Autor Wątek: Spectrum 128+2 i port MIDI  (Przeczytany 320 razy)

damik

• **
  • Miejsce pobytu:
    Bytom
Spectrum 128+2 i port MIDI
« dnia: 2019.02.06, 21:22:41 »
Mam takie może troszkę głupie pytanie, ale nurtuje mnie to od jakiegoś czasu.
Jako że Spectrum 128+2 posiada z tyłu port opisany jako RS232/MIDI, to czy jest jakieś praktyczne zastosowanie dla tego złącza ?
W zasadzie to czy da się coś z tym coś sensownego zrobić, coś tam podłączyć, np klawiaturę, czy moduł brzmieniowy itp.
Czy jest jakieś oprogramowanie potrafiące to obsługiwać, np playery, sekwencery, czy coś podobnego ?

Tygrys

• Administrator
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Spectrum 128+2 i port MIDI
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.06, 21:28:00 »
Temat był już poruszany tu: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3116

W skrócie - ciężko jest coś sensownego z tego zrobić.

tooloud

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.07, 19:15:55 »
do MIDI były bodajże dwa zewnętrzne interfejsy, trzecie rozwiązanie czyli podpięcie klawiatury - niestety dedykowanej - Tygrys, chyba Ty masz ode mnie taką?
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.07, 23:18:59 »
Niestety jest to slabe MIDI, a w dodatku softu nie bylo. Do MIDI byl juz w tym czasie ST, a ZX mial mozliwosci jakie mial. Podlaczyc cos mozna - zarowno keybord jak i PCeta do transferu.

damik

• **
  • Miejsce pobytu:
    Bytom
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.07, 23:55:53 »
Zrobiłem sobie kiedyś taki prosty moduł brzmieniowy do Atari ST (tam działa super np z cubase) na bazie płytki wavetable wydartej ze starej karty z PC i zastanawiałem się czy dało by radę to też Speccym obsługiwać ?
Albo odwrotnie, to widziałem też przystawki MIDI do różnych starych konsol (Atari2600, Gameboy itp czy starych komputerów) by można w domowym zaciszu zrobić z nich tzw moduły brzmieniowe adresowane dla "ortodoksów" chipmusic sterowane poprzez MIDI współczesnym sprzętem typu DAW.
Pomyślałem że do Speccy ktoś coś podobnego już wykombinował ... ;) a może to i nie ma większego sensu  ::) ?
« Ostatnia zmiana: 2019.02.08, 00:07:39 wysłana przez damik »

tooloud

• Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.09, 20:10:48 »
Niestety jest to slabe MIDI, a w dodatku softu nie bylo. Do MIDI byl juz w tym czasie ST, a ZX mial mozliwosci jakie mial. Podlaczyc cos mozna - zarowno keybord jak i PCeta do transferu.

MIDI w ZX Spectrum 128k to MIDI out, tym można wysylać komunikaty sterujące do modułów muzycznych, samplerów etc. w drugą stronę (czyli klawiatura MIDI podlączona do ZXa) to nie zadziała, potrzebny jest interfejs - i takie ze dwa były.

Jak ktoś chce się pobawić to polecam sobie spróbować to:
https://www.benophetinternet.nl/hobby/vanmezelf/ZX_Spectrum_Midi_Out.pdf
dużo sprzętu mało czasu.