Autor Wątek: Czy warto udostepniac projekty?  (Przeczytany 11240 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.12.06, 21:17:59 »
Decyzja nalezy do autora, ale nie wiem czy zamykanie projektow sluzy retroscenie. Mnostwo softu poszlo w zapomnienie i nieuzytek, bo nie bylo udostepnionych zrodel. To, ze otwartosc jest czesto bezczelnie wykorzystywana, to inny temat. W sumie Chinczycy jada na tym na przemyslowa skale, ale dzieki temu mozna kupic tanie gadzety :-)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.12.06, 21:50:05 »
Niestety otwierając projekt trzeba się z tym liczyć i moim zdaniem żadne zapisy licencyjne i inne kombinacje tu nie pomogą.
W zasadzie są dwie opcje albo publikuję gerbery albo bujam się z płytkami sam zamiast zająć się czymś ciekawszym.


pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #32 dnia: 2018.12.07, 13:34:33 »
Możliwe, że w zależności od autora, będzie odpowiedź z pełnego ich spektrum :-) . Moim zdaniem warto, zwłaszcza w retro. Szczególnie jeśli z jakiś powodów autor przestaje się zajmować projektem, to nawet jeśli nie jest dokończony to być może ktoś się nim zajmie w przyszłości. Bez udostępnienia pozbawia się tej szansy i w zasadzie marnuje swój czasy który został na ten projekt zużyty. Chyba, że się liczy na to ciągłe dochody w sensie komercyjnym  z tego projektu.

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.12.07, 18:18:17 »
Moim zdaniem plus dla CC/BY/NC/SA.
Puszczam tak fotografie. W ten sposób:
 - Jeżeli ktoś kopiuje nałogowo, w celach komercyjnych, zwracam uwagę.
 - Jeżeli ktoś mnie zapyta sam z siebie dostaje zgodę.
Tak, sam się wkręciłem nieraz w sytuacje, bo sytuacje są różne - raz myślałem, że facet ma zdychającą stronę nie aktualizowaną od lat (90% martwe linki), wiec zmirrorowałem, okazało się, że ma od 1998 roku (!) under construction i rzeczywiście dodaje ze średnią jeden pdf raz na 2 miesiące. Ja go przeprosiłem na swoich łamach i teraz współpracujemy w zakresie wymiany napotkanych wersji systemów do pewnych komputerów oraz... kursu użycia ScanTailora (człowiek "remontował" skany pędzlem w Corelu stąd taki czas budowy strony).

W kwestii projektów sprzętu istnieje jeszcze "licencja amatorska": Zamiast gerberów publikujemy bitmapy.

Bezwzględne zamykanie projektów nie służy dobrze ani rozwojowi, ani wymianie doświadczeń czy wiedzy. Pamiętam świetny emulator stacji dysków zbudowany na Atmedze48 bodajże - ogólnie jakimś "małym" uC. Otrzymałem wsady od autora (był kontakt), właśnie z powodu tego, że projekt często był bez zgody komercyjnie kopiowany, niestety heksy dostałem jakieś 10 lat temu i nie miałem kopii zapasowej. Po namierzaniu Autora okazało się, że Autor również nie miał. W ten sposób zostaliśmy obaj na lodzie.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.12.07, 20:50:07 »
W takim razie ogólnymi zaleceniami dla wiki będą:
  • umieszczanie schematów, list materiałowych, rysunków montażowych w plikach typu PDF,
  • umieszczane zdjęć, wizualizacji 3D, plików graficznych w formacie png lub jpg ze znakiem wodnym autora lub speccy.pl,
  • wszystkie "gerbery" i inne pliki z programów do płytek, oraz wsady do układów programowalnych, będą musiały być w spakowane (format zip) oraz zawierać plik tekstowy z typem licencji oraz kto jest jej właścicielem.
Oczywiście pliki do produkcji płytek każdy z autorów umieszcza na własne ryzyko.

Cała reszta będzie udostępniana na zasadzie CC/BY/NC/SA.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.12.07, 21:51:26 »
Zgadzam się z zaleceniami Klauda.
W przypadku znaków wodnych - w przypadku speccy.pl - pomogę je wykonać.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #36 dnia: 2020.02.09, 08:07:55 »
Nowy sposób na ukrywanie logo na nieswoich płytkach. Fotka pochodzi z aukcji na międzynarodowym serwisie aukcyjnym
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #37 dnia: 2020.02.09, 08:20:29 »
Trzeba zrobić logo z miedzi, wypuścić i sprawdzić co na takie wymyślą :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #38 dnia: 2020.02.09, 10:50:23 »
Albo wygrawerować. Wtedy pewnie zakleją ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #39 dnia: 2020.02.09, 11:04:26 »
Myślę, że wszelakie zabezpieczenia nic nie dadzą.
Po prostu, trzeba albo nie udostępniać, albo się do tego przyzwyczaić.

