Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 19729 razy)

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.01.05, 14:02:43 »
Cześć

Ja również z Bydgoszczy. :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.06.17, 22:11:22 »
Jedynie co to mam zastrzeżenia co do dźwięku, jakieś takie zakłócenia łapie i jakby szumy burczenie itd.

No i wymiana AY nie pomogła, jak się właśnie dowiedziałem. Panowie, jakieś sugestie? Moim zdaniem to jakieś kondensatory mogą skrzeczeć, ale diabli wiedzą... Masa?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Witam
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.06.17, 23:15:21 »
Jeśli chodzi o problemy z dźwiękiem to ja bym stawiał na magnetofon.
Miałem tak już w 2 przypadkach i okazało się że magnet "szuszczał" powodując buczenia, szmery i szelesty w czasie pracy kompa ... sprawdź czy efekt zanika przy odpiętym magnetofonie.
Problemem w moich przypadkach okazał się zaśniedziały przełącznik funkcji (ten 6-pinowy), wtrysk kontakt-spraju i wszystko gra  ;D
No i warto śrubki podokręcać przy magnetofonie, głównie chodzi o dobry styk masy płytki elektroniki z metalem mechanizmu poprzez wkręty.
« Ostatnia zmiana: 2019.06.17, 23:29:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.06.18, 05:51:50 »
Ja już też nie mam pomysłu, a męczy mnie to, bo miałem ten komputer u siebie i na stole operacyjnym było wszystko w porządku.
Tor audio jest sprawny.
Również mi się zaczynają myśli kierować w stronę jakiejś pierdoły przy zasilaniu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.07.01, 12:09:09 »
W klinice był z zasilaczem czy sam komputerek?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.07.01, 12:34:07 »
Z zasilaczem, ale zasilacz sprawdziłem tylko pobieżnie czy napięcie daje jak trzeba. Pod obciążeniem go nie sprawdzałem.
Komputery uruchamiam na zasilaczu warsztatowym z zabezpieczeniem prądowym (na wypadek, gdyby coś poszło nie tak).
Zestawu komputer+zasilacz nie sprawdziłem. Znów ten pośpiech :(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

snape

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.07.03, 18:29:31 »
Ja się podczępię pod wątek, żeby nie duplikować a z Bydzi jestem jak nyny1. Konto założylem jakiś czas temu z uwagi na nabycie Gumiaczka 48k (za młodu nie było to dane :( mieć własnego), który właśnie mknie do pear'a, bo bidula niedomaga. Duszą 8bitowiec jestem - bez określonej przynależności klubowej wiec mam ogromny sentyment tak dla ZX Spectrum (i Knight Lore przede wszystkim) jak i Atari, Amstrad'ów, Commodore, Sharpów i Elwro 800 Junior również (na którym powstała praca dyplomowa w technikum :) Serce lata temu po Atari 800XL i C64 skradła Amiga, której regularnie powiększam towarzystwo w ramach budżetu zatwierdzanego regularnie przez rodzinę. Pół młodości spędziłem wystając przed witrynami Składnicy Harcerskiej i gapiąc się np na Timex'a 2048 z mrugającym READY i do dzisiaj nie przeszło. Ostatni nabytek to ładny komplet Atari 2600 Junior i poluję dalej ...
Pozdrawiam wiec wszystkich, którzy zdaje się mają tak samo ...

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.07.04, 13:26:57 »
Cześć, witaj na Forum :)

@snape - nikt nie będzie miał Ci za złe, gdy otworzysz kolejny wątek w powitalnym dziale :)
Tak sobie myślę, że gdybym w "tamtych" czasach miał te wszystkie sprzęty które obecnie posiadam, to chyba bym był oszalał ze szczęścia ;)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Witam
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.07.05, 09:27:47 »
Cytuj
Pół młodości spędziłem wystając przed witrynami Składnicy Harcerskiej i gapiąc się np na Timex'a 2048 z mrugającym READY
Primo: Chyba Timexa kolega pomylił z Atari 800 XL :o
Secundo: Witaj na forum i czuj się z nami dobrze  ;D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

snape

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.07.05, 10:31:58 »
Cytuj
Pół młodości spędziłem wystając przed witrynami Składnicy Harcerskiej i gapiąc się np na Timex'a 2048 z mrugającym READY
Primo: Chyba Timexa kolega pomylił z Atari 800 XL :o
Secundo: Witaj na forum i czuj się z nami dobrze  ;D

Pewnie juz mi się zlało w pamięci to z Sinclar Research, ale coś tam mrugało na ekranie tego Timex'a :). W każdym razie sprzedający tam człowiek ,raczej miał za czubków takich ludzi jak ja patrzących w czysty ekran powitalny tylko. Więcej obiecuję nie mylić :) READY.

@Boyo,
taka fobia trochę na punkcie spamu i redundancji danych :)
W tamtych czasach jakby mi ktoś dał i ZX81 to bym odleciał. Tak czy inaczej nadrabiam powoli zaległości, bo spectrum to icona epoki :D.
Pierwsze programy pisałem na Speccy ... na kartce :) nigdy nie trafiły do komputera, bo go nie miałem, ale dla kogo by to byla przeszkoda - Bajtek, Komputer i zeszyt w kratkę to było całe IDE.

Dzięki za miłe przyjęcie.

nyny1

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.09.13, 17:29:12 »
Trochę czasu już minęło jednak nie daje mi spokoju ten dźwięk.
Poniżej rzeczy, które były zrobione:
1. @Pear go przeserwisował
2. Podmieniałem AY
3. Podmieniałem moduł stereo
4. Zmieniałem zasilacz.
Efekt wciąż taki sam, czyli popierdywanie w rytm basów w muzyce, które zagłuszają wsio.
Ale...
W międzyczasie zakupiłęm od @Zaxxona DivMMC AY (AY 3-8912 , kempston)
I teraz najlepsze, jak wpinam dźwięk w div to mam piękną muzykę bez żadnych zakłóceń.
Wpinam się w Szaraka mam zakłócenia.
Trochę mi to problem rozwiązało, ale nadal nie daje mi spokoju co dolega mojemu ZX'owi.

Chętnie pociągnę temat by mieć tip top sprzęt :)
Jakieś nowe pomysły?
ZX Spectrum +2 GREY+ULA plus+STEREO+DIVIDE 2K14, ZX Spectrum Plus + DivMMC AY, ZX-UNO, Schneider CPC464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Witam
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.09.13, 18:52:38 »
Wymień kondensatory odsprzęgające zasilanie układów scalonych na płycie.
Powinny być 100nF.
Kondensatory te łatwo rozpoznać, bo stoją przy większości układów scalonych podłączone do ich zasilania +5V i masy GND.
Widocznie Divxxx w które Wpinasz interface z AY-kiem, ma dobrą filtrację i wyłapuje te zakłócenia.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

nyny1

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.09.14, 11:01:19 »
No to już się będę musiał uśmiechnąć znowu do kogoś, bo nie czuje się w tym dobrze.
ZX Spectrum +2 GREY+ULA plus+STEREO+DIVIDE 2K14, ZX Spectrum Plus + DivMMC AY, ZX-UNO, Schneider CPC464

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.09.14, 11:12:00 »
To może go po prostu przyślij jeszcze raz do mnie ?
Tylko gdybyś mógł wcześniej nagrać w jakiś sposób o jakie zakłócenia chodzi, bo szczerze mówiąc z opisu nadal nie wiem czego szukać.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

nyny1

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Witam
« Odpowiedź #29 dnia: 2019.09.14, 11:14:21 »
No problemo.
Super :)
Nagram jutro telefonem jak dziala i nie dziala, i postaram się jakoś wrzucić do wątku.

ZX Spectrum +2 GREY+ULA plus+STEREO+DIVIDE 2K14, ZX Spectrum Plus + DivMMC AY, ZX-UNO, Schneider CPC464