Hej
Chciałbym się pochwalić, że w końcu uruchomiłem Leningrad 3.
Jakieś 2-3 lata temu dostałem płytkę PCB do tego projektu. Na szybko polutowałem i oczywiście nie ruszył. Od początku miałem przeczucie, że coś z nim będzie nie tak. Już lista plików, jakie dostałem z płytką przyprawiała mnie o dreszcze - plik Worda z poprawkami do sprawdzenia, lista odpowiedników TTL produkcji europejskiej itp. Tak więc walnąłem niedziałającego Leningrada "do szuflady", żeby czekał na "lepsze czasy" czyli moment, w którym będę miał odrobinę więcej czasu na uruchomienie.
Minęło trochę czasu i w końcu odpaliłem to "dziadostwo" więc to trochę taki chwalipost, ale chyba warto, bo w polskim internecie nie ma nic na ten temat, a w rosyjskim wątek ma 37 stron. Przy okazji odświeżyłem sobie rosyjski

Tak więc najważniejsze dwie rzeczy:
- dać kondensatory 100nF pod pamięciami i ogólnie wszędzie, gdzie są przewidziane - bez nich nie działa

Jakież było moje zaskoczenie...
- dać układy TTL 7474 z listy działających lub rosyjskie oryginały. Jest tam wiele wejść wiszących w powietrzu i wygląda na to, że nowe układy nie zawsze traktują takie wejścia jako jedynkę logiczną.
Załączam fotkę z układami, które posprawdzałem u siebie i posegregowałem ja na działające i niedziałające.
Dorzucam też listę scalaków, które zastosowałem u siebie.
Postaram się ogarnąć dobre fotki zmontowanej płyty, żeby było widać jakie układy zamontowałem. Wrzuciłem też materiały o Leningradzie na moją stronkę:
AtariPCB.pl
Jeszcze sugestia co do wyjścia Video - testowałem sygnał Composite Video na monitorze Samsung 940MW i telewizor ładnie łapie synchronizację w momencie wyświetlania obrazu z czarną ramką. Natomiast gdy wskoczy cały biały ekran z napisem Sinclair Research, wtedy monitor gubi synchronizację. Po podłączeniu do małego kineskopowego TV obraz jest poprawny.
Jak do tej pory nie udało mi się uzyskać obrazu poprzez wejście SCART tego Samsunga 940MW ale chyba już wiem dlaczego - trzeba oprócz sygnałów R, G, B doprowadzić sygnał CSYNC z 5 nóżki układu DD21.2