Autor Wątek: RetroKomp 2018  (Przeczytany 5950 razy)

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
RetroKomp 2018
« dnia: 2018.01.31, 19:44:06 »
Scena Muzyczna GAK potwierdziła nam chęć współorganizacji 7. edycji naszej imprezy. Termin tradycyjnie jesienny, ale ze względu na wybory samorządowe 2018 (SM GAK jest punktem wyborczym) nie możemy jeszcze zadeklarować konkretnej daty. Postaramy się również sensownie "rozminąć" z innymi imprezami, by zainteresowani mogli wziąć udział w każdej. Oczywiście planujemy kolejną edycję RetroKomp GameDev Compo, więc ze sporym wyprzedzeniem zachęcamy do tworzenia nowych gier na nasze ulubione platformy.

Pozdrawiamy!
RK/LE Team

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.04.24, 17:38:43 »
Dziś możemy ogłosić już oficjalny termin tegorocznej edycji. W związku z wyborami samorządowymi i innymi planowanymi imprezami Sceny Muzycznej GAK (koncerty), RETROKOMP 2018 odbędzie się w dniach: 13-14 października, w znanym miejscu (SM GAK, ul. Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk) i tradycyjnej formule.

Przypominamy o kolejnej edycji RetroKomp GameDev Compo i zachęcamy do tworzenia kolejnych gier na nasze ulubione platformy. Program imprezy zostanie ogłoszony później, zachęcamy jednak do wstępnej rezerwacji terminu w swoim kalendarzu imprezowym na rok 2018.

Do zobaczenia!
RK/LE Team

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.08.09, 22:41:34 »

Choć lato w pełni i upały za oknami, RKLE Team jest już myślami przy jesieni i 7 edycji naszej wesołej imprezy. Dziś już możemy opublikować część opisów zaplanowanych wykładów i zaprosić Was na nie.


Miło nam zapowiedzieć, że bardzo zapracowany ostatnio Adam Zalepa zaproponował nam poniższe tematy:

* Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro - słynna Malinka może się świetnie sprawdzić jako emulowana Amiga czy Commodore, ale jej możliwości są dużo szersze. Spróbujmy ją wykorzystać do uruchomienia niszowych systemów lub jako kontroler zewnętrznego sprzętu. Emulacja to
nie wszystko!

* 20-lecie działalności wydawniczej Adama Zalepy - w 1998 ukazała się książka "Amiga od A do Z". Jej autorzy przedstawili system operacyjny Amigi oraz możliwości jego konfiguracji. Całość powstawała na Amidze, mimo że wydawnictwo, które podjęło się druku nie miało nic wspólnego z
Przyjaciółką. Jak powstawała książka, kto był w to zaangażowany i jakie napotkano trudności?

Planowane jest też większa i bardziej interaktywna ekspozycja zasobów wydawnictwa „A2”.


Co więcej, Adam wspólnie z Piotrem Krużyckim (znanym jako Piter K. zapalonym Atarowcem, redaktorem magazynu Atari Fan, organizatorem imprezy JagNES Fest) przeprowadzą mały pojedynek o honor i sławę, zapraszając na poniższy wykład i prezentację:

* Atari Falcon kontra Amiga 1200 - przenosimy się w czasie, gdy oba te komputery miały swoją premierę. Nie wiemy jak potoczy się historia Atari i Commodore, nie mamy stu rozszerzeń na każdą okazję. Który komputer wygra? Więcej węgla!Kolejny arcyciekawy wykład zaproponował nam Krzysztof A. Zembik (znany jako KAZ) - popularyzator nauki, naukowiec, inżynier d/s kreatywności, miłośnik sprzętu retro, założyciel portalu AtariOnline.pl:

Wykład "Papier jako nośnik danych lat 80/90" dotyczy wszelakich "papierów", które towarzyszyły zjawisku komputeryzacji lat 80/90. Będzie to przegląd twórczości domowej młodych wówczas komputerowców (np. notatki z zeszytów szkolnych), scenowe ziny, votki do głosowania na zlotach, amatorskie i półamatorskie gazetki, amatorskie opisy gier, ale także te ze studiów komputerowych, cenniki i reklamy polskich firm lat 80/90, biuletyny giełdowe. Krótko mówiąc - specyficzna dla Polski kultura papierowa, która otaczała zjawisko "oddolnej komputeryzacji". Zjawisko twórczości domowej, amatorskiej wciąż jest nieobecne w nauce, a pomijane i niedoceniane nawet w środowisku retrokomputerowym. Najwyższa pora zacząć zmieniać ten stan rzeczy. Po raz pierwszy ten wykład był prezentowany w lutym 2018 roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizowany w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”, finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019.


Kolejne wykłady i inne atrakcje – w przygotowaniu!

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.08.28, 21:59:14 »
Nasz dobry kolega Kaz podrzucił nam ciekawą informację dla ludzi z Wrocławia. Wczoraj udało mu się kupić bilety lotnicze do Gdańska, za 39zł (w jedną stronę oczywiście czyli sumarycznie x2). Przylot w sobotę, wylot we wtorek. Przekazujemy - może komuś się przyda. Dzięki KAZ!

ZbyniuR

 • *****
 • Wiadomości: 2767
 • Miejsce pobytu:
  Carlisle w UK
 • CPC AGA PSX
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.08.29, 00:39:49 »
Ale tu cisza pod tym poprzednim postem. A na PPA pod takim samym ogłoszeniem gorąca dyskusja pełna obszernych wywodów. Najpierw o tym kto będzie i o czym będzie, potem o wyższości Falcona nad A1200, co firma Commodore zrobiła albo co chciała zrobić, a ostatnio o przyszłości Amig NG z PPC, czy nie lepiej na innym procku, albo może lepiej wrócić do klasyka?

https://www.ppa.pl/forum/komentarze/38923/pierwsze-zapowiedzi-wykladow-na-retrokomp-2018

A tu nuda. Żadnych wojenek między 48K, 128K, Samowcami i Pentagonowcami. ;)
In STARS, TREK is better than WARS.. ;)

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.08.31, 21:34:23 »
No dobra, skoro jest taka potrzeba społeczna, to może jako prowadzący ten wątek jakoś skromnie zacznę... ehm... tego... no: "Pentagon to mały siusiak!!!" - może być?  ;)

Pozdro!  8)

ZbyniuR

 • *****
 • Wiadomości: 2767
 • Miejsce pobytu:
  Carlisle w UK
 • CPC AGA PSX
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.09.01, 03:33:08 »
No nieee. No duch do walki umiera w narodzie. Tylko jedno zdanie i to bez ocen inteligencji lub odwołań do wydzielin ciała, w dodatku skierowany do nieobecnych tu miłośników. To tak jakby rzucać wacikami w nadziei że będą ranni. ;)  Po czymś takim ustawki na RetroKompie nie będzie. Nawet na bana bym nie liczył. A u tamtych od mojego poprzedniego tu wpisu przybyło 30 postów, tym razem o wyższości AGI nad prockiem i kartami graficznymi.

Ale jeszcze parę takich heheszków i będzie można zalinkować tamtym jako przykład jak to robią klauni i dżentelmeni. ;)
« Ostatnia zmiana: 2018.09.01, 03:53:30 wysłana przez ZbyniuR »
In STARS, TREK is better than WARS.. ;)

Klaud

 • *****
 • Wiadomości: 4683
 • Miejsce pobytu:
  trzecia planeta od Słońca
 • KL
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.09.01, 11:14:51 »
"Pse pani! Pse pani! A Zeddy ma małego RAMa i się bije!" ;)
KL
-----
R Tape loading error 0:1

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.09.02, 21:24:08 »
Powoli się rozkręcamy ;)

Tfardy/RKLE Team

 • **
 • Wiadomości: 83
 • Miejsce pobytu:
  Gdańsk
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.09.05, 21:00:03 »
W dniu 13 pazdziernika, podczas tegorocznej edycji gdańskiej imprezy RetroKomp, odbędzie się kolejna edycja RetroKomp GameDev Compo, czyli konkursu na najlepszą nową grę na retro sprzęt. Regulamin konkursu znajduje się na stronie imprezy, deadline na nadsyłanie zgłoszeń to 30 września.

Informacje o nagrodach wkrótce! Stuff od Lotharka gwarantowany !

Materiał video z poprzedniej edycji compo znajduje się na serwisie Youtube.

Tfardy
Timex 2048, ZX 128+2, Divide
C64+1541 Ultimate, Amiga 1200 , Vic20, C16, MSX, konsole... :)
..::www.tfardyretro.blogspot.com::..

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.09.16, 21:29:06 »
Jako że pozostał już niecały miesiąc do kolejnej edycji imprezy RetroKomp (przypominamy: 13-14 października), mamy więc dla Was kolejne wiadomości. Na początek – kolejna porcja informacji o planowanych wykładach.

Piotr „Kroll” Mietniowski zaproponował nam wykład pt. „Przegląd magazynów dyskowych dla komputerów Atari ST/STE/Falcon, z polską demosceną w tle”. Wykład dotyczy wszystkiego co jest związane z demosceną Atari 16 i 32-bitowych i zostanie oparty o przegląd magazynów dyskowych. Jest to ważna i interesująca część wszystkiego co kryje się pod słowem „demoscena”. Jej historia sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy magazyn dyskowy wydany na wspomniane maszyny. Prezentacja ta będzie połączeniem dwóch wykładów o demoscenie, które odbyły się w br. roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”, będącego częścią programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019.

