Autor Wątek: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?  (Przeczytany 34027 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.09.15, 17:39:24 »
I gdzie ten soft na MSX2 ? Mi tam zawsze wychodzi ze najlepszy ZX  :D

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.09.15, 21:01:20 »
Ja mam z 9 czy 10 Msxów, w tym dwa arabskie i  z unikatów Sony XV-T33F (chociaz jego msxowatość na razie nie jest określona) oraz Spectravideo 838 (nie wstaje, może ktoś by miał czas zajrzeć i fixnąć?)
Komputer najbardziej przemyślany z Z80-tek. Niestety tak jak 6502 to najlepsze komputery są te najbardziej oprogramowane, a nie najbardziej rozszerzalne. Jakby się przyłożyli to by gry były 10 razy lepsze niż na ZXa, no ale gier na MSX2 relatywnie mało, za to rozszerzen sprzętowych powstaje chyba rocznie więcej niż gier. Z plusów możliwość uruchamiania gier na Colecovision  i z kartridzem na Sege.

No i oczywiście najładniejsza wersja Symbosa, joysticki działają dobrze jak sie przestawi na tryb CPC464, niestety myszki dość niestandardowe.

+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.09.15, 21:05:50 »
To ja zbiorczo, bo by nie mnożyć postów.

Ja mam samoróbkę Omega. To chyba MSX2+.

Omega by default MSX2, do zmiany na MSX2+ potrzebna jest zmiana procka graficznego Yamahy, zmiana romów na te od plusa (ale to nie jest konieczne, bo soft nie sprawdza ROMu tylko procek, a zmiany MSX2 vs MSX2+ nie dotyczą w ROMie grafiki - tak mi tłumaczył developer z Danii) i trochę kabelkologii - i czytam, na forum msx, że trochę ma problemów na MSX2+.

Knightlore w nowej wersji i Swords of Iana mocno przykuły moją uwagę ;)

No dopiero to pokazuje różnicę pomiędzy MSX i MSX2.

Po konwersji na MSX2 jest 128kB VRAM i nadal 64kB RAM

czyli VRAM z 16k do 128k?

Co do gier to są też tytuły, które wyglądają fatalnie na MSX1 nawet w porównaniu do ZX Spectrum (Commando np.).

Oczywiście - ale jak to w temacie konwersji - był budżet to robili dobrze, nie było budżetu to robiono pozycję do katalogu. Jeden z największych crapów na MSX to wg mnie gra Zaxxon. Niestety bardzo obnaża ona brak sprzętowego scrolla - dlatego trzeba mieć na platformę trochę większy czas niż odpalenie losowo paru tytułów. Ja widziałem parę gier na MSXa przez te swoje czterdzieści parę lat i totalnie olałem platfromę, bo nie przykuły mojej uwagi ani na moment.


Racja, podzieliłem sobie wszystko przez 2 :) przeróbka z 32 kB na 128kB

SV738 miało 16k VRAM i 64k RAMu, czy pomyliłem?

Przy okazji pytanie, czy mapper od Zaxona rozszerza również zwykły RAM? Bo jakoś nigdy nie znalazłem prostej odpowiedzi.

Mapper (np. ten który robił Zaxon) dodaje pamięć powyżej 64k - mapowaną jak nazwa wskazuje - Z80 niezmiennie widzi tylko 64k, reszta to przełączane banki - w przypadku megaRAM po 32k ($4000-bfff). NP. MegaflashROM SCC+ SD który mam podmienia pamięć na 512k, czyli mając jej 128k nie mam jest 640k tylko 512k - dokładnie tyle ile daje MFR SCC+SD.

Pytanie trochę źle postawione.
Powinno być - ile jest posiadaczy, a ilu użytkowników.
Czasami posiadanie nie oznacza używania sprzętu :)

No forum było mało informacji o używaniu, może większa ilość pisania i dzielenia się swoim doświadczeniem przełoży się na to, że ktoś kto ma zainteresuje się bardziej niż tylko wrzuceniem do szafy.

