Autor Wątek: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?  (Przeczytany 35674 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5515
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #90 dnia: 2014.07.14, 18:03:04 »
A co jeszcze myślałeś zrobić więcej ?
To znaczy, czy w sensie rozbudowy tego konkretnie interfejsu DDI ;) , czy w ogóle nowych interfejsów ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4705
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #91 dnia: 2014.07.14, 18:16:22 »
Myslalem nad nowymi, dzisiaj z sukcesesem podpialem TSFM do Amstrada , no ale  Amstradowe community mnie po raz  skopalo na CPC WIKI , naprawde nie widze wicej sensu zeby robic cokolwiek  skoro TOto i pare innych pilnuje swojego biznesu
wiec srodki ktore mialem na to zeby Amstradowcom bylo fajnie przenioslem na moje wakacje ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5515
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #92 dnia: 2014.07.14, 19:57:40 »
W sumie słusznie. Choć trochę szkoda.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #93 dnia: 2014.07.14, 20:41:22 »
Jak czytam forum  w cpcwiki to mam wrażenie że paru ludzi co w ostatnie naście lat zrobili coś ekstra do CPC sprzętowego lub programowego mają się za Amstradowych debeściaków wszechczasów i że zrobili już wszystko co się dało (lub miało sens ich zdaniem), a te tytułu i osiągnięcia są dożywotnie i niepodważalne i jak ktoś coś wspomni że można by coś jeszcze... a nie należy do tej świętej i nietykalnej Elity, to może liczyć jedynie na kpiny. Jeśli nie samych Eliciarzy (bo np nie zajrzeli na dany wątek) to na jakiegoś wiernego fana szczycącego się jedynie tym że zna osobiście kogoś z nich. Może się zdarzyć że powołując się na taki "autorytet" cytuje coś niezwiązanego z zapytaniem dając popis niezrozumienia pytania. W myśl zasady nie rozumiem to się z tego pośmieję, nie znam go to potraktuję jak palanta.
Nie wiem, może najpierw trzeba oddać im hołd i wypić z nimi beczkę piwa by nowego potraktowali łagodniej.

Z żalem stwierdzam że taka atmosfera koła wzajemnej adoracji jaka tam panuje nie jest zdrowa. A może przez to osiągnięcia mojej ulubionej platformy są w tyle za innymi. Jedynie fakt że 30 lat temu Amstrad miał standardowy sterownik do stacji sprawia że można w nim korzystać z multiplatformowych/uniwersalnych HxC. Do czego Elita się nie przyczyniła, a bez czego CPC byłby kompletnie w retro lesie, porównując sprzętowe cuda na innych platformach.

Demko (Batman Forever) które od 3ech lat jest uważane za najlepsze na CPC stworzył też outsajder Amigowiec a teksty w nim zawarte na temat bierności Amstradowskiej sceny stale są aktualne. Niewielka liczebność posiadaczy CPC porównując z C64 czy ZX + klony, można by uznać za okoliczność łagodzącą ale Atarowców wcale więcej nie jest, a ich poczynania w samej tylko PL są bardziej imponujące niż pół Europy Amstradowców.

I w tym momencie więcej nadziei na rozwój CPC wiążę z "obcymi -owcami" którzy zrobią wszystko na co mają pomysły do swoich cudeniek, a potem by sobie przedłużyć retro zabawę na kolejne lata zainteresują się CPC.
« Ostatnia zmiana: 2014.07.14, 20:49:18 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1072
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #94 dnia: 2014.07.14, 20:52:46 »
Zawsze można do CPC podłączyć SAA1099 ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4549
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #95 dnia: 2014.07.14, 21:45:12 »
Ja to CPC 464 muszę najpierw zanabyć, bo nie wiem czy to zadziała z CPC 6128. ;-)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #96 dnia: 2014.07.14, 22:27:59 »
No cóż było do CPC parę przystawek robiących cuda z dźwiękiem jeszcze w czasach gdy nie był to sprzęt retro. Chyba najbardziej pamiętam ze zachodniej prasy reklamy syntezatora mowy na SAA ze wzmacniaczem i głośnikami
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Amstrad_SSA-1_Speech_Synthesizer
oraz player i sterownik MIDI ze samplerem i mikrofonem
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Music_Machine

Ale jak teraz patrzę na tą listę to nie brakowało innych podobnych na innych scalakach choć raczej żaden nie miał FM
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Peripherals#Synthesizer.2C_sampler_and_music_related
Jednak zaletą tych pierdułków jest to że soft (nie wiem czy dobry) już do nich istnieje. A znając konserwatywność i nostalgiczność środowiska myślę że reanimacja czegoś z tej listy miałaby większe szanse na zainteresowanie niż jakieś nowe nie-amstradowe cuda na kiju, nawet jeśli są sprzętowymi dziełami sztuki. A bez softu dzieła sztuki do słuchania na tym nie powstaną.

