru, było ich 4.
W nowych monitorach CRT stosuje się luminofory które bardzo szybko gasną po tym jak strumień elektronów je na chwilkę zapali co wymaga dużej częstotliwości odświeżania by nie mrugało, jednak w starych jest on inny i pali się dłużej przez co nie trzeba go odświeżać tak często. Można też rozmyć ustawienia Focus, by mniej raziło mruganie, choć jednocześnie obraz jest wtedy mniej ostry. :)

RafalM - wybacz, nie wiedziałem że tu są tak młode i pobudliwe osoby. ;) Zresztą odsłonięty cyc jest tylko jeden, z tą azjatką w ArtStudio, była to ilustracja do artykułu o tym że powstała jego wersja z rozszerzoną paletą, a nie udało mi się znaleźć tej laleczki bez tego menu.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Tygrys w 2013.02.25, 15:36:32
OFFTOPowe rozważania na temat migających obrazków przeniosłem tu: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,885.0.html
Smacznego!
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.25, 21:25:05
lepiej wygląda mieszanie Mode1 z Mode 0 (czyli 16 kol szerokie piksele), wtedy ten 1szy lekko modyfikuje odcienie z 2go i zmniejsza ząbki na krawędziach co "dodaje rozdzielczości".

Właśnie zobaczyłem, że w ten sposób zrobiony jest drugi obrazek, czyli kvety. Jakoś nie wpadłem na łączenie obrazków w różnych rozdzielczościach, a efekt wart jest spróbowania na Samie. Powinien wyjść bardzo podobnie, tylko obcięty na ramkę i nieco rozciągnięty w poziomie.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.26, 19:10:22
Na SAM'ie można spróbować połączyć tryb 256x192, 16 kolorów z 512x192, 4 kolory. Jakość może być niebywała. BMP2SCR to potrafi.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.26, 22:05:40
Oołł jeee! i proszę nie regulować odbiorników to naprawdę tak wygląda. ;)

A tak serio to w takiej skali nie widać na prawym obrazku większej rozdziałki. Ale i tak zazdroszczę Samowi że ma tryb 16 kol bez pikseli tak szerokich jak w CPC. :)

A skoro już odszedłem od platformy, choć nadal o czymś zadziwiającym i ładnym powiem... Dowiedziałem się kilka dni temu że do Amig najpierw z kośćmi ECS a potem także i z AGA powstał niesamowity scandoubler pozwalający wyświetlać PALoskie ekrany na monitorach od PC bez migotania. Pomysł nienowy, ale ten IndiVision ma w sobie także cechy kart graficznych, bo pozwala symulować tryby chunky pixel w rozdzielczościach do 1024x768 w 12 bitach na piksel w ECS i w 24 w AGA. Podobno Doomówki na tym śmigają nawet ze średnimi prockami. A wszystko to bez potrzeby przekładania bebechów do towerki i bez Zorro. TAAA DAAA ;)

Parę lat temu czytałem o kościach graficznych do Atari XE nakładanych na scalaka na płycie głównej w podobny sposób VBXE z 512KB pamięci graficznej 256 kol na ekranie!!  O nieee to już jest przegięcie, w kompie co ma 64KB ram i 1,7MHz. Widziałem parę skreenów - BOSKIE. Coś podobnego jest i do C64 tyle że jako zewnętrzna przystawka Turbo Chameleon 64 (20 MHz) która ma właściwie w sobie wszystko i to super turbo lepsze niż goły C64 z którego bebeszków wykorzystuje już jedynie klawiaturę, porty joya i SIDa. Też przegięli, toż to już nie jest Komoda. Nie dość tego to jeszcze potrafi emulować ZX128 z ULA+. Technologia FPGA trafia pod strzechy - fajnie, nie mam nic przeciw, tylko ja się pytam, kiedy jakiś maniak zrobi coś podobnego do ZX albo do CPC ??  A może już jest a nikt mi nie powiedział ?!?

Ja nie chcę dużo, ale nowe wersje scalaka grafy by tak ze 32KB albo ciut więcej wykorzystywał, plus podwojenie MHz, (z radiatorkiem powinien wytrzymać) ;)  Od dziś się o to modlę. Who with me?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.02.26, 22:39:57
A ja jestem pieprzonym konserwatystą nie cierpiącym żadnych turbo , ULA+ czy innych współczesnych dopalaczy... Przyznam się, także Divide jest dla mnie zbyt nowoczesne!
Jedyna nowość jaką przyjąłem bez szemrania (troszkę cierpię bo kocham piski wgrywania softu z taśmy) zatem jedyna nowość to stacja dysków
i jej charakterystyczne zgrzyty.
Dlatego moją obecną miłością jest ZX Spectrum +3 oraz CPC 6128. Wiem, że zdradziłem Sir Clive Sinclair'a, ale on sam jest sobie winien - bo nie pomyślał w swoich
czasach o stacjach dysków do swoich wynalazków... w dodatku zbankrutował (a z przegranymi mało kto chce trzymać)
Wiem, teraz to już jestem podwójnym zdrajcą bo jeszcze kopie leżącego.. Ale Pana Clive'a to pewnie dzisiaj ani ziębi ani grzeje.

Oczywiście to co napisałem powyżej to moja osobista opinia (i styl życia) i nikomu tego nie narzucam - jedynie chciałem złożyć osobiste "wyznanie wiary" :-)
Omijam szerokim łukiem działy o współczesnych klonach, o przeróbkach kolorów na ULA+ i inne temu podobne.

Zatem odpowiem Ci Zbyniu: I'm not with you :-)


 

 


   
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.27, 02:23:45
za to C64 ma paletę genialną, bo ma dokładnie te kolory co potrzeba, by ładnie przedstawiać obrazy z reala. A w CPC wychodzi to równie dobrze a nawet lepiej dopiero w palecie z 4096.
Taka to jest ogromna różnica na korzyść C64, że paletę 16 kolorów projektował grafik (malarz?) wzorując się na barwach prawdziwych farb + 3 odcienie szarości. Oprócz białego i czarnego nie ma tam "czystych teletextowych" kolorów. Każdy zawiera domieszkę innych, np. niebieskie zawierają trochę czerwieni, żółty trochę zieleni, dzięki czemu doskonale nadają się do tworzenia gradientów i iluzji wzrokowych. Niebieski znany z ekranu Basic umieszczony obok cyan wydaje się lekko fioletowy, a ten sam kolor obok magenta (który też nie jest czystym magenta, cyan też nie) stwarza wrażenie niebieskiego. Podobnie brązowy obok "pomarańczowego" wydaje się lekko zielonkawy. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł tracenia jednego bitu dla bezużytecznego FLASH, przez co w trybie 320x200, w którym podobnie jak w Spectrum kolory zawarte są w atrybutach, można dowolnie używać 2 dowolnych kolorów w kratce 8x8 (na Spectrum nie użyjesz Bright 0 i 1 w jednej kratce). Ponadto SID'a projektował muzyk.
Natomiast chip AY oraz palety kolorów dla ZX i CPC zostały zaprojektowane przez elektroników-matematyków, mających marne pojęcie o malarstwie czy muzyce. 27 kolorów w CPC to 2 bitowy mix RGB, każda ze składowych może być wyłączona - 0 lub przybierać wartości 1-3, co daje w rezultacie 33 = 27. Niektóre kolory są ciekawe, zauważyłem tendencję do nad(używania) pomarańczowego w grach na CPC, szczególnie w menu, ponieważ ten kolor w innych 8 bitowcach był nieosiągalny. Był wprawdzie w Atari XE/XL, ale z uwagi na duże ograniczenia sprzętowe, też rzadko go używano.
Z kolei jeśli chodzi o AY, to choć konstrukcja powstała około 1980, to dopiero w 1988 wykorzystano możliwość
generowania brzmień o fali trójkątnej i piłokształtnej używając rejestrów obwiedni. Pierwsza produkcja (na Spectrum), w której usłyszałem takie brzmienia to była muzyka z Altered Beast oraz utwory, które skomponował Ben Daglish (Blood Brothers, Skate Crazy, Blasteroids, Techno Cop). Co ciekawe, muzykę do Altered Beast na Atari ST zrobił ktoś inny używając wyłącznie podstawowych brzmień, a Blasteroids na ST, ten sam utwór, ten sam muzyk, ale fragmenty, które Spectrum (nie wiem jak Amstrad, muszę to sprawdzić) gra na generatorze obwiedni zamieniono na standardową prostokątną falę. Widocznie nie było jeszcze odpowiedniego trackera dla Atari ST. Dopiero masową rewolucją dla AY był SoundTracker, który oferował już w v 1.0 (prawie?) wszystkie możliwe brzmienia, które z AY można wyciągnąć. Napisałem "prawie", gdyż nie wiem, czy np. w jednym kanale da się mixować fale, co można zademonstrować nawet w Basic.
Ten programik (na ZX again) mixuje w kanale A falę prostokątną z trójkątną. Zmieniając w linii 12 wartość pomiędzy 84 a 89 można zmienić szybkość vibrato. I tak zrobili muzykę do Altered Beast.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.27, 04:37:51
Wiesz ikci rozumiem cię, ja też się nie rzucam na wszystko co nowe, a już na pewno nie od razu. Np. twardziele do 8bitowca, wielkie to ciężkie, głośne, żre prądu jak smok wawelski a i tak stare dobre programy go nie widzą. Albo RAMu więcej niż 512KB, nie rozumiem po kiego? Masz kompleksy do 16bitowca to se go kup, taniej wyjdzie i więcej na nim zrobisz. Zegar czasu w zabawce? A na ręku nie masz?  Myszka optyczna bezprzewodowa, jakby normalnych nie było na świecie. Chcesz mieć neonki przy konsoli? A co to dzisiaj gwiazdka? Emulator stacji na SD, rany ja rozumiem włożyć dyskietkę albo kliknąć w coś na ekranie by włączyć, ale dłubać guziczkami po setkach wirtualnych dysków nim jakiś wybierzesz, toż to mniej wygodne niż te dwie powyższe możliwości. Już bym wolał jakąś kartę CF jako twardy i zmiana ROMu na taki co go normalnie widzi. Ja rozumiem przerobić coś tak by miało tego 2 razy więcej niż normalnie - SZAŁ, ale więcej? To już traci swój oryginalny charakter. Poprawić coś Oki, ale z umiarem. Nowe tryby w Timexie fajne są, szkoda że +3 tego nie ma. Przesiadka na dyski 3,5` czemu nie. Taki 6128 albo ZX+3 mógłby wtedy hulać bez 12V. Bo wychodzę z założenia że jak coś się nie mieści w standardowej obudowie, to tego nie montuj, bo będzie brzydko wyglądało. I unikać podłączania wozów drabiniastych lub konia do Bentleya bo cie ludzie zaczną unikać. :D Choć tak z drugiej strony, to jak ktoś chce sobie przerobić starego garbusa na akwarium to jego wola. ;)

Nie wiedziałem że z AYa można trójkątną falę wydobyć. I nigdy mi do głowy nie przyszło że w CPC jest za dużo pomarańczowego, za to oglądając Spectrumowe obrazki razi mnie jego brak, tam gdzie by bardzo pasował. Za to mam wrażenie że w CPC często się graficy odcieniami niebieskiego ratują tam gdzie przydałyby się szarości. I bolą też braki beżów i brązów a w C64, wypada to lepiej. Co widać np w obrazku z wojownikiem trzymającym miecz nad głową jaki jest parę wpisów wyżej. Niedługo pokażę tu trochę obrazków z paletą 4096 w których tego problemu nie ma. :)

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.02.27, 08:43:57
Omijam szerokim łukiem działy o współczesnych klonach
Jestem w takim razie nieco mniej zatwardziały, bo nie lubię tracić tego co zrobiłem (albo jak mi bardzo zależy drugi raz robić tego samego).
Mam i używam divIDE+, a i jeszcze jeden wynalazek dodałem IF1bis.

A klona pt. Harlequin używam na pierwszej linii ognia co by na nim wszelkie przystawki nieznanego pochodzenia przetestować, czy one przypadkiem nie są podesłane przez jakiegoś sabotażystę co starych komputerów nie lubi ;D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.27, 09:12:54
Na SAM'ie można spróbować połączyć tryb 256x192, 16 kolorów z 512x192, 4 kolory. Jakość może być niebywała. BMP2SCR to potrafi.

