Autor Wątek: zx-sizif-128  (Przeczytany 295 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 5623
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zx-sizif-128
« Odpowiedź #15 dnia: Wczoraj o 22:01:13 »
Klaud - i tak, i nie, i nie zawsze, i niekoniecznie.

RGB ma swoje wady, widoczne najbardziej na obrazie czarno-białym - najbardziej w przypadku czarnych liter na białym tle, choć w kontrze też czasami potrafi być widoczny jakiś "wyłażący" kolor na krawędziach. Bierze się to z opóźnień pomiędzy sygnałami RGB, związanymi z projektem (ścieżki, pojemności pasożytnicze) i rozrzutem parametrów elementów (np. tranzystorów separujących). W takich wypadkach S-Video potrafi wyglądać lepiej, bo chroma znika, a na wyrzutnie idzie sama luma (o ile została uzyskana z minimalnym wpływem ww. czynników). Efekt końcowy jest wtedy zależny niemal wyłącznie od zestrojenia samego monitora (w szczególności od konwergencji).

Ten sam problem stwierdzono kiedyś w druku barwnym, kiedy to wymyślono, że nie da się używać samych barw składowych (CMY), a jednak trzeba dorzucić czarny (K). No ale w monitorach tak się (jeszcze) nie da, nawet LCD/LED.

Dużo oczywiście zależy od dbałości o sam projekt, elementy/strojenie itepe.

Żeby nie było - jestem zagorzałym zwolennikiem RGB. Jeszcze do żadnego klona nie wmontowałem enkodera kolorów. Ale też żaden klon nie stał się moim codziennym ośmiobitowcem - TC2048 nadal wygrywa we wszystkich kategoriach. Oczywiście taki z wyjściem RGB.