Autor Wątek: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...  (Przeczytany 9228 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 810
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #60 dnia: 2021.03.22, 13:37:35 »
Patrzyłeś ile energii elektrycznej potrzebuje taka mała koparka? Jak to sobie wyobrażasz w bloku przy zasilaniu mieszkania 1 fazą z typowym ograniczeniem mocy zapotrzebowanej do 4.5kW? W jaki sposób chciałbyś rozpraszać ciepło generowane przez taką koparkę? Włącza sobie w pokoju farelkę na 50% mocy na tydzień to pogadamy.
Gdzieś czytałem wątek o chęci zrobienia z koparek ogrzewania domu, tylko koleś się zastanawiał co w lecie. Zasugerowano mu podgrzewanie basenu. Mimo wszystko wydaje mi się, że uzasadnienia ekonomicznego by to nie miało, chociaż jeśli ktoś jest zmuszony grzać prądem, to może w sezonie zimowym niech grzeje koparkami :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2015
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #61 dnia: 2021.03.22, 15:03:37 »
Ja zastanawiam sie nad osuszaniem piwnicy, piwnice sa dobre, bo temperatura prawie stala jak w jaskini, tylko ryzyko zalania, ale za to latwiejszy dostep do chlodzenia wodnego :-)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2455
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #62 dnia: 2021.03.22, 15:15:18 »
Sens stosowania koparek rozbija się o koszty energii do zasilania takiego ustrojstwa i do zysków jakie to generuje.
Energię cieplną z tego cacka można by wykorzystać do grzania wody w bojlerze zimą i latem.  8)

Aby to miało większy sens ekonomiczny, trzeba by mieszkać w Norwegii gdzie koszt prądu jest chyba najniższy w Europie i ludzie tam często nawet nie gaszą świateł w domach idąc do pracy, albo pozyskiwać prąd z ogniw solarnych w naszym kraju... jednak to spora inwestycja.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6873
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #63 dnia: 2021.03.22, 15:38:32 »
[OT] Proszę, rozgraniczcie kolektory słoneczne (panele solarne) od paneli fotowoltaicznych. Kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody lub glikolu, panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną. Niestety zwrot "panel solarny" jest kalką z angielskiego "solar panel" i po polsku ma inne przyjęte techniczne znaczenie.

Zresztą podobnie jest ze słowem "sympathetic", które nie oznacza "sympatyczny", a "współczujący".

Norwegia produkuje energię elektryczną przede wszystkim z elektrowni wodnych (moc zainstalowana turbin hydro ok. 35 GW, a moc zapotrzebowana na terenie kraju ok 31GW). Swoją drogą nie ma lepszej elektrowni do regulacji w systemie od wodnej, ponieważ jest ona elektrownią, którą można uruchomić i zatrzymać w przeciągu sekund.
[/OT]
« Ostatnia zmiana: 2021.03.22, 15:47:09 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 810
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #64 dnia: 2021.03.22, 15:46:33 »
Energię cieplną z tego cacka można by wykorzystać do grzania wody w bojlerze zimą i latem.  8)
Wymagałoby to dość precyzyjnego określenia ile energii cieplnej są w stanie dostarczyć koparki i dobrać do tego bojler, a potem pilnować, żeby zużycie wody nie było zbyt małe, bo jest szansa na zagotowanie. Koniec wyjeżdżania na wakacje - siedzimy w domu i pilnujemy wody w bojlerze. Jak za gorąca, to szybko pod prysznic, choćby to była 03:27 ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2455
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #65 dnia: 2021.03.23, 15:13:11 »
Nadmiar ciepła awaryjnie można by oddawać sąsiadowi lub rozpraszać w chłodnicy, po to jest termostat i automatyka ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 810
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #66 dnia: 2021.03.23, 15:15:51 »
No tak, ale tu wracamy do "grzania basenu", czyli w sumie marnowania tej energii.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2455
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #67 dnia: 2021.03.23, 15:19:12 »
Marnujemy jedynie w trybie awaryjnym kiedy miałoby dojść do przegrzania 8)

Generalnie wybrałbym opcję z Norwegią bo dodatkowe ogrzewanie miałoby sens nawet podczas chłodnego lata, może odpowiednia koparka lub ich farma zapewniałaby tam godną egzystencję i może jeszcze rozwijanie swojego retro hobby ;)

Sorki za offtop...
« Ostatnia zmiana: 2021.03.23, 15:43:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6873
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #68 dnia: 2021.03.23, 16:00:16 »
Przyjmijmy chęć posiadania koparki, która będzie "zżerała" 2000W przez 7 dni w tygodniu przez 365dni w roku. W roku jest 24h x 365dni = 8760 godzin, więc nasza kopareczka potrzebuje 17520 kWh i taką energię odda w cieple. Aby pokryć jej zapotrzebowanie z fotowoltaiki np w województwie mazowieckim potrzebowalibyśmy ok 60 paneli o mocy 320-330W, o łącznej powierzchni ok. 100m2. Wychodzi na to, że potrzeba byłoby 2 systemy po 9kW każdy, a cena jednego zestawu z montażem to rząd 35-37 tyś złotych. Moc takiej elektrowni słonecznej prawie 2x przewyższa limit, aby zostać prokonsumentem, zostajemy wytwórcą energii elektrycznej. A co z chłodzeniem koparki, rekuperacja? I to wszystko na bloku? Ktoś jeszcze chce zasilać minikoparkę energią słoneczną?

damik: a myślisz dlaczego Google, FB i jeszcze kilka innych firm postawiało swoje DC w północnej Szwecji? Aby oszczędzać na energii traconej na chłodzenie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #69 dnia: 2021.03.23, 18:27:40 »
Byłem jakiś czas temu w maleńkiej piekarni, dwa lata temu zainstalowane panele.  Rachunki za prąd wzrosły, kobieta płacze i płaci. 

Wracając do wątku.  Nie zazdroszczę ludziom,  którzy teraz nagle zapragneli "skosztować retro".  Świat oszalał.  Szalenie użyteczna politykom jest ta pandemia, wszystko można w jej imieniu wprowadzić.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6873
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #70 dnia: 2021.03.23, 19:50:42 »
Wzrost rachunków za prąd, jest wynikiem dodatkowych opłat poza opłatą za kilowatogodzinę. Na rachunku masz jeszcze kilka innych ciekawych pozycji jak abonament, opłatę przesyłowa, opłatę na obietnice wyborcze, podatek od oddychania i CO2.... obecnie płacę rachunek za energię elektryczną 2x większy niż w 2020 przy zużyciu 0kWh. Wszystko dzięki dodatkom.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 810
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #71 dnia: 2021.03.23, 23:33:32 »
To tylko tak Ci się wydaje. Pan w tv tłumaczył, że prąd jest coraz tańszy, bo przecież zarabiasz coraz więcej, a poza tym inne produkty drożeją szybciej ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1099
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #72 dnia: 2021.03.24, 00:01:12 »
... a lokomotywy nawet staniały ;) Kurcze - 30 od wywalenia tego parszywego ustroju w diabły, zataczamy jakieś chore koło :(

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #73 dnia: 2021.03.27, 21:19:31 »
cena jednego zestawu z montażem to rząd 35-37 tyś złotych.

Skąd te ceny, mnie wyszło 2500 za 1kW :) Ale sam montowałem.
Pozdrawiam
Wojtek

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 810
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #74 dnia: 2021.03.28, 11:20:54 »
Czyli 22500 za 9kW, a zaoszczędziłeś właśnie na robociźnie.