Autor Wątek: Tlenek Twój wróg...  (Przeczytany 166 razy)

PABB

• Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Tlenek Twój wróg...
« dnia: 2018.09.16, 17:50:23 »
... wziąłem na warsztat płytę 6A, którą dostałem niedawno za przysłowiowe piwo. Nie miała dolnego RAM, procesora i wszystkich elektrolitów - do tego spora ilość przelotek poszła do nieba (niektóre zabierając ze sobą niewielkie odcinki ścieżek) - jednym słowem obraz nędzy i rozpaczy.

Po dzisiejszej zabawie wiem, że;
a) decyzja o zakupie przelotek "luzem" była świetna - proces naprawiania takich przypadków (zamiast całkiem drogiej prasy - przerobiony spory gwóźdź; wystarcza bo te przelotki miękkie są jak masło) jest bajecznie łatwy, a efekty super
b) cholerną radość sprawia mi reperacja tych urwanych ścieżek za pomocą wyginanego, cienkiego drutu (całość pokrywam potem zielonym lakierem). Robota wymaga cierpliwości mnicha, ale można się mocno "odmóżdżyć" :) )
c) tlenki to paskudny i podstępny wróg. Jak już się udało przywrócić tego trupa do życia, po zrobieniu moda na Composite podłączyłem dziada do TV. Obraz był, ale jakiś taki nie do końca fajny - drobne falowanie i pojawiające się drobne artefakty. Tak całkiem bezwiednie, przeczyściłem gniazdo w modulatorze (od zewnątrz i w środku za pomocą drobniutkiego papieru ściernego) - po tym zabiegu gniazdo zaczęło błyszczeć - ale szczęka mi opadła po ponownym podłączeniu do telewizora... Falowanie zniknęło jak ręką odjął - a ogólna jakość obrazu znacznie się poprawiła ;) Kurcze... Nie sądziłem, że taka drobnostka przyniesie taki efekt :)

W przyszły weekend, sprawdzę na kilku innych sztukach czy to odosobniony przypadek, czy jednak tlenki na złączach to tak wielkie zło...
Kupię:
- ZX 48 issue 1

mariansss

• Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tlenek Twój wróg...
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.16, 20:04:28 »
Idę polerować gniazda w modulatorach moich ZX-ów :)
Papier 2000 starczy ?
"... są dwie szkoły, Falenicka i Otwocka."

PABB

• Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.09.16, 20:50:08 »
... ja wytoczyłem armaty na muchy :) Najpierw delikatnie papierem 1000, potem 1500 a następnie pasta polerska do metalu :) Pewnie wystarczy dowolny - w miarę drobny - papier ścierny (wszak chcemy pozbyć się oksydacji a nie naruszać "gabaryty" gniazda) :)

Otwór w gnieździe potraktowałem zwiniętym w rurkę papierem, a potem pozbyłem się resztek odrobiną materiału...

Strasznie jestem ciekawy, czy tylko u mnie nastąpił taki cud i z czego mógł ewentualne wynikać (może gniazdo było aż tak brudne, że tlenki zbyt mocno bruździły na styku gniazdo - wtyk?)...
Kupię:
- ZX 48 issue 1

trojacek

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.09.16, 21:08:46 »
Jasne, że jest to możliwe. Tak samo złącze krawędziowe. Jak biorę jakiś stary komputer, to zwykle z nim nie działa żaden interfejs, dopóki się krawędziówki nie wyczyści.

mariansss

• Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.09.16, 22:34:07 »
Ale to norma.
Jak ZX trochę postoi, to złącze krawędziowe trzeba przeczyścić, bo są problemy z interface-ami.
"... są dwie szkoły, Falenicka i Otwocka."