Nawet nie wiedziałem, że bmp2scr umie konwertować na Sama. Zatrzymałem się na jakiejś starszej werji.
Jak widzę, w 2.11a jest nawet więcej opcji, ale nie widzię miesznia trybów 3 i 4?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.27, 09:24:47
Ale i tak zazdroszczę Samowi że ma tryb 16 kol bez pikseli tak szerokich jak w CPC. :)

A ja, z punktu widzenia Sama, zazdroszczę CPC trybu z szerszymi pikselami ;)  Na Samie w tym trybie ekran zajmuje aż 24 kB. Owszem, do wyświetlania obrazków się nadaje, ale do bardziej dynamicznych gier czy dem już mniej.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.28, 01:24:03
Jeśli już jesteśmy offtopowo przy SAM'ie, to jak wgrać taki obrazek zrobiony za pomocą BMP2SCR do emulatora SimCoupe?
BMP utworzył plik .ss4 (dla MODE 4), plik ma 24kB, czyli zawarty jest sam obraz, jeszcze do tego trzeba zapisać paletę w osobnym pliku .spl, który też nie wiem, jak załadować.

Musiałem to zzipować, bo nie chciał przyjąć załączników o takich rozszerzeniach.

Forum staje się multiplatformowe i nie uniknie się offtopów przy porównywaniu różnych maszyn. Byle nie flame'ować i nie rulezować 8)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.28, 02:40:45
Co to znaczy flame'ować i rulezować?  Ja serio pytam/
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.28, 03:12:06
Co to znaczy flame'ować i rulezować?  Ja serio pytam/
Tutaj krótkie wyjaśnienie: http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82%C3%B3tnia_internetowa
Podam taki przykład:
- C64 ma najlepszy chip dźwiękowy i reszta się chowa
- ale CPC ma więcej kolorów i szybki procesor
- co z tego, kiedy nie ma spritów, a kolory są do d.
- twoje kolory są do d. wyglądają jak sraczka
- sam jesteś sraczka, p... cię i ten twój złom, mój komp rules!

do moderatora: to przykład, proszę nie kasować

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: sect0r w 2013.02.28, 08:08:00
Ale z ta sraczka to prawda :D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.28, 10:18:07
Jeśli już jesteśmy offtopowo przy SAM'ie, to jak wgrać taki obrazek zrobiony za pomocą BMP2SCR do emulatora SimCoupe?
BMP utworzył plik .ss4 (dla MODE 4), plik ma 24kB, czyli zawarty jest sam obraz, jeszcze do tego trzeba zapisać paletę w osobnym pliku .spl, który też nie wiem, jak załadować.

Nie wiem której wersji bmp2scr używasz i czy różne wersje generują takie same pliki, ale w 2.11a nie ma potrzeby zapisywania palety w osobnym pliku. Plik wynikowy ma nieco ponad 24 kB (czyli nieco ponad 24576 bajtów) i właśnie od bajtu nr 24576 zaczyna się tablica kolorów. Niestety nie działa zwykłe LOAD "nazwa" SCREEN$. Zadziałałoby, gdyby dało się wrzucić ten plik na dyskietkę z typem SCREEN$ zamiast CODE, ale nie wiem jak to w prosty sposób zrobić. Dlatego wrzucam zrobioną na szybko dyskietkę z prostym programikiem w Basicu, umożliwiającym załadowanie obrazka z bmp2scr w MODE 4. Jest na niej jeden przykładowy obrazek o nazwie "kwiaty". Uwaga: żeby coś swojego na tą dyskietkę dorzucić za pomocą programu Sam Diskimage Manager, trzeba ją najpierw rozpakować (SimCoupe łyknąłby i zipa).

Edit: Dopisałem na dyskietce programik o nazwie "chmod", który zmienia typ podanego pliku na SCREEN$ MODE 4. Taki plik można już załadować np. przez LOAD "nazwa" SCREEN$.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.28, 16:37:39
Tak jak kiedyś obiecałem, wklejam parę obrazków w nowej palecie CPC. Ta stara tyle szarości beżów i brązów nie ma. :)

Jako ciekawostkę powiem że pierwszymi produkowanymi Amstradami z taką paletą 4096 zamiast starej 27 były modele 464 i 6128 z płytami głównymi w wersji LC, od roku 1988. Ale producent wcale się tym nie chwalił i wyszło to na jaw dopiero 2 lata później po ukazaniu się modeli PLUS. Mimo że niektórzy zauważyli że część kolorów w LC ma jakby nieco inny odcień, to przypisywano to monitorowi. Stare programiki do rozpoznawania wersji CRTC rozpoznawały ASIC w Plusie jako CRTC 0, więc szybko napisano nowe które rozpoznają go prawidłowo i udostępnią jego szersze funkcje i wtedy się okazało, że w tych LC też widzi szerszą paletę, choć bez sprajtów które ma tylko Plus. :)

PS.: W 6128 LC jakoś nie widać by na jego płycie głównej się zmniejszyła ilość elementów, ale 464 LC ma najmniejszą płytę główną z wszystkich CPC. Co jak się porówna z poprzednimi dwiema też jest zaskakujące, bo poprzednik miał 2 razy większą a pierwszy 464 aż 4 razy większą niż w tym LC. ;)


PS2.: Do Sir David - Propo żalu że obrazki w SAMie zajmują aż 24KB i szerokich pikseli w CPC. Może to jest troszkę tak, że za płotem trawa zawsze wydaje się bardziej zielona.  ;) Uważam że 256x192 w 16kol na SAM wygląda cudnie, a w CPC się trzeba nad czymś podobnym tyle nagimnastykować że taki laik jak ja sam sobie tego nie zrobi a nawet jak ktoś zrobi to mruga. A co do objętości to FullScreen w CPC zajmuje 25KB i mimo że procek ma wolniejszy niż w SAMie, widywałem jak coś bardzo dynamicznego na tym śmiga. By go włączyć i mieć w 16 kol więcej niż standardowe 160 pikseli szerokości, też trzeba się znać i nagimnastykować, bo nie słyszałem o programie graficznym który pracuje na Overscanie. Nawet jak się znasz to wyjdzie maks 192 szerokości to i tak mniej niż w SAMie. Kilka lat Amigowania przyzwyczaiło mnie że komp ma tryb HAM8 który nadaje się tylko do wyświetlania statycznych obrazków i nie zmartwiłbym się gdyby na mojej ulubionej 8bitowej dzidzi dało się choćby i statycznie wyświetlić np. tryby jak w ST w 32KB, to by natchnęło grafików i opady szczęk murowane.
Nie wiem czy widziałeś obrazki na XE w rozdzielczości która normalnie wyświetla marne smutne 4 kol w 160x192 (szerokie piksele) włączają Overscan 192x240 i zużywają prawie całą moc procka by tak często modyfikował paletę kolorów, wręcz niemal co parę pikseli, by całość miała po kilkadziesiąt kolorów. Coś PIĘKNEGO, a odkryli to dopiero po tylu latach. :)

PS3.: Stare gry w których zmieniono kolory we wersji na plusa są bardziej szarobure, a te wcześniejsze są bardziej cukierkowe, więc wolę te starsze. Za to artyści graficy z nową paletą tworzą PIĘKNO. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.28, 18:14:55
PS2.: Do Sir David - Propo żalu że obrazki w SAMie zajmują aż 24KB i szerokich pikseli w CPC. Może to jest troszkę tak, że za płotem trawa zawsze wydaje się bardziej zielona.  ;) Uważam że 256x192 w 16kol na SAM wygląda cudnie

I wcale bym się z CPC nie zamienił! ;) Brakuje mi tylko _dodatkowego_ trybu w mniejszej rozdzielczości, gdzie pamięć ekranu byłaby przynajmniej o połowę mniejsza. Przy zerowym sprzętowym wspomaganiu przerobienie 24 kB w rozsądnym czasie jest po prostu niemożliwe i trzeba sobie radzić inaczej. Natomiast CRTC w CPC ma na tyle fajne możliwości, że nie ma problemu z całoekranowymi efektami w demach. A do wielu efektów, np. plazmy, duża rozdzielczość wcale nie jest potrzebna.

Cytuj
Nie wiem czy widziałeś obrazki na XE w rozdzielczości która normalnie wyświetla marne smutne 4 kol w 160x192 (szerokie piksele) włączają Overscan 192x240 i zużywają prawie całą moc procka by tak często modyfikował paletę kolorów, wręcz niemal co parę pikseli, by całość miała po kilkadziesiąt kolorów. Coś PIĘKNEGO, a odkryli to dopiero po tylu latach. :)

Widziałem. Na Samie też jest coś takiego, tylko bez overscanu:

http://simonowen.com/sam/shamview/shamview.dsk

Polecam obejrzeć!
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2013.02.28, 18:59:45
Liczba kolorow robi swoje, wystarczy spojrzec na gry Java 128x128x65k. Ale bajt na piksel dla 8bit to juz stanowczo za duzo, choc chyba MSX2 tyle mial.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.28, 19:50:59

Te najnowsze MSX2+ miały jeśli dobrze pamiętam 192KB graficznej i 65 tys kolorów na raz, choć rozdziałek imponujących nie miały. Ja tam uważam że 16 kolorów zwłaszcza z palety ponad 100 to już jest fajnie, zwłaszcza gdy nie mają szerokich pikseli. Stąd moja zazdrość wobec ST, OCS i SAMa. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.01, 00:55:24
Ilość kolorów w palecie i brak ograniczeń w ich łączeniu robi swoje.
Nie chce się wierzyć, że obrazek z okiem to tylko 31 kolorów, nawet po powiększeniu do pełnego ekranu wygląda wspaniale.
W obrazkach z SAM (z tego dysku Shamview) jest 30-60 kolorów, a nie wyglądają tak ciekawie z dwóch powodów.
Pierwszy to mniejsza ilość kolorów dostępnych na SAM, lecz to jest mniej istotna rzecz.
Ważniejszy jest dobór odpowiednich grafik (fotografii), aby zawierały gradienty, utrzymane były mniej więcej w jednej tonacji,
a nie jak najwięcej kolorów. Przykładem grafiki, jakiej nie powinno się konvertować na 8bit jest to miasto z SAM'a.
Oryginalny obraz zawiera zbyt dużo kolorów i w rezultacie wychodzi pstrokacizna, "sałatka jarzynowa", bo konverter głupieje. Natomiast truskawki utrzymane są w jednej tonacji i na SAMie wygląda to idealnie. Wydawałoby się, że w obrazku przedstawiającym miasto jest co najmniej kilka razy więcej kolorów. Nieprawda - miasto ma ich 57, a truskawki 45, niewielka różnica. Kredki też są dobrą grafiką, bo zawierają gradienty i duże powierzchnie o zbliżonych kolorach. Ten obrazek liczy "tylko" 58 kolorów, a wydaje się jakby było kilkaset. Jednak tutaj także przekroczone zostało "maximum", gdyż dobre oko zauważy natychmiast, że tam gdzie nie mógł wstawić dodatkowych kolorów widnieją odcienie szarości.
To oko z CPC+ jest najlepszym przykładem, jakie grafiki najlepiej wyglądają w ograniczonej do kilkudziesięciu kolorów jednocześnie możliwości wyświetlania.

Atari XE (chyba?) ma możliwość regulacji częstotliwości przerwań. Odtwarzając muzykę z XE w SAP Player wyświetlana jest wartość IRQ Freq, która dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy Hz. Jeśli rzeczywiście jest taka możliwość, to zmiana kolorów będzie niezauważalna.

David, czy mógłbyś dorzucić do tego dysku "moją" Syrenkę w Mode 3 i 4? Nie mam pojęcia jak to zrobić, a jeśli chcesz mi wytłumaczyć, to może przeniesiemy się na dział o SAM'ie.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.01, 02:34:12
No noo, a nie spodziewałem się. Te kredki przypominają mi zdjęcia lub obrazki z C64 konwertowane dla XE co wygląda troszkę jak w HAM na Amie. A truskawa przypomniała mi że miałem kiedyś w CPC dyskietkę z przeróbkami IFF-ów w tym wielką truskawę oraz wisienkę wpadającą do wody. Oryginał krążył wśród Amigowców.