Koledzy V-12/Tropyx i Teh Kain chcą w sposób praktyczny zachęcić wszystkich do własnych prób programowania małych gier na sprzęcie 8-bit, wykorzystując do tego Commodore 64 i jego BASIC oraz legendarne komendy PEEK i POKE. Jak się okaże, dzięki nim można naprawdę wiele zdziałać, np. w czasie wykładu – napisać małą grę, być może na kolejny konkurs GameDev.

Kolega Teh Kain wystąpi również z prezentacją dla zaawansowanych programistów Amigi, gdzie podejmie mało znaną a bardzo istotną tematykę allokacji slotów DMA, współdzielenia magistrali pomiędzy procesor i resztę układów specjalizowanych, przypisane priorytety dostępu urządzeń (Audio, Sprite'y, Dysk, Wyświetlanie), itp. Materiały na ten temat są dość skąpe i mocno rozproszone, więc jest to duża okazja do powiększenia swojej wiedzy o tym jak naprawdę działa Amiga od środka.

Kolejny ciekawy wykład zaproponował Kaz: „Najważniejsza książka o Atari w historii”. Będzie to opowieść o książce, która wpłynęła na kształt komputeryzacji w Polsce. Pierwszy polski podręcznik o programowaniu, dostępny dla setek tysięcy osób. Podręcznik, który podbijał sprzedaż Atari w Pewexie, jedna z najbardziej "piraconych" pozycji na giełdach.

Oczywiście, po wykładach i koncercie planujemy „Noc z demosceną” z wielu platform 8/16/32bit, oczywiście tylko z „real HW”.


Przypominamy również o tegorocznym finale RetroKomp Game-Dev Compo, prosimy o nadsyłanie informacji o projektach, na zasadach takich samych jak w poprzednich latach (potrzeba dostarczenia informacji podstawowych o projekcie, zespole tworzącym, sprzęcie, screenshotów i  filmu z rozgrywki). Możemy też ujawnić planowane atrakcyjne nagrody w RK Game-Dev Compo, oczywiście od niezastąpionego Lotharka:

1. W-Hydra: 16 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=149)
2. MIST FPGA Computer: programowalny sprzęt, który po zaprogramowaniu swego rdzenia może zostać jednym z wielu modeli retrokomputerów lub konsol (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=45)
3. Mini Hydra: 5 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=159)

Na koniec nieco smutniejsza informacja. Otóż do końca tego roku, goszcząca nas od lat Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury musi opuścić swój dotychczasowy budynek i przenieść się w… jeszcze nieustalone miejsce. Oznacza to, że 7. edycja spod znaku RetroKomp (i LOAD ERROR) będzię ostatnią w tym bardzo lubianym przez nas miejscu. Możliwość takiego obrotu spraw była nam znana od jakiegoś czasu, choć prawdę mówiąc myśleliśmy, że uda się jeszcze przeprowadzić RKLE 2019 (takie były plany ustalone z SM GAK), jednak inwestor przejmujący teren od miasta niestety „przyspieszył działania”. Na osłodę pozostaje nam napisać, że mamy pewną wstępną propozycję zorganizowania podobnego zlotu w innej lokalizacji w Trójmieście i na pewno możliwość tą sprawdzimy.

Tak więc zapraszamy na ostatnią edycję zlotu RetroKomp, w gościnnych progach SM GAK. A jak było w latach poprzednich oraz czego można spodziewać się i w tym roku – pokazuje kolejny filmik promocyjny przygotowany przez Cichego/RKLE Team.

https://youtu.be/3SYBclugvPk

Tygrys

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4033
 • Miejsce pobytu:
  Warszawa
 • mistrz ceremonii
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.09.17, 09:40:41 »
Zapowiada się wyśmienicie!

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.09.17, 19:28:17 »
Bo stypa ma być wesoła  ;)

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.09.18, 18:56:18 »
Mamy kolejną przyjemną informację dotyczącą tegorocznego RetroKomp Game-Dev Compo. Dodatkową nagrodę w postaci wzmacniacza słuchawkowego KA71, dedykowanego nie tylko do Amigi ufundował kolega Krashan (rastport.pl). Dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do udziału w compo!

sachy

 • **
 • Wiadomości: 95
 • Miejsce pobytu:
  Earth, Solar System
Odp: RetroKomp 2018
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.09.19, 20:54:29 »
Z przyjemnością prezentujemy oficjalny jingle imprezy RK18, wykonany dla nas przez zaprzyjaźnione PIXEL NATION: klik!