Autor Wątek: Zabezpieczenie?  (Przeczytany 23307 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2138
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Zabezpieczenie?
« dnia: 2016.05.05, 22:42:14 »
Tak mnie dzisiaj natchnęło i postanowiłem wgrać z kaset kilka gierek oryginalnych, które wpadły w moje łapki jakiś czas temu. No i lekki szok przeżyłem, bo w sumie to były chyba pierwsze oryginały jakie do Spectruma wgrałem...

Co to za dźwięki? Jakieś zabezpieczenie przed przegrywaniem podejrzewam?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5513
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.05.06, 06:17:43 »
Brzmi jakby ktoś kopiował program i nie wyłączył magnetofonu, tylko muzyczka z gry się włączyła i zapisała za programem :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.05.06, 08:55:54 »
Mam kilka oryginałów i takich wynalazków nie słyszałem. Z drugiej strony, jak poznać, że oryginał to oryginał. Na ebay łatwo kupić "oryginały", szczególnie z Portugalii, gdzie oryginalna jest co najwyżej okładka.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2138
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.05.06, 09:11:15 »
Oryginalności raczej jestem pewien, to zestaw kilkunastu gierek w leciwym pudle i na WOS można ten zestaw znaleźć. Praktycznie w każdej grze jest podobny schemat wgrywania - najpierw wiadomo, normalny sygnał z nazwą programu, potem jakiś blok coś wczytujący, potem takie dźwięki przez chwilę z migającym różnokolorowym borderem (ale nie ze zwykłymi paskami wgrywania, raczej takimi poziomymi, dużo grubszymi niż normalne), potem border zaczyna mrugać na przemian czerwony z czarnym i kolejne bloki wgrywają się tak jakby w turbo - najpierw obrazek, potem sama gra z licznikiem czasu do końca. Uff chyba dobrze to opisałem :-] Postaram się nagrać wieczorem jakiś filmik żeby to zobrazować.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.05.06, 09:16:12 »
Przynajmniej w przypadku tej gry jest na 100% tak jak napisał Pear.
A dokładniej to ktoś nagrywał tą kasetę posługując się emulatorem np. Spectaculatorem.

Ja w taki sposób nagrywam pliki TZX/TAP na zwykłą taśmę.

Do emulatora, a dokładniej wirtualnego magnetofonu wczytujesz obraz tażmy TZX lub TAP i wyłączasz
w ustawieniach Casette Recorder'a wszelkie przyspieszacze ładowania.
Natomiast zaznaczasz "Generate loading noise" oraz "Boost loading noise volume" 
Wyjście z karty muzycznej komputera PC podłączasz do wejścia konwencjonalnego magnetofonu i w ten sposób
bez problemu nagrywasz TZX/TAP na zwykłą taśmę.

Jedyny mankament tego rozwiązania, to że jeśli po załadowaniu gry, nie zdążysz nacisnąć klawisza STOP
w magnetofonie - wtedy nagra się muzyczka, która często w wielu grach włącza się zaraz po ich załadowaniu.

Być może gra była oryginalna, ale ktoś ją przez przypadek "przykasował" więc chciał się ratować i nagrał taśmę, powtórnie,
opisanym przeze mnie sposobem.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.05.06, 09:21:41 »
No to czekamy na potwierdzenie, czy gra po uruchomieniu odtwarza tę mało muzyczną muzyczkę :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2138
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.05.06, 09:23:45 »
Prawie każda gra z tego zestawu tak się zachowuje, wątpię żeby ktoś nagrał wszystkie w taki sposób. Teraz mi przyszło do głowy, że może to nie jest dźwięk z taśmy, tylko może to Spectrum gra te dźwięki po wgraniu tych pierwszych bloków i przed wgraniem obrazka. Muszę do tego usiąść jeszcze raz, dam znać wieczorkiem.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4549
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.05.06, 09:28:27 »
Kiedyś na jakimś zestawie gier słyszałem coś podobnego. Ja z kolei uznałem to jako znak-wygnał że skończył się jeden program a niebawem zacznie drugi. ZXy magnetofonem nie miały licznika, zatem to było jakieś ułatwienie.


Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2138
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.05.06, 10:50:24 »
Udało mi ściągnąć z domu filmik, z którego jest ten dźwięk, wrzuciłem do oglądania.
https://www.youtube.com/watch?v=JGhYcqFhL54&feature=youtu.be
Wieczorkiem może uda się zgrać coś lepszego, jeśli dalej będzie potrzeba.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.05.06, 11:06:09 »
Moim zdaniem, po zakończeniu ładowania normalnego bloku, uruchamia się turbo loader, a pasy to "reakcja" na nieprawidłowy sygnał, tj. "muzyczkę" zamiast rozbiegówki "beeep".
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5513
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.05.06, 11:09:35 »
Przyszło mi do głowy, że to mogą być sygnały kalibrujące turbo loader (można zmierzyć różnice pomiędzy spodziewanym tonem a odczytanym). Tylko czy takie rozwiązania były w ogóle stosowane w ZX i czy w ogóle jest to możliwe do zrobienia ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6693
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.05.06, 11:23:27 »
Mam oryginalną grę Barbarian II na kasecie. Z jednej strony jest wersja dla ZX 48k zaś z drugiej dla ZX 128k. Obie wgrywają się j.w.
To jest swojego rodzaju "zabezpieczenie" przed kopiowaniem. Można skopiować via taśma<->taśma na np. magnetofonie, ale z tak skopiowanej kasety, nie zawsze da się wczytać przegrany program.

Po prostu, jesteśmy przyzwyczajeni do "kopii" zapasowy z giełdy "Na Grzybowskiej", gdzie 99.9% programów była już "złamana" różnymi przystawkami. Ja też się zdziwiłem, jak dorobiłem się kilku oryginałów, że tak się wczytują. Nie ruszy tego żaden kopier, bo bloki są zapisane z inną częstotliwością, rozróżnianą tylko przez program ładujący "loader", a ten pisany był w asemblerze i dosyć ciekawie zabezpieczony. Stąd, dziwne paski na borderze.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.05.06, 11:23:51 »
Porównaj swoją kasetę z plikiem .tzx danej gry na WOS.

Czy w tzxie też jest ten blok z muzyką?

Jeśli nie ma to obstawiałbym że to właśnie taki sygnał rozdzielający sekcje nagrania. Takie rzeczy się zdarzały. Np. w polskich programach z serii Krajowej Agencji Wydawniczej najpierw mamy lektora zapowiadającego grę i mówiącego np. "Program Nauka Jazdy" a na końcu specjalny ton będący znakiem że wczytywanie się skończyło.

Z tym że przy konwersji do .tzx, nie mówiąc już o .tap takie rzeczy są zwykle tracone. Bill Gilbert tego w swoich crackach też nie zachowywał więc tak naprawdę tutaj w Polsce nie wiemy na ile było to rozpowszechnione zjawisko w firmowych grach.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2138
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.05.06, 11:39:08 »
A no to specjalnie dla naszego, skażonego tamtymi czasami podwórka, nagram dzisiaj wieczorek taki "full experience" z wgrania takiej gierki, żebyśmy wszyscy wiedzieli co nas wtedy ominęło 8)

BTW ta gierka to był bodajże Head over Heels.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zabezpieczenie?
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.05.06, 12:45:01 »
Moim zdaniem beepy pełnią jedynie funkcję zwrócenia uwagi :) Ewentualnie mogą służyć do wywołania wrażenia, że gra jest zabezpieczona. Tak jak lipne kamery monitoringu w sklepach ;)

Border reaguje bardziej niż zwykle, bo jest skrócone oczekiwanie w LD-WAIT. Można spróbować ściszyć na chwilę magnetofon w momencie beepów. Nie powinno nic zmienić.

Zabezpieczeniem jest inna prędkość. Gdyby łatwo było taki program skopiować, Bill Gilbert by to robił, kiedy już wpadł na pomysł żeby mieć wyłączność na nowosci przynajmniej w dniu premiery na giełdzie! Ale łatwiej było złamać np. Speedlocka, który choć był już "obcykany", to jednak nikt nie napisał dedykowanego programu kopiującego. Z drugiej strony jak Bill raz zabezpieczył Skate Crazy specjalnie zamówionym Blizzardem, to Łysy i paczka przegrali ją na dwukaseciaku, a potem ktoś użył magic button. Więc Bill więcej nie zabezpieczał, bo wolał żeby były ładne wersje niż kliknięte przystawką. Chociaż uparcie stosował 200 razy zaxorowane podwójne loadery typu Speedlock (186+1770 bajtów), chyba po to żeby nikt nie usunął "Cracked by Bill Gilbert".

Przyszło mi do głowy, że to mogą być sygnały kalibrujące turbo loader (można zmierzyć różnice pomiędzy spodziewanym tonem a odczytanym). Tylko czy takie rozwiązania były w ogóle stosowane w ZX i czy w ogóle jest to możliwe do zrobienia ?
Raczej nie. Do tego wystarczył by jeden beep. Ale pomysł dopasowania dobry, już kiedyś myślałem, że fajny by był własny ROM z procedurą LOAD automatycznie dopasowująca się do prędkości na taśmie. Tylko to jedna z tych innowacji, gdzie nakład pracy przy tworzeniu byłby niewspółmierny do zwiększenia wygody...