Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
RÓŻNOŚCI / Odp: Linki do zabawnych obrazków.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez popocop dnia Wczoraj o 18:13:13 »
2
Elwro / Odp: Dekoder AYka do Juniora
« Ostatnia wiadomość wysłana przez trojacek dnia 2025.04.30, 12:05:39 »
To były chyba VL1772. Czyli jakieś wynalazki ;)

O, tutaj jest wątek:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5092.0
3
Elwro / Odp: Dekoder AYka do Juniora
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2025.04.30, 11:31:52 »
Pamiętam, jak kiedyś, ktoś na forum opisywał, jak zakupił partię WD1772 i okazało się, że żaden z nich nie jest w stanie sformatować dyskietki.
Odczyt/zapis działała, ale formatowanie nie było możliwe.

Może tu też, wystepuję coś podobnego ?
Tzn. że niektóre z tych układów są wadliwe i dzieje się jak powyżej ?
4
Elwro / Odp: Dekoder AYka do Juniora
« Ostatnia wiadomość wysłana przez nietoperz dnia 2025.04.30, 09:40:20 »
Bez modyfikacji ROM też będzie działać tyle, że w specyficznych warunkach - musisz poszukać w moich starych postach gdzie opisywałem problem. Poza tym wiadomo, że nie działa formatowanie dyskietek na wd37c65.
5
CP/M - kompatybilne / Odp: Historia CP/M, jego odmiany oraz wersje.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tapy dnia 2025.04.29, 20:21:28 »
Jak dobrze pamiętam, to 8212 ma wejście zerujące (to kluczowe w takim projekcie) więc każdą wyjściową linię należy podłączyć do multipleksera 157 (dolna połówka tak jak na schemacie, zaś górna zastępuje wymuszone stałe poziomy). Schemat zawiera błąd, zamiast bramki OR powinna być tam AND, tak robiony na szybko szkic nie zawsze jest dobrym pomysłem :) Podział pamięci, pierwsze 512kB to ROM, kolejne to RAM. Po RESET zawsze masz odniesienie do 64kB ROM i jedną z pierwszych instrukcji przed użyciem RAM musi być ustawienie linii A19 dla części powyżej 48kB by móc załadować do niej system.

W systemie Z8000 poza budową samego CPU jest kluczowe posiadanie dedykowanego MMU (a najlepiej dwóch ;) ), by w pełni cieszyć się możliwościami tej architektury. Pozostałe układy które zbierałem, to już był mój kaprys, choć uważam że DMA również się przydaje. Jak wspomniałem samo CPU również daje pewne pojęcie o jego możliwościach i jest najłatwiejszym do zdobycia elementem. W Polsce można bez problemu zaopatrzyć się w ciekawy i dość rzadki układ z tej rodziny Z16C20 GLU (ciekawe czy ktoś wie, że dla Z80 też taki układ istniał? - Z84C80/81) za pomocą którego można zbudować kompletny komputer Z8K, dostępne też są typowe peryferia wraz z interesującym układem Z8038 FIO który może służyć jako brama do połączenia z Z80 jako procesora pomocniczego/komunikacyjnego/...
6
CP/M - kompatybilne / Odp: Historia CP/M, jego odmiany oraz wersje.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Atlantis dnia 2025.04.29, 18:28:06 »
Można zbudować proste MMU dedykowane dla tego systemu na TTL. Jego zaletą będzie szybkie przełączanie pomiędzy bankami, wadą sztywny podział pamięci 48/16kB i powstanie obszarów pamięci nie do wykorzystania (z 512kB użyteczne będzie tylko 400kB). Można rozwinąć tą ideę poprzez użycie 8-bitowy zatrzasku 74HCT273 który pozwoli na dostęp do całej pamięci, ale sztywny podział pozostanie.

Wyjaśnisz w jaki sposób podłączyć 74HCT273 i ilu linii będę potrzebował? Bo jakoś na szybko nie mogę sobie tego zwizualizować w głowie. ;)
Mam w tej chwili w projekcie port wyjściowy zrealizowany na 8212, który na chwilę obecną jest wykorzystywany jedynie do aktywowania ROM shadowingu i sterowania dwiema diodami (które na dobrą chwilę obecnie nie są mi do niczego potrzebne, oryginalnie wykorzystywałem je do debugowania). Mogę wykorzystać ten port zamiast 74HCT273?
I jak wygląda kwestia ROM shadowingu w przypadku zastosowania takiego prostego MMU? W końcu po resecie EPROM powinien się znaleźć pod adresem 0x0000.

