Autor Wątek: Klonowanie dysku z systemem na PC  (Przeczytany 13775 razy)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 734
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.05.17, 15:06:57 »
Ubuntu nie znam więc się nie wypowiem. Dystrybucje(a) , których używam stawia się od zera bez żadnych magicznych installerów (a jeśli są to i tak ich nie używałem ;)) i większość rzeczy robi się ręcznie.
Cytuj

Czyżbym wyczuwał Gentoo Linux :)?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2056
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.05.17, 15:11:49 »
Ubuntu nie znam więc się nie wypowiem. Dystrybucje(a) , których używam stawia się od zera bez żadnych magicznych installerów (a jeśli są to i tak ich nie używałem ;)) i większość rzeczy robi się ręcznie.
Cytuj

Czyżbym wyczuwał Gentoo Linux :)?

Do niedawna tak. I przez chyba z 10 lat wyłącznie. Ale w pewnym momencie uznałem, że mam dosyć czekania na kompilację pakietów przy każdym updacie i przeszedłem na Archa :)


Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.05.17, 17:30:15 »
Cytuj
Windows nie widzi linuksowych dysków/partycji i bez problemu swój dysk pokazuje jako C:
...
Tylko powtórzę ostrzeżenie - jeśli nigdy tego nie robiłeś, to możesz sobie zrobić kuku. Najbezpieczniej byłoby odpiąć fizycznie dysk z Windowsem na czas instalacji Linuksa - w ten sposób masz pewność, że nic ci na nim nie namiesza.
W sumie chodziło mi o odczytanie partycji EXT4 przez Windows. Ten program poradził sobie bez problemu
http://www.diskinternals.com/linux-reader/
Jeśli CD instalacyjny startuje bez działającego systemu, to poszukam takiego. Wtedy odłączę wszystkie dyski zostawiając tylko czysty. A ten przenośny przyda się na audio/video. W każdym razie dzięki za cenne informacje.
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2056
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.05.18, 09:59:25 »
W sumie chodziło mi o odczytanie partycji EXT4 przez Windows. Ten program poradził sobie bez problemu

Ja mam odwrotnie - partycję Windowsową (NTFS) podłączoną do Linuksa. Bez problemu chodzi odczyt i zapis.

Wiem, że kiedyś dawno był sterownik do XP, który pozwalał zamontować partycje ext2, ale nie specjalnie był rozwijany a jak weszły ext3/ext4 to w ogóle zdechł. Zgodność w drugą stronę wychodzi znacznie lepiej - Linuks ma standardowo sterowniki do wszelkich FATów a do prostego doinstalowania również NTFS i EX-FAT.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #19 dnia: 2016.05.26, 15:21:17 »
Zapytam jeszcze w tym temacie, jaki jest najlepszy format partycji dla małych plików (np. programy dla Spectrum). Głównie pod Windows, aby zajmowały jak najmniej miejsca bez zipowania.
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2056
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #20 dnia: 2016.05.26, 17:13:15 »
Pod Windows to nie specjalnie masz wielki wybór... FATy, NTFS i exFAT. Ale szczerze mówiąc nie wiem który najekonomiczniej wykorzystuje dysk.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6851
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #21 dnia: 2016.05.26, 17:16:13 »
Najlepiej założyć niewielką partycję z minimalnym rozmiarem jednostki allokacji. Nie ma wielkiego znaczenia, czy to będzie jakiś FAT, czy NTFS.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 772
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #22 dnia: 2016.05.27, 10:27:33 »
Jest jeszcze pewien sposób na odczyt/zapis plików na partycji Linux w Windows - jak dla mnie chyba najlepszy bo go używam. W Debian instaluję serwer SAMBA i dzięki temu mam dostęp do plików przez sieć za pomocą mapowania dysku Windows - nieważne jaki system plików jest w Linux ;-)

W drugą stronę podobnie można doinstalować system plików smbfs i też można montować przez Sambę partycje Windows w Linux.
mount.cifs //192.168.0.1/D$ /mnt/win -o user=[nazwa usera Windows] i podać hasło
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2056
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #23 dnia: 2016.05.27, 23:14:05 »
Tylko to rozwiązanie zakłada, że oba systemy działają równocześnie na dwóch osobnych maszynach (fizycznych albo wirtualnych). Będzie działać, ale nie sądzę, żeby akurat to było rozwiązanie o które tutaj chodziło ;)

