Autor Wątek: Panama Joe problem z Kempstonem  (Przeczytany 5754 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Panama Joe problem z Kempstonem
« dnia: 2014.08.01, 22:52:25 »
Witam,

Stara gierka Panama Joe http://www.worldofspectrum.org/infoseek.cgi

Spróbujcie to załadować do jakiegokolwiek emulatora, wybrać kontrolę KEMPSTONem i zagrać.

U mnie Joe robi co chce.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.08.02, 11:34:49 »
Dalsza część historii...

Problem dotyczył emulatora SPECTACULATOR  - pomimo że w zaawansowanych ustawieniach można ustawić ORYGINALNY KEMPSTON lub KLON KEMPSTONA
zarówno na oryginalnym jak i klonie - Panama Joe zachowuje się jakby cały czas joystick był wychylony w lewo.

Odpaliłem grę na emulatorze ZXSPIN 0.7 i problemu nie ma.

Aby być do końca pewnym, że wszystko w porządku z grą - podłączyłem realny sprzęt.
Moja konfiguracja: ZX Spectrum+ 128k (Toastrack) + Simple Kempston (by Lotharek) + PlusD (by Zaxon)
Przekonwertowałem Panama Joe na dyskietkę i odpaliłem sprzęta :-)
Wszystko działa jak trzeba!  Czyli jednak Spectaculator nie jest idealny :-(

Tak a propos problemów z Kempstonem to jest dosyć sporo gier, które nie działają na klonach Kempstona (na realnym sprzęcie)
Na WOS jest cały ciekawy temat założony przez Velesofta  http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=30070

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4549
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.08.02, 17:10:34 »
Podobne zachowanie ma miejsce wtedy, kiedy odczytywane są wartosci z portu Kempstona, lecz bez sprawdzenia czy jest on podpięty do komputera. W wyniku odczytu dostaje się informacje mówiące o tym, ze wciśnięte są wszystkie kierunki i fire. Wariacja gwarantowana :-)

 Do tego dochodzi problem emulatorów - można sobie aktywować/deaktywować Kempstona w każdym momencie.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 772
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.08.03, 11:52:48 »
Problem dotyczył emulatora SPECTACULATOR  - pomimo że w zaawansowanych ustawieniach można ustawić ORYGINALNY KEMPSTON lub KLON KEMPSTONA
zarówno na oryginalnym jak i klonie - Panama Joe zachowuje się jakby cały czas joystick był wychylony w lewo.

Odpaliłem grę na emulatorze ZXSPIN 0.7 i problemu nie ma.
Przetestowałem grę z emulatorem Fuse 1.1.1 dla Windows i jest ten sam problem - gościu idzie sam w lewo. Zapewne przyczyną tego jest to o czym pisze Tygrys ponieważ w domyślnych ustawieniach programu joystick nie jest podłączony. Opcja Kempston joystick jest wyłączona w Options -> Peripherals -> General... oraz opcja Joystick type jest ustawiona na None w Options -> Joysticks -> Joystick 1...
Po wybraniu opcji odpowiednio Kempston joystick i Kempston gościu przestaje iść w lewo i da się normalnie sterować za pomocą Kempstona.
Wynika z tego iż nie jest to problem błędnej emulacji Kempstona w emulatorach tylko domyślne ustawienia programu dotyczące Joysticka.
Nie chce mi się debugować gry jak zrobił to z innymi grami VELESOFT ale prawdopodobnie gra należy do listy tych gier które używają niestandardowej obsługi Kempstona.

Dla pewności sprawdziłem grę również z prawdziwą maszyną - klonem "Bajt" który oprócz portu Kempston ma również wbudowany w klawiaturę. Niestety nie da się grać bo gościu od razu sam idzie w lewo.
Widocznie coś z tą grą jest nie tak, zresztą nie da się grać nawet po wybraniu opcji 4 - Define keys
« Ostatnia zmiana: 2014.08.03, 12:47:14 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.08.05, 23:40:59 »
Menu with game controll is in basic (before start game). And bug is at basic line 300 - use joystick port #1F00 instread correct #001F. In attachment is fixed TAP version.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 772
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.08.06, 06:00:55 »
Menu with game controll is in basic (before start game). And bug is at basic line 300 - use joystick port #1F00 instread correct #001F. In attachment is fixed TAP version.
I tried your fixed version but it is still a problem. Guy still it comes himself as he wants in the Fuse and Spectaculator.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Panama Joe problem z Kempstonem
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.08.19, 19:34:31 »
Menu with game controll is in basic (before start game). And bug is at basic line 300 - use joystick port #1F00 instread correct #001F. In attachment is fixed TAP version.
Velesoft thank you for your priceless help!

Kolejna gra - Jack The Nipper II   - Kempston nie działa  w emulatorze, nie działa też na realnym sprzęcie.

Rozwiązanie:
Pociągnij tą wersję gry z WOS:  ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/games/j/JackTheNipperII-InCoconutCapers.tap.zip
Pod ZX-Blockeditor edytuj loader w Basicu.
Przed instrukcją RANDOMIZE USR 34240  dopisujemy  POKE 49802,119  i szafa gra :-)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF