Autor Wątek: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto  (Przeczytany 40472 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.08.02, 16:55:07 »
Tak jak napisał Phonex, thomsonowe mechaniki nie mają zębatek. Zębatki występują w starych mechanikach grundigowskich (poczynając od MK232/233/433/450), które łatwo poznać po przełączniku przewijania taśmy - jeden hebelek przesuwany w jedną lub drugą stronę. Późniejsze generacje mechaniki Grundiga (Kasprzakowe RM121/221/222, RB3200 itp.) mają już normalne, wciskane przyciski (odrębne dla obu kierunków), ale dalej mają zębatki.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.08.02, 17:19:35 »
Późniejszą mutację mechaniki Grundiga mają też M-536SD/M-537S/M-551S, czyli Finezja 1/2/3.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.08.02, 17:23:55 »
I też mają one "chore" kółeczko zębate niestety...

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.08.02, 17:37:37 »
W MK-125/122/121 nie ma zębatek.

A rzeczywiscie - w tych są gumolce ;)

Co do tej chorej zębatki - chodziło mi o tę serię  z wajchą ;)

kurcze - czyli te juz na dzien dobry odpadają. (cała seria MK232....450)
MK450 chyba nawet też gdzies widziałem teraz na alegroszu....

MK122-125 widzę , ze tez sa czasem w skrajnie róznym stanie... (i skrajnych cenach zarazem )
No i tak sie jeszcze zastanawiam nad tym kapralem...  Czy warto się w niego ładowac :)

Jest na aukcji - problem z głosnikiem to nie problem:)

A jak pokrótce przedstawia się sytuacja własnie z kapralem - jesli chodzi o mechanike i elektronikę?

Ten PANASONIC RQ2102 ma tę przewagę, że ma licznik... ale jak z resztą - czort wie... :) Zapewne chinszczyzna...

CHociaż w kapralu mogłbym sobie jakis elektroniczny prosty dostawić ;)

A ma ktoś może przypadkiem pełna serwisówke do kaprala - wraz z opisem mechaniki?


moze jakieś zdjęcia wewnątrz?





« Ostatnia zmiana: 2013.08.02, 18:33:47 wysłana przez coberr »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.08.02, 17:47:14 »
Mechanizm MK450 to dramat, choc moze glownie przez materialy. W innych magnetofonach cala mechanika wyglada znacznie
lepiej. W niektorych pasek jest uzywany tylko do licznika, wiec nie ma nawet tego problemu.
Przydaje sie tez uklad wykrywania wkrecenia tasmy - tego nie znosze najbardziej, zwlaszcza jak wklada sie jedyna cenna kasete. Dlatego kiedys robile najpierw kopie na dobrym decku.
Inna sprawa to glowica - czasem jest tragiczna i daje belkot. Dlatego nie warto kupowac taniego sprzetu w Tesco :-)

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.08.02, 19:18:31 »
w koncu zalicytowałem tego kaprala....
jak przyjdzie - w chwili wolnej rozbebeszę go na czesci składowe i zrobie mu przeglad generalny :)
Moze pomysle tez nad jakims licznikiem tasmy do niego :)
Dziękuję wszystkim za rady:)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.08.02, 19:51:09 »
Jakby co, to pomogę - miałem trzy Kaprale i ze trzy M-532. Jednego Kaprala w zamierzchłych czasach braków kaset przerobiłem na czterościeżkowy, z drugiego Kaprala zrobiłem M-531, trzeciego już w czasach Spectrum przerobiłem na Turbo :D  http://www.speccy.pl/articles.php?article_id=26
I licznik też mi się udało wmontować 8)
Kiedyś samą mechanikę rozebrałem "do rosołu" w Kapralu czy M-532.

Tu jest serwisówka http://chomikuj.pl/Paniki/Elektronika/Schematy+i+Serwis*c3*b3wki/Dokumentacja+Unitra/Inne/ZWM+Lubart*c3*b3w+B-113+-+Instrukcja+Serwisowa

« Ostatnia zmiana: 2013.08.02, 20:19:37 wysłana przez Phonex »

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.08.02, 20:42:43 »
Mały OT. Jakies 7 lat temu sprzedałem na allegro swojego Timex2020, poszedł w licytacji za jakieś 120zł, to był chyba błąd bo z tego co widze, to 2020 niema już w obiegu. Tak wogóle znalazłem też swego czasu w piwnicy sam mechanizm  2020 z przednim panelem i klawiszami i też poszedł za ponad 100zł. Teraz w sumie żałuje sprzedania 2048+FDD3000+2020, człowiek był pazerny, a teraz trzeba płacić za własną głupotę :(  Jednak +2 z DivIDE nie zastąpi 2048+Fdd3000 na którym przesiedzło się praktycznie od 3klasy podstawówki do 2 klasy technikum...
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.08.02, 21:35:20 »
Jakby co, to pomogę - miałem trzy Kaprale i ze trzy M-532. Jednego Kaprala w zamierzchłych czasach braków kaset przerobiłem na czterościeżkowy, z drugiego Kaprala zrobiłem M-531, trzeciego już w czasach Spectrum przerobiłem na Turbo :D  http://www.speccy.pl/articles.php?article_id=26
I licznik też mi się udało wmontować 8)
Kiedyś samą mechanikę rozebrałem "do rosołu" w Kapralu czy M-532.

Tu jest serwisówka

Bardzo dziękuję :)

Co do 4-sciezkowca - na jednej C60 szło 240 min?
Rozumiem ze ogolnie polegało to na wymianie głowicy i dorzuceaniu układu przełaczającego? (juz nie wspominam o adaptacji samego układu do ch-k samej głowicy)

Artykuł o tym kapralu czytałem juz jakis czas temu -  niesamowita robota :)

BArdzo dziękuje rowniez za serwisówke - juz zassałem :)
Czego to ludzie na tym chomiku nie mają :)

Zobaczę jak kondycja tego, ktory przyjdzie ale moze gdzies tam uda sie kiedys kupic jakies zapasowe zwłoki na czesci :)

@sect0r

to ja tez taki mały offtop :)  machnę - co do stacji dysków - kiedyś w moje łapska traifła stacja 5.25" bodajże APINA  czy wartex - juz nie pamietam. (czarna krowa w metalowej obudowie + pudło kontrolera)
WIem, ze nie mogłem sie wtedy uporac z jakims tam hasłem....
ZOstało to rozebrane - obudował poszła na zasilacz.
ALe chyba sam kontroler i stacje jeszcze mam - zastanawiam sie czy warto to jeszcze uruchamiać...
musiałbym sprawdzic czy mi to zostało :) (ew. zaadaptowac jakąs 3,5"

CO ten system tam umozliwiał - nie wiem :)


sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.08.02, 22:28:36 »
O to może być jakiś skarb :D
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.08.02, 22:56:40 »
Co do 4-sciezkowca - na jednej C60 szło 240 min?
Rozumiem ze ogolnie polegało to na wymianie głowicy i dorzuceaniu układu przełaczającego? (juz nie wspominam o adaptacji samego układu do ch-k samej głowicy)

Cztery ścieżki - to 2 na jednej stronie, 2 na drugiej.
Na C-60 było 120 minut.
Przełączanie (ale nie takie hop-siup). Adaptacja? Charakterystyki? Nawet o tym wtedy nie pomyślałem. Działało całkiem dobrze i byłem zadowolony.
Było trochę niewygodne, bo głowicę uniwersalną włożyłem po prostu stereofoniczną i przełączałem ścieżki, ale kasujących czterościeżkowych nie było! Więc przy nagrywaniu 1 ścieżki kasowały się 1 i 2, a przy nagrywaniu 2 ścieżki głowica kasująca była wyłączona. Można było nagrywać praktycznie tylko całe płyty. I trzeba było pilnować końca, żeby nie nagrać gadania. Akurat w radiu puszczali dyskografię Pink Floyd ;)
Po włożeniu tak nagranej kasety do magnetofonu stereo - w lewym kanale była jedna płyta, a w prawym druga.

Teraz w szufladzie znalazłem głowicę z czterema trackami. Nie mam pojęcia od czego. Możliwe że z magnetofonu z auto-rewersem, albo z z takiego kasetowego portastudio multitracka z mikserem np. Yamaha MT-120. Tylko co z nią teraz można zrobić? Możnaby chyba tylko słuchać muzyki od tyłu...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.08.02, 22:59:33 »
Możesz zbudować kwadrofoniczny magnetofon kasetowy :D

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.08.02, 23:11:45 »
Nie mam głowicy kasującej, która kasowałaby całą szerokość ścieżki. A dwie zwykłe nie zmieszczą się.
Rozwiązanie 1: kasująca od szpulowca
Rozwiązanie 2: dwie głowice i wywinięta na zewnątrz taśma (jak w magnetowidzie)  ;D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #28 dnia: 2013.08.02, 23:26:28 »
3. Jeśli jest miejsce, skleić dwie głowice kasujące (zwykle są w tworzywie), jedna odwrotnie do drugiej.
4. Kasowanie stałoprądowe - wkleić wyższy magnes.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #29 dnia: 2013.08.02, 23:56:40 »
Wybrałbym 3), tylko kto mi wyda Motörhead w kwadro??