I gdzie ten soft na MSX2 ? Mi tam zawsze wychodzi ze najlepszy ZX  :D

Nie ma lepszego przykładu na soft (gry) MSX2 niż Sword of Ianna. Zbierałem szczękę z ziemi. Rzeźnik wymienił też remake Knight Lore - IHMO must have do odpalenia z gier dla porównania co ta platforma może, bo łatwo sobie przypomnieć mając ZXa obie produkcje. I żeby nie było - Sword of Ianna to jedna z lepszych gier na ZXa moim zdaniem.
dużo sprzętu mało czasu.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.09.15, 21:12:18 »
Aleste2 i Contra, MetalSlug czy przeróbka Streefightera to gry na poziomie AtariSt/wczesnej Amigi.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.09.15, 21:28:10 »
to prawda - wystarczyło, że wyszli poza proste tilesowanie czyli powielanie colorclasha z ZX Spectrum - np. La Mulana - prosta gierka, a kolorowanie już ciekawe.
dużo sprzętu mało czasu.

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.09.15, 22:19:06 »
Cytuj
czyli VRAM z 16k do 128k?

Tak.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.09.16, 10:29:03 »
Jednym z minusów systemu MSX jest to, że produkowało to ileś firm i niestety - w przypadku MSX jest to mniej odczuwalne, ale w przypadku MSX2 jak zobaczycie co się dzieje w niektórych modelach ze slotami ROM/RAM to jest jakieś disco.

Z rozszerzeń - mam MegaFlashROM SCC+SD (dwuslotowy), czekam na mappera od Zaxona, Wozblaster Enhanced w WER więc za dni kilka u mnie, FM PAQ (ale na wylocie), kit do modu na 7Mhz (z80h) + V9958 opłacony, czekam na przesyłkę.

Z tego co wiem - w latach 90tych MSXy w Danii było nieźle modowane - czyli wrzucali x2 z80 (z80b), wewnętrzne IDE albo SCSI, mapowane rozszerzenie do 512k - i to wszystko do środka. Stacji 720k nie wspominam - bo to albo standard w NMS Philipsa, albo jeden z częstszych modów jakie robiono.

Można zwariować z ilością kart dźwiękowych.
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.09.16, 12:51:51 »
Naprawde trudno sie przekonac do MSXa, mozna sie raczej zniechecic. Teraz jest moda na wypasione konfiguracje ktore wspiera kilka produkcji. Znowu ZX gora - co najwyzej doszla ULA+ i TurboSound. Na tym polega caly sukces ZXa - mimo ograniczen jest prosty jak cep i niewiele daje sie zmienic. Niby slaba grafika daje sie niezle opanowac i np. brak sprajtow okazuje sie zbawieniem, bo nie trzeba kombinowac jak w MSX. Tak samo VGA mode 13h zmiazdzylo potem Amige - prosty frame buffer + szybki zegar w programowaniu goruje nad setka rejestrow i dziwnych ukladow (ktore jak w MSX nie radza sobie ze scrollem). Oczywiscie MSX2 ma spore mozliwosci, ale jak widac ich opanowanie nie sprzyjalo dobrym produkcjom. No i cena takiego sprzetu nie byla tez mala. Ogolnie dla mnie zbyt skomplikowany eko-system z niewykorzystanymi mozliwosciami.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.09.16, 14:08:13 »
Gryzor - do MSX'a - w 100% zgoda. Pierwsza generacja po posiadaniu ZX Spectrum, CPC6128, GX4000, po obejrzeniu możliwości Sam Coupe czy Enterprice - na kolana mnie nie powaliła. Dodatkowo MSX był kompletnie oderwanym od realiów europejskich komputerem. Zdziwiło mnie tylko jak bardzo był jednak popularny w paru krajach Europy i do czego go stosowano.

