Autor Wątek: esxDOS v0.8.8  (Przeczytany 10942 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
esxDOS v0.8.8
« dnia: 2020.05.26, 21:01:00 »
Pojawił się esxDOS 0.8.8 http://board.esxdos.org/viewtopic.php?id=679
Ta wersja powinna wyciszać grające SAA i do 3 AY po wciśnięciu NMI. Muszę sprawdzić ze swoim TurboSound.
Jak zwykle trochę bugfixów. Jakoś specjalnie fajerwerków nie ma ale fajnie, że nadal się rozwija. Ja ciągle trzymam kciuki za wsparcie dla LFN.  :P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.05.26, 22:19:03 »
LFN będzie dopiero od wersji 0.9.x więc musisz trzymać kciuki jeszcze przez jakiś czas ;)

W tej edycji nie ma nic ode mnie, ale, jak się uda, to do kolejnych 'coś się szykuje' ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.05.27, 13:23:09 »
Nie ukrywam, że jako świeżynka, zaciekawiony co to jest ten esxDOS, wrzuciłem go sobie na divIDE, ale zaraz wyrzuciłem ze względu na brak LFN. Czy jest jakaś szansa podmienić chociaż browser uruchamiany przez NMI, żeby obsługiwał długie nazwy, czy nie bardzo?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.05.27, 13:40:04 »
To jest system operacyjny. Browser NMI używa mechanizmów systemowych - jak system nie ma LFN to skąd miałby je brać browser? ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.05.27, 13:45:03 »
Browser musiałby nie korzystać z systemu, tylko mieć własne mechanizmy. Tak tylko pytam, czy ktoś czegoś takiego nie napisał.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.05.27, 13:53:23 »
Browser NMI używa mechanizmów systemowych - jak system nie ma LFN to skąd miałby je brać browser? ;)

Browser mógłby we własnym zakresie sięgać do fizycznych sektorów i doczytywać LFN.
Ja jakoś nie czuję potrzeby LFN, to tylko taki "nice to have" dla mnie.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.05.27, 13:55:34 »
Ja mam na karcie "trochę" plików do wyboru - nie ukrywam, że bez LFN poruszanie się po tej liście jest nieco utrudnione :)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.05.27, 16:03:48 »
Modle sie o LFN, a takze o zapamietywanie pozycji. Moje /Games/ nad SD jest podzielone na wiele malych katalogow typu A/Ad/ itepe ale nawet z tym troche ciezko nawigowac. Uzywam kolekcji z Gamebase i w wersji 8 znakowej czesto ciezko cos znalezc bo jest tyle podobnych nazw.

Ta nowa przegladarka File Browser For Uno podobno dziala pod esXDOSem w normalnych DIVach tez, i ma LFN i zapamietywanie pozycji. Moze warto sprobowac.

Ja nie moge bo moje Just Nano jest na 0.8.6 i nie wiem jak uaktualnic....

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.05.28, 18:41:22 »
Przyjacielu drogi! :) O to właśnie chodziło - śmiga aż miło.
Co do Just Nano, to chyba nie pomogę, gdyż on ma zworki, a ja nienawidzę zworek. Na divIDE są przełączniki ;)
Wrzuć na kartę flasher esxDOSa 0.8.8, tzn. pliki esxMMC.*, a potem zapytaj Zaxona, którą zworkę ruszyć, żeby odblokować zapis do EEPROMa. Uruchom komputer ze starym esxDOS'em i wczytaj esxMMC.tap. Gdy poprosi o odblokowanie EEPROM'a, to go odblokuj, naciśnij przycisk i poczekaj cierpliwie na koniec programowania. Wyłącz ZX'a, wyjmij kartę, skasuj z niej stare katalogi BIN i SYS, skopiuj nowe z esxDOSa 0.8.8. Nadpisz je zawartością katalogów SYS i BIN z wskazanego przez Ciebie browsera i możesz już działać z nowym DOSem i nowym browserem. Procedurę instalacji esxDOS masz w README i zajmuje całe 3 punkty ;)

PS: Jeśli coś pokręciłem to przepraszam, Zaxon pewnie podpowie Ci jak przywrócić interfejs do życia ;)
« Ostatnia zmiana: 2020.05.28, 19:06:45 wysłana przez maciekb »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.05.28, 22:50:16 »
No dobra, opisana wyżej procedura zadziała np. na divIDE (pomijając kwestię różnicy w pliku, którym się uruchamia update EEPROMa). Gdzieś mi mignął opis zworek JN i żadna z nich nie służy do blokowania/odblokowania zapisu, więc możliwości są dwie: nie trzeba nic przestawiać i po prostu przeprowadzić zapis. Albo wystarczy podmienić pliki na karcie na nowszą wersję, a interfejs wczyta sobie co potrzebuje z karty. W sumie nic złego się nie wydarzy, jeśli zrobisz sobie kopię plików z karty i zapiszesz tam wersję 0.8.8.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.05.28, 23:02:46 »

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.05.29, 18:50:36 »
Dzieki za porady. Ten link od trojacka to wlasnie to o co chodzilo...gra i brzeczy (nie, zartuje, jest cisza na szczescie bo esxDOS brzeczy jak sa klopoty ;)

W koncu moglem uruchomic ta przegladarke z Uno i jest fantastyczna...polecam. Dlugie nazwy naprawde robia roznice, przedtem poruszalem sie troche po omacku.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.05.30, 20:05:28 »
Dzięki trojacku za sprostowanie. Cała różnica w sposobie odblokowania układu do zapisu. Browser fajny, choć ma ograniczenie liczby plików z długimi nazwami w katalogu. Można to jednak obejść dzieląc zbiory na podkatalogi.

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.05.31, 10:20:27 »
Bez podkatalogow to ciezko sie poruszac po SD na jakimkolwiek mikrokompie...troche tych plikow jest jednak (Commodore wygrywa z >20K).

Ten browser ma tez inne super-funkcje...mozna nazywac pliki .sna pryz nagrywaniu, albo wybierac NMI od starej przegladarki. Wiecej info w pomocy (Shift+H).

Potrzebuje jednak karty SD z szybkim zapisem, na wolniejszych kreowanie TMP moze potrwac ladna chwile.

lasero

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: esxDOS v0.8.8
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.06.10, 22:20:55 »
Dzięki trojacek za porady jak zaktualizować esxDOS na moim Just nano. Nowa przeglądarka File Browser For Uno też fajna. :)
Timex 2048 + Just Nano SD + Simple AY IF + TZX Duino