Podsumowując, w Meritum 3 mamy wyłącznie takie możliwości obrazowania:
1. tryb tekstowy podstawowy (dokładnie tak jak w Meritum 2) możemy przełączać jego widoczność na ekranie pomiędzy trybami 2, 3, 4, 5
2. drugi niezależny tryb tekstowy, możemy przełączać jego widoczność na ekranie pomiędzy trybami 1, 3, 4, 5
3. trzeci niezależny tryb tekstowy, możemy przełączać jego widoczność na ekranie pomiędzy trybami 1, 2, 4, 5
4. grafika średniej rozdzielczości 256x192 pkt, 4 kolory z 8 palet lub wysokiej rozdzielczości 512x192 pkt, 2 kolory (czarny i biały)
5. tryb dzielony, grafika jak w trybie 4 z obciętym ekranem u dołu gdzie są obrazowane 4 dolne linie z trybu 1
* Tryby 1,2,3 nie mają kolorów i obrazowany jest tylko biały tekst lub semigrafika na czarnym tle.
Osobnym rozkazem można zmieniać rodzaj grafiki średniej lub wysokiej rozdzielczości, przy czym treść obrazu nie będzie kasowana a jedynie zmieni się rozdzielczość.
Nie ma dostępnych żadnych innych trybów graficznych poza tymi dwoma wcześniej opisanymi np i o innych rozdzielczościach czy liczbie dostępnych kolorów

(kolory inne niż czarny i biały są dostępne tylko i wyłącznie w grafice średniej rozdzielczości) !
Dziwnie to jest tam zrobione patrząc z perspektywy innych komputerów (np Amstrad CPC czy BBC Micro) ale to już taka uroda tego ustrojstwa.

W większości przypadków Meritum 3 jest zgodny programowo z Meritum 1 oraz 2, posiada jeszcze dodatkowe rozkazy wbudowanego interpretera języka BASIC do sterowania dźwiękiem (podobnie jak w ZX Spectrum), grafiką, prędkością taktowania CPU i inne.
W przypadku mojego firmware rozkaz NET nie jest poprawnie zaimplementowany i zwraca błąd.
Jest też możliwość zmiany wyglądu prezentowanych znaków/czcionki w trybie testowym rozkazem ALT który przełącza na alternatywny generator znaków w ROM.