Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 138156 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #195 dnia: 2018.12.11, 22:38:06 »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #196 dnia: 2018.12.11, 23:32:28 »
Hmm, nice idea :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #197 dnia: 2019.01.28, 17:21:19 »
Co z fotką Amstrada może zrobić współczesny program.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #198 dnia: 2019.05.02, 15:46:28 »
Trafiłem niedawno na ceny Dodatków do CPC z 1985 we funtach. Tuż po ukazaniu się 6128.

6128 kolor     500Ł
6128 ziel        370Ł
6128 zasilacz  320Ł - rzadko spotykana opcja bez monitora, zanim wyprodukowali dość tych z 12V do stacji.
464 ziel           250Ł - z kolorem 370Ł

Drukarka        160Ł - ta 1sza zachodnie znaki miała wbudowane, ale bez opcji definiowania własnych.
stacja DDI      160Ł - wersja z interfejsem do 464.
stacja FD1      100Ł
RS 232C           50Ł
SAA i głośniki     30Ł - syntezator mowy w ROMie, MIDI i wzmacniacz w jednym.
pióro świetlne    20Ł
zasilacz 6128    30Ł - droższy bo ma Volty do stacji.
zasilacz 464      15Ł - oba mają modulator z RF do TV.
joystick             15Ł - ma wbudowane gniazdo na 2gi joystick.
2 sztuki 3"        10Ł - przecierałem oczy czy dobrze widzę.  ???



Czy dobrze kojarzę że Spectrum Plus z magnetem kosztował wtedy ok 140Ł?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #199 dnia: 2019.05.03, 10:36:50 »
Fajnie sie oglada te ceny :)

Tak na marginesie:

Na klawiaturze nacisnij klawisz ALT, ten po lewej stronie spacji i trzymajac go, na klawiaturze numerycznej wpisz 0163 i potem pusc ALT.

Efekt jest taki:

£

:)

Pozdr.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #200 dnia: 2019.05.03, 12:14:47 »
Na klawiaturze nacisnij klawisz ALT, ten po lewej stronie spacji i trzymajac go, na klawiaturze numerycznej wpisz 0163 i potem pusc ALT.

Efekt jest taki:

£
Chyba u Ciebie. W polskiej klawiaturze pod tym kodem jest ... Ł.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #201 dnia: 2019.05.03, 12:38:30 »
Polska klawiatura (Windows) nie ma zamapowanego znaku "£" (Unicode #00A3), głównie ze względów historycznych (starsze wersje Windows...) i/ponieważ nie jest on bardzo potrzebny w polskich realiach. W razie potrzeby, nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie ten znaczek domapować, oczywiście; widziałem jakieś programy do tego, a w W10 jest to funkcjonalność natywna. W zestawie Unicode jest on zdefiniowany, dzięki czemu można go np. przeklejać z/do plików tekstowych, o ile ich format nie ogranicza charsetu do 255 znaków. Powszechnie stosowany UTF-8 (i tym bardziej UTF-16) zawsze zawierają funcika.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #202 dnia: 2019.05.03, 13:42:26 »
Mam zainstalowaną klawiaturę pol-brit aby mieć w mapie klawiatury dostępne znaczki tam gdzie je widzę na klawiszach, czyli np cudzysłów mam na 2+Shift, a £ na 3+Shift. Plus polskie jak w mapie programisty i kilka ekstra znaczków których nie pamiętam gdzie są, jak np dolny cudzysłów albo 3kropek. Ale jeśli pliczek zapiszę jako txt to zależy w którym programie go napiszę, £ mi się zmieni albo na Ł albo na anonimowy kwadracik co znaczy kod nieznany. Musiałbym plik jako rtf zapisać by został w unicode ale wtedy pliki są 2 razy większe. Skopiowałem to z txt i nie chciało mi się tego poprawiać, bo zakładam że i tak jest to czytelne. Wybaczcie, albo i nie jak wolicie. :)
Gdybym chciał to naprawdę tak jak w oryginale zapisać, to powinienem symbol waluty przed ceną pisać, a nie za nią jak to się robi w PL, ale po 12 latach w UK nadal nasz sposób wydaje mi się bardziej naturalny. :)
Jeśli czasem potrzebuję obce znaczki w poście jak np skandynawskie albo francuskie a co zdarzało mi się w dyskusjach o mapach klawiszy do CPC to wklejam je ze stronki albo rtf-a z takimi kodami zamiast pamiętać jaki mają kod.

