O tych układach specjalizowanych to mówisz jak Amigowiec, bo im sie wydaje że tylko ich komputer je miał, a prawda jest taka że każdy komputer miał jakiegoś scalaka zaprojektowanego specjalnie dla niego. I to przez to spec od jednego komputera już nie był specem na innym nawet jeśli oba miały taki sam procesor, bo nie umiał wykorzystywać specyficznych właściwości tego scalaka. A ten w Spectrumie nazywał sie ULA.
Pierwsze ankiety wśród polskich czytelników co do posiadanych przez nich komputerów zrobiono w roku 1988, i remisowały w nich Spectrum i Atari po 38%, ale wcześniej większość publikacji o komputerach w czasach zanim pojawiły sie czasopisma tylko o komputerach dotyczył niemal wyłącznie właśnie Spectrumów, a w roku '86 było już 5 takich czasopism i nie raz redakcje wspominały że ponad połowa listów dotyczy właśnie tego komputera. Były to również czasy gdy oprócz tych 5iu czasopism tzw multiplatformowych istniało także jedno dedykowane wyłącznie jednemu komputerowi. Był to kwartalnik "Wszystko o komputerze" który przez 4 lata zanim środowisko Atarowców czy tym bardziej Komodziarzy było dość liczne by robić dla nich czasopismo, więc pisali wyłącznie o Spectrumach.

Również pierwsze polskie programy na tzw komputery domowe powstały właśnie na nim. Począwszy od gier przygodowych a na specjalistycznych programach do analiz naukowych kończąc. Ale było to w czasach gdy społeczność posiadaczy komputerów była jeszcze tak mała, a piractwo wśród nich tak duże że nie dawało sie na tym zarobić.
Kiedy Atari XE pojawiło sie w Pewexach, w czasach gdy jeszcze mało kto potrafił naprawiać komputery, a Spectrumy niestety lubiły sie psuć, to możliwość kupienia komputera z gwarancją sprawiła że Atarki stały sie najbardziej popularnym kompem w Polsce, w latach ok '88-92, po czym wyprzedziły je C64.
I wtedy też doczekały sie specjalnych wydań Bajtka, a po '90 dedykowanych czasopism, oraz pierwszych komercyjnych programów.
Chociaż ceny komputerów wyrażone w naszej szybko tracącej na wartości walucie szły do góry, to względem naszych rosnących jeszcze szybciej zarobków taniały. Spectrum w roku 1985 kosztował 18 minimalnych pensji, a w 1993 za jedną taką pensję można już było kupić 2 i pół Spectruma. I posiadanie takiego kompa przestało być takie prestiżowe, Każdy kogo było stać na coś lepszego kupował coś lepszego. C64 kosztował 2 razy tyle, podobnie jak Spectrumy ze 128K ale poprawiony dźwięk i klawiatura to za mało by zachęcić do kupna, gdy jedna wizyta u kolegi lub w sklepie wystarczała by sie przekonać że gry na C64 są ładniejsze.
Tylko nie mów że na Speccy nie było polskich demek bo zniechęcisz do siebie forumowiczów zanim ci odpowiedzą cześć, zwłaszcza że najwyraźniej jesteś za młody by pamiętać czasy o których mówisz. Bo wszystko o czym wspominasz że było na XE i C64 było najpierw na i do ZX.

A wtedy gdy tamte zaczęły sie panoszyć w domach to ZXy zyskały status zabawki dla programistów i elektroników, i kupowali ich sobie po kilka by robić z nich sterowniki do firanek, wyświetlaczy reklamowych i dziesiątki innych rzeczy, za co niejeden dostał swój dyplom. Podczas gdy Atarowcy i Komodziarze tylko grali. Więc czapki z głów bo pionierom szacun sie należy.
