Autor Wątek: Jaki Win nadaje się do programów transferujących pliki na dyskietki ZX-a  (Przeczytany 6377 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Właśnie składam sobie ze złomu komputerowego jednostkę, która będzie służyć mi za "przegrywarkę"  image z plików na dyskietki dla np. stacji D+ czy też FDD 3000.
Co do sprzętu, to mam szeroki wybór od Pentium I po Core2Duo oraz związanych z nimi podzespołów.
Problem jaki mnie nurtuje, to jakiego systemu operacyjnego użyć ?.
Mogę Linux-a ale na razie nie chcę, mogę też WIN XP lub Win 98.

Właśnie się zastanawiam, który. Win 98 już trąci myszką, co do Win XP, to nie będzie on zbyt "nowy" dla programów transferujących, z których część działa pod DOS-em ?.

Chciałbym poznać Wasze zdanie, który wybrać ?.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5515
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Pod XP bez problemu działają programy DOS.
Najważniejsze elementy Twojego zestawu to napędy dyskietek i płyta główna z kontrolerem napędów, która jeszcze nie została okrojona do 3,5 HD.
Na tym bym się bardziej skupił.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 734
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Jak działają pod czystym dosem to może zrób sobie małą partycję z FreeDOSem :).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6851
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Pod XP bez problemu działają programy DOS.

Teoretycznie działają, ale nie dopuszczają do sprzętu na poziomie direct I/O. Innymi słowy, programy czytające/zapisujące dyskietki po sektorach mogą nie działać. Załatwiało się to jakąś zhakowaną biblioteką DLL.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 734
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Dlatego czysty DOS jest mniej problematyczny. Po co męczyć się z DLLami :).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Czy w kwestii hardware, skupić się raczej na starszym sprzęcie typu Pentium II lub Pentium III, zaś w sferze software, albo XP, lub też DOS.
Faktycznie, o tym nie pomyślałem, że mogę zrobić dwie  partycje, jedną z XP, drugą zaś z DOS-em.

W kwestii przenoszenia obrazów dyskietek FDD 3000, to dyskietki do transferu lepiej formatować w oryginalnej FDD 3000 ?.
Gdzieś czytałem, że taki sposób jest pewniejszy ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Mam taki komputer "do obsługi staroci": PIII 800MHz, 256MB RAM, dwa dyski 40GB, a na dysku rozruchowym MS-DOS, Win98 i XP, bootloader "XOSL", bo ładnie wygląda (dla miłośników braku partycji: GAG). Na pojedynczym systemie okazało się, że raz po raz coś nie chodzi, także warto mieć kilka. Bardzo istotne jest, by w BIOSie dało się konfigurować stacje dyskietek nie tylko na "enabled" i "disabled", ale i typy, a także całkowicie ją wyłączać, bo niektóre programy mogą tego wymagać. Ważne będzie również podłączenie starego systemu do świata zewnętrznego, aby z tymi danymi coś jeszcze robić.
 - XP nadaje się do większości współczesnego oprogramowania związanego ze starymi komputerami. Jest ważne, ze niektóre programy podkradają wzajemnie sterownik FDD i trzeba je w miarę potrzeby reinstalować. Przykładem jest OmniFlop i któryś program do Apple II.
 - 98ką ratuję się gdy chcę skorzystać z podłączonego do tego komputera programatora Willem (XP mimo otwarcia portu nadal sprawia problemy np. w przypadku programowania niektórych mikrokontrolerów Intela, gdzie istotne timingi to fanaberia systemu i jakiejś 74rki). Dodatkowo Win98 jest jednym z ostatnich systemów, na których da się wypakować te dziwne samo-rozpakowujące się obrazy dyskietek od IBMa i Compaq. W Win98 mapowanie nowych dysków SMB jest trudne, używam routera skonfigurowanego na FTP i NetDrive do montowania FTP. StarCommander też działa mi znacznie lepiej jeżeli pracuje na linii komend (uruchamianie z F8) Windowsa 98. Z racji małej ilości RAMu na Win98 działają również u mnie programy do zgrywania i wyciągania danych z nagrań kaset.
 - DOS służy praktycznie tylko do generowania/nagrywania plików TAP na kasety, bo soft bangla poziomami na liniach portu równoległego i dowolne Windowsy powodują problemy. Dodatkowo narzędzia Sydeksowskie bodajże do czytania dyskietek systemów CP/M. Awaryjnie Dos Navigator skonfigurowany tak, by obrazy dyskietek C64 po "wejściu" montował na 64HDD. Transferu danych nie realizuję przez FTP, ale przez pendrive. Jeżeli ktoś chce koniecznie podłączyć pendrive do DOSowej maszyny: Sterowniki tutaj a instrukcja w cywilizowanym języku tu.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Chyba najlepszym programem do nagrywania (robienia) obrazów jest program CPCdiskXP.