Wczoraj trafiłem na podobny cennik ze zdjęciami z Atarkami z czasów tuż po pojawieniu się 130XE, ale przed stacją XF551 (2-głowicowa do XE). No i 130XE z (1głowicową) 1050 kosztuje ciut mniej niż 464 ze zielonym. A 800XL z magnetem mogli kupić za dniówkę albo dwie. Ciekawe że mimo tak kuszących cen więcej Brytoli kupiło i do dziś kojarzy Dragona albo Oric Atmosa niż Atarkę. A pewnie nawet mieli Ataroskie czasopisma jeśli nie lokalne to z USA. Widać musiały im się z czymś słabym kojarzyć, nie tak jak u nas.
« Ostatnia zmiana: 2019.05.03, 13:48:27 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #203 dnia: 2019.05.03, 14:35:07 »
Ale jeśli pliczek zapiszę jako txt to zależy w którym programie go napiszę, £ mi się zmieni albo na Ł albo na anonimowy kwadracik co znaczy kod nieznany. Musiałbym plik jako rtf zapisać by został w unicode ale wtedy pliki są 2 razy większe.


Zamiast RTF czy pełnego Unicode (UTF-16) najlepiej używać UTF-8. Wtedy dostępny jest pełen zestaw znaków, a plik nie "puchnie" niepotrzebnie (tylko znaki spoza podstawowego setu są reprezentowane 2 bajtami, innymi słowy jest to prefiksowanie, zupełnie jak w Z80  :D).
Pewnym udoskonaleniem plików w formacie UTF-8/16 jest możliwość dodania nagłówka BOM (Byte Order Mark), który jednoznacznie identyfikuje format pliku i nie pozwala znaczkom uciekać, ani wyświetlać śmieci (jakieś stare edytory txt oczywiście sobie z tym nie poradzą).

Cytuj
Gdybym chciał to naprawdę tak jak w oryginale zapisać, to powinienem symbol waluty przed ceną pisać, a nie za nią jak to się robi w PL, ale po 12 latach w UK nadal nasz sposób wydaje mi się bardziej naturalny. :)

"£" przed kwotą, to chyba jakaś stara brytyjska tradycja. Jak tak lubią, to ich sprawa. Moim zdaniem powinno się pisać w takiej kolejności, w jakiej się mówi, bo tak jest po prostu wygodniej potem czytać. Ale pewnie nie rozumiem jakichś istotnych, historycznych konotacji.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #204 dnia: 2019.05.03, 16:13:43 »
Plik RTF jest większy od TXT nie dlatego że korzysta z UTF-16, tylko dlatego że dodatkowy bajt zawiera informacje o kolorze litery. Oba formaty mają tę zaletę że save-ują się błyskawicznie (z czego często korzystam), przeciwnie do kompresowanych ODT i DOCX, również dostępnych w moim ulubionym (bo lekkim) Wordpadzie.

A tradycja ze znakiem przed numerem może i stara ale wciąż kultywowana w każdym sklepie. Podobnie jest w USA z dolarkiem, a nawet z EUR na Niemieckim ebay-u, a we francuskim EUR jest po cenie. Ot ciekawostka. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #205 dnia: 2020.03.12, 11:41:21 »
Posklejałem sobie do kupy obrazek z "30 Years Amstrad Megademo".
Bo tam jest przewijany i nie mieścił mi się na raz w oczach. :)
https://www.youtube.com/watch?v=zhh1xZ6OXp8
Gdyby tak duży obrazek nie był kompresowany to by zajmował ze 70KB.
Ale widać że jest zrobiony z kafelków. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #206 dnia: 2020.03.12, 14:23:00 »
Tak na marginesie, przyszlo mi do glowy pytanie: dlaczego tak trudno jest spotkac CPC w oryginalnym pudelku.
Powod jest prosty. Lord Sugar postanowil, ze skoro pudelek i tak nikt nie trzyma, to po co inwestowac w ladne opakowanie i podnosic koszty. Kolor opakowania sugeruje, ze byly robione z nadwyzek lekko zuzytego papieru toaletowego.

Dla ciekawskich, bo sam do niedawna nie widzialem pudelka od CPC, w zalaczniku.

Pozdr.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #207 dnia: 2020.03.12, 14:35:59 »
Jak w stanie wojennym - opakowanie zastępcze na wyrób czekoladopodobny.
Z tym, że w przypadku Amstrada, wyrób nie był amstrado-podobny.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #208 dnia: 2020.03.12, 14:50:19 »
Nie Amstrado-podobny tylko Amstradowy, bo wszystko tak pakowali :)

« Ostatnia zmiana: 2020.03.12, 14:57:24 wysłana przez sajmosia »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #209 dnia: 2020.03.12, 18:22:53 »
Alan jako jeden z pierwszych stosował opakowania eko :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma