Autor Wątek: Emulacja x86 na karcie graficznej?  (Przeczytany 218 razy)

pgru

  • ****
  • Wiadomości: 471
Emulacja x86 na karcie graficznej?
« dnia: 2018.09.19, 20:21:02 »
Tak z ciekawości, szkoda, że nie ma - a przynajmniej ciężko znaleźć emulatora procesora x86 działającego na karcie graficznej. Przy obecnych możliwościach obliczeniowych nawet układów kosztujących w okolicach 100 złotych, mogłoby to otworzyć nowy świat dla użytkowników sprzętu retro.

Od IBM 5150 - wyobraźcie sobie np uruchomienie graficznego Linuxa na takim sprzęcie - program inicjujący działałby np. na tym powolnym procesorze, a zasadnicze obliczenia wykonywałaby karta na ISA. Podobnie do nowszych x86 można włożyć nawet na AGP karty, które pozwalają na oglądanie filmów w pełnej rozdzielczości HD i jedynym problemem(do gier) jest powolny 1 rdzeniowy procesor.

Tak samo dla Atari, Spectruma etc. - przełączając i uruchamiając program dla ich wbudowanego procesora można byłoby uruchamiać np. Linuxa na dodanej karcie graficznej. Dzięki temu te komputery mogłyby stać także takimi do codziennej pracy dla większości...

Oczywiście to zapewne jest ciężkie do napisania, dlatego też może jeszcze tego nie ma. Aczkolwiek wykonywanie ważnych obliczeń na kartach graficznych jest chyba coraz popularniejsze.