Autor Wątek: AY-3-8910 porty I/O  (Przeczytany 2322 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
AY-3-8910 porty I/O
« dnia: 2021.08.09, 11:13:28 »
Próbuję pożenić AYka z UART i natrafiłem na mały problem z podłączaniem pod porty IO tego pierwszego. Karta katalogowa GI podaje tylko tyle, że w układach AY-3-8910 (i wszystkich jego zamiennikach) oba porty i/O (A i B) mają wewnętrzne pull-upy. Nigdzie nie znalazłem informacji jaką one mają wartość, więc zakładam, ze coś między 10k a 20k, co nie powinno przeszkadzać w podłączaniu czegokolwiek z co jest typu TTL.

Podłączyłem UART (jego linię TxD) pod port IOA7. IOA7 skonfigurowane jako wejście. Wymuszam transmisję z UART do AYka i delikatnie mówiąc kicha. UART bez podpięcia pod AY wysyła dane, poziom napięć wyjściowych zmieniają się z 0 na +5 V i na 0 V, czyli idealne TTL. Podpinając TxD od AYka, to co wychodzi z UART oscyluje od 2.5V do 5V (nadal prostokąt ale o 2 x mniejszej amplitudzie). AY nie jest w stanie rozpoznać takich zmian na wejściu. Jeśli w szeregu w tej linii jest rezystor 330R to zmiany poziomów są jeszcze mniejsze.

Doraźnie rozwiązałem kłopot dodając bufor z dwóch bramek NOT na tej linii. Teraz UART nadaje tak jak powinien z poziomami TTL, AY jest szczęśliwy, bo też otrzymuje sygnały, takie jak może odczytać.

Wygląda na to, że ten konkretny UART (Vol, I sink = 2mA) nie jest w stanie pociągnąć w dół portu AYka. Chyba, że mylę się. Może ktoś spotkał się z czymś podobnym przy podłączaniu się pod porty AYka?
« Ostatnia zmiana: 2021.08.09, 11:26:14 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AY-3-8910 porty I/O
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.10, 10:33:46 »
Zmieniłem UART na inny i jest trochę lepiej. Nadal poziom niski jest powyżej poziomu który AY poprawnie zinterpretuje jako zero logiczne. Wyjście TxD z UART jest wpięte wprost na IOA7 AY-ka bez żadnych rezystorów pośredniczących.

Chyba przesiądę się na AY-3-8912A bez wewnętrznych pull-upów na porcie A.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.10, 10:42:55 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: AY-3-8910 porty I/O
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.10, 14:59:48 »
Jednak to "A" na końcu symbolu AY-ka robi czasami różnicę.
Zwłaszcza w Amstrad-ach :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AY-3-8910 porty I/O
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.15, 19:42:12 »
Mały sukces jest, poprawna transmisja od ZXa to PCta. Przesłałem program (aż jedna linijka w BASICu), zapisałem w TAP i odpaliłem pod emulatorem. Gorzej w drugą stronę.

Aha, na fotce z Arduino tylko UART jest podpięty, bo wyczerpały się mi pomysły i wolne układy do testów.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76