To oko ma środek zrobiony ze sprajtów by była tam większa rozdziałka niż reszta obrazka. I być może przez to ma 30 kolorów, ale generalnie w Amstradowym świecie 16 kolorów uważa się za dostatecznie kolorowe i trudno znaleźć przykłady by to podkolorowywać. Raczej są tendencje by dążyć trickami w kierunku 320x200 w 16. Stąd był temat o mruganiu. A modyfikowanie palety na przerwaniach częściej się robi w 4 kolorowym Mode1, lub rzadziej w 2 kol Mode2, i to na starej palecie, bo ci co mają do dyspozycji Plusa nie muszą kombinować żadnego mrugania czy przełączania, tylko poprostu tworzą w lepszej palecie w szerokich pikselach Mode0 16kol, sporadycznie dodając sprajty i już jest ładnie. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.03.01, 08:44:19
David, czy mógłbyś dorzucić do tego dysku "moją" Syrenkę w Mode 3 i 4? Nie mam pojęcia jak to zrobić, a jeśli chcesz mi wytłumaczyć, to może przeniesiemy się na dział o SAM'ie.

Chętnie wytłumaczę. Załóż wątek i napisz konkretnie czego nie możesz zrobić. Wrzucić pliku z bmp2scr na dyskietkę czy potem wyświetlić go na Samie?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.03.01, 22:08:39
kolorowe papryczki są w slideshow climax

Obejrzałem w końcu climax na swoim CPC. Niestety, na żywo papryczki migoczą niemiłosiernie i wyglądają fatalnie.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.01, 22:22:38
To oko ma środek zrobiony ze sprajtów by była tam większa rozdziałka niż reszta obrazka. I być może przez to ma 30 kolorów
To też jest plus dla Plusa, że można zwiększyć ilość jednocześnie używanych kolorów dodając statyczne sprite, w dodatku w innej rozdzielczości.

A obrazek z kredkami z SAMa wygląda na kombinację MODE 2 i 4. Stąd te poziome kreski. W MODE 2 pamięć ekranu zajmuje 12 kB, 6k dla 1bitowych pixeli + 6k dla kolorów zdefiniowanych w 8x1 (2 kolory). Ten tryb zapożyczono z Timex'a.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.03.01, 22:35:41
W MODE 2 pamięć ekranu zajmuje 12 kB, 6k dla 1bitowych pixeli + 6k dla kolorów zdefiniowanych w 8x1 (2 kolory). Ten tryb zapożyczono z Timex'a.

Ale w odróżnieniu od Timexa, kolejne linie obrazu w MODE 2 są ułożone po kolei w pamięci, a nie z "przeplotem" co 8 linii.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.02, 00:12:32
Nie wiem, czy to mądra reorganizacja. W Timexie aby przesunąć obiekt wraz z kolorami wystarczyło dodać 8192 do adresu. Chyba, że pixele też są po kolei w liniach.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.02, 02:23:27
Myślałem że SAM ma też tryb z Timexa 512x192 mono w 12KB a dziś wyczytałem że nie. A propo czy Timex może sobie wybrać te dwa kolory czy są zawsze czarny i biały? Nie wiedziałem że Timex ma jakis przeplot ale słyszałem że w takim trybie z jednego obszaru pamięci to lewa połowa ekranu a z innego to prawa. Czy to prawda?
Czy w trybie takim jak w Spectrum można jakoś korzystać z palety 128 kolorów?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.02, 05:23:46
SAM w trybie 512x192 ma 2 bity na px i może używać 4 kolorów, natomiast Timex w tej samej rozdzielczości tylko 2 kolory i to ze sporymi ograniczeniami: czarny/biały, niebieski/żółty, czerwony/cyan, magenta/zielony, w jednym z tych kolorów jest tło wraz z border, w drugim pixele. Instrukcje BORDER, PAPER, INK nie działają w tym trybie, wszystko robi się przez OUT 255,x
(8 możliwych kombinacji). A organizacja pamięci jest fatalna w Timexie w tym trybie. 32 nieparzyste kolumny znajdują się od 16384, a parzyste od 24576. I jeszcze - w parzystych żeby cokolwiek napisać, trzeba albo zdefiniować nowy kanał wyjścia dla PRINT, albo robić wszystko w assemblerze (ostatecznie przez POKE).
Zrobiono to tak dlatego, żeby zachować jak największą kompatybilność ze Spectrum. Stacja dysków Timex ma swój własny ROM i podobno rozwiązuje te problemy, nie wiem dokładnie, bo nigdy jej nie miałem.
Nieciekawą sprawą jest też umieszczenie drugiego obszaru pamięci ekranu tak nisko, Basic w Spectrum/Timex standardowo zaczyna się od 23755, a drugi ekran od 24576, czyli jeśli ktoś chciał pisać coś dłuższego w Basic używając dodatkowych trybów, musiał przenosić Basic pod inny adres. Na szczęście to zmiana jednej 2 bajtowej zmiennej systemowej, czyli 2xPOKE.
Mam procedury przenoszące standardowy obrazek zarówno do trybu 512x192 jak i do multicolour (kolory 1x8px), ale na papierze, przy okazji je wpiszę i podrzucę.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.03.02, 09:09:17
Nie wiem, czy to mądra reorganizacja. W Timexie aby przesunąć obiekt wraz z kolorami wystarczyło dodać 8192 do adresu. Chyba, że pixele też są po kolei w liniach.

W Samie też wystarczy dodać 8192 :) Mieszane rozwiązanie byłoby bez sensu.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.03.02, 09:14:20
Czy w trybie takim jak w Spectrum można jakoś korzystać z palety 128 kolorów?

Można sobie definiować kolory w ten sam sposób, co w innych trybach. Czyli na ekranie jest 16 z palety 128.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.02, 11:14:14
A organizacja pamięci jest fatalna w Timexie w tym trybie. 32 nieparzyste kolumny znajdują się od 16384, a parzyste od 24576.
Znalazłem w szpargałach mapę pamięci Timex'a 2048 jaką kiedyś popełniłem.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.02, 15:14:05
"niebieski/żółty" hehe to mi się kojarzy z CPC, pozostałe kombinacje są dość kosmiczne. :) Faktycznie to co opisaliście brzmi tak średnio zachęcająco. Fajnie że Basic można przenieść. Jakby ktoś chciał wiedzieć jak wygląda rozmieszczenie wspomnianych wyżej rzeczy w pamięci CPC, np. gdzie jest obszar Basica i czy gryzie się z drugim ekranem?

to kliknij >> http://speccy.pl/forum/index.php/topic,844.msg10547.html#msg10547

Czy znacie kogoś kto by próbował ULA z Timexa lub ze SAMa wpakowac do Spectrum?

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.03.02, 23:16:08
Czy znacie kogoś kto by próbował ULA z Timexa lub ze SAMa wpakowac do Spectrum?

Hmmmm to tak jakbyś zapytał czy ktoś silnik z Łady 1500 próbował włożyć do FSO 1500 (po dawnemu Dużego Fiata)

Podobno Łada była wzorowana na Fiatach 1500 (czytaj: zerżnęli masę rzeczy z oryginału) ale poza tym cała reszta części zupełnie nie pasowała.

W TC2048 układ układ TS 2068 PAL  nazywany (podobno błędnie) potocznie ULA jest w kształcie kwadratowy i ma inne wyprowadzenia.
Poza tym inne układy sterujące itp itd.. NP w TC2048 można niskim kosztem zrobić wyprowadzenie sygnału RGB (zapytajcie
kolegi martin381 bo ma na to super patent) i w ten sposób uzyskać zajefajnej jakości obraz na nowoczesnym TV.
W ZX Spectrum żeby uzyskać obraz RGB trzeba dorabiać dośc skomplikowany układ konwertujący UVY do RGB a efekt jest nadal marny...


 
 
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: matofesi w 2013.03.04, 12:39:37
Podzieliłem i przeniosłem dyskusję na temat sygnałów video do działu HARDWARE: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,900.0.html
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.04, 15:32:36
Dzięki za wydzielenie tematu. :)

A wracając do tematu zachęcam do opowiadania o tym co was zaskoczyło, że tak się da, a się tego po tej maszynie nie spodziewaliście.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.04, 18:58:00
Spodziewałem się, że pójdzie łatwiej, ale zaskoczyło mnie, że nadal nie wiem jak uruchomić RAM-ROM-BOX.
Ktoś wie ?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.04, 21:24:26
Nigdy się czymś takim nie bawiłem, ale skoro jak czytam to ma zasilanie bateryjne które wytrzymuje rok, to jeśli nie było długo używane nie ma w sobie żadnych romów które by się zgłaszały. Może któryś z tych linków pomoże.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Inicron_ROM-RAM-Box
http://cpcrulez.fr/hardware-interface_ROM-inicron_ramrom-box.htm
http://cpcrulez.fr/hardware-interface_ROM-inicron_ramrom-box__MANUAL.htm
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.05, 06:35:17
Przepraszam, źle się wyraziłem. Składałem to ustrojstwo od podstaw, więc nie miało ani baterii ani żadnego wgranego ROM-u.
I z tym mam właśnie problem, że nie wiem jak w ogóle sprawdzić, czy układ działa i jak do niego wgrać cokolwiek, bo w tych instrukcjach tego nigdzie nie wyczytałem.
Nie mam tej magicznej dyskietki z oprogramowaniem i instrukcji jak pierwszy raz uruchomić urządzenie.
Jedyne co mi się na razie udało, to nie zepsuć CPC, czyli elektrycznie jest OK.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.05, 10:57:07
W tym pierwszym linku jest jakiś dsk może to to czego potrzebujesz. :)  A w nastepnych opis rsx-ów do obsługi. Nawet jak to nie to, to znając nazwę producenta łatwiej będzie znaleźć coś do obsługi. Ewentualnie może programy do obsługi Silicon Disc firmy DK`tronicks zadziałają. Co prawda nie słyszałem by mogły udawać ROMy ale mają w sobie podtrzymywanie zawartości i rsxy do ramdysku. A tak wogóle to szacun bo się musiałeś napracować. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.05, 16:36:57

Scrolak na 3ech monitorach na raz? ;)  No ja pierwszy raz widzę. :D Ciekawe jak je zsynchronizowali?

Ten i inne cuda na http://genesis8.free.fr/archives/index.php?news_category=news_demo
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.06, 03:09:02
Pisałem o czymś takim tutaj: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,349.0.html
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.07, 16:50:04
Rzeczywiście pisałeś. :)

Muszę się przyznać do błędu. Próbowałem znaleźć filmik z tym skrolakiem na trzech ekranach i nie znalazłem bo go nie potrzeba, do pokazania obrazka tak dużego że zajmuje 3 ekrany. Rozczarowałem się. http://www.t2e.pl/pl/322/134/322/Wiesci---Emulatory/4950/cpc-Wyniki-Reset-0
Propo obrazków które nie mieszczą się na ekranie, widziałem w jakimś demku laski w tak dużej rozdziałce, że obrazek był ze 3 razy wyższy niż się mieści na ekranie i przesuwał się w pionie tak by go w całości obejrzeć, co było znacznie ciekawsze niż to. Wklejam dwa w tym stylu. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.07, 23:51:36
Widziałem takie demo na Spectrum, w którym obrazek przesuwa się w pionie przez ponad minutę lub dłużej, około kilkunastu ekranów. Choć mogło być to zrobione w fontach, bo był dość prosty, jedynie na samym końcu weszła jakaś demonoidalna czacha. Nie pamiętam tytułu tego demo, ale jeśli znajdę to podrzucę. Jest dość nowe.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.09, 19:14:07
Dawno tu obrazków nie wrzucałem. ;) No to kolejna porcja, tym razem w 4 kolorowym Mode 1. Większość mojej ulubionej artystki. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.09, 23:15:29
Patrząc na obrazek HERMOL AVATAR, ten 4 kolorowy tryb byłby świetny do komiksów. Czytał ktoś kiedyś komiks z muzyką? Super sprawa.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.10, 05:41:25
Gdzieś miałem komiksy zrobione na Amstradzie, to było kilka stron dwa razy wyższe niż ekran, w 16kol Mode0, SF z dymkami po francusku. Nie mogę ich znaleźć, na twardzielu w obrazkach mam groch z kapustą, nie pamiętam jak się nazywały. A Google kieruje do komiksów o fanie CPC co zagrywa się na nim w stare gierki. Albo do komiksów drukowanych we francuskich Amstradowych gazetach z postaciami z gier. :(  Nie wiem o czym, ale ładne to było, tzn to co mam na myśli. Pamiętam że na tej samej stronce były też inne tego części zrobione na ST, ale to z 8 lat temu znalazłem.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.12, 00:16:38

1. Reklama programów działających z myszką AMX z 1988 roku. Poważnie to wygląda prawda? ;)

2.  Prototyp następcy Plusa? - Nie, to Amstrad PC20 sprzedawany w Australii w 1988r. Podobny ale w czarnej budowie pod nazwą Sinclair PC200 próbowano sprzedawać w USA. W środku ma bebeszki z Amstrada PC1512, 8MHz i myszka by rywalizować z Amigą i Atari ST. Nawiasem mówiąc ma w sobie okienka takie jak w ST tyle że w 640x200 w 16kol.

