Nawet jak ktoś ma stacje 3.5" to nikt go nie zmusi do używania "gęstych" formatów. Czyli np. tego niemieckiego 704K lub tego 796K z PD i ograniczyć się do tradycyjnych 2x 178K na dysku. W takiej też postaci jest 99% softu w necie, po jednej grze na DSK a reszta ich pojemności leży odłogiem. A nawet jak coś się ukaże na gęstym dysku jak np Batman Forever to ma taki loader że nie wymaga nic lepszego niż AmsDOS. Więc w sumie te lepsze DOSy w ROMach są dla tych co sami sobie robią składanki. A jak odwiedzisz kolegę co nie ma takiego ROMa to i tak tylko AmsDosowe formaty u siebie wczyta.
Karty SD mają takie wielkie pojemności że nawet tysiące pustawych DSK przekonwertowane na HFE które są jeszcze większe mało kogo martwi że aż tyle zajmują. Tytuł gry to jeden dysk o takimże tytule i nie musisz posiadać spisu na którym dysku masz grę taką to a taką. Ale gęste składanki się przydają na publicznych prezentacjach gdzie np na 10 dyskach udostępniasz po 15-20 gier na każdej, zamiast po jednej na stronę dysku.
Nie sądzę by przełącznik był konieczny, bo CPC to nie Amiga i tu nowe DOSy muszą być kompatybilne z AmsDOSem. Ten niedziałający CPM z ROMu po zamontowaniu ParaDOSa o którym niedawno wspominałem to pierwszy znany mi przypadek by coś nie działało z PD. Czy to problem? Ręka w górę kto ma CPM w ROMie?
Jak już, to wolałbym przełącznik między VaraDOSem a XD-DOSem, który jest sukcesorem V-DOSa i zamiast kopiera takiego jak ma PD (komenda |DRIVE), daje masę fajnych RSXów i wita nas na dzień dobry przyspieszonym wyświetlaniem tekstów, co sprawia miłe wrażenie jakby komputer był szybszy.
A jedyne co pod nim nie chodzi to programiki które mają własne procedury do przyspieszania tekstu, no chyba że zanim je uruchomimy wpiszemy |SLOW i problem znika. Choć mając taki przełącznik z XD na PD można by zrobić pstryk - potem reset i brać to co dobre z obu DOSów.