Dlatego ja zacząłem od MSX2. Cena MSX2 była wysoka - taki Philips VG-8235 kosztował w 1986 roku... 1500 marek niemieckich (czyli o ile dobrze pamiętam dzielimy na pół i to jest cena w USD). 750 USD to jest ponad sześć Atari 800XL w Pewexie tego samego roku. Rok później wprowadzona Amiga 500 będzie kosztowała... 700 USD. Więc był to w cholerę drogi system. Kupiłem teraz topowego i docelowego dla mnie MSX2 - Philips NMS8280 - wersja z dwoma stacjami i digitizerem - ludzie montowali z tego pomocą filmy/napisy/proste reklamy pod koniec lat 80tych w Danii - człowiek od którego kupiłem to robił. 8bitowy komputer. Lata 80te. Dla mnie jest to peak możliwości 8bitowca. To, że można było to robić na Amidze jest oczywiste, ale mówimy o komputerze 8bitowym na tym samym z80 co w ZX Spectrum. Oczywiście - cena tego 8280 była astronomiczna (2300DM w 1987 roku).

Tak jak już napisałem - dla mnie system MSX (bez MSX2) nie jest aż tak ciekawy. Pamiętaj o jednej rzeczy - portowanie to albo kasa, albo katalog. Jak katalog to programista i grafik dostali kasę po biedzie a produkcja miała tylko rozszerzyć katalog gier. I powstają wtedy niegrywalne produkcje. Albo port robią ludzie nie siedzący na danej platformie, więc nie potrafią ogarnąć scrolla. chipset MSX od MSX2 w temacie scrolla się nie różni, procki te same.

Aleste na MSX2. Odpalałem na kompie - wg mnie jest płynniej, no ale to tylko emulator WebMSX.
https://www.file-hunter.com/MSX/index.php?id=aleste1

Komp z 1985 roku (MSX2), grafika - myślę Amiga by się nie wstydziła takiego shootera. Scroll - wg mnie ok, ale mogło być lepiej. Czy jest lepiej niż na ZX Spectrum (graficznie, scroll, sprity) - myślę, że każdy ma oczy.

MSX może się niepodobać, może rozczarowywać ilością gier/softu, bo w porównaniu do ZX Spectrum, Commodore 64 czy Atari - to jest uboga platforma. Ale serio, spojrzałem od innej strony - jaki komp na Z80 poszedł najdalej możliwościami - to dla mnie jest to MSX2/+. I od tej strony na to patrzę. Nie ma dużej demosceny, narody nie klękają - ale dla mnie platforma warta "zwiedzania" i poznawania, co czynię.

Możemy oczywiście powiedzieć, że ZX Spectrum jest lepszy. Od wszystkiego. Tylko takie "rulesowanie" to etap siedzenia w jaskini i nie wyściubiania nosa poza nią :)
dużo sprzętu mało czasu.

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.09.16, 16:06:20 »
Cytuj
ludzie montowali z tego pomocą filmy/napisy/proste reklamy

Chyba trochę na wyrost z tym montażem... z tego co kojarzę miały wejście video i sygnał ten bez obróbki szedł na wyjście i można było na niego nałożyć obraz z komputera (tło z wejścia video i np. napisy, czy grafiki z kompa) na żywo.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.09.16, 16:19:39 »
wszystko się zgadza - sygnał wchodzi po composite, nakładka obrazu z MSX2 i wyjście obrazu. Dlatego napisałem proste reklamy. Był do tego też prosty program do animacji poklatkowej.

czołówki do taśm VHS wideo etc. statyczne i dynamiczne - oczywiście - to nie było w takiej skali możliwości jak Amiga, ale robili.

Były też rozszerzenia z Genlockiem, pomijając już, że takie coś robili do MSX1, a Pioneer i JVC wypuścili nawet kompy oparte o MSX1 z genlockiem jako urządzenia do robienia tytułów na materiale wideo.
« Ostatnia zmiana: 2020.09.16, 16:28:32 wysłana przez tooloud »
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.09.17, 16:24:12 »
No chyba jednak MSX2 rozni sie w temacie scrolla, tyle ze jedynie w pionie. Horizontal dopiero poprawili w MSX2+. I to sa wlasnie konsekwencje przekombinowanych scalakow. Nie dziwne, ze malo komu chcialo sie przykladac do gier na tym systemie, a pozniej to juz bylo za pozno - czasy 8-bit sie skonczyly. Zapewne cena tez robila swoje - w Polsce chyba widzialem jednego.
Sa gdzies dane ile MSXow sie sprzedalo ?