3. CPC Trex - Amstrad zrobiony w FPGA, w turbo mode 24MHz.

4. Grafika z gry Maupiti Island, jedna z ładniejszych jakie widziałem na CPC.

5. Volvo - to efekt konwersji z jpg do Mode 1.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.04.03, 18:38:57
Mode 0 bez czarów też nie jest brzydki. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.09.12, 20:49:22
Dla tych którzy jeszcze tam nie dotarli lista przebojów najlepszych dem na CPC z pouquet.net. :)

http://www.pouet.net/prodlist.php?type[0]=demo&platform[0]=Amstrad+CPC&page=1&order=thumbup

http://www.pouet.net/prodlist.php?type[0]=demo&platform[0]=Amstrad+Plus&page=1&order=thumbup

A drugi link to garstka tych co wymagają Plusa. ;)

I gierki. Dziwne lista króciutka większość to dość nowe rzeczy i ani jednej nie znam.  :o

http://www.pouet.net/prodlist.php?type[0]=game&platform[0]=Amstrad+CPC&page=1&order=thumbup

Jak ktoś znajdzie czas może tu skomentować co mu się spodobało. ;)Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.09.19, 04:54:49
Na SAM'ie można spróbować połączyć tryb 256x192, 16 kolorów z 512x192, 4 kolory. Jakość może być niebywała. BMP2SCR to potrafi.

Nawet nie wiedziałem, że bmp2scr umie konwertować na Sama. Zatrzymałem się na jakiejś starszej werji.
Jak widzę, w 2.11a jest nawet więcej opcji, ale nie widzię miesznia trybów 3 i 4?

BMP2SCR zrobi 2 screeny dla SAM'a, ale procedurę przełączania trzeba napisać. Nie biorę się za to, dlatego że nie mam pojęcia jakimi instrukcjami (w asm) przełącza się ekrany, tryby graficzne i gdzie znajduje się pamięć ekranu(-ów).
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.09.24, 15:17:08
Ktoś tu na innym wątku pokazywał Spectruma z obciętym magnetofonem. A tu link do kolesia co obciął w CPC stację dysków. Choć ten zostawił w środku tylko klawisze bo płytę przeniósł do towerki, by mieć miejsce na masę napędów.
http://www.x-speed.de/computer/amstrad   (obrazek na samym dole strony).

A tu ->  http://www.mashpedia.com/Amstrad_CPC  <- fura Amstradowych filmików. Szacun dla tych co obejrzą wszystkie. ;)
Głównie gry i dema ale też reklamy i tutoriale. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.01.02, 01:24:05
Wspominałem tu kiedyś o Francuzie co tworzył komiksy na CPC...  Namierzyłem go - Alberto J. Silva tyle że jest Hiszpanem. Od lat tworzy serię "Steel Raining", zaczynał na Amstradzie, dalsze części robił na Atari ST, a później w pełni profesjonalnie na PC. Wklejam jedną stronę jeszcze z CPC i jedną współczesną z nawiązaniem do 3 calowych dyskietek. Jak komuś mało to można jego prace znaleźć na http://pencilinpain.deviantart.com/gallery
Przykład artysty co wychował się na Amstradzie. :) Tytuł komiksu znacie to można poszukać jak ktoś zna języki. ;)

A z innej bajki. Jak potrzebujesz mapki do Amstradowej gry -> http://www.cpcwiki.eu/index.php/Category:Game_Map_Picture
A ten gif-anim mi się zaplątał jak szperałem po tym deviancie. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.01.12, 14:18:42

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Top_games
Trafiłem niedawno na taką stronkę najbardziejszych gier na CPC wg recenzji z kilku Amstradowych czasopism. Nie znam wszystkich tytułów ale raczej nie są to tytuły wszechczasów bo jest tu parę chałek może i świetnych w połowie lat 80ych bo lepszych jeszcze nie było ale potem... ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.17, 17:53:08
Fotorealizm na CPC ??

http://www.youtube.com/watch?v=Hj1YssyLx5s

We wolnej chwili spróbuję poszukać tego co ten koleś odpala.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.03.11, 22:51:37
Digitalizacje na CPC? proszę bardzo ...

Dźwięku przez Digiblaster (coś a`la Covox)
http://shelf3d.com/7qfNLtaa2-U#432k Sampled music on Amstrad CPC with Digiblaster

I video
http://shelf3d.com/Amstrad%20CPC%20playing%20a%20scene%20from%20the%20movie%20Elvira

Do obu potrzeba kilkaset KB ramu a do drugiego także czegoś co śmiga jak twardziel. Ale trwają prace nad tańszymi metodami uzyskania takich efektów. ;)


Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: faustxxx w 2014.03.21, 00:31:53
Wspominałem tu kiedyś o Francuzie co tworzył komiksy na CPC... 

Bardzo fajnie to wygląda...

A z innej bajki. Jak potrzebujesz mapki do Amstradowej gry -> http://www.cpcwiki.eu/index.php/Category:Game_Map_Picture
A ten gif-anim mi się zaplątał jak szperałem po tym deviancie. ;)

Patrząc na nick, to animka niechybnie autora JavaCPC - Marka Hochmanna.

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.04.14, 22:19:18
Digitalizacja na retro sprzęcie. :)

https://www.youtube.com/watch?v=lJDDoEmZyHs
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.03, 23:13:37
Slajdy z laskami. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Mm7jNT64Nts
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2014.12.05, 23:22:31
Te slajdy to Plus czy zwykły?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.06, 01:43:00
Zwykły. - Widać na początku zgłasza się jako (v3) a nie 4. Ale ditheringi są tak zrobione że w pierwszym skojarzeniu wygląda jakby skóra była w beżach. A Commodorowcy uważają że na CPC jest za jaskrawa paleta by coś takiego wyświetlić. Ale też fakt że na Plusach by nie trzeba ditheringu na coś takiego. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.10, 06:04:35
Źródło i konwersja. :)  To jeden z obrazków reklamujących Final Fantasy 13.
http://images4.alphacoders.com/204/204736.jpg

Trochę pikselowałem przy oczach, bo nie podobało mi się jak wyszła konwersja. A że obraz w emulatorze mam nieco przyciemniony to przy zapisie ekranu do PNG biały kolor wyszedł jako jasno szary.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.10, 09:23:29
Jak się domyślacie zacząłem się ostatnio bawić konwerterem obrazków. Chciałbym obrazki Kagaya pokonwertować, ale słabo to wychodzi. Trzeba by różne ich fragmenty z różnymi parametrami, i/lub zmusić go do zastosowania moich kolorów, a nie tych co sobie sam wybiera. Albo poprawić ręcznie tu i ówdzie, aby to wyglądało znośnie po tak drastycznym przykrojeniu rozdziałki i palety. A to sporo więcej roboty i kombinowania. Może kiedyś. ;) A na razie DSK z czterema obrazkami, 2 te co widać i 2 prywatne. By je zobaczyć to RUN"0  :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2014.12.10, 16:12:44
Skąd wziąc ten konverter do CPC?

Dalej trochę offtop, ale już pojawiała się tu tematyka grafiki z innych platform.
Znam ciekawy soft który z dowolnego obrazu robi grafikę a'la C64. Jest to tylko symulacja, obraz można zapisać jedynie w .png
http://c64.superdefault.com/ (http://c64.superdefault.com/)

Widzę ZbyniuR, że grafika to Twoja mocna strona. Może zainteresuje Cię ten temat (dla ZX)?
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1587.0.html (http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1587.0.html)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.10, 17:53:21
Ten program to ConvImgCpc na PC. Zapisuje tylko w Amstradowych formatach, ale można sobie zgrabować ekran. Google go znajduje na paru Amstradowych stronkach. Podobno lepszy jest konwerter wbudowany w emulator JavaCPC, ale zniechęca mnie w tym kombajnie mnogość opcji i prockożerność. :)

Fajny ten C64 kreator. Choć jak na mój gust to ten z kolei ma za mało opcji. :D

Co do grafik pod ZX... Raz przed laty jakiś kwadrans spędziłem z ArtStudiem na C64 w trybie z clash kolorów (czy jak to się tam nazywa te 8x8 w 2kol), tak jak na ZX. I brała mnie cholera. Dziś cierpliwości i entuzjazmu do 8bit mam znacznie mniej, trudno mi znaleźć czas i ochotę do zabawy konwerterem na CPC którego lubię z 500 razy bardziej niż ZX. Więc wybacz ale nie pomogę. Zresztą ja tylko konwertera umiem użyć i czasem coś przytnę, kolorek zmienię, czy parę pikseli postawię. Nie umiem ładnie rysować, jedynie podziwiam prace innych. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.29, 09:21:13
Znowu się pobawiłem konwerterem i dodałem 10 nowych obrazków.
DSK z wszystkimi i przykłady poniżej. Obrazki wzięte z TAPETUS.PL  :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2014.12.29, 21:07:27
Owoce wyszły wspaniale. Paleta CPC jest idealna do takich żywych kolorów. Jeśli chodzi o krajobrazy, to C64 ma przewagę w naturalnych kolorach. Z kolei Spectrum z ULAplus pomimo 64 kolorów z 256, teoretycznie nadawałby się do wszystkiego, niestety gubi go jeden tryb graficzny z colour clash. Do real foto nadaje się mniej niż średnio, grafika robiona od początku w 64 kolorach mogłaby być rewelacyjna.
Tutaj demko, które sklepałem niecały rok temu, na ULAplus. (link) (http://www.pouet.net/prod.php?which=63763)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.29, 23:29:10
No niestety ale kolorowe digitalizacje na 8bitowcach (nawet wspomagane ditheringiem), z powodu bądź to szerokich pikseli, bądź to przez kolor clash, albo ubogiej palety - wyglądają dobrze tylko na miniaturkach albo na "rozmytych" kineskopach oglądanych z daleka. Bo inaczej gryzą w oczy zębiastymi krawędziami albo "chropowatością" cieniowanych powierzchni przez zbyt dużą różnicę sąsiadujących kolorów. A nawet w tych miniaturkach wydają się ładne tylko dopóki nie zobaczymy ich w oryginalnym HD true color. ;)  Bo wtedy czar pryska gdyż widzimy jak niewielką część ich piękna dało się wcisnąć w tak ograniczone tryby graficzne. :\

Przy zabawach z konwerterem (pomijając inne parametry), zawsze największy dylemat mam z decyzją czy użyć dithering czy nie. Bo w zależności od tego czy obrazek zawiera duże gładkie łagodnie cieniowane powierzchnie, czy raczej chropowatą teksturę albo jakieś drobiazgi raz wychodzi lepiej z roztrząsaniem a raz bez. A zwykle obrazki zawierają w sobie fragmenty i jedne i drugie. Co gorsza rozsiane po ekranie w nieregularnych obszarach. I aby wcisnąć w obrazek końcowy o te parę bitów piękna więcej trzeba nad nim posiedzieć minimum z godzinę (zamiast 2-3 minutek), konwertując go parokrotnie z różnymi parametrami, by potem posklejać z kawałków wziętych z tych co najmniej dwóch obrazków przejściowych, które w dodatku mogą nie mieć identycznych palet. A to już przypomina harówkę jaką jest pikselowanie, której właśnie chcieliśmy uniknąć. Przecież właśnie po to używamy konwertera, bo brak nam bądź to talentu bądź cierpliwości do takiego dłubania.