Cytuj
8085 posiada wiele interesujących rozszerzeń, które nie zostały opublikowane przez Intela, gdyż mogły zagrażać promocji 8086, a są one dostępne w wszystkich 8085, niezależnie od producenta i wykonanej technologii. Jedynym producentem który umieścił je w swojej dokumentacji technicznej jest kanadyjska firma Tundra, reszta firm przemilczała o tych nowościach. Warto zwrócić uwagę, że te "nieudokumentowane" instrukcje 8085, które służyły do obsługi tablic, przebijały wydajnością i elegancją rozwiązania niezbyt udanych rejestrów indeksowych Z80.

A, ok - w ten sposób. Przyznam, że nigdy jakoś bardziej nie interesowałem się tematem nieudokumentowanych rozkazów. Może kiedyś bliżej im się przyjrzę i użyję do zoptymalizowania BIOS-u w moich projektach z CP/M.

Cytuj
Określenie "kolekcja" dla Z8000 było dwuznaczne, dopóki te układy nie są obsadzone w systemie, to jest to jednak pewna forma zbieractwa. Chcąc jednak zbudować taki kompletny system należy uzbierać takie fanty by móc cokolwiek z nimi zrobić. Owszem można iść po najniższej linii oporu i zadowolić się samym CPU, ale w przypadku tej architektury geniusz koncepcji Z8K Zilog jest możliwy tylko do osiągnięcia w przypadku posiadania dedykowanych elementów do tego systemu.

U mnie generalnie jest podobnie. Generalnie kolekcjonuję starą technikę - głównie komputery i konsole, ale też np. sprzęt radiowy i telekomunikacyjny. Sporo z tego staram się uruchomić. Części elektroniczne pełnią podwójną rolę. Część to po prostu elementy kolekcji, ale niektóre trzymam z myślą o zbudowaniu na nich czegoś w przyszłości. Lista projektów jest dość długa, czasu mniej. Jednak zdaję sobie sprawę, że za kilka lat nabycie niektórych części retro może być większym problemem niż obecnie, dlatego wolę zawczasu uzupełnić zapasy. ;)


Cytuj
Intel z 8086 to była tylko ewolucja 8 bitowego ekosystemu, korzystająca z istniejących rozwiązań które były znane na rynku, a Motorola spoczęła na laurach po wydaniu rewelacyjnego 68000 zapominając o jego otoczeniu. Dopiero trzecie wersje tych producentów (80386, 68030) osiągnęły możliwości pierwszej i jedynej iteracji Ziloga, ale też to już były w pełni 32 bitowe środowiska i pojawiły się na rynku prawie dekadę później.

Będę musiał przyjrzeć się temu Z8000 w takim razie. Może gdzieś uda mi się kupić procesor i dodatkowe elementy.
Na razie będę chciał dopracować obecne projekty na 8080/8085/Z80 (zostało przede wszystkim zaprojektowanie i wykonanie karty graficznej.
Potem będę chciał zbudować komputerek na Z8018288ASC oraz coś na MC68008. W dalszej kolejności chciałbym też zbudować coś np. na 68030, zdolnego do odpalenia Linuksa (tutaj może jednak skorzystam z któregoś z istniejących projektów i nie będę wyważał otartych drzwi).
A to tylko pomysły na projekty dotyczące retro komputerów. W kolejce czeka jeszcze kilka "użytecznych" konstrukcji opartych na współczesnych mikrokontrolerach.
7
CP/M - kompatybilne / Odp: Historia CP/M, jego odmiany oraz wersje.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tapy dnia 2025.04.29, 16:07:10 »
Można zbudować proste MMU dedykowane dla tego systemu na TTL. Jego zaletą będzie szybkie przełączanie pomiędzy bankami, wadą sztywny podział pamięci 48/16kB i powstanie obszarów pamięci nie do wykorzystania (z 512kB użyteczne będzie tylko 400kB). Można rozwinąć tą ideę poprzez użycie 8-bitowy zatrzasku 74HCT273 który pozwoli na dostęp do całej pamięci, ale sztywny podział pozostanie.