Płyta powinna mieć w biosie możliwość obsłużenia napędów 5,25'', chyba że tego nie potrzebujemy.
Napęd 3'' u mnie działa w ustawieniu na 5,25'' 40 track.

Używam win XP i procesora pentium3 800MHz.
Jest to sprzęt używany przeze mnie tylko do tego celu.

 W innych komputerach mam juz win7 i brak tam napędów FDD.

No i chyba nie muszę przypominać że na serwerze ftp://speccy:[email protected]
jest już sporo obrazów dysków, można tam również wgrać swoje obrazy.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Dzięki za odpowiedzi. Teraz już wiem, co jest najczęściej wykorzystywane i na czym się skupić.
Bez edycji config.sys i autoexec.bat się nie obejdzie :)
Win 98 i DOS może koegzystować na jednej partycji, zaś na drugiej, zainstaluję XP. Zresztą Win 98 ma już zawarty MS-DOS w wersji chyba 7.
Jest jeszcze FreeDos, może być ciekawa alternatywą dla MS-DOS-a
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
DOSa spokojnie możesz użyć z Win98 o ile nie robisz kaset od Commodore ;).
Jeżeli stawiasz na DOSie sterownik USB "motto hairu" (a alternatywny DUSE mi po prostu nie działał), to polecam spróbować wstawić go w postaci wyłączanej w menu startowym na bootowaniu Win98 (w DOS 6.22 działało coś mniej więcej takiego, polecam "Win98, DOS, DOS z USB, goły DOS"), bo on co start oczekuje włożenia pendrive i naciśnięcia klawisza.
FreeDOS mi negatywnie wpłynął na pracę niektórych programów, ale tu chodziło raczej o port szeregowy.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
OT.

Jak ktoś chce się DOSem pobawić, polecam stronę Interesting DOS Programs:

http://www.opus.co.tt/dave/

Sterowniki w wersji minimalistycznej i różne fajne narzędzia.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
OT.

Jak ktoś chce się DOSem pobawić, polecam stronę Interesting DOS Programs:

http://www.opus.co.tt/dave/

Sterowniki w wersji minimalistycznej i różne fajne narzędzia.

O kurde, fajne. Dzięki :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Jeżeli chodzi o programy pod DOSa, to radzę przejrzeć Archive.org, bo tam jest tego dużo, tylko powtykane tak, że trudno wyszukać. Po pierwsze, słowo kluczowe SIMTEL. Po drugie "Shovelware". Po trzecie, o, tutaj. To pewnie jest na Archive.org, ale ciężko wygrzebać. Trochę jest wspólnych cech z tą kolekcją.
Powodzenia

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Dzięki. Teraz zaoszczędzę trochę czasu, który bym stracił na szukanie tego wszystkiego w sieci.
To jest jeden z powodów, dla którego warto było zarejestrować się na niniejszym forum :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 772
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
98ką ratuję się gdy chcę skorzystać z podłączonego do tego komputera programatora Willem (XP mimo otwarcia portu nadal sprawia problemy np. w przypadku programowania niektórych mikrokontrolerów Intela, gdzie istotne timingi to fanaberia systemu i jakiejś 74rki). Dodatkowo Win98 jest jednym z ostatnich systemów, na których da się wypakować te dziwne samo-rozpakowujące się obrazy dyskietek od IBMa i Compaq.
Swego czasu również miałem oddzielny komputer z Win98 SE bo niby programator lepiej działa i w ogóle. Ostatnio jadę tylko na WinXP SP2 i to 64-bit i bez problemu działają wszelkie programatory ale faktycznie trzeba odpowiednio skonfigurować DLL'e.
Jeśli chodzi o samorozpakowujące się obrazy dyskietek to wystarczy emulator FDD Virtual Floppy Drive 2.1: Virtual Floppy Drive
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники