Autor Wątek: Czy warto udostepniac projekty?  (Przeczytany 1671 razy)

Gryzor

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.12.06, 21:17:59 »
Decyzja nalezy do autora, ale nie wiem czy zamykanie projektow sluzy retroscenie. Mnostwo softu poszlo w zapomnienie i nieuzytek, bo nie bylo udostepnionych zrodel. To, ze otwartosc jest czesto bezczelnie wykorzystywana, to inny temat. W sumie Chinczycy jada na tym na przemyslowa skale, ale dzieki temu mozna kupic tanie gadzety :-)

skoti

• Miejsce pobytu:
    Polska
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.12.06, 21:50:05 »
Niestety otwierając projekt trzeba się z tym liczyć i moim zdaniem żadne zapisy licencyjne i inne kombinacje tu nie pomogą.
W zasadzie są dwie opcje albo publikuję gerbery albo bujam się z płytkami sam zamiast zająć się czymś ciekawszym.

ZX 48K I2, ZX 128 Spider, ZX Spectrum +2a, Harlequin 48k, ZX MAX48 Issue 1 i 2, ZX-Uno 2Mb VGA, Timex Computer 2048

pgru

« Odpowiedź #32 dnia: 2018.12.07, 13:34:33 »
Możliwe, że w zależności od autora, będzie odpowiedź z pełnego ich spektrum :-) . Moim zdaniem warto, zwłaszcza w retro. Szczególnie jeśli z jakiś powodów autor przestaje się zajmować projektem, to nawet jeśli nie jest dokończony to być może ktoś się nim zajmie w przyszłości. Bez udostępnienia pozbawia się tej szansy i w zasadzie marnuje swój czasy który został na ten projekt zużyty. Chyba, że się liczy na to ciągłe dochody w sensie komercyjnym  z tego projektu.

MCbx

• **
  • Miejsce pobytu:
    Polska
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.12.07, 18:18:17 »
Moim zdaniem plus dla CC/BY/NC/SA.
Puszczam tak fotografie. W ten sposób:
 - Jeżeli ktoś kopiuje nałogowo, w celach komercyjnych, zwracam uwagę.
 - Jeżeli ktoś mnie zapyta sam z siebie dostaje zgodę.
Tak, sam się wkręciłem nieraz w sytuacje, bo sytuacje są różne - raz myślałem, że facet ma zdychającą stronę nie aktualizowaną od lat (90% martwe linki), wiec zmirrorowałem, okazało się, że ma od 1998 roku (!) under construction i rzeczywiście dodaje ze średnią jeden pdf raz na 2 miesiące. Ja go przeprosiłem na swoich łamach i teraz współpracujemy w zakresie wymiany napotkanych wersji systemów do pewnych komputerów oraz... kursu użycia ScanTailora (człowiek "remontował" skany pędzlem w Corelu stąd taki czas budowy strony).

W kwestii projektów sprzętu istnieje jeszcze "licencja amatorska": Zamiast gerberów publikujemy bitmapy.

Bezwzględne zamykanie projektów nie służy dobrze ani rozwojowi, ani wymianie doświadczeń czy wiedzy. Pamiętam świetny emulator stacji dysków zbudowany na Atmedze48 bodajże - ogólnie jakimś "małym" uC. Otrzymałem wsady od autora (był kontakt), właśnie z powodu tego, że projekt często był bez zgody komercyjnie kopiowany, niestety heksy dostałem jakieś 10 lat temu i nie miałem kopii zapasowej. Po namierzaniu Autora okazało się, że Autor również nie miał. W ten sposób zostaliśmy obaj na lodzie.

Klaud

• Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • Mordimer Madderdin
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.12.07, 20:50:07 »
W takim razie ogólnymi zaleceniami dla wiki będą:
  • umieszczanie schematów, list materiałowych, rysunków montażowych w plikach typu PDF,
  • umieszczane zdjęć, wizualizacji 3D, plików graficznych w formacie png lub jpg ze znakiem wodnym autora lub speccy.pl,
  • wszystkie "gerbery" i inne pliki z programów do płytek, oraz wsady do układów programowalnych, będą musiały być w spakowane (format zip) oraz zawierać plik tekstowy z typem licencji oraz kto jest jej właścicielem.
Oczywiście pliki do produkcji płytek każdy z autorów umieszcza na własne ryzyko.

Cała reszta będzie udostępniana na zasadzie CC/BY/NC/SA.
KL
-----
Poszukuję TS1500, TK95 oraz C=116.

Tygrys

• Administrator
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.12.07, 21:51:26 »
Zgadzam się z zaleceniami Klauda.
W przypadku znaków wodnych - w przypadku speccy.pl - pomogę je wykonać.