8085 posiada wiele interesujących rozszerzeń, które nie zostały opublikowane przez Intela, gdyż mogły zagrażać promocji 8086, a są one dostępne w wszystkich 8085, niezależnie od producenta i wykonanej technologii. Jedynym producentem który umieścił je w swojej dokumentacji technicznej jest kanadyjska firma Tundra, reszta firm przemilczała o tych nowościach. Warto zwrócić uwagę, że te "nieudokumentowane" instrukcje 8085, które służyły do obsługi tablic, przebijały wydajnością i elegancją rozwiązania niezbyt udanych rejestrów indeksowych Z80. Niestety, już tamte czasy zapoczątkowały triumf marketingu nad inżynierią, czego świetnym przykładem jest też nasz ulubiony procesor Z80, lepiej było sprzedać produkt z podwójnym zestawem rejestrów, kosztem szybkiej obsługi przerwań.

W przypadku Z280 to użycie AVR był z mojej strony kompromis pomiędzy możliwościami a dostępną wielkością PCB. Można nie używać żadnego układu ustawiającego rejestr kontrolny procesora i godzić się z połową wydajności szyny zewnętrznej albo użyć drabinki rezystorowej ustawiającej określone bity lub prostej logiki. Sprawy się trochę komplikują gdy chcemy skorzystać z ładowania wstępnego, tu logika staje się bardziej skomplikowana i często sam proces odbywa się za pomocą PC (wspomniane rozwiązania warto prześledzić na projektach Bill Shena). Użycie jednego małego i prostego mikrokontrolera rozwiązuje te problemy i jak komuś AVR wydaje się zbyt nowoczesny, do tego celu można użyć czegoś z "epoki" MCS-48 lub MCS-51. ;)

Określenie "kolekcja" dla Z8000 było dwuznaczne, dopóki te układy nie są obsadzone w systemie, to jest to jednak pewna forma zbieractwa. Chcąc jednak zbudować taki kompletny system należy uzbierać takie fanty by móc cokolwiek z nimi zrobić. Owszem można iść po najniższej linii oporu i zadowolić się samym CPU, ale w przypadku tej architektury geniusz koncepcji Z8K Zilog jest możliwy tylko do osiągnięcia w przypadku posiadania dedykowanych elementów do tego systemu. Intel z 8086 to była tylko ewolucja 8 bitowego ekosystemu, korzystająca z istniejących rozwiązań które były znane na rynku, a Motorola spoczęła na laurach po wydaniu rewelacyjnego 68000 zapominając o jego otoczeniu. Dopiero trzecie wersje tych producentów (80386, 68030) osiągnęły możliwości pierwszej i jedynej iteracji Ziloga, ale też to już były w pełni 32 bitowe środowiska i pojawiły się na rynku prawie dekadę później. 



8
Elwro / Odp: Dekoder AYka do Juniora
« Ostatnia wiadomość wysłana przez miki1406 dnia 2025.04.29, 15:47:38 »
Dziękuje :) Dam znać, czy ożywiłem ten kontroler :)
9
Elwro / Odp: Dekoder AYka do Juniora
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia 2025.04.29, 11:27:07 »
W BOOT:
Cytuj
Pod adresem 0x05EC należy zamienić istniejącą wartość 0xCA na 0xC3.
10
Meritum / Odp: Meritum z ELWRO
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia 2025.04.29, 10:47:08 »
Słyszałem o tym że Elwro produkował na licencji Elzabu komputery Meritum, bo w pewnym momencie Elzab z powodu dużego zamówienia na monitory nie wyrabiał się z produkcją tych komputerów.
Z tym że bardzo krótko i potem dość szybko zakończyli produkcję.
Dlatego Meritum w wersji Elwro jest w tej chwili kolekcjonersko dość cenny.
Z tego co wiem to wsady EPROM są takie same jak w Meritum z Zabrza.
Strony: [1] 2 3 ... 10