Nawet, jak udostępni się np. z zamierzonym "błędem" konstrukcyjnym, to i tak skopiują.
Osoba, która kupi takie PCB, będzie miała pretensję nie do sprzedającego (wszak on zrobił z plików gerber, które były na danej stronie),
tylko do projektanta. Że zrobił coś źle, nie tak, udostępnił wadliwą dokumentację. Sprzedający po prostu - umyje ręce.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #40 dnia: 2020.02.09, 11:43:53 »
Takie zachowania są nagminne. Pisałem o tym w innym watku.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #41 dnia: 2020.02.09, 12:18:35 »
Po prostu, trzeba albo nie udostępniać, albo się do tego przyzwyczaić.

W pełni się zgadzam z Maryjanem. Ostatecznie to kwestia całkiem prostej decyzji - chcemy udostępnić projekt dla zainteresowanych (bo czujemy taką potrzebę - bo uważamy, że tak trzeba - bo chcemy) godząc się z tym, że ktoś może próbować na nim zarobić. Albo nie udostępniamy go - z tysiąca różnych powodów; w których brak zgody na możliwość wykorzystania komercyjnego przez "Januszy biznesu" jest jednym z wyjaśnień.

Ja kieruję się prostą zasadą - jeżeli to co przygotowałem, jest projektem hobbystycznym (czyt. nie powstało z zamiarem komercyjnego wykorzystania) to upubliczniam materiały i... ciesze się, jeżeli komuś się przyda. mam też absolutnie gdzieś, czy ktoś będzie go dalej dystrybuował czy nie :) Kwestia podejścia - nic więcej.

Umieszczanie licencji, na bazie której publikujemy projekt jest bardzo dobrym pomysłem (pozwala to na jednoznaczny odbiór osoby ewentualnie łamiącej jej postanowienia w przyszłości; ale również na prostą weryfikację tego na co pozwala autor). Ci, na których zdaniu mi zależy - zastosują się :)

... i żeby było jasne - jeżeli projekt nie został przez autora otwarty, to podlega całkowitej ochronie (a łamanie tej zasady powinno być karane).

P.S. Po upublicznieniu klona Iss3B widziałem oferty sprzedaży z usuniętymi "creditsami", informacjami o autorze i usuniętym logo speccy.pl. Wysłałem do sprzedającego maila z pytaniem dlaczego to zrobił (tylko tyle - naprawdę chciałem wiedzieć co nim powodowało). Odpowiedź nie dotarła :P
 

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #42 dnia: 2020.02.09, 12:33:19 »
Odpowiedź nie dotarła :P

A jakiej sie spodziewales ? Pelnej skruchy, czy h Ci w d ?

:):):)

Nauczylem sie juz niczego nie publikowac. Nie mam problemu, zeby podrzucic nawet zrodla komus kto:

1. Zrobi z tym cos pozytecznego lub sie czegos z tego nauczy.
2. Wykorzysta to w celach pozytecznych dla "spoleczenstwa", co czesto wiaze sie z dodaniem czegos od siebie.
3. Doceni ilosc wlozonej pracy i godzin nauki, zeby do czegos takiego dojsc na tyle, zeby tego chamsko nie klonowac w celach zarobkowych.
4. Jest w stanie odwzajemnic sie tym samym.

Np kiedys poprosilem kogos tu na forum o zrodla do czegos co i tak od niego kupilem i w odpowiedzi dostalem:

"Nie dziele sie".

W takim razie nie mam zamiaru i z nim sie niczym dzielic :)

Bylo kiedys powiedzenie o drapaniu po plecach...    czy czyms innym....

Nie wiem :)
« Ostatnia zmiana: 2020.02.09, 12:44:07 wysłana przez sajmosia »

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #43 dnia: 2020.02.09, 12:41:57 »
... czegokolwiek - nie lubię być ignorowany :)
Choć może ten brak odpowiedzi był... najszczerszą odpowiedzią jaką mogłem dostać :P

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #44 dnia: 2020.02.09, 12:43:08 »
... czegokolwiek - nie lubię być ignorowany :)

Wiem, mnie tez sie czesto zdarza :)