Autor Wątek: Casablanca Classic Macrosystemu  (Przeczytany 746 razy)

avision

• Miejsce pobytu:
    dolny śląsk
Casablanca Classic Macrosystemu
« dnia: 2016.11.13, 22:03:28 »
Witam.
Wiem że siedzą tu również amigowcy więc jeśli ktoś potrzebowałby oprogramowanie do tego klona amigi i draco to służę pomocą. Mam prawie całość oprogramowania na casablankę classic.
Leży też gdzieś Casablanca Claro jakby co :)
Pozdrawiam
Wojtek

avision

• Miejsce pobytu:
    dolny śląsk
Odp: Casablanca Classic Macrosystemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.03, 21:14:34 »
Przeniosłem dywagacje o casablance z Bazaru tutaj :)

Hmm, ja mam wlasnie Casablanke i dysk czysty do niej, tylko czasu brak na ogarniecie. Myślalem, że wystarczy w spartycjonować dysk pod uae (chyba naglowek RDSK jest inny tylko, ale WinUAE to ponoć obsługuje), przegrac soft i wygenerowac plik klucza.

Z tego co pamiętam, to casablanka ma swój własny system plików bez ograniczenia do 4GB. Macrosystem zabezpieczało maksymalnie co się da i jak się da przed klonowaniem. Tam nie było żadnego klucza, system przy pierwszej instalacji zapisywał na dyskietce instalacyjnej nr seryjny casablanki z ROM-u i z tej dyskietki nie można było już instalować na żadnej innej. To samo było z każdą inną dyskietką z softem dodatkowym. Jako ówczesny dystrybutor oprogramowania do Casablanki classic :D dostałem plik wykonywalny na amigę, który instalował na gęstej stacji dysków czysty system do instalacji na casablance. Kiedyś miałem te pliki ale poginęły w wirze życia i zostało mi już tylko kilka dyskietek 3,5" z różnymi wersjami systemu, które pomału zaczynają robić problemy. Możesz mi wysłać dysk to Ci zainstaluję system, póki się jeszcze da  :)
Możliwe również, że da się jakoś kopiować system z dysku. Znalazłem obraz systemu i opis instalacji tutaj:

ftp://ftp:[email protected]/TheZone/files/_2014/System.v3.0.10.X(22.4.99) [Casablanca Operating System 3.0.10X].zip

Tylko trzeba zaznaczyć całość, bo nie chce się dobrze podlinkować (albo nie umiem :) )
Pozdrawiam
Wojtek

Dr Piotr

« Odpowiedź #2 dnia: 2018.09.04, 16:46:07 »
Dyskietki do Casablanki to zwykly FFS w formacie hd ze zmieniona wielkoscia i liczba sektorow - mozna zamontowac image takiej dyskietki mountlista z workbencha,
Btw: mam gdzies na dysku zrzuty dyskietek do roznych wersji casablanki (system, fonty, efekty) oraz polskie czcionki wraz z unikatowym kopierem :)

« Ostatnia zmiana: 2018.09.04, 17:33:29 wysłana przez Dr Piotr »

Dr Piotr

« Odpowiedź #3 dnia: 2018.09.04, 17:36:08 »

Z tego co pamiętam, to casablanka ma swój własny system plików bez ograniczenia do 4GB. Macrosystem zabezpieczało maksymalnie co się da i jak się da przed klonowaniem. Tam nie było żadnego klucza, system przy pierwszej instalacji zapisywał na dyskietce instalacyjnej nr seryjny casablanki z ROM-u i z tej dyskietki nie można było już instalować na żadnej innej. To samo było z każdą inną dyskietką z softem dodatkowym. Jako ówczesny dystrybutor oprogramowania do Casablanki classic :D dostałem plik wykonywalny na amigę, który instalował na gęstej stacji dysków czysty system do instalacji na casablance.

Czy moze dostales ten plik na amige od Eureki ?

avision

• Miejsce pobytu:
    dolny śląsk
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.09.04, 20:11:55 »
W zasadzie tak, bo podesłał mi go nieoficjalnie  jeden z zaprzyjaźnionych serwisantów Eureki :)
Dostawałem też bezpośrednio z Macrosystemu wersje beta systemów do tłumaczenia.
Pozdrawiam
Wojtek

Dr Piotr

« Odpowiedź #5 dnia: 2018.09.04, 22:05:49 »
A mieli go nikomu nie dawac :)))

Do ktorej wersji robiles tlumaczenia? Ja lokalizowalem wersje dla Alstoru (owczesnego dystrybutora Casablanki), ktore w tym celu trzeba bylo rozebrac i zlozyc z powrotem, bo Macrosystemowi wtedy jeszcze nie chcialo sie robic polskiego tlumaczenia...