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.09.17, 16:39:26 »
do pionowego scrolla jest rejestr 23, aczkolwiek do poziomego używają na MSX2 tricku z rejestrem 18:

Cytuj
v9938 – MSX2

The MSX2 has a vertical scrolling register (r#23). With this register you can do smooth per-pixel scrolling in the bitmap modes. Examples of games which use the vertical scrolling register are Aleste, Quarth and Shrines of Enigma. These are all vertically-oriented games; MSX2 games which scroll horizontally usually use either the pattern-based screen mode 4, or software scrolling.

There is however a method to smoothly scroll horizontally on MSX2 using some hardware acceleration: the adjust register (r#18). With the adjust register, you can horizontally (and vertically) adjust the screen in 16 steps of 1 pixel. This has some limitations however, let’s sum up a few of them:

    You can only scroll 16 pixels and need to perform additional software scrolling to be able to scroll more than that.
    The left and the right borders of the screen move along with the adjust register, causing the borders to ‘flip’. This can be masked with sprites though.
    The adjust register is there for the user to center the screen on his display. By using this register for scrolling, you are ignoring the user’s settings.
    Changing the adjust register while performing a copy command causes VRAM corruption, see this VDP FAQ.

Examples of games which use the adjust register are Space Manbow (in screen 4) and Pentaro Odyssey.

odnośnie przekombinowanych scalaków - w opozycji do tego "przekombinowanego" w MSX2/+ to masz jako drugi biegun brak czegokolwiek i jedziesz wszystko na procku. Albo masz nieprzekombinowany scalak z trybami graficznymi, gdzie masz dużo kolorów i piksele jak paznokcie na ekranie, w dodatku prostokątne.
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.09.17, 19:52:18 »
Sa gdzies dane ile MSXow sie sprzedalo ?

Sorki, umknęło mi to pytanie. Wiesz co, z tymi danymi to podchodzę ostrożnie, bo ludzie lubią robić legendy - w wiki jest coś takiego:

In total, 9 million MSX computers were sold in Japan, making it relatively popular but still not the global standard it was intended to be. In comparison with rival 8-bit computers, the Commodore 64 sold 17 million units worldwide in its lifetime, the Apple II sold 6 million units,[21] the ZX Spectrum over 5 million units, the Atari 8-bit sold at least 4 million units, the Amstrad CPC sold 3 million units, and the Tandy TRS-80 Model 1 sold 250,000 units.

Ale na podstawie czego są te dane to nie wiem. 9mln w Japonii + Argentyna + Brazylia + Włochy + Hiszpania + Dania + Holandia + trochę Niemcy Francja Polska. No to może 11 mln? Argentyna miała MSXy w szkołach i ponoć ich sprzedaż była na poziomie sprzedaży C64 w tym kraju (może są dane), mieli swój jeden lokalny model. W Europie to Dania i Holandia z naciskiem na tą drugą z racji Philipsa. To jak spojrzymy na ilość sprzedanych ZXów z powyższego cytatu to te nasze wyobrażenia nt. MSXów są mocno chybione z racji tego gdzie znajduje się Polska geograficznie i finansowo, po prostu w PL to była tylko Składnica Harcerska i Spectravideo w szkołach, a komputer... i poleciał w kosmos, i robili na nim jakieś broadcasty, obsługiwał w Holandii czy Danii państwową kolej, jakieś fabryki dziewiarstwa i pewnie trylion innych rzeczy, o których nie wiemy.
dużo sprzętu mało czasu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: [msx] ilu jest userów MSXa na forum?
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.09.17, 23:42:06 »
Praktycznie cała Ameryka południowa i jeszcze kraje arabskie, gdzie trafiały produkowane w Kuwejcie klony Yamahy. Będzie ze 20 mln, podobnie jak klonów ZX, albo C64, choć ten dał tyle radę z jednego producenta. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)