Duddie juz wprawdzie poruszyl te kwestie, ale mysle, ze warto jeszcze raz o tym przypomniec, bo widzialem tez w innych watkach (i w starszych i w nowszych) na forum, ze niektorzy nadal standardowe joysticki (takie jak np. do Atari) mylnie okreslaja mianem "standardu Kempston".
Tak wiec przejsciowka do joyow do ZX+2, ZX+2A/B, ZX+3, to nie jest zadna "przejsciowka z Kempstona na Sinclaira" (nie mieszajmy standardu interfejsow ze standardami gniazdek/wtyczek joystickow), tylko jest to przejsciowka ze standardowego joya na ten wydziwniony (a raczej wycwaniony - "kupujcie wylacznie nasze joye"), wprowadzony do nowych modeli Sinclaira po przejeciu przez Amstrada.
W kwestii wad i zalet stndardu Kempston vs Sinclair. Fire + kierunki w interfejsach Sinclair1 i Sinclair2 odpowiadaja pewnym klawiszom mumerycznycm na klawiaturze, w z zwiazku z czym mozna ich uzywac nie tylko w tych programach, w ktorych w wyborze jest Sinclair1 lub/i Sinclair2, ale rowniez w tych bez tego wyboru, ale gdzie jest mozliwosc definiowania klawiszy... ewentualnie rownez tam, gdzie nie ma takiej mozliwosci, ale przypadkowo korzysta sie z tych samym klawiszy mumerycznych ktorym odpowiadaja Sinc1 lub/i Sinc2.
Kolejna duza zaleta interfejsow Sinclair jest to, ze nie koliduja z innymi interfejsami, jak to ma nierzadko miejsce w przypadku Kempstona.
Wada interfejsow Sinclair jest to, ze nie moze z nimi dzialac joystickowy autofire.
Za to w przypadku Kempstona autofire moze dzialac, chociaz nie zawsze musi. Zalezy to od tego, jak w danym przypadku zostal zaprojektowany/zrealizowany konkretny interfejs. Przykladowo z tym zastosowanym w TC2048 (dla przypomnienia: Timex Computer 2048 - nie ma czegos takiego jak "Timex 2048") autofire nie dziala! Jest mozliwa niezbyt skompliwowana przerobka, ktora zmieni ten stan rzeczy (wymiana jednego scalaka + pare drobniejszych zmnian).
Wada interfejsu standardu Kempston jest juz wyzej wspomniana mozliwosc kolizji adresow z innymi interfejsami (tym bardziej, ze ogromna wiekszosc interfejsow joysticka standardu Kempston z lat 80-tych miala niepelne adresowanie!). BTW Bardzo sprytnie problem ten rozwiazano w przypadku komputera DidaktikM, w ktorym to wbudowany interfejs st. Kempston jest akywny tylko w przypadku wlozenia wtyczki do gnizda j. Kempston... niestety musialo sie to odbyc kosztem zastosowania niestandardowych gniazd joystickow, ale i tak podoba mi sie to sprytne rozwiazanie. Robi sie przejsciowke z gniazda niestandardowego na standardowe DB-9 i juz po sprawie

.
Na zakonczenie dodam, tak gwoli scislosci, ze tych standardow joystickow do ZX Spectrum bylo wiecej niz tylko Kempston i Sinclair (co zreszta widac np. w grach)... chociaz faktcznie na szeroka skale przyjely sie glownie te 2.