Autor Wątek: ESXDOS - pytania nowego użytkownika  (Przeczytany 16129 razy)

tooloud

 • *****
 • Wiadomości: 2788
 • Miejsce pobytu:
  Warszawa
 • mydłem go!
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.12.01, 20:06:31 »
Na ten moment: nie. Aczkolwiek może się coś zmienić w tej materii po wyjściu Next'a.
dużo sprzętu mało czasu.

VELESOFT

 • ****
 • Wiadomości: 255
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.12.09, 20:07:00 »
Impossible. Current ESXDOS versions is incompatible with 128basic. You can in filebrowser load any SNA or Z80 file with running 128 basic. Only is impossible write commands in 128 editor.
And about loading TAP files : is possible in filebrowser select TAP file (without autoload) and then load special snapshot with 128 menu. This menu may correct load any ZX game from 128 basic.

Pyza^Illusion

 • *****
 • Wiadomości: 562
 • Miejsce pobytu:
  Lubań, dolnośląskie
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.10.12, 23:35:19 »
Prawie dwa lata od ostatniego posta, ale nie będę nowych tematów zakładał...
Mam JS128 od Zaxona (bez divmmc). Podłączony DivIDE Plus z kartą CF. Wgrany jakiś starszy (około roku 2012) esxdos 0.8.0.

1. Aby wgrać nowy esxdos muszę jakąś zworkę przełożyć. Obok przycisku NMI są opisane dwie: EPROM i CFMA. Bliżej złącza krawędziowego jest jeszcze +3 (chyba) - ta jest rozłączona. CFMA ustawia chyba kartę CF na Master (aby ewentualny dysk na IDE był slave). EPROM to chyba właśnie zworka do programowania (mam ją zwartą). +3 mnie raczej nie interesuje. Dobrze kombinuję?

2. Spróbowałem dzisiaj odpalić .TAPa Sound Trackera (nawet kilka wersji). Działa do czasu wciśnięcia jakichś nieokreślonych klawiszy i się wywala zwykle do ekranu startowego esxdosa (choć reset bywa czasem inny). Komuś działa?

3. Odpaliłem np. Art Studio128 z .TAPa i chciałem załadować jakiś obrazek... I tu problem, bo nie wiem jak w tym momencie zmienić .TAPa na innego (z obrazkiem), a obrazka .SCR (o długości 6912) też nie mam jak załadować... O czym nie wiem?

4. Próbowałem wgrać kilka wersji Prometheus'a (asembler) i się resetują. Poszła jedynie wersja 128k dla FDD3000 przerobiona przez Jordana i chyba któraś dla 48k. Kilka innych zawiesza komputer, bądź go resetuje.
Być może wymagają podłączonego D40/D80???

5. Kolejny program to PRESSOR6. Po załadowaniu pyta o test kempstona, daję "n" i przechodzi do definiowania klawiszy. Po wybraniu OPQAM pyta "correct?", no i tu jest problem, bo co bym nie wcisnął (y, Enter, Space i inne) traktuje jakbym zawsze zanegował odpowiedź i wraca do ponownego definiowania. Jestem przekonany, że to działało normalnie i po "y" wchodziło do programu. Co bruździ? esxdos, czy coś ze sprzętem nie tak?

6. Znajdę jakiś program typu commander, którym bez pisania komend podejrzę obrazki/pliki txt albo posłucham STC, SQT itp.? Obrazki można podejrzeć w wybieraczce,  reszta?

7. Jest jakiś program pod esxdos, który z pliku .TAP wydobędzie pliki i wrzuci je na dysk/CF w "normalnej" postaci?

8. Posiadam MacFace2 - taki fejsik, który po włączeniu robił turbo z taśmy, miał saver pamięci 128k na FDD3000/taśmę (coś w stylu .SNA lub .Z80), można też było podegrać ROM48 lub załadować do jego pamięci monitor MAD4.0 i po wciśnięciu NMI podglądać zawartość. Bezpiecznie będzie to podpiąć razem z DivIDE plus?

Odniosłem takie wrażenie, że divIDE z esxdos nie nadaje się na środowisko pracy, a może posłużyć jedynie jako zwykła wgrywajka. Chyba, że istnieją odpowiednio przerobione pod esxdos wersje programów. Czy coś źle ogarniam?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...