Nie wiem jakich algorytmów się używa w tych konwerterach, ale mam wrażenie że te programy mają zwyczaj nadużywać koloru szarego co w CPC z okazji tylko jednego jej odcienia wychodzi nieciekawie. I trzeba pokombinować by tego nie było widać. Drugim minusem jest że nieraz wybiera sobie do ditheringu kolory o zbyt dużym kontraście, co wg mnie wybitnie się do tego nie nadaje. Zwłaszcza gdy w palecie są kolory bardziej do siebie zbliżone, a chodzi tylko o to by ich "siateczka" stworzyła kolor pośredni. Najbardziej mi się to nie podoba przy "robieniu" beżów do oddania rozebranej skóry, na udzie cycku czy też policzku. Co wygląda jak pasy w różnych kolorach (bez ditheringu) albo jak piegi czy jakieś krosty (z nim). :(  W przedstawianiu przyrody lub dajmy na to samochodów, jakoś łatwiej mi to znieść. ;)

Choć beże we widoczku oraz w podłożu pod owocami wyszły nadspodziewanie dobrze. Za to robak w klatce w Mulan, oraz kameleon na krawężniku w obrazku z autem, są zupełnie nierozpoznawalne. Cóż, po prostu za mała rozdzielczość. :)

Ta biżuteria wygląda aż niespectrumowo. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.01.15, 11:43:04
Ja tu sobie gadu gadu, a tymczasem niektórzy pracują nad wyciskaniem miodu z Amstradowych pikseli. ;)
Demonstracja Overpixel > http://cpc-live.com/overpixel
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.01.15, 14:11:35
Genialne, przypomina stare litografie. Rezerwuję modelkę nr 19 i szukam w formacie akceptowalnym przez emulator.
Tutaj (http://www.cpcwiki.eu/forum/general-discussion/first-tests-using-the-convimgcpc-minor-adjustments-graphics-%29/45/) coś o tym piszą, ale nie widzę żadnego .dsk, tylko screeny.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.01.15, 14:59:21
No fakt jedna z lepszych galerii jakie widziałem w trybach CPC. Ten link udostępnił na FB w grupie "Amstrad CPC 464" niejaki DevilMarkus czyli autor emulatora JavaCPC. Spytałem go czy są szanse na tą galerię w DSK i czy to potrzebuje jakieś ekstra ROMy. Odpowiedział że te ROMy które widać w tym filmiku że używa, są tylko do tego by pod emulatorem mógł wczytywać pliki prosto z twardego w tym PC na którym ten emulator chodzi. Czyli że nie ma tych plików w DSK. A te obrazki konwertował programikiem dodawanym do jego emulatora i dał link:
https://www.youtube.com/watch?v=9I1fdpej2SM
Co odbieram jako: zacznij używać mój emulator i zrób sobie takie sam. :D  I muszę powiedzieć że efekt jest lepszy niż na ConvImgCpc dlatego coś czuję że mimo iż nie lubię zmieniać przyzwyczajeń, to przez takie extrasy albo takie:
https://www.youtube.com/watch?v=OyCb6vmHa-g    ...przyjdzie mi kiedyś przesiąść się na tą Javkę. :) 
Sam kiedyś pisałem jak zazdroszczę C64 i XE że mają takie fajne wykombinowane tryby graficzne na których grafa wygląda lepiej niż cokolwiek w standardowych trybach i że mają konwertery które tworzą pliki wraz z kodem który modyfikuje paletę na przerwaniach tyle razy ile trzeba choćby i co parę pikseli, a tu wygląda na to że na CPC też już to zrobiono. I jedyne na co trzeba czekać to na moją reakcję. :D

A propo, zajebiste obrazki są w linku jaki podałeś. Devil tam pisze że w tym Overpixel obrazki mają naprawdę tylko 4 kolory, (3 podstawowe + czarny). Ale coś mi się nie chce wierzyć, za dobrze to wygląda. Muszę to kiedyś obadać pod lupą.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.01.16, 05:01:04
Dawno nic dźwiękowego nie było. To może perkusja z DAC. Amdrum for Amstrad CPC. :)
https://www.youtube.com/watch?v=0z-jGDOzwGQ
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Amdrum
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.01.26, 21:39:07
Batmanowcy wypuścili interko, ot scrolak z muzyczką. :)
http://www.pouet.net/prod.php?which=64959
W zipie jest cdt i dsk. Jest też link do YT. ;)

A tu lista gier na CPC wykorzystujących 2 tryby graficzne na raz, lub więcej niż 4 kolory w Mode 1. :)
http://www.cpc-power.com/index.php?page=database&lemot=Multi-Mode
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.15, 04:48:57
Na poprzedniej stronie wspominałem i dawałem linki na nowy kombinowany sposób przedstawiania obrazków Overpixel. Twórca tego tricku DevilMarkus (ten sam co napisał emulator JavaCPC) twierdził że korzystają tylko z 4 kolorów, w co trudno mi było uwierzyć tak kolorowo wyglądały. Przyjrzałem się temu bliżej i popytałem go o szczegóły. I stwierdzam że się myliłem, tam nie ma żadnych dodatkowych kolorów które zmieniają się na przerwaniach, czy też jakby powiedzieli Comodorowcy "używają rasta". Tam rzeczywiście są tylko 4 kolory (0,7,20 i 24), czyli czarny, amarant, lazur i żółty. I to bez żadnych czarów we wyświetlaniu. Trik polega na nowym sposobie roztrząsania pikseli w sposób podobny jak drukuje się kolorowe fotki na papierze. A no właśnie skąd my to znamy?  To przecież CMYK. I to roztrząsanie tłumaczy czemu te obrazki są tak chropowate. Bo np biały tą metodą to w obszarze 3x2 piksele po 2 piksele żółte, błękitne i liliowe. Szary to w każdym 2x2 po jednym pikselku w tych kolorach plus czarny. Czerwień to mieszanka amarantu i żółtego, Zieleń to miks żółtego i błękitu... itd itd. Genialne. Nie przestaje mnie zdumiewać jak kolorowo to wygląda. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.15, 18:04:44
Klikałem z kolesiem który zrobił takie bajerki jak na 2óch pierwszych obrazkach. Czyli kombinowanie z przerwaniami by w 4-ro-kolorowym trybie uzyskać więcej. Powiedział że troszkę poprawi narzędzie Extra Coloured Maker którym to robił i upubliczni, niech się ludzie cieszą. :)

A niżej dwa obrazki z gry Fugitif, która w prawie każdym screenie używa więcej kolorów. Prawda że fajne?

No tak, Spectrumowcy wzruszają ramionami - wielkie mi rzeczy parę kolorów na raz w kwadratowych pikselkach. :D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Ilyad w 2015.02.16, 09:20:13
Zbyniu, ty masz fizycznie jakiś sprzęt, czy działasz na emulatorach ?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.16, 16:48:14
Mój 6128 został w Polsce gdzie nie byłem od paru lat. Jadę na emulatorze.
To i tak nie jest ten sam egzemplarz sprzed lat którego sprzedałem wraz z całym softem i dodatkami. A ten jest goły. Mam tam tylko dwie dyskietki z Basicami. Kabel RGB i przejściówkę by karmił się z wtyku jak do starych twardzieli.
Słowo skauta że jak kupie auto to będę jeździł po carbudach by tutaj sobie jakiegoś upolować. Co raczej szybciej nastąpi niż moja wizyta w PL. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.11, 07:52:43
Kto chce zobaczyć, anim dysk z Amigi na CPC?

run"a600

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.03.12, 00:26:32
2.0 DOM ... Copyrigbt, Omiga, Oll Night Neserped.... 2x5 to już jest zgadywanka. Tutaj mixed mode znalazłby zastosowanie.

Art Studio - przyznaję się bez bicia, nie wiedziałem że jest na CPC. Teraz z kolei nie wiem jak wybrać inny INK, np w MODE 1 zielony zamiast niebieskiego, czy w MODE 0 któryś z kolorów powyżej 15. Zdecydowanie najbardziej dopracowany soft na 8-bitowy hard. Pewne problemy przy sterowaniu myszą, ale to i tak przewaga nad ZX, gdzie steruje się ALBO klawiaturą ALBO joystickiem.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.12, 03:56:44
To nawet nie font tylko obrazek który ma nabierać ludzi którzy nie patrzą z bliska. ;)  Wersja w MODE 1 ma czytelne literki za to żałosną tęczę. Zapomniałem że mam programik z Bajtka do mieszania trybów. ;)

Miałem przed laty okazję narysować samochodzik w Art-Studio na C64, i przeglądałem instrukcję obsługi do wersji na Spectrum. Pamiętam że stwierdziłem wtedy, że w obu nie ma z połowy opcji jakie są w Amstradoskiej. Ale za to ta działa tylko na 128 i posiadacze tańszych CPC muszą się męczyć z jakimiś dziadoskimi programami graficznymi. ;)   A dwa screeny z Art Studia wklejałem w tym temacie na wcześniejszych stronach. ;)

Myszka AMX i Dżoj korzystają z tych samych sygnałów, ale są różnie interpretowane zależnie co wybierzemy w opcjach. Domyślne jest Joy. Który im dłużej trzymasz skierowany w jakimś kierunku tym szybciej przesuwa się wskaźnik. Z takim ustawieniem myszka zachowuje się dziwnie. Zmień to w opcjach   "Misc./Imput devices".  Ustawiając jako AMX wskaźnik przesuwa się tak szybko jak myszka, lub jeśli używamy joya ze stałą prędkością i trudniej wtedy precyzyjnie o pikselek przesunąć. :)  Zdaje się że do obu kompów ludzie równie rzadko sobie myszki podłączali. ;)

Paletę się zmienia wchodząc w Palette, a tam wybierasz sobie kwadracik z kolorem (w mode 1 widać zmiany tylko w 4ech z lewej). Potem pionowym z lewej ustawiasz kolor wybierasz od 0 do 26 jak ma ten kolor z kwadrata wyglądać. Kolejne suwaki na prawo to jakby kolejne 11 klatek animacji kolorami. Każdy kolor może mieć sekwencję 12 kolorów w jakie się będzie zmieniał. Cycle włącza czy mają się zmieniać czy stać. Oryginalny program zajmuje całą dyskietkę, bo ma pełno pędzli, fontów i kilka obrazków które demonstrują jego możliwości. :D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.05.28, 05:11:15

Trochę już wody upłynęło odkąd ostatnio namawiałem was na zachwycanie się Amstradowymi pikselami. Ale co się odwlecze... ;)

Poszperałem w necie i pobawiłem się konwerterem. Ponad 40 nowych obrazków. Parę z nich widać niżej. W sam raz do zapuszczenia na jakiejś prezentacji, zwłaszcza jeśli podpięte do kolorowego. A jeśli ktoś potrzebuje wersję na dysku 3.5' lub z kasety, niech da znać, na pewno ktoś pomoże.

Start przez  run"0   Na początku sam zmienia obrazki co 8 sekund, dowolny klawisz sprawia że trzeba klikać samemu, a klawisz {S} przywraca slideshow. Dajcie znać które się podobają, albo jak reagowali fani innych maszyn. :) 

Jak mi się kiedyś zachce to zrobię by można było cofać obrazki, albo by sam rozpoznawał je z dowolnego dysku zamiast nazw wpisanych w DATA. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.05.29, 02:10:40
Te miasta w nocy są bardzo realne. Poziome proste linie super wychodzą w trybie z szerokimi pixelami. Kiedyś wrzuciłem coś takiego do konwertera obrazków dla C64, myślę że na CPC wyszłoby równie dobrze.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.06.01, 08:40:02
Wklejam pierwszy dysk z Overscanami. Póki nie wykombinuję jak je kompresować, mieści się na dysku tylko 5 sztuk. A myślę że dałoby radę z 10.

run"0      <- Uruchamia MENU. :)
-FUTURE  i  -RESET    <- To obrazki scenowe w palecie na Plusa, ale stąd wyświetlą się i na Plusie i na starym CPC, z taką paletą z jaką dany komp daje radę. :)
 -OVERPIX   <- to 3 Fullscreenowe obrazki w pętli, 2 już tu były w PNG, ale teraz w postaci do odpalenia na CPC. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.06.01, 16:38:25
Na dyskach Obrazki Widoki jest kod pod #6000, co on robi? Da się do takiego slideshow dodać muzykę?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.06.01, 18:55:41
Jakoś można. Do popularnych trackerów są dodawane playerki o mniejszej objętości niż program główny, zwykle zrobione w binarce, a jakby się wczytać w instrukcje albo popytać na zagranicznym forum, to można poznać adresy pod które to wczytywać i wywoływać z Basica. Ale nigdy się tym nie interesowałem. Wolę normalną muzykę. :)

To &6000 to domyślny adres pod który ładują się obrazki CSI, a na początku mają procedurę którą jak wywołasz to rozkompresuje wczytany tam obrazek do pamięci ekranu &C000, oraz ustawi kolory i tryb. A to jest bardzo wygodne, trzeba tylko przed wczytaniem pierwszego obrazka obniżyć HIMEM za pomocą komendy MEMORY. Poniżej jest miejsce na Basic a binarki można wczytywać tylko powyżej HIMEM.

Podobnie wczytuje się Overscanowe FullScreeny (SCR po 32K). Tyle że te wczytują się pod &200 a wywołuje się spod &811. Tak niski adres sprawia że na Basic zostaje dosłownie tylko 144 bajty, a to nawet nie jest pełna linijka. OPENOUT sprawia że pewne rzeczy które zwykle są między Basiciem a HIMEM, zostają powyżej co pozwala obniżyć HIMEM tak ekstremalnie nisko.