avision

• Miejsce pobytu:
    dolny śląsk
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.09.16, 20:38:45 »
Chyba od wersji 2.7. Przysyłali mi maile z tekstami po angielsku, tłumaczyłem na amidze i kodowałem polskie litery podajże w systemie mazovia i odsyłałem tłumaczenia mailem. Potem mi przysyłali dyskietkę z gotowym systemem beta i sprawdzałem na swojej czy działa ok. Jak były błędy to znowu poprawki i za miesiąc kolejna dyskietka przychodziła z macrosystemu :) W ostatecznej wypuszczonej wersji 3.1.xx źle zakodowałem "ż" i nie ma w systemie. Mam jeszcze te dyskietki z wersjami testowymi.
Pozdrawiam
Wojtek

rzookol

• **
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.09.16, 20:52:37 »
Panowie, a może jesteście mi w stanie podesłać mountliste i pliki z tych dyskietek. Mam stację HD w A4000 więc bym sobie spreparował samemu dyskietke instalacyjną?
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

avision

• Miejsce pobytu:
    dolny śląsk
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.09.16, 21:05:03 »
Ja niestety nie mam jak odczytać tych dyskietek.
Jakiś czas temu ktoś ze znajomych koderów amigowców próbował je skopiować ale nie był w stanie rozszyfrować filesystemu :)
Pozdrawiam
Wojtek

Dr Piotr

« Odpowiedź #9 dnia: 2018.09.16, 23:06:52 »
Ja niestety nie mam jak odczytać tych dyskietek.
Jakiś czas temu ktoś ze znajomych koderów amigowców próbował je skopiować ale nie był w stanie rozszyfrować filesystemu :)

To slaby ten koder :)
Format to 10 sektorow o wielkosci 1024 bajty na sciezke, 1 zarezerwowany na poczatku, filesystem to International FFS.

Dr Piotr

« Odpowiedź #10 dnia: 2018.09.17, 00:15:19 »
Panowie, a może jesteście mi w stanie podesłać mountliste i pliki z tych dyskietek. Mam stację HD w A4000 więc bym sobie spreparował samemu dyskietke instalacyjną?

Masz w zalaczniku mountliste do urzedzenia CASA - mozesz za jego pomoca modyfikowac zawartosc zamontowanych dyskietek.  Uzywalem tego do budowania polskiej wersji dysku instalacyjnego oraz dyskow z polskimi fontami, wiec na pewno dziala :)
Niestety juz nie pamietam, czy dziala to na dyskietkach czy na ich image. Casablanka miala kontroler stacji dyskow z pc, wiec format mial wynikajace z tego konkretne ograniczenia jak mfm sync, wielkosd gapow itp.
Amigowe stacje sa duzo bardziej elastyczne - jak nie bedzie dzialac z dyskietka, mozesz sprobowac wpisac do mountlisty jakis device do dyskietek pc (moze mfm albo inny) ale pozostawic inne parametry.
Mam 6 dyskow efektow, 4 dyski fontow, wersje 2.45PL, 2.5D i 3.0, ale zajmuje to parenascie mega i musze to z backupu zgrac wiec nie mam ich pod reka. W archiwum leza tez zrodla programow do odczytu i zapisu takich dyskietek (sadzac po nazwach, to sa kolejne wersje rozwojowe az do wersji z weryfikacja zapisu... jest tez specjalna wersja dla Eureki :)

Dr Piotr

« Odpowiedź #11 dnia: 2018.09.17, 00:58:23 »
Chyba od wersji 2.7. Przysyłali mi maile z tekstami po angielsku, tłumaczyłem na amidze i kodowałem polskie litery podajże w systemie mazovia i odsyłałem tłumaczenia mailem. Potem mi przysyłali dyskietkę z gotowym systemem beta i sprawdzałem na swojej czy działa ok. Jak były błędy to znowu poprawki i za miesiąc kolejna dyskietka przychodziła z macrosystemu :) W ostatecznej wypuszczonej wersji 3.1.xx źle zakodowałem "ż" i nie ma w systemie. Mam jeszcze te dyskietki z wersjami testowymi.

To miales latwiej :)
Ja robilem jakies wczesniejsze wersje - 2.45 i chyba 2.5... Zlecenie bylo od owczesnego polskiego dystrybutora Macrosystemu (Alstor czy jakos podobnie) i tez plik z tlumaczeniem byl wysylany przez nich do Macrosystemu, ale komunikacja nie szla, wersje testowe byly bardzo kulawe bo ciagle znikaly jakies tlumaczenia itp. Odpuscilem sobie ten proces i zrobilem wszystko sam - lacznie z deasemblacja/asemblacja plikow z tlumaczeniami i ich odpowiednimi modyfikacjami, rozgryzieniem formatu dyskietek, zrobieniem programow do duplikacji, modyfikacji itp.
Bylo wyzwanie, byl fun :)
Potem Eureka kupowala ode mnie dyskietki z polskimi czcionkami do Casablanki, ktore produkowalem na ich zamowienie :)