Autor Wątek: Interfejs klawiatury PS/2 dla ZX81  (Przeczytany 7729 razy)

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
Interfejs klawiatury PS/2 dla ZX81
« dnia: 2020.01.29, 23:09:27 »
Dzisiaj żeby "siedzenie" nie przyrosło mi do stanowiska montażowego postanowiłem "ulepić" kolejny interfejs, którego mi brakowało :)

Ponieważ podczas przekopywania się nie znalazłem żadnego projektu interfejsu, który spełniałby moje oczekiwania na tapete wziełem najciekawszy z wielu interfejsów dedykowanych do "gumiaka" - https://www.avray.ru/ru/zx-spectrum-ps2-keyboard/

Interfejs bazuje na mikrokontrolerze ATMEGA 328P taktowanym kwarcem 24MHz i jest interfejsem przelotowym.
Zasilanie interfejsu, aby nie obciążać regulatora 7805 komputera, jest regulowane z magistrali 9V przy użyciu regulatora AMS1117-5.0
Brakujący sygnał portu klawiatury $FE wygenerowałem przy użyciu 3 wejściowej bramki OR SN74LVC1G332, bo 74HC32 zajmował za dużo miejsca.

Płytka gotowa i zamówiona. Teraz zostało mi tylko przepisanie tablicy klawiatury z ZX48 do ZX81 - o postępach będę informował na bieżąco :)
Takich trzech jak nas dwóch to niema ani jednego

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Interfejs klawiatury PS/2 dla ZX81
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.30, 00:00:06 »
Nie próżnujesz :) PS/2 dedykowanego do Zeddiego jeszcze nie widziałem, wiec moim zdaniem przyda się taki gadżet.

Z tymi zabawkami idealnie zdążysz na coroczne spotkanie ZX Teamu pod koniec marca :).
KL
-----
R Tape loading error 0:1

Maryjan

• Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.30, 00:08:49 »
Fajne.
Faktycznie, do ZX 81 takiego gadżetu nie było.
"... podobno są dwie szkoły, Falenicka i Otwocka."

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.30, 13:48:55 »
Następne interfejsy będą szybciej :)
Trochę czasu mi zeszło na rysowanie bibliotek złącz krawędziowych :P

Zastanawiałem się nad rozwiązaniem typu "PCI riser" - pozioma karta przelotowa z 4-5 gniazdami IDC 44 pin, do których wpinamy pionowo dedykowane karty rozszerzeń typu RAM, PSG, PS2, ZX-SD2IEC, etc

Maryjan

• Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.01.30, 14:02:28 »
Rozumiem, że z możliwością osobnego zasilenia.
Bo jak fejsy zaczną ciągnąć prąd z ZX 81-ki, to raczej długo całość nie popracuje.
Ale pomysł ciekawy.
Jeden kolega z forum zrobił taki "riser" dla ZX Spectrum i całkiem fajnie mu to działa.

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.01.30, 14:27:06 »
Myślałem o tym żeby riser całkowicie zastępował zasilacz ZX81 poprzez "wstrzykiwanie" zasilania linią 9V, limitowanym do 1A diodą prostowniczą.
Oprócz tego włącznik zasilania i zabezpieczenia - szybki PTC i dioda na wypadek podłączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji.

Maryjan

• Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.01.30, 15:14:16 »
Takie rozwiązanie zastosowałem w moim klonie Opus Discovery.
ZX Spectrum jest tam zasilany przez interface.
Problemem mogą być klony, gdyż nie każdy ma aktywny na złączu krawędziowym pin zasilania 9V.

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.01.30, 15:25:43 »
Czyli musi być jumper albo toggle-switch do rozłączenia obu linii zasilania :)

Właśnie zerknęłem na schematy klonów i tam najczęściej 9V i 5V są zwarte, ale też jest misz-masz na złączu krawędziowym.
Niech się martwią właściciele klonów :P

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    • Insta do lasownia
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.01.30, 15:29:07 »
Zastanawiałem się nad rozwiązaniem typu "PCI riser" - pozioma karta przelotowa z 4-5 gniazdami IDC 44 pin, do których wpinamy pionowo dedykowane karty rozszerzeń typu RAM, PSG, PS2, ZX-SD2IEC, etc

Takie rozwiazanie od lat stosuje ZX Team w swoich interfejsach:

Jest to ich standard od poznych lat 90tych.

http://www.fischerkai.de/zxteam/treib_e.htm

Poszukaj pod haslem: ZX81XT

https://www.sellmyretro.com/uploaded/img/2738_X81XT_DOC_ee02.pdf
KL
-----

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    • Insta do lasownia
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.01.30, 15:31:03 »
Myślałem o tym żeby riser całkowicie zastępował zasilacz ZX81 poprzez "wstrzykiwanie" zasilania linią 9V, limitowanym do 1A diodą prostowniczą.
Oprócz tego włącznik zasilania i zabezpieczenia - szybki PTC i dioda na wypadek podłączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji.

