Autor Wątek: Myszki do Specca  (Przeczytany 1709 razy)

ZbyniuR

 • *****
 • Wiadomości: 2931
 • Miejsce pobytu:
  Carlisle w UK
 • CPC AGA PSX
Myszki do Specca
« dnia: 2013.01.31, 21:43:17 »
Sorry za off topic ale nie znalazłem tematu o myszkach. Jestem ciekaw czy macie jakieś podłączone do ZX lub do TC, a jeśli tak, to jaką, do jakiego kompa i jak podłączona?
Coś być musi do cholery za zakrętem.

Micky

 • ***
 • Wiadomości: 157
 • Miejsce pobytu:
  Szczecin
Odp: Myszki do Specca
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.01.31, 22:09:13 »
Nie wiem jak koledzy, ale ja sie przymierzam do K-mouse 2008
http://goo.gl/mPxKa

a na stronce http://velesoft.speccy.cz/kmsoft.htm sa przerobione gry i programy :)
« Ostatnia zmiana: 2013.02.01, 00:23:21 wysłana przez Micky »

trojacek

 • *****
 • Wiadomości: 5657
 • Miejsce pobytu:
  Warszawa
Odp: Myszki do Specca
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.01.31, 22:45:36 »
Sorry za off topic ale nie znalazłem tematu o myszkach. Jestem ciekaw czy macie jakieś podłączone do ZX lub do TC, a jeśli tak, to jaką, do jakiego kompa i jak podłączona?

Ja mam podpiętą myszkę od C64, emulującą joystick. Nazywa się Turbo GEOS Mouse:
http://www.8bit.dk/pictures/Commodore/Joustick%20Port/Turbo%20Geos%20Mouse%20PLUS%20-%20As%20New%20In%20Box/index.html

Jak to działa:
With the so-called joystick mouse the mouse movements are converted into the signals of a digital joystick, that means the movements are transformed so they resemble movements of a digital joystick. In fact, with this only simple horizontal, vertical and 45° diagonal movements can be made, but in return the mouse can be used for programs which are designed to be used with a joystick. The speed cannot be detected, the mouse pointer only moves with the speed that is defined by the program.
http://www.c64-wiki.com/index.php/Mouse

Można się przyzwyczaić, że rozpoznawanie szybkości ruchu jest upośledzone. W planach miałem drobną adaptację, by to poprawić, ale na pomyśle się skończyło.
Fajnie się tej myszy używa w programach graficznych. Do gier nie polecam.

ZbyniuR

 • *****
 • Wiadomości: 2931
 • Miejsce pobytu:
  Carlisle w UK
 • CPC AGA PSX
Odp: Myszki do Specca
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.01, 01:19:16 »
Podłączacie do do Kempstona czy w Timeksie albo w modelach 128K ?

Bo ja w Amstradzie podłączałem taką od ST i może podobnie będzie to działało na Spectrum. Już tłumaczę..

   Myszką promowaną do CPC była AMX wymyślona z myślą o komputerach Acorn ale na zachodzie były też w sprzedaży z interfejsem do CPC i do ZX, droga a dziś już niedostępna. Jednak łatwo można podłączyć myszkę GEOSową od C64 lub od AtariXE/ST albo Amigi. Są tylko dwie przeszkody, 1sza to Amstrad w gnieździe dżoja nie ma na żadnym pinie +5V a myszki tego potrzebują, więc trzeba to dostarczyć jakimś kabelkiem z boku, z miejsca na płycie głównej lub od wtyczki zasilacza, albo przerobić gniazdo w CPC wykorzystując zbędny pin z masą do 2go dżoja lub do 2go Fire, a żaden znany mi program nie wykorzystuje 2go klawisza. A drugą przeszkodą jest to że taką mysz komp widzi jako dżoja, który gdy myszki nie ruszamy to ma wciśnięte wszystkie 4 kierunki na raz, a ruch np w prawo rozłącza ten kierunek więc kursor się zacznie przesuwać w lewo. Dlatego zamieniamy kolejność żyłek prawo-lewo i góra-dół, oraz wszystkie piny prócz +5V muszą być przez diodki, (masa odwrotnie niż reszta). Można to zrobić w przejściówce miedzy CPC a myszką lub wbudować to w myszkę, ale wtedy już będzie prawidłowo działać tylko z CPC. W Amigowej myszce 2 piny kierunków mają inną kolejność niż w pozostałych wymienionych powyżej. Poczytajcie to znajdziecie. Aha do tak zrobionej myszy w programach ustawiamy sterowanie dżojstickiem a nie myszką AMX wtedy działa. Do ArtStudia idealna.
Coś być musi do cholery za zakrętem.