Gdyby przejrzeć wątki o dźwięku na FCW (ForumCpcWiki) to ostatnimi laty przeciwnie niż na innych platformach Amstradowcy dźwiękowo raczej się interesują Covoxo-podobnymi puszczadłami niż syntezą iluś tam kanałowców. Cóż widocznie tylko słuchają muzy niż ją tworzą. ;)

No ale coś takiego to pierwszy raz widzę. http://www.cpcwiki.eu/index.php/File:Tmpi_synthesiseur_musical_with_keyboard1.jpg
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5515
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #97 dnia: 2014.07.15, 06:27:22 »
Chyba najbardziej pamiętam ze zachodniej prasy reklamy syntezatora mowy na SAA ze wzmacniaczem i głośnikami
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Amstrad_SSA-1_Speech_Synthesizer
Takowy posiadam, gdyby zaxon znów nabrał ochoty na klonowanie :)
Z oryginalnym oprogramowaniem na kasecie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Amun-Ra

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Kielce
  • P. D.
    • …
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #98 dnia: 2014.07.15, 16:03:45 »
No ale coś takiego to pierwszy raz widzę. http://www.cpcwiki.eu/index.php/File:Tmpi_synthesiseur_musical_with_keyboard1.jpg

Podobna trochę do mojej z kompletu od Yamahy YIS-603 (MSX).

And the Lord said unto John, come forth and thou shall receive eternal life. But John came fifth and won a toaster.
https://retro.rocks/cc/

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4705
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #99 dnia: 2014.07.17, 17:40:06 »
Co do syntezatora, obwachiwalem temat ale nawet ja nie moge dorwac scalakow wiec raczej odpada. Bardziej mnie korci zrobienie sobie Multiface 2 ale znowu przegapilem aukcje na Ebayu i mi ktos podkupil "wzornik" ;)  . Echh niecale 3 dni wytrzymalem nie robiac nic i juz mnie zas korci  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #100 dnia: 2014.07.17, 21:01:06 »
W razie jakby ktoś nie czaił co to jest MultiFace, to była droga zabawka dla bystrzachów buntowników.   8)
Pozwalała zamrozić dowolny program w dowolnym momencie i grzebać w pamięci oraz w rejestrach. Zapisywać ich stan na dysku i odmrozić działanie programu ciesząc się np wpisanymi dzięki MF nieśmiertelnościami. Można też było podglądać kod, wydłubywać obrazki czcionki sprajty palety muzyczki i robić kopię niekopiowalnych inaczej gier, które dawało się odpalić nawet bez tegoż MultiFace.  :P

Podobne urządzenia istniały do Speccy, Komody i Amigi, a po latach także do PSX. Firmy software-owe były przerażone i próbowały wprowadzić prawo zabraniające sprzedaży takich rzeczy. Niektóre gierki nie dawały się uruchomić na kompach które miały to podłączone, więc nowsze wersje MF umiały udawać że nie są podłączone. Istniały też programy które jeśli miałeś więcej pamięci to w ograniczonym zakresie udostępniały podobne funkcje, jednak nie w każdym programie dawało się nimi grzebać. Dziś każdy lepszy emulator ma w sobie takie funkcje jak monitor pamięci czy zapis jej stanu. Jednak nadal potrzeba sporej wiedzy i/lub dostępu do tabel z adresami i kodami by umieć robić takie bajery. ???

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Multiface_II
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4705
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #101 dnia: 2014.08.26, 18:08:46 »
Wrzucilem druga serie DDI na sellmyretro. Wychodzac naprzeciw oczekiwanom sa cztery wersje:
1.KIT-czyle poskladaj sobie sam
2.DDI poskladane,sprawdzone
3.DDI poskladane ,sprawdzone +stacja dyskow 3.5 cala modowana pod Amstrada i Atari ST
4.DDI poskladane,sprawdzone  + hxc slim floppy emulator


Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #102 dnia: 2014.08.26, 20:17:08 »
ŁAŁ Fanfary!! :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #103 dnia: 2014.11.19, 17:19:09 »
Czy można jakoś wykorzystać  kontroler zawarty w maszynie do pisania TRIUMPH ADLER GABRIELE PFS? Maszyna posiada stację dysków.
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6851
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #104 dnia: 2014.11.19, 17:40:34 »
Można!
Jako uroczą podstawkę do kwiatków ;)