Jesli chcesz to zrobic w formie terminala, tylko wpietego na stale, to jest kilka rozwiazan, troche na ATMegach, jedno na malym raspberry pi i inne w/g potrzeb jak tam kto sobie zyczy.
Tak, wiem - to byłoby najprostsze rozwiązanie i faktycznie jest sporo takich projektów do przesyłania danych miedzy UART-em oraz klawiaturą i telewizorem CRT albo monitorem VGA. Jednak prawdę mówiąc nie przepadam za konstrukcjami mieszającymi współczesne mikrokontrolery z komponentami retro. Trochę dziwnie to wygląda, gdy obok starego Z80 albo 6502 pracuje współczesny ARM, który równie dobrze sam mógłby ogarnąć generowanie obrazu i obsługę jakiegoś interpretera BASIC-a. O ile z CPLD/FPGA nie mam problemu, bo tam jednak odtwarzamy oryginalną logikę, to emulowanie tego na dodatkowym CPU stanowi dla mnie jeden krok za daleko.
Jesli to ma byc np sprzetowa karta graficzna, to mozesz np przeniesc rozwiazanie z zx spectrum czyli czesc ukladu ULA odpowiadajaca za generowanie obrazu na bazie ktoregos obszaru pamieci w formie CPLD
To z kolei dla mnie trochę zbyt duża komplikacja. ma to sens, jeśli celem jest odtworzenie ZX Spectrum. W swoich projektach do tej pory korzystałem z oryginalnych układów z epoki, konkretnie z dwóch konkretnych układów: TMS9918 oraz 8242. Ten pierwszy jest dość popularnym kontrolerem obrazu, używanym chociażby w komputerach MSX. Jego największą zaletą jest to, że nie "marnuje" pamięci systemowej na VRAM - pamieć obrazu znajduje się na zupełnie osobnej magistrali obsługiwanej przez sam układ, a dane są przesyłane przez rejestr w systemowej przestrzeni adresowej. Drugi układ jest kontrolerem klawiatury PS/2, używanym we wczesnych pecetach. Obydwa bardzo łatwo podłącza się do magistrali 8080/Z80. Sam używałem tych układów w moim komputerku na MCY7880.
https://hackaday.io/project/161333-polon-7880Pomyślałem, że może ktoś już zaprojektował podobny moduł dla systemu RC2014. Jeśli coś takiego nie powstało, to pewnie sam to kiedyś zrobię. Trzeba by też odpowiednio zmodyfikować BIOS. Po pierwsze konieczne będzie dodanie przerwania do obsługi klawiatury, po drugie znaki generowane przez system trzeba będzie kierować do odpowiedniego rejestru TMS9918 zamiast do UART-a.
i dolozyc obsluge klawiatury "pozyczajac" np rozwiazanie z Mistera. Najprosciej zaimplementowac klawiature np PS2 przez wlasnie CPLD lub jakis mikrokontroler z ukladem matrycy takim jak np mt8808 lub mt8816. Grafika i klawiatura nie musza byc w tym samym module.
Jelsi jako terminal, to tu masz przyklad:
https://rc2014.co.uk/modules/pi-zero-serial-terminal/
Mozesz tez np przerobic ten jako modul do Twojej konstrukcji
https://geoffg.net/terminal.html
Tak, ale to są jednak urządzenia biorące sygnał z UART-a i na jego podstawie generujące obraz oraz w drugą stronę - pobierające znaki z klawiatury PS2/USB i zamieniające je na sygnały szeregowe dla UARTa. Ja myślę o czymś innym - prawdziwej karcie graficznej i prawdziwym kontrolerze klawiatury, siedzących bezpośrednio na magistrali systemowej i obsługiwanych przez BIOS. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania: zwalniamy UART do innych zastosowań.
Nie mówiąc już o tym, że używanie RPi Zero (czyli komputerka o mocy obliczeniowej w okolicach Pentium II/Pentium III) w roli peryferium do ośmiobitowego komputerka na Z80 wydaje mi się nieco absurdalnym pomysłem.
Powod jest prosty, wtyczka 2.1 lub 2.5 jest tania i 2A lub 3A zasilacz do LEDow z kitaja tez. Razem w 15stu zlotowkach masz gotowe mocne i stabilne zasilanie. Jesli wolisz 9V i dodatkowe ogrzewanie w postaci 7805 to proszze bardzo.
Dlatego zwykle stosuję przetwornice impulsowe. Chociaż w kilku swoich projektach z przyczyn historyczno-sentymentalnych zastosowałem stabilizator liniowy na sporym radiatorze.