Kombinujesz ;) mostek Graetza 1A i po sprawie.

Właśnie zerknęłem na schematy klonów i tam najczęściej 9V i 5V są zwarte, ale też jest misz-masz na złączu krawędziowym.
Niech się martwią właściciele klonów :P

Schematy klonow, ktorych, Mistrel, ZX97 czy cos jeszcze innego? Oryginalny ZX81 ma dwa napiecia na zlaczu krawdziowym: +9V z zasilacza i +5V ze stabilizatora.

Nie ma powodow aby nie zasilac Zeddiego przez zlacze krawedziowe linie +5V. Cale flaczki sa zasilane tylko i wylacznie z +5V i "zra" jakies 450-550mA.
« Ostatnia zmiana: 2020.01.30, 15:54:53 wysłana przez Klaud »
KL
-----

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.01.30, 15:55:36 »
Mostek prostowniczy też może być ale z PTC 16-33V za mostkiem, bo zaraz znajdzie się "artysta" który podłączy tam faze ze ściany :D
Jak pracowałem w ARTS-net mieliśmy strone z fotkami instalacji wifi i ta która utkwiła mi najbardziej w pamięci to 220V po skrętce do zasilacza AP

ZX81+35 ma "mielno" na złączu - zamówiłem sobie 10 płytek do zabawy

Wstrzykiwać chciałem tylko 9V zasilacza, 5V nie zamierzałem bo to beż sensu :P Polemizowałem tylko o odcianaczu obu linii zasilania na riser'ze

Tak, o takie cuś jak ZX81XT mi chodzi tylko nie z tym długim 96 pinowym złączem - zwykły pinheader
Przyda mi się przy projektowaniu poszczególnych "klocków" przed finalnymi ich hybrydami

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    • Insta do lasownia
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.01.30, 16:03:35 »
Daj spokoj z tym 230V, dlaczego nie 400V od razu. Przeciw "sprawnym" inaczej nie da sie bronic. A po skretce 230V, to nic niezwyklego, przeciez izolacja tego przewodu wytrzymuje duzo wiecej (chyba jest wykonywana na 300/500V, ale musialbym sprawdzic karte katalogowa). Sam po skretkach i przewodach 0.5/0.8mm puszczam 110Vdc na codzien, co prawda plywaja tam miliampery.

Akurat wstrzykiwanie +5V przez zlacze ma sens, w przypadku ZX81. Stabilizator w nim potrafi parzyc a ULA (szczegolnie ta z pierwszej serii) doklada swoje. 7805 dostaje na palnik, bo musi rozproszyc ok 3.0-3.5W energii. Wyrzucenie obciazenia stabilizatora schlodzi Zeddiego dosc znacznie. Pamietaj, ze wiekszosc uszkodzen ULA w ZX81 jest z powodow jej przegrzania.

Tak na marginesie, zamiennik ULA na CPLD (XC9572XL), potrwafi wciagnac prawie 150mA i tez swoja temperaturke osiaga.

Z zasilacza oryginalnego wiele nie pociagniesz poza samym Zeddim, np. drukarki ZX Printer nie puscisz. Oryginalny zasilacz dawal 700mA przy 9V, dlatego z drukarka byl dodawany inny zasilacz 9V/1.2A.
KL
-----

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    • Insta do lasownia
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.01.30, 16:17:38 »

A co z kolizjami na liniach danych i przeciazeniem Z80? Rozwiazanie z rezystorami, nie jest najszczesliszym pomyslem i bez buforow moze byc ciezko.
KL
-----

tEDDYbOAR

• *
  • Miejsce pobytu:
    Budapeszt, Węgry
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.01.30, 16:40:56 »
Riser to była mój pomysła na przyspieszenie developmentu :P
Linie można pobuforować, ale riser z 4 kartami nie powinien stwarzać większych problemów

Tam było POE (LAN i 220V w tym samym kablu +/- 20metrów) i w puszce zasilacz transformatorowy do AP'ka. O braku jakiegokolwiek injectora nie wspomnę :)

Najlepszym lekarstwem na 7805 jest takie cuś https://eu.mouser.com/ProductDetail/495-TSR-1-2450

ULA na CPLD ma pobór, bo regulator 3V3 tyle żre, a XILINX się grzeje jak każdy, w którym operujesz na sygnale zegarowym - XC95144XL w EasyFlash 3 potrafi się wylutować jak użyto pasty zgodnej z normami ROHS :D

KWF

• Moderator
  • Miejsce pobytu:
    • Insta do lasownia
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.01.30, 17:01:54 »
Development:

KL
-----