ConvImgCPC niby zapisuje też spakowane Overscany ale nie wiem jak je wyświetlać. I mam taki pomysł by podzielić je na dwa pliki i skompresować tak jak CSI. A linijka Basica poprzerzuca je potem gdzie trzeba. To powinno sprawić że na dysku się zmieści przynajmniej z 10 overscanów. A przy okazji zrobię by je wyświetlał spod wyższego adresu tak by zostało na Basic przynajmniej ze 4 KB. Wiem że się da bo już robiłem takie eksperymenty ale musiałbym to dopracować. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.06.01, 20:21:11
Myślę o zwykłych obrazkach.  Muzyka z trackera zajmuje średnio 3-8 kB, skompilowana pod określony adres. Myślę o już gotowej muzyce z demo, załadowanej pod określony adres. Wywołania są 2-3, jeden CALL to uruchomienie, inny (lub ten sam) to zatrzymanie. Trzeci CALL gra muzykę co 1/50 s, uruchomiany w pętli w Basic.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Dr Piotr w 2015.06.01, 21:30:03
ConvImgCPC niby zapisuje też spakowane Overscany ale nie wiem jak je wyświetlać.
Pliki,zgrane z ConvImgCPC z opcja Packed sa skompresowane algoorytmem na bazie lzw. Depacker wraz z przykladowym slide show sa w archiwum ze starszymi wersjami ConvImgCPC.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Dr Piotr w 2015.06.01, 21:37:45
Myślę o zwykłych obrazkach.  Muzyka z trackera zajmuje średnio 3-8 kB, skompilowana pod określony adres. Myślę o już gotowej muzyce z demo, załadowanej pod określony adres. Wywołania są 2-3, jeden CALL to uruchomienie, inny (lub ten sam) to zatrzymanie. Trzeci CALL gra muzykę co 1/50 s, uruchomiany w pętli w Basic.
Dwa wywloalani wystarcza - granie muzyki z poziomu basica w petli co 1/50 sek to rzadko spotykane rozwiazanie. Najczeciej masz pierwszy call - wywolanie inicjalizujace playera i instalujace obsluge przerwania im1 pod #38, w ktorej to obsludze jest odgrywana muzyka co 1/50 sek. Drugi call to zakonczenie odgrywania i odtworzenie oryginalnego wektora przerwania.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.06.14, 14:27:07
Wahałem się w jakim dziale to wkleić, bo w sumie mało to Amstradowe ale z pewnością zaskakujące. ;)

We Włoszech pojawił się w sprzedaży taki oto "Amstrad NN-900". :o
No a tak się przynajmniej nazywa, choć wygląda jak PS2 a w bebechach ma Femicoma czyli NES-a, czy jak kto woli Pegazusa z 18ma gierkami.

http://bootleggames.wikia.com/wiki/Amstrad_NN-900
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.07.10, 19:29:41
iMPdraw - tak się nazywa nowy program graficzny na Amstrada.
A czemu warto się nim zainteresować? - Bo obsługuje overscany. :)
Autor intensywnie nad nim pracuje i co parę dni dodaje nową poprawioną wersję.

http://www.cpcwiki.eu/forum/programming/impdraw-v1-0f/msg103952/#msg103952
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.07.15, 18:12:47
No nie sądziłem że istnieje coś takiego a tu proszę...
 całodobowa stacja radiowa z muzyką tylko i wyłącznie z Amstrada. 8) :o

http://rolandradio.net

Oczywiście z czatem i listą przebojów. :D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.07.22, 07:33:39
Znalazłem natchnienie by ogarnąć parę overscanów. Niestety nadal nie obczaiłem metody by mieścić ich na dysku więcej niż 5, no ale że na pięciu dyskach to razem 25. ;)   Przymierzam się by przekonwertować scenowe obrazki z Atarki, ale nie tak łatwo znaleźć w CPC właściwe kolorki. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.08, 22:15:06
Slideshow ze zwykłych SCR jako teledysk z pliko-partycji w emulatorze JavaCPC.
https://www.youtube.com/watch?v=UkeQvWgqFmU

Ale podobno można to też puścić z 4MB ramu wczytując wpierw z 6 gęstych dysków. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.09, 00:11:39
No i super, szkoda tylko że nie dali linku do programu. Swoją drogą ciekawi mnie jaka jest maksymalna ilość RAM, ile przeciętny 8-bitowy komputer potrafi obsłużyć.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.10, 01:59:26
Niedawno ktoś na ppa przedstawił taki pogląd że wszystkie znane nam komputery były sprzedawane ze zbyt małą pamięcią, co bardzo ograniczało ich możliwości, a ewentualny soft krojony był pod standardową jej ilość, przez co nie był tak atrakcyjny by wycisnąć wszystkie soki z takiego procka i grafy jaki dana platforma posiadała.

Brzmi sensownie, ale co by nie poprawiać to coraz to inny element byłby wąskim gardłem i jak ktoś lubi się koncentrować na tym czego nie ma, zamiast na tym co ma, nadal miałby powody do żalu. Wszak pierwsza zasada inwentyki brzmi "wszystko można zrobić lepiej", ale czy to znaczy że warto?

Nie wiem co to jest przeciętny 8 bitowiec. Te pierwsze z lat 70ych miały po kilka KB ROM i RAM i semigrafikę. A te ostatnie już po sto-kilkadziesiąt KB samej pamięci graficznej, oraz kilkaset podstawowej i tysiące kolorów.

W CPC największe rozszerzenia o jakich słyszałem mają 512K ROM i 4MB RAMdysku prócz podstawowych 64K. W C64 przed laty największe miały 512K a dzisiejsze nawet 16MB. Ale co z tym można w 8bitowcu zrobić?

Wydaje mi się że powyżej tak ok 200-300K i tak jakoś softu przestaje nadążać za zwiększającym się RAMem. Co najwyżej mniej razy dysk będziesz zmieniał w przypadku kopiowania dyskietek na jednej stacji. Bo nawet wielkość obrabianych plików (np tekstowych) zależy bardziej od pojemności nośnika, a czasem cierpliwości użytkownika, który czeka jak procesorek przesącza kolejne bajty pliku przez swoje rejestry by np znaleźć w nim jakiś wyraz. Niż od ilości RAMu której dodanie i tak nie poprawi komfortu pracy. W praktyce takie rozszerzenia służą zwykle do puszczania animek, bo są lekarstwem na wąski transfer miedzy kompem a nośnikiem danych. Bo jakoś trzeba uzasadnić ten wydatek, prawda? ;)  Ale czy nie sensowniej pobawić się 16bitowcem?

A stąd można ściągnąć ten klip AHA, w wersji na ćwiartkę ekranu, ale i tak nie zadziała jak nie masz tych 4MB RAMu. Na szczęście dla ciekawskich jest tam także link do YT. ;)
http://www.pouet.net/prod.php?which=66191
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.10, 22:12:54
Niestety nie udało mi się tego załadować. Konfiguracja emulatora WinAPE = CPC 6128, 4 MB RAM, Parados.
Pod koniec pierwszego dysku brakuje jednego z plików .scr, pokazuje żeby zmienić dysk na drugi, zmieniłem ale nie ładował go.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.11, 00:22:48
Trzeba wpierw wyciągnąć pliki dsk ze zipa, bo jak się wybierasz plik w zipie to WinApe i tak bierze zawsze dysk pierwszy jaki w tym zipie znajdzie, nieważne który wybierzesz. :)  Ech trzeba to zgłosić autorowi tego emulatora,  bo np Caprice taki głupi nie jest, niestety w nim z kolei nie ma 4MB ram.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.11, 02:39:13
Dyski są w zwykłym folderze. Wyłączyłem kilka bajerów typu emulacja myszy i ruszyło. Zależało mi na zrobieniu snapshotu, żeby po raz drugi nie czekać pół godziny aż się załaduje. Przy zaznaczeniu "All Banks" i tak zapisał tylko 576kB, więc animacji nie ma, ale jest muzyka, a o nią mi chodzilo przede wszystkim.
I tak widzę, że skopałem sprawę, bo zapisałem snapshot dla Plusa, który nie ruszy w innych emulatorach :/
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.11, 11:51:38
Jeśli chodzi ci tylko o muzyczkę to jak tylko wczyta ten obrazek na cały ekran i wyświetli "load 255" przerwij program i wpisz GOTO 200 i już gra. Nie trzeba wczytywać 6 dysków animacji. I zadziała tak nawet na 64K RAM. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.11, 14:09:58
A tu gotowiec dla fanów A-HA bez ekstra konfiguracji. Działa na każdym CPC nawet na gołym 464 z kasety. Tylko trzeba we właściwej kolejności pliczki nagrać na taśmie.

Wystarczy linia 30 (z dodaniem komendy MEMORY), by puścić muzyczkę, a reszta jest by wyświetlił obrazek. Pętla FOR-NEXT kopiuje górny ekran na dolny, wprawdzie wolno ale dzięki temu odtwarzanie muzy nie zrobi nam prostokątnej dziury w ekranie. :)      run"aha
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.12, 19:07:50
Utwór okazał się identyczny z istniejącym już autorstwa Qjeta na Spectrum. Ktoś tylko przekonwertował go z formatu SoundTracker .stc na Pro/Vortex Tracker .pt3
Ciekawe jest to, że na CPC powinien teoretycznie grać niżej (niższe dźwięki), a gra mniej więcej tak samo.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.12, 20:39:08
Nie ktoś tylko Devilmarkus, pisał o tym na ang. forum.

A mi ostatnio wpadło w oko pewne starsze proste demko co w kółko wyświetla dwa efekty. Działa na każdym CPC pod warunkiem że ma inny CRTC niż 1. :)   http://www.pouet.net/prod.php?which=8575
Uwielbiam te płachty z kropeczek, szkoda że nie wyświetla ich dłużej.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.13, 22:06:27
To znaczy, że wyżej wymieniony przepisał player pt3 dla Amstrada, czy istniał już wcześniej? Jeśli masz link do postu na tamtym forum, to podrzuć.
Przydałoby się powiadomić autorów Vortex Tracker, żeby uwzględnili możliwość kompilowania muzyki dla CPC i przenoszenia między platformami. Jednak z tego, co widzę, tracker nie jest już rozwijany. Linki z różnych stron (jak ten (http://battleofthebits.org/lyceum/View/Vortex+Tracker+II/)) prowadzą do tej samej strony autora.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.14, 00:37:58
Może sam go zapytaj, to Niemiec ale gada też po angielsku.
http://www.cpcwiki.eu/forum/demos/4mb-take-on-me/

Ktoś go tu pyta czy da się tak z innym kawałkiem zrobić to on na to że jak masz muzyczkę w .pt3 to z klipem już sobie sam poradzi. :)

Pamiętam że kiedyś był tu wątek o przenoszeniu muzyki miedzy ZX a CPC i eksperci twierdzili że z powodu różnic w taktowaniu się nie da i/lub że nie ma sensu bo efekt byłby i tak tragiczny. W co przyznam że nie wierzyłem, przecież wystarczy w playerku parametry mające związek z czasem lub częstotliwością pomnożyć o stałą wielkość którą łatwo wyliczyć i gra muzyka. :) A skrajnie niskie lub wysokie częstotliwości by się grało odpowiednio o oktawę lub dwie wyżej albo niżej, aby mieściło się w skali jaką daje inne taktowanie i już.


A z innej beczki - Markus ostatnio zapowiada że niedługo udostępni beta wersje swojego emulatora który wreszcie będzie umiał udawać PLUSy. :D 
A póki co inny sposób puszczenia Tak On Me z 4MB ramu. ;)
http://cpc-live.com/realtakeonme/
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.08.14, 04:27:52
Ma to sens. Można tak jak piszesz, matematycznie, aby player w locie przeliczał częstotliwość, albo prościej, podmienić tabelę wartości.
I tutaj zaczynają się schody. Pierwsze to zakres wysokości dźwięku, to można rozwiązać tak jak piszesz. To dotyczy tylko podstawowej prostokątnej fali, czyli takiej jak w utworze Take on Me.

Druga sprawa jest bardziej skomplikowana - generator fali trójkątnej i piły. Wiele utworów używa mixowania jednej z nich i prostokąta, dając efekt vibrato czy przenikania.
Napotkałem podobny problem synchronizując muzykę na ZX beeper z trójkątnym basem AY. Niektóre nuty grają idealnie, inne są "trochę" out-of-sync, a jednej czy dwóch w ogóle nie da się, ponieważ wypadają pomiędzy wartościami całkowitymi AY.
Połowiczne rozwiązania to użyć dla tych nut oktawę wyżej lub zmieniać na prostokąt, w ostateczności wyłączać AY.

