Autor Wątek: Nowy klon potrzebny ;)  (Przeczytany 901 razy)

trojacek

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
Nowy klon potrzebny ;)
« dnia: 2018.05.26, 13:46:56 »
No więc tak.
Składam te rozmaite klony i jakoś żaden mnie w pełni nie zadowala. Ale klony są OK, to ja jestem dziwny, wiem o tym ;)
Bo mam takie nietypową wizję klona, która jest pochodną kilku różnych potrzeb i znalezienie zbioru wspólnego okazuje się dość ciężkie.
Zatem klon, który chciałbym mieć, to przede wszystkim:
- zbudowany na CPLD (jednym duuużym lub dwóch mniejszych), z pełną dokumentacją źródeł, żeby można było je sobie modyfikować według uznania
- CPLD w podstawce/kach, plus piny dookoła, jak w TBBlue :) - by można było nasadzić coś większego
- wewnętrzne złącze z wszystkimi sygnałami z CPLD
- port joysticka dwukierunkowy, by oprócz joysticka można było flashować CPLD lub podłączyć adapter PS/2
- AY, im mniejszy tym lepszy
- pamięć RAM to jedynie 2 moduły SRAM (DIP), jeden "contended" (64KB)  i jeden dla CPU (64-512KB)
- ROM działający jak multiROM/dandanator, czyli możliwość zmiany ROM-u po starcie lub naciśnięciu NMI
- procesor 3,5/7/10/14/20 MHz
- żadnych divXXX, +D itp. na pokładzie, przecież można to podłączyć pod złącze krawędziowe
- dwa wyjścia wideo, z czego jedno docelowo pracujące w standardzie VGA (jak w końcu powstanie implementacja w CPLD)
- PCB w rozmiarze plusa i/lub timexa.

Chyba najbliżej tego są stare rosyjskie klony typu Sprinter, ATM Turbo (oczywiście PCB są znacznie większe). Z kolei najbardziej obiecująco wyglądają rozwojowe mutacje Harlequina, zwłaszcza, że można na jego podstawie zrobić podstawowy wkład do CPLD (tak chyba ewoluował mini/max 48? Tylko coś źródeł nie widać...).

Tak więc, przy moim tempie prac i poziomie umiejętności, zajmie mi to ze 3 lata :D

Klaud

• Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • Mordimer Madderdin
Odp: Nowy klon potrzebny ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.05.26, 17:05:44 »
CPLD w PLCC84 to albo archiczne XC95108 albo Altera EPM7128S. Z większymi jest problem.

ULA na OpenCores jak w ZX Maxie

W mniejszego CPLD można wrzucić obsługę AYka i joystickow oraz dokleic Dandonatora.

Większość elementów układanki jest dostępne ;)
KL
-----
Poszukuję TS1500, TK95 oraz C=116.

trojacek

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.05.26, 18:20:01 »
PLCC84 jest dobry na początek, ale to zbytnie ograniczenie, dlatego chciałbym mieć obwarzanek na goldpiny.
Zaxon zrobił mi bardzo ładne wpinki z XC95216 (bez XL - na 5V! I są do kupienia za normalne pieniądze). A jak się okaże, że praktyczniejsza jest Altera EPM7256 albo jakiś CYC czy inny Lattice, to po prostu wyjmuję co mam, wpinam coś innego i cieszę się jak głupi bateryjką :)

zaxon

« Odpowiedź #3 dnia: 2018.05.26, 19:12:04 »
Jacek, Pi 3 z jakims shieldem. Odpada ci 90 % hardwarowych problemów . Albo coś na bazie uno?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.05.26, 19:19:37 »
Dzięki, ale nie. To kompletnie nie o to chodzi. Równie dobrze mógłbym zostawić samo RPi w obudowie od gumiaka.

zaxon

« Odpowiedź #5 dnia: 2018.05.26, 19:23:42 »
No to uno, bardzo wdzieczna maszynka, szczególnie ta 2 megowa wersja.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.05.26, 19:31:28 »
Owszem, ale to w sumie IP core, czyli emulator. Nie ma nawet złącza krawędziowego. Mam plany sobie zmontować ZX Uno, bo dostałem płytkę od PABB. Ale to dla mnie nadal inna kategoria :)