PS i OT: może byście się zdecydowali jak chcecie odmieniać nazwy własne... Linux/Linuksa, Debian/Debiana, Samba/Sambę/Sambie... Te wszystkie nazwy się odmieniają i całe polskie linuksowe środowisko ich używa. O ile nie używanie odmian w wypadku niszowych terminów mogę uznać za "awangardowe" (choć uważam po prostu za głupie ;)) o tyle nie używanie powszechnie przyjętych form wygląda po prostu niechlujnie ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #24 dnia: 2016.05.28, 00:56:16 »
Wyszukiwarki są coraz mocniejsze.
Testowa fraza "uruchomić sambę na debianie".
Google znajduje właściwe strony, nawet gdy jej tytuł jest w innym przypadku.
Bing znajduje tylko te strony, w zawartości których znalazł formy "sambę" i "debianie".
Yahoo wydaje się też lepiej znajdować niż Bing.

Test nr 2. Fraza "emulacji spektruma na amidze"
I tutaj trzy wyszukiwarki znajdują podobnie, jak w pierwszym przykładzie.
Pewnie duży ukłon należy się autorom kodu forów internetowych, którzy wprowadzili okienka tagów do postów.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wiele osób spoza Polski może szukać czegoś, co jest polskim wynalazkiem lub tu ma swoje korzenie. Z pewnością nawet przeglądając zawartość, nie skojarzy "amidze" z jej podstawową formą, nie wspominając już o "spektrusiu", "atarynce" czy "windzie". Dlatego jestem za podstawowymi formami, przynajmniej na piśmie.
AY Music, ULA plus.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 772
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #25 dnia: 2016.05.28, 07:31:02 »
Tylko to rozwiązanie zakłada, że oba systemy działają równocześnie na dwóch osobnych maszynach (fizycznych albo wirtualnych).
Fakt, oba systemy muszą działać równocześnie ale wystarczy używać jednego w maszynie wirtualnej i już problemu nie ma :-). Ja np. używam Debian'a w maszynie wirtualnej na hoście WinXP x64 więc po jego włączeniu i tak mam oba systemy działające.

Kiedyś miałem zainstalowany Debian obok WinXP ale często musiałem przełączać się z jednego na drugi aby coś zrobić. Było to bardzo niekomfortowe aż w końcu doceniłem maszynę wirtualną.

Nie ma tak, że uda ci się tak po prostu "wrzucić" Linuksa na dysk. Musisz odpalić stosowny proces instalacyjny - zwykle jakaś płyta dystrybucyjna live.

Jeśli chodzi o wersję Live odpalaną z dysku twardego to jak najbardziej da się to zrobić bez instalacji i to nawet z partycji NTFS - ale to już dyskusja na osobny temat.
« Ostatnia zmiana: 2016.05.28, 07:47:17 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2056
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #26 dnia: 2016.05.28, 12:46:18 »
Wyszukiwarki są coraz mocniejsze.

Są. I automaty tłumaczące również.

Cytuj
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wiele osób spoza Polski może szukać czegoś, co jest polskim wynalazkiem lub tu ma swoje korzenie. Z pewnością nawet przeglądając zawartość, nie skojarzy "amidze" z jej podstawową formą, nie wspominając już o "spektrusiu", "atarynce" czy "windzie".

Tacy ludzie będą mieli dokładnie tak jak Polacy szukający czegoś na forach/stronach niemieckich, rosyjskich, czeskich czy węgierskich. Tam jakoś nikt się nie przejmuje "obcymi" tylko wszyscy piszą po swojemu. I jakoś szukający "innojęzyczni" sobie radzą.

Cytuj
Dlatego jestem za podstawowymi formami, przynajmniej na piśmie.

I za kaleczeniem języka, które wygląda j.w. - głupio i niechlujnie. Ale wolno ci. A mnie wolno się nie zgadzać i krytykować takie podejście :P

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Klonowanie dysku z systemem na PC
« Odpowiedź #27 dnia: 2016.08.11, 21:38:35 »
Wrócę do tematu, tu są najlepsi eksperci.
Mam Windows 10 na dysku DVD z oficjalnej strony Microsoft.
Zawiera takie foldery: boot, efi, sources, support
i pliki: autorun.inf, bootmgr, bootmgr.efi, setup.exe
Teraz,
Czy to jest pełna wersja czy trial?
Czy w tej postaci jest bootable? (boot from CD w BIOS) i uruchomi się niezależnie?
jeśli nie jest (co sugeruje setup.exe), to
Czy pozwoli zainstalować się na dysk, powiedzmy H: nie zmieniając żadnych plików na C: (gdzie jest dotychczasowy Windows)?
AY Music, ULA plus.