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: matofesi w 2015.08.14, 08:05:03
W co przyznam że nie wierzyłem, przecież wystarczy w playerku parametry mające związek z czasem lub częstotliwością pomnożyć o stałą wielkość którą łatwo wyliczyć i gra muzyka. :)

Uwierz... Gdyby to było takie proste to na pewno znaleźliby się chętni, żeby to zrobić. Jak myślisz dlaczego właściwie nie ma muzyczek przenoszonych z ZX na CPC (głównie w tę stronę, bo na ZX jest ich jednak sporo więcej)? Znajdź sobie w sieci datasheeta AYgreka i przejrzyj wzory na wyliczanie częstotliwości (dźwięku, szumu i obwiedni) zależnie od taktowania. Z tych wzorów wynika wprost to, że albo się nie da albo efekt będzie znacznie gorszy niż gdyby zagonić jakiegoś muzyka "po drugiej stronie", żeby po prostu napisał muzyczkę od początku.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.12.20, 13:43:33
Ładne zimowo-świąteczne obrazki do CPC.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10206024000419689&set=gm.10153334474267058&type=3

Jak to ogarnę to wkleję je tu w postaci DSK. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.12.21, 07:49:19
Wrócę jeszcze na moment do przenoszenia muzyki między platformami i formatami. Najprościej przenieść same nuty i wartości rytmiczne, a już od trackera i jego możliwości zależy jak to zagra. Staje się to coraz popularniejsze. Już za czasów komercyjnych gier autorzy robili muzykę czy grafikę na najmocniejszej z platform i przenosili na inne z lepszym czy gorszym skutkiem. Stąd tyle nieudanych konwersji z Arcade.
Przykładowo na Spectrum muzykę na AY, którą otworzy Vortex Tracker 2 (czyli praktycznie każdy format starszych trackerów) można wyeksportować do pliku tekstowego i później otworzyć w Beepola Tracker. Nie będzie perkusji, szumów ani efektów typu glide, arpeggio czy nawet głośności. Dźwięki nie mieszczące się w skali 4 czy 5 oktaw trackerów na beeper też nie będą przeniesione. Tempo także zwykle wymaga dopasowania. To już należy do muzyka, aby dobrał instrumenty i zaaranżował na swój sposób. Niestety działa to na razie w jedną stronę. Beepola (jeszcze?) nie oferuje eksportu do pliku tekstowego zgodnego z VT2.
Znany jest też konwerter plików .xm na beeper. Nie miałem okazji go wypróbować, ale słyszałem jak gra i jest to bardzo dobra jakość.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.02.07, 22:11:21
Od czasu do czasu szukam czegoś ładnego na CPC, ale jeszcze nigdy nie widziałem tak wielu i aż tak ładnych obrazków na raz jak w tym wątku. Są to głównie przeróbki obrazków startowych z gier, konwertowane i pikselowane, niektóre z takich których nie ma na CPC. Zresztą sami spójrzcie. :)

http://www.cpcwiki.eu/forum/applications/project-news-screens-for-old-games/msg72955/#msg72955

I jeszcze jedna zbieranina kolorowanek. :)
http://s1099.photobucket.com/user/tastefulmrship/library/CPC%20Recolours?sort=2&page=1
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.02.14, 16:33:16
Ten SuTeKH/Epyteor jest ostatnio niestrudzonym konwerterem obrazków. Oto kolejna stronka tym razem z porównaniami palet C64 i CPC, z masą ładnych obrazków. :)
http://www.cpcwiki.eu/forum/other-retro/proof-that-the-commodre-64-palette-is-far-superior-to-the-amstrad-cpc/
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2016.02.14, 19:04:02
Nie chcę robić flame na CPC Wiki,
"Proof that the Commodore 64 palette is far superior to the Amstrad CPC" to porównanie w jedną stronę. Grafika stworzona specjalnie dla jednej palety zawsze będzie gorzej wyglądać w innej kolorystyce. Teraz powinien udowodnić swoją tezę wyższości konwertując grafikę zrobioną na CPC do palety C64.
Postacie ludzkie i "dzika" natura lepiej prezentuje się w kolorystyce C64, grafika typu cartoon i intensywne kolory będą lepsze w palecie CPC.
Czy niestrudzonym, też dyskusyjne, wystarczy do emulatora CCS64 jako drugą paletę zaimportować 16 dowolnych kolorów i jednym klawiszem je przełączać :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2016.02.14, 19:16:17
Pięknie wyglądają te konwersje obrazków na cpc (takie soczyste kolory).Ale my też mamy swojego "konika"   patrz plus4 ---->
http://plus4world.powweb.com/software/Carrions_Gfx
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.03.25, 17:19:39
Przekonwertowałem 12 obrazków do palety która dobrze wygląda tylko na monochromatycznych wyświetlaczach. I dodałem eksperymentalnie 16 błyskających odcieni niebieskiego by takie obrazki wyglądały znośnie także na kolorowym. :)

run"0
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.07.18, 23:01:19
Pamiętacie Rino?  - Tego Amigowca co zrobił Batman Forever na CPC.
Teraz udostępnił nowy program graficzny PerfectPix dla CPC, z ekstra trybami:  overscany z ponad setką kolorów w tym i w rozdziałce z pikselami jak w MODE 1, (przypominam normalnie ma 4 kolory).
Zip ma 4 DSK z kilkoma przykładowymi obrazkami, warto zobaczyć. :)
Choć tak szczerze to wolałbym konwerter do obrazków wyświetlanych w takim trybie niż dłubanie w pikselach pod lupą.
http://www.cpcwiki.eu/forum/applications/perfect-pix/?action=dlattach;attach=19859
Na obrazku poniżej 4 ekrany: edycja pod lupą, edycja palety, klawiszologia i jeden z obrazków dodanych do programu. :)


A Devilmarkus, (ten od JavaCPC) udostępnił  MusicDisc - "Remember the 80's" z paroma hitami z lat 80ych.
Szału nie ma, ale budzi wspomnienia. http://cpc-live.com/Slipstream_-_Remember_The_80%27s.zip
https://www.youtube.com/watch?v=Um7H_n77Heg   Wybór muzyczki klawisze 1 do 9 oraz P. :)

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.01.28, 23:56:14
Przy szkole informatycznej we Walencji w Hiszpanii jest muzeum komputerów, a kilka miesięcy temu otworzono tam nową klasę. Którą wynajmują także studentom z innych uczelni. A w niej 32 działające Amstrady CPC. :)

http://noticias.inf.upv.es/?p=8519
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2017.01.29, 00:16:32
Żeby tak u nas, w Polsce, powstała taka  klasa z Elwro 800 Junior-ami :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2017.01.29, 01:49:15
Już widzę tą walkę o kolor przed klasą :D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: mkamzierczak w 2017.02.07, 04:01:23
Żeby tak u nas, w Polsce, powstała taka  klasa z Elwro 800 Junior-ami :)

Już niedługo powstanie :) jestem na etapie lutowania kabli :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.02.16, 19:02:21
DevilMarkus nie ustaje w staraniach we wyświetlaniu na CPC czegoś więcej niż zwykle na nim widzimy. Jak nie digitalizacje dźwięku to filmikowe klipy, jak nie mrugane kolorowsze ekrany, (chyba o nich nie pisałem na forum), to Overpixel (roztrząsanie CMYK pozwalające w 4ech kolorach uzyskać wrażenie całej gamy odcieni). A ostatnio pracuje nad zmianami palety na przerwaniach rasta. I dodał do swojego emulatora funkcje konwertowania obrazków do takiego formatu. Oto próbka 16 slajdów w rozdziałce jak dla 4 kolorów ale w praktyce te obrazki mają od 7 do 15, (tyle się doliczyłem). Jedyny kłopot to że większość emulatorów nie wyświetla tego prawidłowo. Jego JavaCPC robi to tylko w najnowszej wersji, (muszę sobie we wolnej chwili zaktualizować), a WinApe robi to niemal że prawidłowo, ale wiesza się po każdym obrazku. Inne pokazują sieczkę. :)

Oryginalnie dysk rusza plikiem DISC, ale moja modyfikacja pozwala wybrać sobie obrazek więc   run"0
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.06.16, 16:55:44
Po obejrzeniu/wysłuchaniu demonstracji Zaxona z puszczania WAVa na CPC, trafiłem na to:
https://www.youtube.com/watch?v=4YQeXAbyAOA

Nie wiem czy bawiliście się takim programikiem do symulacji mowy na CPC który chodzi na każdym CPC bez żadnych rozszerzeń, ale brzmi strasznie, znacznie gorzej niż coś podobnego na C64. Dotychczasowe syntezatory mowy brzmiały równie strasznie jak ten programik tyle że miały go w ROMie. A tu koleś pracuje nad znacznie lepszym, który brzmi jak Stephen Hawking.

PS. A tu link do tej demonstracji WAV od Markusa, teraz słyszycie to w głośnikach bezpośrednio.
https://www.youtube.com/watch?v=pFp0-mrUPMs
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: silenter w 2017.06.16, 19:59:46
to jest najprawdopodobniej soundgin.
http://www.speechchips.com/shop/item.aspx?itemid=2
Niemiłosiernie drogi scalak.
Po wycofaniu się dużych firm z produkcji "speech synthesis chip" kolesie napisali firmware do AVRów i sprzedają je. Faktycznie do syntezy i prostszych syntezatorów to się nadaje.

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.05.18, 18:11:13
Stwierdziłem że to jest ładne więc wstawię tu. Znalazłem to kiedyś na japońskiej stronie ze szkicami i były tam także projekty komputerów MSX i Amig, no a teraz nie mogę tego znaleźć.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: zipp w 2018.05.18, 22:14:45
Może to te strony

http://androidarts.com/Amiga/SBC.htm (http://androidarts.com/Amiga/SBC.htm)
http://androidarts.com/Amiga/MSX.htm (http://androidarts.com/Amiga/MSX.htm)
http://androidarts.com/Amiga/AmigaPixels.htm (http://androidarts.com/Amiga/AmigaPixels.htm)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.05.18, 22:25:33
Owszem, jest tam także stronka ze Spectrumami w tym 1 wygląda jak Atari XE. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.09.23, 02:48:42
Atarowcy ostatnio udostępnili ciekawą stronkę która pozwala konwertować obrazki online, oraz pooglądać sobie fajne scenowe galerie na różnych platformach. Starzy wyjadacze pewnie większość już znają, ale co tam, autor strony widać że jest wybredny i zamieszcza tylko te lepsze. I poukładał je w bardzo przejrzysty sposób. :)
Jest tam również małe forum bez logowania, do zgłaszania uwag, oraz możliwość dodawania kolejnych obrazków.

http://tomseditor.com/gallery/browse?lang=pl&platform=amstrad
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.10.09, 15:17:48
W poście 113 na poprzedniej stronie dawałem linka do angielskiego forum z obrazkami z C64, i porównaniem ich do tych samych obrazków w Amstradowej palecie. Popełniłem kolejne dwie takie modyfikacje, tym razem na obrazkach wielkości kilku ekranów. Oba są w trybie ze szerokimi pikselami w 16 kolorach. Ale po necie krążą w podwojonej rozdzielczości w palecie 256, bo dodano pikselki pośrednie aby przejścia między nimi wyglądały bardziej "miękko".

Bigflower (kwiatki) mają tylko zmienioną paletę, bo udało mi się go znaleźć także w 16 kolorach i szerokich pikselach. I nie zawsze się trzymałem używania najbardziej zbliżonego koloru. Bo CPC i tak nie ma 3ech szarości, a poza tym widać że te kolorki w C64 "robią" za brakujący tam odcień innego koloru.

Panda (na drzewie) najpierw musiałem się pozbyć nadwiarowych pikseli i odcieni dalece wykraczających poza możliwości C64, zanim zacząłem modyfikować paletę. Możliwe że te moje zabiegi sprawiły że niektóre piksele przybrały nie taki kolor jak był w oryginale. Te moje starania wygenerowały mi wiele nieudanych wersji tego obrazka, że jak zacząłem je kasować by się pozbyć bałaganu, pozbyłem się także tego udanego w tej wersji przed modyfikacją palety na CPC. Więc wklejam go w tej wersji 256 kolorów z mniejszymi pikselami.

W tym obrazku aż się prosi o modyfikację pikseli bo niektóre z kolorów w jednej części obrazka powinny być jednym kolorem z palety CPC, a ten sam kolor pikseli w innym rejonie obrazka bardziej by pasowało zmienić w inny kolor z CPC. Ale że po męczeniu się ze zmniejszeniem rozdziałki jechałem już na resztkach chęci do tej zabawy więc już sobie odpuściłem. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.10.09, 17:39:22
Poprawiona Panda. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2018.10.09, 20:07:37
Kwiaty, można powiedzieć, że jedne i drugie ciekawe, choć na CPC wyglądają na "przepalone". Spróbuj może przyciemnić oryginał, żeby konverter wybrał ciemniejsze odcienie z palety CPC. Na C64 wyglądają na artystyczny efekt i to robi wrażenie.

Jeśli chodzi o las, to tutaj paleta C64 jest idealna, właśnie do takich mroków, lasów, drzew, zwierząt.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.10.09, 23:13:39
Nie używałem konwertera tylko suwaczkami paletę zmieniałem. W kwiatkach poprawiłem nieco odcień obu zieleni już po zamieszczeniu posta. (jest niżej). Choć myślę że cały obrazek byłby ładniejszy gdyby liście zrobić w odcieniach zieleni, a nie takie pstrokate jakby były płatkami. Ale nie chciało mi się w pikselach grzebać.

Z misiem miałem taki problem że nie udało mi się znaleźć oryginału w takiej rozdzielczości i palecie jaka powinna być na C64. Wszędzie jest wersja w 256 kolorach z pikselkami o połowę mniejszymi niż w prawdziwym C64, z furą pośrednich kolorów aby lepiej wyglądało w necie. Kilka ruchów w Paincie wywaliło nieparzyste kolumny a resztę poszerzyłem i z redukowałem kolory w grafx2. Ale nie mam pewności czy efekt jest co do piksela taki jak był w oryginale. No i dopiero w takim grzebałem w palecie. Choć wydaje mi się że środkowa część obrazka z korą drzewa i konturami drzew w tle, lepiej wygląda w tej 1ej palecie, ale liście z misiem i trawka z kamykami lepiej wygląda w tej drugiej. Trzeba by część pikseli w niektórych kolorach pod maską przemalować, bo są jeszcze 4 wolne kolory. Ale coś mi się program przy tej opcji wiesza. :(

Edit:  Oki udało się poprawić to co chciałem funkcją Stencil. Teraz jestem z Pandy zadowolony. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2018.10.09, 23:55:44
Panda to był scrollscreen wysokości 4 ekranów, być może z interlace, który tworzył pośrednie kolory.
Tyle, że ten wygląda na zapisany najpierw do jpg, który z 16 kolorów zrobił 12912, a następnie z tego jpg do png.
Pociąłem go na 4 obrazki, do ostatniego dodałem 3 px od dołu, ale konverter online głupieje. Czarny zamienia na brązowy.
To jest ten konverter online do rozdzielczości i palety C64, ale nie ma w nim żadnych suwaków :(
http://c64.superdefault.com/

Spróbowałem zredukować pojedyncze obrazki w Irfanie do 16 kolorów, to misiu zamiast czerwonych oczu ma szare, bo nie mam wzorca palety.
Wiem, że edytor Timanthes ma w filtrach pixelizację z wyborem palety C64 i innych komputerów, ale też nie wiem, czy to nie jest tylko symulacja.
Wygląda, że ktoś nieodwracalnie skopał sprawę zapisując obrazek w jpg... albo...
robił screenshoty z emulatora Vice, który rozmydla krawędzie nawet na pełnym ekranie... albo też...
pojedyncze screeny złożył w programie do panoram fotograficznych, które już z samego założenia blendują obrazy aby wyrównać różnice ekspozycji.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.10.10, 00:35:02
Nie wiem, ale wątpię by to było w jpg (byłoby bardziej skopane), albo by tam był interlace w C64. Przecież on nie ma dość pamięci by aż tyle linijek pomieścić w pamięci, toż to razem by było 8 ekranów razem z muzyczką i kawałkiem kodu. Raczej przygotowano ten obrazek z mniejszymi pikselami o pośrednich kolorach specjalnie do wyświetlania w necie.
Zresztą w podobnej postaci krążą po necie te kwiaty, choć te na szczęście znalazłem także w normalnych szerszych pikselach w 16 kolorach.

Ale teraz to już mi to lata, bo w tej chwili najbardziej mi się podoba ta 3ia wersja Amstradowa. :)

Parę tygodni temu liczyłem na twój komentarz do playlist z linków jakie wstawiłem, ale może byłeś na wakacjach czy coś. ;)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4452.msg68120#msg68120
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2018.10.11, 19:37:40
O muzyce odpowiedziałem w temacie.

Te screeny rzeczywiście, jeśli były ich 8 w interlace, to pełne 64 kB. Ostatni jednak był o 3 linie krótszy, tam mógł być jakiś kod scrollera. Ale mogło to być całkowicie inaczej zbudowane. Screeny skompresowane do 4-5 kB, w częściach dekompresowane i wsuwane na ekran.
Nie wiem tego, czy adres ekranu na C64 jest stały, czy może być zmieniany.
Chciałbym zobaczyć w oryginale tą produkcję.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.12.03, 06:42:56
Kolejna kolorowanka z C64 na CPC.
To praca Prowlera ze Szwedzkiego party Compusphere 2018.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.12.10, 10:47:56
Czy komputer można zrobić z papieru?   :D

(https://static1.squarespace.com/static/564229dee4b0d16067409cb0/t/57eafeb2d1758ef9c90a63f8/1475018467672/Amstrad+CPC+Papercraft+Site.png)(https://pbs.twimg.com/media/DtQ9aOvUcAAdDEo.jpg:small)(https://static1.squarespace.com/static/564229dee4b0d16067409cb0/t/5b35046d758d46120bbf602a/1530201259949/Commodore+64+papercraft+Ad)(https://static1.squarespace.com/static/564229dee4b0d16067409cb0/t/5b2336a0758d463f77ee9e25/1529034591815/Commodore+Papercraft)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Damianx w 2018.12.10, 13:41:02
A potem na olx.
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.12.10, 16:36:08
Nie mam pojęcia w jakiej to jest skali. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.04.24, 21:37:00
Jeśli ktoś ma ochotę na więcej papierowych Amstradów, albo zrobić swojego, to proszę bardzo:

http://rockybergen.com/whatsnew/2018/11/30/amstrad-cpc-464-papercraft-20

https://www.docdroid.net/1btVffs/amstrad-cpc-264-papercraft-ver-2.pdf    :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.05.06, 23:52:09
Lego 3D na CPC :)
https://www.youtube.com/watch?v=X0ej--t3zv0
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2019.05.07, 03:51:02
Czekałem, aż obiekty zaczną się obracać, ale to chyba jeszcze nie ta epoka :)
Zmyliła mnie ta muzyka w tle, to na pewno nie był CPC  :-[
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: rzookol w 2019.08.20, 10:37:30
https://www.youtube.com/watch?v=-zHCIGvHxEQ&feature=youtu.be

intro/demo 64kB na Plusa
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.01.12, 22:31:51
To tak można?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2020.01.12, 23:56:48
Zamiast obrazów na ścianie :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.01.18, 00:57:49
Koszulka. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.02.18, 01:44:59
Największa Amstradowa kolekcja jaką widziałem, idzie pod młotek.
https://www.ebay.co.uk/itm/183873794165?fbclid=IwAR3N3UEdNvQbJOA3LXcuIUTZVX9-gOcH0PLCCmSFdB0G7nSV3eji0LUvqJ0
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: pear w 2020.02.18, 05:41:16
Wow, to Just CPC już jest kolekcjonerski :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.04.17, 07:44:29
Czy pamiętacie ile trwał najdłuższy film jaki widzieliście na YouTubie?   ::)

Bo ja kojarzę jakieś maratony muzyczne po 3-4 godziny,  8)
ale nie sądziłem że najdłuższy film jaki zobaczę będzie miał aż 12 godzin...  ???
i że będzie o Amstradzie....  :o
i to po polsku.   :P

Tydzień temu od 17ej do 5ej rano, Larek i Borsuk z "Gramy na Gazie" uraczyli swoich fanów Amstradowym maratonem, dzięki użyczonej przez stRinga konsolce GX4000 z kartą C4CPC. :D

Szkoda że od pewnego czasu przestali ogłaszać swoje artykuły i filmy na  speccy.pl i ppa.pl jak to robili jeszcze do niedawna, przez co to przegapiłem, i ominęła mnie możliwość udzielania się na czacie. Chyba jedynym forum na którym nadal się udzielają jest atarionline.pl

https://www.youtube.com/watch?v=eMoDtlaIHq4
Okazało się że nie taki diabeł straszny. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.04.24, 00:42:53
Parę dni temu z okazji 36ej rocznicy pojawienia się CPC 464, Alan Sugar (założyciel firmy AMSTRAD), napisał na swoim twitterze że bardzo podoba mu się to co wyprawia społeczność fanów tego komputera, miał okazję się z nimi spotkać i był zaskoczony że nawet nie pamięta niektórych rzeczy jakie jego firma kiedyś produkowała. Uznał że trzeba to jakoś upamiętnić, więc zapowiedział że jak tylko skończy się okres zamknięcia z powodu pandemii zamierza kupić ciekawe egzemplarze starych Amstrdów i osprzętu aby wystawić je w założonym z tej okazji muzeum. :)Kto zamknął wątek "Ogólnie o CPC" i dlaczego?

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.02, 13:58:55
Trwają prace nad playerem video. Oto przykład Cyberpunk w m4Player na CPC.
https://www.youtube.com/watch?v=mdQvxUKn7Wg&list=UUGiiZ0uw07kmTUgbrtOWCRg&index=3

Ponownie pytam kto i dlaczego zamknął wątek "Ogólnie o CPC" ?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.11, 21:12:01
Fejkowy emulator Amigi na CPC, to najnowszy wybryk DevilMarkusa. :D
To slideshow z trikowymi ekstra kolorami, i trochę sampli, który powstał na Prylusa w tym roku. :)

Film:  https://www.youtube.com/watch?v=CMZP2tXuO0M  35min.
Download:   https://www.pouet.net/prod.php?which=85120   zajmuje 2 gęste dyski DD.

(https://content.pouet.net/files/screenshots/00085/00085120.gif)

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.07.02, 12:07:14
Niektórzy bardzo kochają swoje maszyny. ;)

Złoty Amstrad w diamentach. :o


Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.07.02, 14:33:15
To pewnie Amstrad jakiejś niewiasty  ;D
I zapewne noszącej grube okulary, bo diamenty się coś krzywo ponaklejały  ::)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.07.02, 16:26:22
Zaskakujace to na pewno (jak mozna!) ale "ladne" to na pewno mi nie przychodzi do glowy patrzac na to zdjecie;D
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.08.03, 10:38:46
I pomyśleć że ten koleś Eric Cubizolle nie startuje w żadnych konkursach. :o
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.08.06, 10:57:01
Obrazki super, gość się musiał trochę napracować nad nimi :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.08.07, 02:15:28
nowinka...
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2020.08.07, 07:07:59
Cudowne ... Czy masz może link do tych obrazków ale w formacie CPC ?
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.08.07, 09:00:59
Nie, trzeba by go na FB poprosić, bo to jpg i jak próbuję konwertować w ConvImgCPC to są zniekształcenia.

Choć we wolnej chwili spróbuję je potraktować w Grafx2 a dopiero potem konwerterem. :)

Wszystkie są w standardowej rozdziałce, ciekawe jakby wyszły na C64.

https://www.facebook.com/eric.titancubizolle/photos_all?sk=wall&lst=1641332723%3A100028113306831%3A1596782179


Ostatni obrazek jest innego autora.

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.08.22, 09:38:44
Znowu Eric Cubizolle. :)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.08.22, 12:58:10
Próbowałem coś zrobić z tymi obrazkami w Grafx2, ale wychodzi sieczka. na szczęście Eric udostępnił 2x DSK ze swoimi pracami. Dysk trzeci jeszcze nie jest zapełniony. :)

https://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=16020
https://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=17680

(https://www.cpc-power.com/extra_lire_fichier.php?extra=cpcold&fiche=17680&slot=1&part=A&type=.png)

Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.09.02, 09:22:00
Wreszcie więcej cycków niż mięśni. ;)
Tytuł: Odp: Ładne i Zaskakujące...
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2020.10.11, 07:50:29
8/16/32-bit collab lub collage, odpalony na 64 bit.