speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
TEN SAM TYTUŁ, TEN SAM WYDAWCA, ALE NIE TA SAMA MUZYKA

TEN SAM TYTUŁ, TEN SAM WYDAWCA, ALE NIE TA SAMA MUZYKA

Zwykle w wydaniach tej samej gry na różne komputery, temat muzyczny był ten sam, różnił się tylko brzmieniem chipu i czasem ilością utworów w grze.
W niektórych tytułach, szczególnie takich które były autorskimi produkcjami (nie konwersjami z arcade) wydawca dał pełną swobodę muzykom, dzięki czemu w wydaniach na różne platformy, słuchamy całkiem innych kompozycji, różnych lub tych samych autorów.

Cybernoid 1 i 2

Muzyka w obu częściach na C64 to ponad 6-minutowe arie syntezatorowe, które skomponował Jeroen Tel.Poza jednym wyjątkiem, grą Super Cup Football, Jeroen nie komponował na ZX. Stąd w grach, w których słyszymy jego muzykę na C64, na inne komputery pisał ją ktoś inny i były to zwykle całkiem inne kompozycje. W obu częściach Cybernoid na ZX (i CPC) autorem muzyki jest Dave Rogers. Jego kompozycje są również bardzo dynamiczne, skomponowane z symfonicznym rozmachem. Jednak wydaje się, że proste brzmienia AY bardzo ograniczały ten przekaz.

Cybernoid 1 ZX Cybernoid 1 C64:

Cybernoid 2 ZX Cybernoid 2 C64

Savage

Soundtrack do tej wieloczęściowej gry na ZX Spectrum napisał David Whittaker, na C64 autorem muzyki jest Jeroen Tel. Z kolei w wersji dla Atari ST słyszymy te same utwory, co na ZX, ale zrobił je Jason Brooke. Ciekawostką jest, że muzyka z Atari ST mogła pojawić się także na Spectrum, prawdopodobnie jednak wydawca uznał wykonanie Whittakera na beeper za ciekawsze.

ZX (part 2) C64 (part 2)
ST (part 2)

Turbo Boat

ZX (Dave Rogers) C64 (Jason Brooke)

LED Storm.

Autorem muzyki w obu wersjach jest Tim Follin.

ZX C64

Netherworld

ZX (Dave Rogers) C64 (Jori Olkkonen)

G.I. Hero

ZX (Dave Rogers) C64 (Jeroen Tel)

Firefly

ZX (Keith Tinman) C64 (Fred Gray)

Dark Fusion

Autorem jest Ben Daglish, ale są 2 różne utwory tytułowe. Jeden został wydany na ZX i Amiga, drugi na C64, CPC i ST.

ZX (temat 1) Amiga (temat 1)

C64 (temat 2) CPC (temat 2)

Cobra

Na C64 autorem muzyki jest Ben Daglish, a na ZX Martin Galway. Są to różne kompozycje i nic w tym dziwnego. Ciekawostką jest fakt, że ten sam utwór, który jest w grze na ZX, na C64 pojawił się jako temat w Arkanoid. W Arkanoid na ZX jest tylko temat z gry arcade, który na C64 również pojawia się.

Cobra C64 Cobra ZX
Arkanoid C64

Deflektor

Autorem muzyki do tej gry jest Ben Daglish. Wiele osób twierdzi, że w grze na ZX jest ten sam utwór, co na C64 i CPC, tylko skrócony. Czy rzeczywiście ten sam, posłuchajmy.

ZX CPC
C64

Tetris

Muzyka na C64 to 25-minutowa symfonia, napisał ją Wally Beben. Na ZX autorem muzyki jest David Whittaker. Utwór w czasie gry jest również w wolnym tempie, ale inny, jednak bardziej znany jest temat z menu.

C64 ZX in-game
ZX temat

Tetris 2

Po wydaniu Tetris na wszystkich możliwych maszynach namnożyło się amatorskich produkcji, będących przeróbkami oryginału lub napisanych od zera, oznaczanych różnymi numerami. Tetris 2 na ZX był całkiem nową grą, oczywiście również polegającą na układaniu spadających klocków, jednak wprowadzono tutaj zadania do wykonania i tak, jak np. w Arkanoid, przechodzenie poziomów, bonusowe etapy i grę dwóch osób jednocześnie. Miało być jednak o muzyce. Utwór, którego słuchamy w trakcie gry, w trochę innej aranżacji usłyszymy na C64 w grze Rasputin. W każdym z nich jest pewien element zaskoczenia. Obok rosyjskich melodii, na C64 usłyszymy fragment tańca węgierskiego J. Brahmsa, a na ZX usłyszymy hymn Komuny Paryskiej, którego kompozytorem jest P. Degeyter.

Rasputin C64 (Rob Hubbard) Tetris 2 in-game (Frantisek Fuka)

Last Ninja 2

Soundtrack z gry na C64 trwa godzinę i uchodzi za najdłuższe dzieło muzyczne wydane w grze na 8-bitowy sprzęt. Na ZX tytułowy utwór trwa minutę i zwykle wyłącza go po sekundzie ;)

C64 ZX

Exolon

Jeśli już graliśmy we wszystkie 8-bitowe wersje Exolon i na pamięć znamy temat z gry, to Amiga nas zaskoczy i tu wracamy do początku, bo utwór ten napisał także Dave Rogers

ZX Amiga

Prawdopodobnie jeszcze bardziej zaskoczą nas konsole, choćby fakt, że Tim Follin, znany przede wszystkim jako mistrz spectrumowego beepera, skomponował soundtrack do gry, która nie wyszła na ZX Spectrum, a na Nintendo Entertainment System, że muzykę do Cybernoid na NES napisał Ben Daglish i jest jeszcze inna niż na komputerach. Ale to już zbyt obszerny temat, kiedy na samym ZX Spectrum czasem mamy inną muzykę dla 48k i 128k :)

Silver Surfer (NES, Tim Follin) Cybernoid (NES)

autor: Abrimaal

Licencja Creative CommonsArtykuł autorstwa Marka "Abrimaal" Argent został wydany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe License.
W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://speccy.pl/articles.php?article_id=58

PopoCop
PopoCop dnia 14.05.2019 13:11:13

Bardzo dobry artykuł.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?