Autor Wątek: Rosyjskie klony Spectrum  (Przeczytany 29604 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Rosyjskie klony Spectrum
« dnia: 2011.11.23, 00:34:41 »
Szukam i szukam dobrej charakterystyki porównawczej rosyjskich modeli.
Pentagon 1024 SL, Pentagon EVO, ATM 2 i cokolwiek tam jeszcze wybudowano na bazie ZX,
wszędzie szczątkowe informacje i zwykle po rosyjsku lub po czesku.

Podobnie z dźwiękiem, czym różni się Turbo Sound od General Sound?
Wymieniają 2xAY, AY+SAA1099 (z SAM Coupe), AY+jakiś chip YM z gier Arcade... można zgłupieć do reszty.

Interesują mnie przede wszystkim następujące dane:
Taktowanie Z80, ilość RAM+ROM, organizacja pamięci (w skrócie), liczba kolorów (standardowych bez interlace), tryby graficzne i soundchipy.
AY Music, ULA plus.

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
« Ostatnia zmiana: 2011.11.23, 07:12:43 wysłana przez trawen »
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.23, 15:33:48 »
Abrimaal:

> Podobnie z dźwiękiem, czym różni się Turbo Sound od General Sound?
Wymieniają 2xAY, AY+SAA1099 (z SAM Coupe), AY+jakiś chip YM z gier Arcade... można zgłupieć do reszty.
-------------------
TurboSound to dwa AY. Wkładana w złącze AY.

TurboSoundFM (taką mam) to dwa układy z zaimplementowanymi AY oraz Yamahami z syntezą FM. W teorii powinna grać 12 kanałów - 6 AY i 6 FM, ale nie ma takiego oprogramowania, więc aktualnie możesz zagrać albo kawałki na 2 AY, albo na 2 YM (wersja FM - jak adlib).

GeneralSound to karta (NIE przystawka) muzyczna, oczywiście na Z80, wkładana w NemoBus lub ponoć w wersji Neo - w standardowy ZX-bus. Zabytkowa wersja z 1993-4 odgrywa MODy - no i sample do gier. 4 kanały 8 bit.
Wersja Neo (taką mam) jest szybsza, ma więcej ramu (nie max. 512Kb tylko min. 2Mb chyba, jeśli nie 4Mb) oraz osobne wejście na SD card. No i wersja Neo odtwarza też MP3 w standardzie - oraz MODy.
Z osobnym oprogramowaniem powinna wyciągnąć ok. 12 kanałów w jakości 8bit, ale nikt takiego playera nie napisał.

Karta z Philipsem SAA to ZXM-SoundCard.
Wygląda, że pójdzie wszystko, co na TSFM, ale dodatkowo idą kawałki z Sama Soupe (SAA).
http://www.micklab.narod.ru/ZXMSoundCard.htm

Pozdrrrrrrr.
Y

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.23, 18:33:27 »
Dzięki Wam za info.
Opcja z chipem SAA wydaje się trochę naciągana, pewnie ktoś chciał żeby ich sprzęt dokładnie odgrywał muzykę z SAM'a bez poprawek kodu - przez ten sam port 255 (czy jak geeks wolą #FF). 2xAY są w stanie zagrać chyba to samo (?) z wyjątkiem dowolnego przypisania kanałów do panoramy stereo.
Chyba najciekawsze wydaje się rozwiązanie 2xAY +  karta GS. Mam kilkanaście przeróbek gier na GS i jakość jest niesamowita (szkoda, że emu Unreal odtwarza GS za cicho, pomimo ustawienia w pliku konfiguracyjnym głośności na max).
AY Music, ULA plus.

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.23, 23:28:54 »
A taki ładny klon jak: Speccy, 2010, oczywiście jest to więcej niż prawdziwy emulator PC (w całości w FPGA), jednak jest on w stanie:

Up to 28 MHz speed
ZX/Pentagon 128-1024Kb RAM
VGA & S-VIDEO out
Turbo-Sound
SID Emulation (C64 chip)
PS/2 KEY & Mouse
SD Card (no FDD controller)
Pause key
Save/Load .sna

Etc!
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.24, 00:01:18 »
Trawen, to jest realny sprzęt, czy emulator?

Właśnie (!) SID... tysiące razy zadawałem sobie nieśmiałe pytanie, czy Spectrum mógłby współpracować z tym chipem.
Jako, że moja wiedza o elektronice jest bliska zerowej, nigdy nie poruszyłem tego tematu.
Chyba tylko zdeklarowany xenophobe i mono-zx-teista nie pochyli czoła słysząc SID'a w akcji.
3 kanały AY + 3 kanały SID to byłaby orkiestra, która zaspokoiłaby najwybredniejsze ucho miłośnika 8-bitowych brzmień.
Tylko... jak z synchronizacją obu układów? W C64 jest inny procesor, inne taktowanie, inna architektura...
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.24, 07:33:19 »
Trawen, to jest realny sprzęt, czy emulator?
Wkraczasz z tym pytaniem na grząski grunt, może wywołać niezłą kłótnię o to czy to jest emulator czy już spectrum :)


To jest realny sprzęt, do którego podpinsasz monitor, klawiaturę, głośniki,  i używasz.

Cytuj
Właśnie (!) SID... tysiące razy zadawałem sobie nieśmiałe pytanie, czy Spectrum mógłby współpracować z tym chipem.

Tak, ktoś juz taki interface zrobił, a tym że do SIDa dokładany jest również 6502. Zdaje się chodzi o natywne playery.
W szczegóły się nie wdawałem.

gasman trochę o tym napisał: http://matt.west.co.tt/files/speccy2010-faq/


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.24, 13:30:53 »
Speccy2010 sa chyba ze dwa w Polsce, wiec moze owner napisze wiecej.
Tez chcialem sobie sciagnac, ale Syd zaprzestal produkcji i wysylania za granice.
Problem z FPGA jest taki, ze nie ma wiernego Z80 soft core.
Chris (ten od ULA Book) robi swoj od nowa do nowego klona, ktory ma byc dostepny
w przyszlym roku.
Dlatego ZXEvo jest blizsze - ma Z80 na plycie, ale na ile reszta jest zrobiona, nie wiem.
Ogolnie Rosjanie bardziej interesuja sie zgodnoscia z ich modelami (Pentagon, ATM) niz
z wersjami oryginalnymi ZXow.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.24, 21:28:47 »
Tygrys, dziękujemy za utrzymanie spokoju na forum. :)



Abrimaal:

> to jest realny sprzęt, czy emulator?
---------------
Realny sprzęt. Gasman ma. Miał to ze sobą na IVP w Żywcu teraz. Dla jaj dokupił gumową klawiaturę PS2, żeby zachować klimat. :)



> Właśnie (!) SID... tysiące razy zadawałem sobie nieśmiałe pytanie, czy Spectrum mógłby współpracować z tym chipem.
------------------
W Speccy2010 jest zaimplementowany (chyba jeszcze nie do końca) przez Poolpeta - tak, tego od klasycznych dem sprzed 20 lat.
Ktoś w Rosji podłączył to do Scorpiona - i działa. Jest nawet na YouTube.
http://www.youtube.com/watch?v=Z1MKvA46Os0


> Chyba tylko zdeklarowany xenophobe i mono-zx-teista nie pochyli czoła słysząc SID'a w akcji.
-----------------
Jak Boga kocham, nie pochylam się. Ani trochę.


Może dlatego, że ja w ogóle nie lubię chipów, tylko dobrych muzyków (a tych jest bardzo niewielu).



YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.24, 21:31:42 »
Speccy2010 sa chyba ze dwa w Polsce, wiec moze owner napisze wiecej.
Tez chcialem sobie sciagnac, ale Syd zaprzestal produkcji i wysylania za granice.


Spieszę donieść, że czynimy odpowiednie dążenia w tym kierunku, co być może ucieszy osoby, chcące sprawić sobie, dla odświeżenia doznań, realny sprzęt, a nie chce im się wgrywać z magnetofonu. :)
Będę informować o progresie, o ile takowy się pojawi.

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.25, 01:07:21 »

W Speccy2010 jest zaimplementowany (chyba jeszcze nie do końca) przez Poolpeta - tak, tego od klasycznych dem sprzed 20 lat.
Ktoś w Rosji podłączył to do Scorpiona - i działa. Jest nawet na YouTube.
http://www.youtube.com/watch?v=Z1MKvA46Os0

Pojechałem do Mińska, i widziałem na własne oczy. Zarząd i odtwarzacz działa, ale dlatego, emulowanego Z80 MOS6510 ma wiele ograniczeń. Dlatego autorzy rozpoczęli nową wersję karty, który będzie prawdziwym MOS6510, jego pamięć jest wciąż żywa i identyfikator SID. Będziesz mógł słuchać żadnych modułów SID, a nie będzie to czas Spectrum.
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.25, 01:12:51 »
Problem z FPGA jest taki, ze nie ma wiernego Z80 soft core.
To nie jest problem. Mam Speccy 2010 i wielu moich przyjaciół. Dokonano ponad 150 Speccy 2010. Nie słyszałem o problemie naśladownictwa Z80!

Tak wiem, że tego sprzętu, ale emulatora. Jednak jest mały, bardzo wygodne i wydajne. Telefony Spectrum, który jest blisko wybrać się czy podróż.
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.25, 12:07:11 »
Cytuj
Nie słyszałem o problemie naśladownictwa Z80!

A ja zostaje przy swoim i tyle. Przechodzi 100% fuse test ? Pokaz mi takie wyniki.
Co nie zmienia faktu, ze Speccy2010 to fajna zabawka i chetnie bym sobie sprawil.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.25, 12:36:32 »
No to i ja, jako sprzętowy "lajkonik", zapytam: cóż jest fantastycznego w tym Speccy 2010? Jakie to ma możliwości i po co? :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.25, 12:42:41 »